flatpak master - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: Export runtime instead of app
fr: Exporter le runtime au lieu de l'appli

en: Arch to bundle for
fr: Architecture à regrouper pour

en: ARCH
fr: ARCHITECTURE

en: Add GPG key from FILE (- for stdin)
fr: Ajouter une clé GPG par FICHIER (- pour stdin)

en: FILE
fr: FICHIER

en: GPG Key ID to sign the OCI image with
fr: ID de clé GPG pour signer l'image OCI avec

en: KEY-ID
fr: ID-DE-CLÉ

en: GPG Homedir to use when looking for keyrings
fr: Répertoire personnel GPG à utiliser lors de la recherche de trousseaux de clés

en: HOMEDIR
fr: RÉPERTOIRE PERSONNEL

en: OSTree commit to create a delta bundle from
fr: OSTree commit pour créer une liasse delta à partir de

en: Export oci image instead of flatpak bundle
fr: Exporter l'image oci au lieu d'une liasse flatpak

en: LOCATION FILENAME NAME [BRANCH] - Create a single file bundle from a local repository
fr: LOCALISATION NOMDUFICHIER NOM [BRANCHE] - Créer une liasse simple à partir d'un dépôt locale

en: LOCATION, FILENAME and NAME must be specified
fr: LOCALISATION, NOMDUFICHIER et NOM doivent êtres spécifiés

en: Too many arguments
fr: Trop d'arguments

en: '%s' is not a valid repository
fr: `%s` n'est pas un dépôt valide

en: '%s' is not a valid repository:
fr: `%s` n'est pas un dépôt valide:

en: '%s' is not a valid name: %s
fr: '%s' n'est pas un nom valide: %s

en: '%s' is not a valid branch name: %s
fr: '%s' n'est pas un nom de branche valide: %s

en: '%s' is not a valid filename
fr: '%s' n'est pas un nomdufichier valide

en: Use Platform runtime rather than Sdk
fr: Utiliser le runtime de la plateforme plutôt que le Sdk

en: Make destination readonly
fr: Rendre la cible en read-only

note: SECURITY: - Normal users need admin authentication to uninstall software system-wide. - Note that we install polkit rules that allow local users in the wheel group to uninstall without authenticating.
en: Uninstall app
fr: Désinstaller l'appli

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update metadata as it will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update metadata
fr: Mettre à jour la métadonnée
