gnupg 2.4.0 - en to tr translation catalogue (2212 entries)

en: failed to acquire the pinentry lock: %s
tr: PIN giriş kilidi edinilemedi: %s

note: TRANSLATORS: These are labels for buttons etc as used in * Pinentries.  In your translation copy the text before the * second vertical bar verbatim; translate only the following * text.  An underscore indicates that the next letter should be * used as an accelerator.  Double the underscore to have *
en: |pinentry-label|_OK
tr: _Tamam

en: |pinentry-label|_Cancel
tr: İ_ptal

en: |pinentry-label|_Yes
tr: _Evet

en: |pinentry-label|_No
tr: _Hayır

en: |pinentry-label|PIN:
tr: PIN:

en: |pinentry-label|_Save in password manager
tr: Parola yöneticisinde _kaydet

en: Do you really want to make your passphrase visible on the screen?
tr: Anahtar parolanızı ekranda gerçekten görünür yapmak istiyor musunuz?

en: |pinentry-tt|Make passphrase visible
tr: Anahtar parolasını görünür yap

en: |pinentry-tt|Hide passphrase
tr: Anahtar parolasını gizle

en: Caps Lock is on
tr: Caps Lock açık

note: TRANSLATORS: This string is displayed by Pinentry as the label for generating a passphrase.
en: Suggest
tr: Öner

note: TRANSLATORS: This string is a tooltip, shown by pinentry when hovering over the generate button.  Please use an appropriate string to describe what this is about.  The length of the tooltip is limited to about 900 characters.  If you do not translate this entry, a default English text (see source) w
en: pinentry.genpin.tooltip
tr: Yukarıda girilen metnin kalıcılığı. 81 kalıcılık kriteri hakkında daha fazla bilgi için yöneticiye danışın.

note: TRANSLATORS: This is a text shown by pinentry if the option for formatted passphrase is enabled.  The length is limited to about 900 characters.
en: Note: The blanks are not part of the passphrase.
tr: Not: Boş kısımlar anahtar parolaya dahil değildir.

note: TRANSLATORS: This is a text shown by pinentry as title of a dialog telling the user that the entered new passphrase does not satisfy the passphrase constraints.  Please keep it short.
en: Passphrase Not Allowed
tr: Anahtar parolası geçersiz

note: TRANSLATORS: This string is displayed by Pinentry as the label for the quality bar.
en: Quality:
tr: Kalite:

note: TRANSLATORS: This string is a tooltip, shown by pinentry when hovering over the quality bar.  Please use an appropriate string to describe what this is about.  The length of the tooltip is limited to about 900 characters.  If you do not translate this entry, a default english text (see source) will 
en: pinentry.qualitybar.tooltip
tr: Yukarıda girilen metnin kalıcılığı. Kalıcılık kriterleri hakkında daha fazla bilgi için yöneticiye danışın.

en: Please enter your PIN, so that the secret key can be unlocked for this session
tr: Gizli anahtarın bu oturumda kilidinin açılabilmesi için lütfen PIN'inizi giriniz

en: Please enter your passphrase, so that the secret key can be unlocked for this session
tr: Gizli anahtarın bu oturumda kilidinin açılabilmesi için lütfen anahtar parolanızı giriniz

en: Passphrase:
tr: Anahtar Parolası:

en: does not match - try again
tr: eşleşmiyor - yeniden deneyin

en: Passphrases match.
tr: Anahtar parolaları eşleşiyor.

note: TRANSLATORS: The string is appended to an error message in the pinentry.  The %s is the actual error message, the two %d give the current and maximum number of tries.
en: SETERROR %s (try %d of %d)
tr: SETERROR %s (%d/%d dene)

en: Repeat:
tr: Yinele:

en: PIN too long
tr: PIN çok uzun

en: Passphrase too long
tr: Anahtar parolası çok uzun

en: Invalid characters in PIN
tr: PIN içinde geçersiz karakterler var

en: PIN too short
tr: PIN çok kısa

en: Bad PIN
tr: PIN kötü

en: Bad Passphrase
tr: Anahtar parolası kötü

en: Note: Request from the web browser.
tr: Not: İstek, bir web tarayıcısından yapıldı.

en: Note: Request from a remote site.
tr: Not: İstek, uzak bir konumdan yapıldı.

en: error getting serial number of card: %s
tr: kartın seri numarası alınırken hata: %s

en: Please re-enter this passphrase
tr: Lütfen bu anahtar parolasını yeniden girin

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the %s system.
tr: İçe aktarılan nesneyi %s sisteminde koruyacak anahtar parolasını girin.

en: This key (or subkey) is not protected with a passphrase.  Please enter a new passphrase to export it.
tr: Bu anahtar (veya yardımcı anahtar), bir anahtar parolası ile korunmuyor. Dışa aktarmak için yeni bir anahtar parolası girin.

en: ssh keys greater than %d bits are not supported
tr: %d bitten daha büyük SSH anahtarları desteklenmiyor

en: can't create '%s': %s
tr: '%s' oluşturulamıyor: %s

en: can't open '%s': %s
tr: '%s' açılamıyor: %s

en: no suitable card key found: %s
tr: uygun bir kart anahtarı yok: %s

en: error getting list of cards: %s
tr: kart listesi alınırken hata: %s

en: An ssh process requested the use of key%%0A  %s%%0A  (%s)%%0ADo you want to allow this?
tr: Bir ssh işlemi,%%0A  %s%%A  (%s)%%0Aanahtarının kullanımı için istekte bulundu. Buna izin vermek istiyor musunuz?

en: Allow
tr: İzin ver

en: Deny
tr: Reddet

en: Please enter the passphrase for the ssh key%%0A  %F%%0A  (%c)
tr: Lütfen%%0A  %F%%0A  (%c) ssh anahtarı için anahtar parolasını giriniz

en: Please enter a passphrase to protect the received secret key%%0A   %s%%0A   %s%%0Awithin gpg-agent's key storage
tr: Alınan%%0A   %s%%0A   %s%%0Agizli anahtarını gpg-agent anahtar deposunda saklamak için lütfen bir anahtar parolası girin

en: failed to create stream from socket: %s
tr: soketten akım oluşturulamadı: %s

en: Admin PIN
tr: Yönetici PIN'i

en: Reset Code
tr: Sıfırlama Kodu

en: Push ACK button on card/token.
tr: Kart/jeton üzerinde ACK düğmesine basın.

en: Use the reader's pinpad for input.
tr: Girdi için okuyucunun düğme takımını kullan.

en: Repeat this Reset Code
tr: Bu Sıfırlama Kodunu yinele

en: Repeat this PUK
tr: Bu PUK'u yinele

en: Repeat this PIN
tr: Bu PIN'i yinele

en: Reset Code not correctly repeated; try again
tr: Sıfırlama Kodu doğru yinelenmedi; yeniden deneyin

en: PUK not correctly repeated; try again
tr: PUK doğru yinelenmedi; yeniden deneyin

en: PIN not correctly repeated; try again
tr: PIN doğru yinelenmedi; yeniden deneyin

en: Please enter the PIN%s%s%s to unlock the card
tr: Kartın kilidini açmak için lütfen PIN%s%s%s girin

en: error writing to pipe: %s
tr: veri yoluna yazılırken hata: %s

en: Enter new passphrase
tr: Yeni anahtar parolasını girin

en: You have not entered a passphrase!%0AAn empty passphrase is not allowed.
tr: Bir anahtar parolası girmediniz!%0ABoş parolaya izin verilmez.

en: You have not entered a passphrase - this is in general a bad idea!%0APlease confirm that you do not want to have any protection on your key.
tr: Bir anahtar parolası girmediniz - bu aslında kötü bir fikir!%0A Lütfen anahtarınıza herhangi bir koruma istemediğinizi onaylayınız.

en: Yes, protection is not needed
tr: Evet, koruma gereksiz

en: A passphrase should be at least %u character long. | A passphrase should be at least %u characters long.
tr[0]: Bir anahtar parolası en az %u karakter uzunluğunda olmalıdır.
tr[1]: Bir anahtar parolası en az %u karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: A passphrase should contain at least %u digit or%%0Aspecial character. | A passphrase should contain at least %u digits or%%0Aspecial characters.
tr[0]: Bir anahtar parolası en az %u rakam veya %%0Aözel karakter içermelidir.
tr[1]: Bir anahtar parolası en az %u rakam veya %%0Aözel karakter içermelidir.

en: A passphrase may not be a known term or match%%0Acertain pattern.
tr: Anahtar parolası bilinen bir terim olamaz veya kimi dizgilerle%%0Aeşleşemez.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.
tr: Uyarı: Güvenli olmayan bir anahtar parolası girdiniz.

en: Take this one anyway
tr: Yine de bunu kullan

en: Please enter the passphrase to%0Aprotect your new key
tr: Yeni anahtarınızı korumak için lütfen anahtar%0Aparolanızı girin

en: Please enter the new passphrase
tr: Lütfen yeni anahtar parolasını girin

en: Options used for startup
tr: Başlangıçta kullanılan seçenekler

en: run in daemon mode (background)
tr: ardalan süreci olarak çalıştır

en: run in server mode (foreground)
tr: sunucu kipinde (önalanda) çalıştır

en: do not detach from the console
tr: konsoldan ayırma

en: sh-style command output
tr: sh tarzı komut çıktısı

en: csh-style command output
tr: csh tarzı komut çıktısı

en: |FILE|read options from FILE
tr: |FILE|seçenekleri FILE'dan oku

en: Options controlling the diagnostic output
tr: Tanı çıktısını denetleyen seçenekler

en: verbose
tr: ayrıntılı

en: be somewhat more quiet
tr: biraz daha sessiz ol

en: |FILE|write server mode logs to FILE
tr: |FILE|sunucu kipi günlüklerini FILE'a yaz

en: Options controlling the configuration
tr: Yapılandırmayı denetleyen seçenekler

en: do not use the SCdaemon
tr: SCdaemon kullanma

en: |PGM|use PGM as the SCdaemon program
tr: [PGM|SCdaemon programı olarak PGM kullan

en: |PGM|use PGM as the tpm2daemon program
tr: [PGM|tpm2daemon programı olarak PGM kullan

en: |NAME|accept some commands via NAME
tr: |NAME|NAME aracılığıyla bazı komutları kabul et

en: ignore requests to change the TTY
tr: TTY değiştirme isteklerini yok say

en: ignore requests to change the X display
tr: X ekranını değiştirme isteklerini yok say

en: enable ssh support
tr: ssh desteğini etkinleştir

en: |ALGO|use ALGO to show ssh fingerprints
tr: |ALGO|ssh parmak izlerini göstermek için ALGO kullan

en: enable putty support
tr: putty desteğini etkinleştir

en: enable Win32-OpenSSH support
tr: Win32-OpenSSH desteğini etkinleştir

en: Options controlling the security
tr: Güvenliği denetleyen seçenekler

en: |N|expire cached PINs after N seconds
tr: |N|arabellekteki PIN'leri N saniyede zaman aşımına uğrat

en: |N|expire SSH keys after N seconds
tr: |N|SSH anahtarlarını N saniyede zaman aşımına uğrat

en: |N|set maximum PIN cache lifetime to N seconds
tr: |N|azami PIN önbelleği ömrünü N saniye olarak ayarla

en: |N|set maximum SSH key lifetime to N seconds
tr: |N|azami SSH anahtarı ömrünü N saniye olarak ayarla

en: do not use the PIN cache when signing
tr: imzalarken PIN arabelleğini kullanma

en: disallow the use of an external password cache
tr: eski anahtar parolalarının yeniden kullanılmasına izin verme

en: disallow clients to mark keys as "trusted"
tr: istemcilerin anahtarları "güvenilir" olarak imlemesine izin verme

en: allow presetting passphrase
tr: anahtar parolasının önceden ayarlanmasına izin ver

en: Options enforcing a passphrase policy
tr: Bir anahtar parolası kuralını zorlayan seçenekler

en: do not allow bypassing the passphrase policy
tr: anahtar parolası poliçesinin atlanmasına izin verme

en: |N|set minimal required length for new passphrases to N
tr: |N|en kısa yeni anahtar parolası uzunluğunu N olarak ayarla

en: |N|require at least N non-alpha characters for a new passphrase
tr: |N|yeni anahtar parolası için en azından N harf olmayan karakter gerektir

en: |FILE|check new passphrases against pattern in FILE
tr: |FILE|yeni anahtar parolalarını FILE'daki dizgilere göre denetle

en: |N|expire the passphrase after N days
tr: |N|anahtar parolalarının N gün sonra zaman aşımına uğrat

en: do not allow the reuse of old passphrases
tr: eski anahtar parolaların yeniden kullanılmasına izin verme

en: Options controlling the PIN-Entry
tr: PIN girişini denetleyen seçenekler

en: never use the PIN-entry
tr: PIN girişini hiçbir zaman kullanma

en: disallow caller to override the pinentry
tr: arayanın pin girişini geçersiz kılmasına izin verme

en: let PIN-Entry grab keyboard and mouse
tr: PIN girişinin klavye ve fareyi yakalamasına izin ver

en: |PGM|use PGM as the PIN-Entry program
tr: |PGM|PIN giriş uygulaması olarak PGM kullan

en: |N|set the Pinentry timeout to N seconds
tr: |N|pin giriş zaman aşımını N saniye olarak ayarla

en: allow passphrase to be prompted through Emacs
tr: anahtar parolasının Emacs üzerinden istenmesine izin ver

note: TRANSLATORS: @EMAIL@ will get replaced by the actual bug reporting address.  This is so that we can change the reporting address without breaking the translations.
en: Please report bugs to <@EMAIL@>.
tr: Bulduğunuz hataları lütfen <@EMAIL@> adresine bildirin.

en: Usage: @GPG_AGENT@ [options] (-h for help)
tr: Kullanım: @GPG_AGENT@ [seçenekler] (yardım için -h)

en: Syntax: @GPG_AGENT@ [options] [command [args]]
    Secret key management for @GNUPG@
tr: Sözdizim: @GPG_AGENT@ [seçenekler] [komut [argümanlar]
    @GNUPG@ için gizli anahtar yönetimi

en: invalid debug-level '%s' given
tr: geçersiz hata ayıklama düzeyi '%s' verildi

en: selected digest algorithm is invalid
tr: seçili özet algoritması geçersiz

en: reading options from '%s'
tr: seçenekler, '%s' ögesinden okunuyor

en: Note: '%s' is not considered an option
tr: Not: '%s', bir seçenek olarak kabul edilmiyor

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
tr: UYARI: "%s" seçeneği kullanımdan kaldırılmak üzere.

en: can't create socket: %s
tr: soket oluşturulamıyor: %s

en: socket name '%s' is too long
tr: soket adı '%s' pek uzun

en: trying to steal socket from running %s
tr: çalışmakta olan %s ögesinden soket aşırılmaya çalışılıyor

en: a gpg-agent is already running - not starting a new one
tr: çalışan bir gpg-agent zaten var - bir yenisi başlatılmayacak

en: error getting nonce for the socket
tr: soket için tuz alınırken hata

en: error binding socket to '%s': %s
tr: soket '%s' ögesine bağlanırken hata: %s

en: can't set permissions of '%s': %s
tr: '%s' izinleri ayarlanamıyor: %s

en: listening on socket '%s'
tr: '%s' soketinde dinleniyor

en: can't create directory '%s': %s
tr: '%s' dizini oluşturulamıyor: %s

en: directory '%s' created
tr: '%s' dizini oluşturuldu

en: stat() failed for '%s': %s
tr: '%s' için stat() başarısız oldu: %s

en: can't use '%s' as home directory
tr: '%s', ev dizini olarak kullanılamıyor

en: error reading nonce on fd %d: %s
tr: fd %d üzerinde tuz okunurken hata: %s

en: handler 0x%lx for fd %d started
tr: tutaç 0x%lx, fd %d için başlatıldı

en: handler 0x%lx for fd %d terminated
tr: tutaç 0x%lx, fd %d için sonlandırıldı

en: ssh handler 0x%lx for fd %d started
tr: ssh tutacı 0x%lx, fd %d için başlatıldı

en: ssh handler 0x%lx for fd %d terminated
tr: ssh tutacı 0x%lx, fd %d için sonlandırıldı

en: npth_pselect failed: %s - waiting 1s
tr: npth_pselect başarısız: %s - 1sn bekliyor

en: %s %s stopped
tr: %s %s durdu

en: no gpg-agent running in this session
tr: bu oturumda çalışan gpg-agent yok

en: @Options:
tr: @Seçenekler:

en: Usage: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h for help)
tr: Kullanım: gpg-preset-passphrase [seçenekler] ANHMAŞASI (yardım için -h)

en: Syntax: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Password cache maintenance
tr: Sözdizim: gpg-preset-passphrase [seçenekler] ANHMAŞASI
    Parola arabelleği bakımcısı

en: @Commands:
tr: @Komutlar:

en: @
    Options:
tr: @
    Seçenekler:

en: Usage: gpg-protect-tool [options] (-h for help)
tr: Kullanım: gpg-protect-tool [seçenekler] (yardım için -h)

en: Syntax: gpg-protect-tool [options] [args]
    Secret key maintenance tool
tr: Sözdizim: gpg-protect-tool [seçenekler] [argümanlar ...]
    Gizli anahtar bakım aracı

en: Please enter the passphrase to unprotect the PKCS#12 object.
tr: PKCS#12 nesnesinin korumasını aşmak için lütfen anahtar parolasını giriniz.

en: Please enter the passphrase to protect the new PKCS#12 object.
tr: PKCS#12 nesnesini korumak için lütfen anahtar parolasını giriniz.

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the GnuPG system.
tr: Lütfen GnuPG sistemine içe aktarılan nesneyi koruyacak anahtar parolasını giriniz.

en: Please enter the passphrase or the PIN
    needed to complete this operation.
tr: Lütfen bu işlemi tamamlamak için gereken
    PIN'i veya anahtar parolasını giriniz.

en: cancelled
tr: iptal edildi

en: error while asking for the passphrase: %s
tr: anahtar parolası sorulurken hata: %s

en: error opening '%s': %s
tr: '%s' açılırken hata: %s

en: statement "%s" ignored in '%s', line %d
tr: "%s" beyanı; '%s', %d. satırda yok sayıldı

en: system trustlist '%s' not available
tr: sistem güvence listesi '%s' kullanım dışı

en: bad fingerprint in '%s', line %d
tr: '%s', %d. satırda parmak izi kötü

en: invalid keyflag in '%s', line %d
tr: '%s', %d. satırda anahtar bayrağı geçersiz

en: error reading '%s', line %d: %s
tr: '%s' okunurken %d. satırda hata: %s

en: error reading list of trusted root certificates
tr: güvenilir kök sertifika listesinin okunmasında hata

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The "%s
en: Do you ultimately trust%%0A  "%s"%%0Ato correctly certify user certificates?
tr: Kullanıcı sertifikalarının%%0A  "%s"%%0Aile doğru olarak onaylanacağından son derece emin misiniz?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The sec
en: Please verify that the certificate identified as:%%0A  "%s"%%0Ahas the fingerprint:%%0A  %s
tr: Sertifikanın böyle tanındığını lütfen doğrulayın:%%0A  "%s"%%0Abu parmak izine iye:%%0A  %s

note: TRANSLATORS: "Correct" is the label of a button and intended to be hit if the fingerprint matches the one of the CA.  The other button is "the default "Cancel" of the Pinentry.  We fix the English strings with hacks to avoid a string changes.
en: Correct
tr: Doğru

en: Wrong
tr: Yanlış

en: Note: This passphrase has never been changed.%0APlease change it now.
tr: Not: Bu anahtar parolası hiç değiştirilmedi.%0ALütfen şimdi değiştirin.

en: This passphrase has not been changed%%0Asince %.4s-%.2s-%.2s.  Please change it now.
tr: Bu anahtar parolası %.4s-%.2s-%.2s tarihinden beri hiç değişmedi%%0ALütfen şimdi değiştirin.

en: Change passphrase
tr: Anahtar parolasını değiştir

en: I'll change it later
tr: Sonra değiştireceğim

en: Unprotecting key failed: %s
tr: Anahtar koruması kaldırılamadı: %s

en: Please insert the card with serial number
tr: Lütfen seri numarayı içeren kartı takın

en: Requested the use of key%%0A  %s%%0A  %s%%0ADo you want to allow this?
tr: %%0A  %s%%0A  %s%%0Aanahtarının kullanımı için istekte bulunuldu. Buna izin vermek istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete the key identified by keygrip%%0A  %s%%0A  %%C%%0A?
tr: %%0A  %s%%0A  %%C%%0A anahtar maşası tarafından tanımlanan anahtarı silmek istediğnizden emin misiniz?

en: Delete key
tr: Anahtarı sil

en: Warning: This key is also listed for use with SSH!
    Deleting the key might remove your ability to access remote machines.
tr: Uyarı: Bu anahtar aynı zamanda SSH ile kullanım için listelenmiş!
    Bu anahtarı silmek, uzak makinelere erişiminizi ortadan kaldırabilir.

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
tr: DSA sekizin katlarında bir sağlama uzunluğu gerektirir

en: %s key uses an unsafe (%u bit) hash
tr: %s anahtarı, güvensiz bir sağlama (%u bit) kullanıyor

en: a %zu bit hash is not valid for a %u bit %s key
tr: bir %zu bit sağlama, bir %u bit %s anahtarı için geçerli değildir

en: checking created signature failed: %s
tr: oluşturulan imzanın denetimi başarısız: %s

en: secret key parts are not available
tr: gizli anahtar parçaları kullanım dışı

en: public key algorithm %d (%s) is not supported
tr: genel anahtar algoritması %d (%s), desteklenmiyor

en: protection algorithm %d (%s) is not supported
tr: koruma algoritması %d (%s), desteklenmiyor

en: protection hash algorithm %d (%s) is not supported
tr: koruma algoritması %d (%s), desteklenmiyor

en: error creating a pipe: %s
tr: veri yolu oluşturulurken hata: %s

en: error creating a stream for a pipe: %s
tr: veri yolu için bir akım oluşturulurken hata: %s

en: can't connect to '%s': %s
tr: '%s' sunucusuna bağlanılamıyor: %s

en: problem setting the gpg-agent options
tr: gpg-agent seçenekleri ayarlanırken sorun çıktı

en: can't disable core dumps: %s
tr: çekirdek boşaltması devre dışı bırakılamıyor: %s

en: Warning: unsafe ownership on %s "%s"
tr: Uyarı: %s üzerinde güvenli olmayan iyelik: "%s"

en: Warning: unsafe permissions on %s "%s"
tr: Uyarı: %s üzerinde güvenli olmayan izinler: "%s"

en: waiting for file '%s' to become accessible ...
tr: '%s' dosyasının erişilebilir olması için bekleniyor ...

en: renaming '%s' to '%s' failed: %s
tr: '%s' > '%s' olarak yeniden adlandırma başarısız: %s

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: yes
tr: evet

en: yY
tr: eE

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: no
tr: hayır

en: nN
tr: hH

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: quit
tr: çık

en: qQ
tr: kK

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: okay|okay
tr: tamam|tamam

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: cancel|cancel
tr: iptal|İPTAL

en: oO
tr: tT

en: cC
tr: pP

en: out of core in secure memory while allocating %lu bytes
tr: %lu bayt ayrılırken güvenli bellekte çekirdek dışına çıkıldı

en: out of core while allocating %lu bytes
tr: %lu bayt ayrılırken çekirdek dışına çıkıldı

en: error allocating enough memory: %s
tr: yeterli bellek ayrılırken hata: %s

en: %s:%u: obsolete option "%s" - it has no effect
tr: %s:%u: eskimiş seçenek "%s" - artık etkisiz

en: WARNING: "%s%s" is an obsolete option - it has no effect
tr: UYARI: "%s%s" seçeneği eskidi - artık etkisiz

en: unknown debug flag '%s' ignored
tr: bilinmeyen hata ayıklama bayrağı '%s' yok sayıldı

en: waiting for the dirmngr to come up ... (%ds)
tr: dirmngr'nin gelmesi bekleniyor ... (%ds)

en: waiting for the keyboxd to come up ... (%ds)
tr: keyboxd'nin gelmesi bekleniyor ... (%ds)

en: waiting for the agent to come up ... (%ds)
tr: aracının gelmesi bekleniyor ... (%ds)

en: connection to the dirmngr established
tr: dirmngr bağlantısı kuruldu

en: connection to the keyboxd established
tr: keyboxd bağlantısı kuruldu

en: connection to the agent established
tr: aracı bağlantısı kuruldu

en: no running %s - starting '%s'
tr: çalışan %s yok - '%s' başlatılıyor

en: connection to the agent is in restricted mode
tr: aracı bağlantısı kısıtlı kipte

en: error getting version from '%s': %s
tr: '%s' sürüm bilgisi alınırken hata: %s

en: server '%s' is older than us (%s < %s)
tr: '%s' sunucusu bizden daha eski (%s < %s)

en: WARNING: %s
tr: UYARI: %s

en: Note: Outdated servers may lack important security fixes.
tr: Not: Eski sunucular önemli güvenlik düzeltmelerini içermiyor olabilir.

en: Note: Use the command "%s" to restart them.
tr: Not: Onları yeniden başlatmak için "%s" komutunu kullanın.

note: TRANSLATORS: Copy the prefix between the vertical bars verbatim.  It will not be printed.
en: |audit-log-result|Good
tr: |audit-log-result|İyi

en: |audit-log-result|Bad
tr: |audit-log-result|Kötü

en: |audit-log-result|Not supported
tr: |audit-log-result|Desteklenmiyor

en: |audit-log-result|No certificate
tr: |audit-log-result|Sertifika yok

en: |audit-log-result|Not enabled
tr: |audit-log-result|Etkin değil

en: |audit-log-result|Error
tr: |audit-log-result|Hata

en: |audit-log-result|Not used
tr: |audit-log-result|Kullanılmıyor

en: |audit-log-result|Okay
tr: |audit-log-result|Tamam

en: |audit-log-result|Skipped
tr: |audit-log-result|Atlandı

en: |audit-log-result|Some
tr: |audit-log-result|Kimisi

en: Certificate chain available
tr: Sertifika zinciri mevcut

en: root certificate missing
tr: kök sertifika kayıp

en: Data encryption succeeded
tr: Veri şifreleme başarılı

en: Data available
tr: Veri kullanılabilir

en: Session key created
tr: Oturum anahtarı oluşturuldu

en: algorithm: %s
tr: algoritma: %s

en: unsupported algorithm: %s
tr: desteklenmeyen algoritma: %s

en: seems to be not encrypted
tr: şifrelenmemiş görünüyor

en: Number of recipients
tr: Alıcı sayısı

en: Recipient %d
tr: Alıcı %d

en: Data signing succeeded
tr: Veri imzalanması başarılı

en: data hash algorithm: %s
tr: veri sağlama algoritması: %s

en: Signer %d
tr: İmzalayan %d

en: attr hash algorithm: %s
tr: attr sağlama algoritması: %s

en: Data decryption succeeded
tr: Veri şifresi çözülmesi başarılı

en: Encryption algorithm supported
tr: Şifreleme algoritması destekleniyor

en: Data verification succeeded
tr: Veri doğrulanması başarılı

en: Signature available
tr: İmza kullanılabilir

en: Parsing data succeeded
tr: Veri ayrıştırılması başarılı

en: bad data hash algorithm: %s
tr: kötü veri sağlama algoritması: %s

en: Signature %d
tr: İmza %d

en: Certificate chain valid
tr: Sertifika zinciri geçerli

en: Root certificate trustworthy
tr: Kök sertifikası güvenilir

en: no CRL found for certificate
tr: sertifika için bir CRL yok

en: the available CRL is too old
tr: mevcut CRL çok eski

en: CRL/OCSP check of certificates
tr: sertifikalar için CRL/OCSP sınaması

en: Included certificates
tr: İçerilen sertifikalar

en: No audit log entries.
tr: Hiç denetim günlük girdisi yok.

en: Unknown operation
tr: Bilinmeyen işlem

en: Gpg-Agent usable
tr: Gpg-Agent elverişli

en: Dirmngr usable
tr: Dirmngr elverişli

en: No help available for '%s'.
tr: '%s' için yardım mevcut değil.

en: file '%s', line %d: %s
tr: '%s' dosyası, %d. satır: %s

en: ignoring garbage line
tr: anlamsız satır yok sayılıyor

en: [none]
tr: [yok]

en: invalid radix64 character %02x skipped
tr: geçersiz radix64 karakteri %02x atlandı

en: Sorry, we are in batchmode - can't get input
tr: Üzgünüz, şu anda toplu iş kipinde - girdi alınamıyor

en: Sorry, no terminal at all requested - can't get input
tr: Üzgünüz, hiçbir uçbirim istekte bulunmadı - girdi alınamıyor

en: too many errors; giving up
tr: pek fazla hata: bırakılıyor

en: Control-D detected
tr: Control-D algılandı

en: conversion from '%s' to '%s' not available
tr: '%s' > '%s' dönüşümü kullanılabilir değil

en: iconv_open failed: %s
tr: iconv_open başarısız: %s

en: conversion from '%s' to '%s' failed: %s
tr: '%s' > '%s' dönüşümü başarısız: %s

en: failed to create temporary file '%s': %s
tr: '%s' geçici dosyası oluşturulamıyor: %s

en: error writing to '%s': %s
tr: '%s' konumuna yazılırken hata: %s

en: removing stale lockfile (created by %d)
tr: bayat kilit dosyası siliniyor (%d tarafından oluşturulmuş)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
tr: kilit için bekleniyor (%d%s tarafından tutuluyor) %s...

en: (deadlock?)
tr: (ölükilit?)

en: lock '%s' not made: %s
tr: '%s' kilidi yapılmadı: %s

en: waiting for lock %s...
tr: %s kilidi için bekleniyor...

en: %s is too old (need %s, have %s)
tr: %s çok eski (gereken %s, sizinki %s)

en: error creating '%s': %s
tr: '%s' oluşturulurken hata: %s

en: error closing '%s': %s
tr: '%s' kapatılırken hata: %s

en: armor: %s
tr: zırh: %s

en: invalid armor header:
tr: zırh başlığı geçersiz:

en: armor header:
tr: zırh başlığı:

en: invalid clearsig header
tr: açıkça okunabilen imza başlığı geçersiz

en: unknown armor header:
tr: bilinmeyen zırh başlığı:

en: nested clear text signatures
tr: iç içe geçmiş açık metin imzalar

en: unexpected armor:
tr: beklenmeyen zırh:

en: invalid dash escaped line:
tr: geçersiz tire kaçışlı satır:

en: invalid radix64 character %02X skipped
tr: geçersiz radix64 karakteri %02X atlandı

en: premature eof (no CRC)
tr: beklenmedik dosya sonu (CRC yok)

en: premature eof (in CRC)
tr: beklenmedik dosya sonu (CRC içinde)

en: malformed CRC
tr: yanlış oluşturulmuş CRC

en: CRC error; %06lX - %06lX
tr: CRC hatası; %06lX - %06lX

en: premature eof (in trailer)
tr: beklenmedik dosya sonu (artbilgi içinde)

en: error in trailer line
tr: artbilgi satırında hata

en: no valid OpenPGP data found.
tr: geçerli OpenPGP verisi yok

en: invalid armor: line longer than %d characters
tr: geçersiz zırh: Satır %d karakterden uzun

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
tr: zırhta tırnak içinde yazdırılabilir karakter - büyük olasılıkla hatalı bir MTA kullanılmış

en: [ not human readable (%zu bytes: %s%s) ]
tr: [ insan okuyabilir biçimde değil (%zu bayt: %s%s) ]

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
tr: bir simgelem adı yalnızca harfler, rakamlar ve altçizgiler içerebilir ve bir '=' ile sonlanmalıdır

en: a user notation name must contain the '@' character
tr: bir kullanıcı simgelem adı '@' karakteri içermelidir

en: a notation name must not contain more than one '@' character
tr: bir simgelem adının birden çok '@' karakteri içermemesi gerekir

en: a notation value must not use any control characters
tr: bir simgelem değerinde denetim karakterleri kullanılamaz

en: a notation name may not contain an '=' character
tr: bir simgelem adı, bir '=' karakteri içeremez

en: a notation name must have only printable characters or spaces
tr: bir simgelem adı, yalnızca yazdırılabilir karakterler veya boşluklar içermelidir

en: WARNING: invalid notation data found
tr: UYARI: Geçersiz simgelem verisi bulundu

en: failed to proxy %s inquiry to client
tr: istemciye %s sorgusu vekille aktarılamadı

en: Enter passphrase:
tr: Anahtar parolasını girin:

en: %s is not compliant with %s mode
tr: %s, %s kipine uyum sağlamıyor

en: error from TPM: %s
tr: TPM kaynaklı hata: %s

en: problem with the agent: %s
tr: aracı ile sorun var: %s

en: no dirmngr running in this session
tr: bu oturumda çalışan bir dirmngr yok

en: keyserver option "honor-keyserver-url" may not be used in Tor mode
tr: anahtar sunucusu seçeneği "honor-keyserver-url", Tor kipinde kullanılamayabilir

en: WKD uses a cached result
tr: WKD, arabelleklenmiş bir sonuç kullanıyor

en: Tor is not running
tr: Tor çalışmıyor

en: Tor is not properly configured
tr: Tor düzgün bir biçimde yapılandırılmamış

en: DNS is not properly configured
tr: DNS düzgün bir biçimde yapılandırılmamış

en: unacceptable HTTP redirect from server
tr: sunucudan kabul edilemeyen HTTP yeniden yönlendirmesi

en: unacceptable HTTP redirect from server was cleaned up
tr: sunucudan kabul edilemeyen HTTP yeniden yönlendirmesi temizlendi

en: server uses an invalid certificate
tr: sunucu geçersiz bir sertifika kullanıyor

en: Note: %s
tr: Not: %s

en: OpenPGP card not available: %s
tr: OpenPGP anahtarı kullanılabilir değil: %s

en: OpenPGP card no. %s detected
tr: %s numaralı OpenPGP kartı algılandı

en: can't do this in batch mode
tr: bu, toplu iş kipinde yapılamaz

en: This command is only available for version 2 cards
tr: Bu komut yalnızca 2. sürüm kartlar için kullanılabilir

en: Reset Code not or not anymore available
tr: Sıfırlama kodu ya yok ya da kullanım dışı

en: Your selection?
tr: Seçiminiz?

en: [not set]
tr: [belirtilmedi]

en: Mr.
tr: Bay

en: Ms.
tr: Bayan

en: not forced
tr: zorlanmadı

en: forced
tr: zorlandı

en: Please try command "%s" if the listing does not look correct
tr: Listeleme doğru görünmüyorsa lütfen "%s" komutunu deneyin

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = '%s'     Admin PIN = '%s'
    You should change them using the command --change-pin
tr: Lütfen dikkat edin, PIN'lerin öntanımlı ayarları böyledir:
       PIN = '%s'     Admin PIN = '%s'
    Bunları --change-pin komutunu kullanarak değiştirmelisiniz

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
tr: Hata: Şimdilik yalnızca US-ASCII mümkün.

en: Error: The "<" character may not be used.
tr: Hata: "<" karakteri kullanılmamalı.

en: Error: Double spaces are not allowed.
tr: Hata: Çift boşluğa izin verilmez.

en: Cardholder's surname:
tr: Kart iyesinin soyadı:

en: Cardholder's given name:
tr: Kart iyesinin adı:

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
tr: Hata: Bileştirilmiş adlar çok uzun (sınır: %d karakter).

en: URL to retrieve public key:
tr: genel anahtarın alınacağı URL:

en: error reading '%s': %s
tr: '%s' okunurken hata: %s

en: error writing '%s': %s
tr: '%s' yazılırken hata: %s

en: Login data (account name):
tr: Oturum açma verisi (hesap adı):

en: Private DO data:
tr: Özel DO verisi:

en: Language preferences:
tr: Dil tercihleri:

en: Error: invalid length of preference string.
tr: Hata: Tercih dizisinin uzunluğu geçersiz.

en: Error: invalid characters in preference string.
tr: Hata: Tercih dizisindeki karakterler geçersiz.

en: Salutation (M = Mr., F = Ms., or space):
tr: Hitap: (M = Bay, F = Bayan veya boşluk):

en: Error: invalid response.
tr: Hata: Geçersiz yanıt.

en: CA fingerprint:
tr: CA parmak izi:

en: Error: invalid formatted fingerprint.
tr: Hata: Geçersiz biçimlendirilmiş parmak izi.

en: key operation not possible: %s
tr: anahtar işlemi olanaklı değil: %s

en: not an OpenPGP card
tr: bir OpenPGP kartı değil

en: error getting current key info: %s
tr: geçerli anahtar bilgisi alınırken hata: %s

en: Replace existing key? (y/N)
tr: Mevcut anahtar başkasıyla değiştirilsin mi? (e/H)

en: Note: There is no guarantee that the card supports the requested
          key type or size.  If the key generation does not succeed,
          please check the documentation of your card to see which
          key types and sizes are supported.
tr: Not: Kartın istenen anahtar türünü veya boyutunu desteklediği
         garanti değildir. Eğer anahtar oluşturması başarılı olmazsa
         kartınızın hangi anahtar türlerini ve boyutlarını desteklediğini
         görmek için kartınızın belgelendirmesine bakın.

en: What keysize do you want? (%u)
tr: İstediğiniz anahtar boyutu nedir? (%u)

en: rounded up to %u bits
tr: %u bite yuvarlandı

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
tr: %s anahtar uzunlukları %u-%u eriminde olmalıdır

en: Changing card key attribute for:
tr: Şunun için anahtar özniteliği değiştiriliyor:

en: Signature key
tr: İmzalama anahtarı

en: Encryption key
tr: Şifreleme anahtarı

en: Authentication key
tr: Kimlik doğrulama anahtarı

en: Please select what kind of key you want:
tr: Lütfen istediğiniz anahtar türünü seçin:

en: Invalid selection.
tr: Seçim geçersiz.

en: The card will now be re-configured to generate a key of %u bits
tr: Kart, %u bitlik bir anahtar oluşturacak biçimde yeniden yapılandırılacak

en: The card will now be re-configured to generate a key of type: %s
tr: Kart, şu türde bir anahtar oluşturacak biçimde yeniden yapılandırılacak: %s

en: error changing key attribute for key %d: %s
tr: %d anahtarı için öznitelik değiştirilirken hata: %s

en: error getting card info: %s
tr: kart bilgisi alınırken hata: %s

en: This command is not supported by this card
tr: Bu komut, bu kart tarafından desteklenmiyor

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
tr: Şifre anahtarının kart dışında bir yedeği yapılsın mı? (E/h)

en: Note: keys are already stored on the card!
tr: Not: Anahtarlar halihazırda kart üzerinde depolanıyor!

en: Replace existing keys? (y/N)
tr: Var olan anahtarlar başkalarıyla değiştirilsin mi? (e/H)

en: Please select the type of key to generate:
tr: Lütfen üretilecek anahtar türünü seçin:

en:    (1) Signature key
tr:    (1) İmzalama anahtarı

en:    (2) Encryption key
tr:    (2) Şifreleme anahtarı

en:    (3) Authentication key
tr:    (3) Kimlik doğrulama anahtarı

en: Please select where to store the key:
tr: Lütfen anahtarın depolanacağı yeri seçin:

en: KEYTOCARD failed: %s
tr: KEYTOCARD başarısız: %s

en: Note: This command destroys all keys stored on the card!
tr: Not: Bu komut kartta depolanan tüm anahtarları yok eder!

en: Continue? (y/N)
tr: Sürdürülsün mü? (e/H)

en: Really do a factory reset? (enter "yes")
tr: İlk ayarlara sıfırlamak istediğinize emin misiniz? ("yes" girin)

en: error for setup KDF: %s
tr: KDF ayarlanırken hata: %s

en: error for setup UIF: %s
tr: UIF ayarlanırken hata: %s

en: quit this menu
tr: bu menüden çık

en: show admin commands
tr: yönetici komutlarını göster

en: show this help
tr: bu yardımı göster

en: list all available data
tr: tüm kullanılabilir veriyi listele

en: change card holder's name
tr: kart iyesinin adını değiştir

en: change URL to retrieve key
tr: anahtarın alınacağı URL'yi değiştir

en: fetch the key specified in the card URL
tr: kart URL'sinde belirtilmiş anahtarı al

en: change the login name
tr: oturum açma adını değiştir

en: change the language preferences
tr: dil tercihlerini değiştir

en: change card holder's salutation
tr: kart iyesinin hitabını değiştir

en: change a CA fingerprint
tr: bir CA parmak izini değiştir

en: toggle the signature force PIN flag
tr: imza zorlama PIN'i bayrağını değiştir

en: generate new keys
tr: yeni anahtarlar oluştur

en: menu to change or unblock the PIN
tr: PIN'i değiştirme veya blokunu kaldırma menüsü

en: verify the PIN and list all data
tr: PIN'i doğrula ve tüm veriyi listele

en: unblock the PIN using a Reset Code
tr: bir sıfırlama kodu kullanarak PIN'in blokunu kaldır

en: destroy all keys and data
tr: tüm anahtarları ve veriyi yok et

en: setup KDF for PIN authentication (on/single/off)
tr: KDF'yi PIN kimlik doğrulaması için ayarla (on/single/off)

en: change the key attribute
tr: anahtar özniteliğini değiştir

en: change the User Interaction Flag
tr: Kullanıcı etkileşim bayrağını değiştir

en: switch to the OpenPGP app
tr: OpenPGP uygulamasına geç

en: Admin-only command
tr: Yöneticiye özel komut

en: Admin commands are allowed
tr: Yönetici komutlarına izin verilir

en: Admin commands are not allowed
tr: Yönetici komutlarına izin verilmez

en: Invalid command  (try "help")
tr: Komut geçersiz ("help" komutunu deneyin)

en: decryption failed
tr: şifre çözülemedi

en: --output doesn't work for this command
tr: --output seçeneği bu komutla çalışmaz

en: can't open '%s'
tr: '%s' açılamıyor

en: key "%s" not found: %s
tr: "%s" anahtarı bulunamadı: %s

en: error reading keyblock: %s
tr: anahtar bloku okunurken hata: %s

en: key "%s" not found
tr: "%s" anahtarı bulunamadı

en: can't do this in batch mode without "--yes"
tr: "--yes" olmadan toplu iş kipinde bu yapılamaz

en: (unless you specify the key by fingerprint)
tr: (anahtar parmak izi ile belirtilmedikçe)

en: Note: The public primary key and all its subkeys will be deleted.
tr: Not: Genel asıl anahtar ve tüm yardımcı anahtarları silinecek.

en: Note: Only the shown public subkey will be deleted.
tr: Not: Yalnızca gösterilen genel yardımcı anahtar silinecek.

en: Note: Only the secret part of the shown primary key will be deleted.
tr: Not: Yalnızca gösterilen genel asıl anahtarın gizli kısmı silinecek.

en: Note: Only the secret part of the shown subkey will be deleted.
tr: Not: Yalnızca gösterilen yardımcı anahtarın gizli kısmı silinecek.

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
tr: Bu anahtar, anahtar zincirinden silinsin mi? (e/H)

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
tr: Bu bir gizli anahtar! - gerçekten silinsin mi? (e/H)

en: deleting secret %s failed: %s
tr: gizli %s silinmesi başarısız: %s

en: key
tr: anahtar

en: subkey
tr: yardımcı anahtar

en: update failed: %s
tr: güncelleme başarısız: %s

en: deleting keyblock failed: %s
tr: anahtar bloku silinemedi: %s

en: ownertrust information cleared
tr: iye güvencesi bilgisi temizlendi

en: there is a secret key for public key "%s"!
tr: genel anahtar "%s" için bir gizli anahtar var!

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
tr: onu önce "--delete-secret-keys" ile silmelisiniz.

en: %s/%s.%s encrypted for: "%s"
tr: %s/%s.%s, şunun için şifrelendi: "%s"

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
tr: UYARI: Simetrik şifreleme %s (%d), alıcı tercihlerine karşı geliyor

en: cipher algorithm '%s' may not be used for encryption
tr: şifreleme algoritması '%s', şifreleme için kullanılamayabilir

en: (use option "%s" to override)
tr: (geçersiz kılmak için "%s" seçeneğini kullanın)

en: cipher algorithm '%s' may not be used in %s mode
tr: şifreleme algoritması '%s', %s kipinde kullanılamayabilir

en: WARNING: key %s is not suitable for encryption in %s mode
tr: UYARI: %s anahtarı, %s kipinde şifreleme için uygun değil

en: error creating passphrase: %s
tr: anahtar parolası oluşturulurken hata: %s

en: can't use a SKESK packet due to the S2K mode
tr: S2K kipi nedeniyle bir SKESK paketi kullanılamıyor

en: using cipher %s.%s
tr: %s.%s şifrelemesi kullanılıyor

en: WARNING: '%s' is an empty file
tr: UYARI: '%s', boş bir dosya

en: '%s' already compressed
tr: '%s' halihazırda sıkıştırılmış

en: digest algorithm '%s' may not be used in %s mode
tr: özet algoritması '%s', %s kipinde kullanılamayabilir

en: reading from '%s'
tr: '%s konumundan okunuyor

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
tr: UYARI: %s (%d) sıkıştırma algoritmasını zorlamak alıcı tercihlerine karşı geliyor

en: number of removed recipients: %u
tr: kaldırılan alıcıların sayısı: %u

en: option '%s' may not be used in %s mode
tr: '%s' seçeneği, %s kipinde kullanılamayabilir

en: %s encrypted data
tr: %s şifreli veri

en: encrypted with unknown algorithm %d
tr: %d bilinmeyen algoritması ile şifrelenmiş

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
tr: UYARI: İleti simetrik şifre içindeki zayıf bir anahtarla şifrelendi.

en: problem handling encrypted packet
tr: şifreli paketin elde edilmesinde sorun var

en: export signatures that are marked as local-only
tr: yalnızca yerel olarak imli imzalar dışa aktar

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
tr: öznitelik kullanıcı kimliklerini (genellikle foto kimliklerini) dışa aktar

en: export revocation keys marked as "sensitive"
tr: "hassas" olarak imli yürürlükten kaldırma anahtarlarını dışa aktar

en: remove unusable parts from key during export
tr: dışa aktarım sırasında anahtardan kullanışsız parçaları kaldır

en: remove as much as possible from key during export
tr: dışa aktarım sırasında anahtardan olabildiğince çok şey kaldır

en: export only revocation certificates
tr: yalnızca yürürlükten kaldırma sertifikalarını dışa aktar

en: use the GnuPG key backup format
tr: GnuPG yedekleme biçimini kullan

en: export secret keys using the GnuPG format
tr: GnuPG biçimini kullanan gizli anahtarları dışa aktar

en:  - skipped
tr:  - atlandı

en: writing to '%s'
tr: '%s' konumuna yazılıyor

en: key %s: key material on-card - skipped
tr: %s anahtarı: Anahtar malzemesi kartta - atlandı

en: exporting secret keys not allowed
tr: gizli anahtarların dışa aktarımına izin verilmez

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
tr: %s anahtarı: PGP 2.x tarzı bir anahtar - atlandı

en: WARNING: nothing exported
tr: UYARI: Hiçbir şey dışa aktarılmadı

en: [User ID not found]
tr: [Kullanıcı kimliği bulunamadı]

en: automatically retrieved '%s' via %s
tr: '%s', %s üzerinden kendiliğinden alındı

en: error retrieving '%s' via %s: %s
tr: '%s', %s üzerinden alınırken hata: %s

en: No fingerprint
tr: Parmak izi yok

en: checking for a fresh copy of an expired key via %s
tr: %s ile süresi geçmiş bir anahtarın taze kopyası denetleniyor

en: secret key "%s" not found: %s
tr: gizli anahtar "%s" bulunamadı: %s

en: (check argument of option '%s')
tr: ('%s' seçeneğinin argümanını denetle)

en: Warning: not using '%s' as default key: %s
tr: Uyarı: '%s', öntanımlı anahtar olarak kullanılmıyor: %s

en: using "%s" as default secret key for signing
tr: imzalama için öntanımlı gizli anahtar olarak "%s" kullanılıyor

en: all values passed to '%s' ignored
tr: '%s' ögesine geçirilen tüm değerler yok sayıldı

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
tr: Geçersiz %s anahtarı, --allow-non-selfsigned-uid kullanılarak geçerli yapıldı

en: using subkey %s instead of primary key %s
tr: %s asıl anahtarı yerine %s yardımcı anahtarı kullanılıyordu

en: valid values for option '%s':
tr: '%s' seçeneği için geçerli değerler:

en: make a signature
tr: bir imza yap

en: make a clear text signature
tr: açıkça okunabilen bir imza yap

en: make a detached signature
tr: bağımsız bir imza yap

en: encrypt data
tr: veri şifrele

en: encryption only with symmetric cipher
tr: yalnızca simetrik şifre ile şifrele

en: decrypt data (default)
tr: veri şifresini çöz (öntanımlı)

en: verify a signature
tr: bir imzayı doğrula

en: list keys
tr: anahtarları listele

en: list keys and signatures
tr: anahtarları ve imzaları listele

en: list and check key signatures
tr: anahtar imzalarını listele ve denetle

en: list keys and fingerprints
tr: anahtarları ve parmak izlerini listele

en: list secret keys
tr: gizli anahtarları listele

en: generate a new key pair
tr: yeni bir anahtar çifti üret

en: quickly generate a new key pair
tr: tez yeni bir anahtar çifti üret

en: quickly add a new user-id
tr: tez yeni bir kullanıcı kimliği ekle

en: quickly revoke a user-id
tr: tez bir kullanıcı kimliğini yürürlükten kaldır

en: quickly set a new expiration date
tr: tez yeni bir son kullanım tarihi ayarla

en: full featured key pair generation
tr: tam özellikli anahtar çifti üretimi

en: generate a revocation certificate
tr: bir yürürlükten kaldırma sertifikası üret

en: remove keys from the public keyring
tr: anahtarları genel anahtar zincirinden sil

en: remove keys from the secret keyring
tr: anahtarları gizli anahtar zincirinden sil

en: quickly sign a key
tr: tez bir anahtar imzala

en: quickly sign a key locally
tr: tez bir anahtarı yerel olarak imzala

en: quickly revoke a key signature
tr: tez bir anahtar imzasını yürürlükten kaldır

en: sign a key
tr: bir anahtar imzala

en: sign a key locally
tr: bir anahtarı yerel olarak imzala

en: sign or edit a key
tr: bir anahtarı düzenle ve imzala

en: change a passphrase
tr: anahtar parolasını değiştir

en: export keys
tr: anahtarları dışa aktar

en: export keys to a keyserver
tr: anahtarları bir anahtar sunucusuna dışa aktar

en: import keys from a keyserver
tr: anahtarları bir anahtar sunucusundan içe aktar

en: search for keys on a keyserver
tr: bir anahtar sunucusunda anahtar ara

en: update all keys from a keyserver
tr: anahtarları bir anahtar sunucusundan güncelle

en: import/merge keys
tr: anahtar içe aktar/birbiriyle birleştir

en: print the card status
tr: kart durumunu yazdır

en: change data on a card
tr: kart üzerindeki veriyi değiştir

en: change a card's PIN
tr: bir kartın PIN'ini değiştir

en: update the trust database
tr: güvence veritabanını güncelle

en: print message digests
tr: ileti özetlerini göster

en: run in server mode
tr: sunucu kipinde çalış

en: |VALUE|set the TOFU policy for a key
tr: |VALUE|bir düğme için TOFU poliçesini ayarla

en: |NAME|use NAME as default secret key
tr: |NAME|öntanımlı gizli anahtar olarak NAME'i kullan

en: |NAME|encrypt to user ID NAME as well
tr: |NAME|kullanıcı NAME kimliği için de şifreleme yapar

en: |SPEC|set up email aliases
tr: |SPEC|e-posta armalarını ayarla

en: use strict OpenPGP behavior
tr: katı OpenPGP davranışı kullan

en: do not make any changes
tr: hiçbir değişiklik yapma

en: prompt before overwriting
tr: üzerine yazmadan önce sor

en: Options controlling the input
tr: Girdiyi denetleyen seçenekler

en: Options controlling the output
tr: Çıktıyı denetleyen seçenekler

en: create ascii armored output
tr: ascii zırhlı çıktı oluştur

en: |FILE|write output to FILE
tr: |FILE|çıktıyı FILE'a yaz

en: |N|set compress level to N (0 disables)
tr: |N|sıkıştırma düzeyini N olarak ayarla (0 devre dışı bırakır)

en: Options controlling key import and export
tr: Anahtar içe/dışa aktarmayı denetleyen seçenekler

en: |MECHANISMS|use MECHANISMS to locate keys by mail address
tr: |MECHANISMS|anahtarları posta adreslerine göre konumlamak için MECHANISMS'i kullan

en: import missing key from a signature
tr: eksik anahtarı bir imzadan içe aktar

en: include the public key in signatures
tr: imzalarda genel anahtarı içer

en: disable all access to the dirmngr
tr: dirmngr'a tüm erişimi devre dışı bırak

en: Options controlling key listings
tr: Anahtar listelemelerini denetleyen seçenekler

en: Options to specify keys
tr: Anahtarları belirten seçenekler

en: |USER-ID|encrypt for USER-ID
tr: |USER-ID|USER-ID için şifreleme yap

en: |USER-ID|use USER-ID to sign or decrypt
tr: |USER-ID|imzalamak veya şifre çözmek için USER-ID'yi kullan

en: Options for unattended use
tr: Katılınmayan kullanım için seçenekler

en: Other options
tr: Diğer seçenekler

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
tr: @
    (Tüm komut ve seçeneklerin tam bir listesi için man sayfalarına bakın)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clear-sign [file]        make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
tr: @
    Örnekler:
    
     -se -r Gökhan [dosya]      Gökhan kullanıcısı için imzala ve şifrele
     --clear-sign [dosya]       açıkça okunabilir bir imza yap
     --detach-sign [dosya]      bağımsız bir imza yap
     --list-keys [adlar]        anahtarları göster
     --fingerprint [adlar]      parmak izlerini göster

en: Usage: @GPG@ [options] [files] (-h for help)
tr: Kullanım: @GPG@ [seçenekler] [dosyalar] (yardım için -h)

en: Syntax: @GPG@ [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt
    Default operation depends on the input data
tr: Sözdizim: @GPG@ [seçenekler] [dosyalar]
    İmzala, denetle, şifrele veya şifre çöz
    Öntanımlı işlem girilen veri ile bağıntılıdır

en: 
    Supported algorithms:
tr: 
    Desteklenen algoritmalar:

en: Pubkey:
tr: GenAnah:

en: Cipher:
tr: Şifre:

en: Hash:
tr: Sağlama:

en: Compression:
tr: Sıkıştırma:

en: usage: %s [options] %s
tr: kullanım: %s [seçenekler] %s

en: conflicting commands
tr: çakışan komutlar

en: no = sign found in group definition '%s'
tr: hayır = '%s' grup tanımında imza bulundu

en: WARNING: unsafe ownership on homedir '%s'
tr: UYARI: '%s' ev dizininde güvenli olmayan iyelik

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file '%s'
tr: UYARI: '%s' yapılandırma dosyasında güvenli olmayan iyelik

en: WARNING: unsafe ownership on extension '%s'
tr: UYARI: '%s' eklentisinde güvenli olmayan iyelik

en: WARNING: unsafe permissions on homedir '%s'
tr: UYARI: '%s' ev dizininde güvenli olmayan izinler

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file '%s'
tr: UYARI: '%s' yapılandırma dosyasında güvenli olmayan izinler

en: WARNING: unsafe permissions on extension '%s'
tr: UYARI: '%s' eklentisinde güvenli olmayan izinler

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir '%s'
tr: UYARI: '%s' ev dizinindeki ilgili dizinin iyeliği güvenli değil

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file '%s'
tr: UYARI: '%s' yapılandırma dosyasını içeren dizinin iyeliği güvenli değil

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on extension '%s'
tr: UYARI: '%s' eklentisini içeren dizinin iyeliği güvenli değil

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir '%s'
tr: UYARI: '%s' ev dizinindeki ilgili dizinin izinleri güvenli değil

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file '%s'
tr: UYARI: '%s' yapılandırma dosyasını içeren dizinin izinleri güvenli değil

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on extension '%s'
tr: UYARI: '%s' eklentisini içeren dizinin izinleri güvenli değil

en: unknown configuration item '%s'
tr: bilinmeyen yapılandırma öğesi '%s'

en: display photo IDs during key listings
tr: anahtarların listelenmesi sırasında fotoğraf kimlikleri göster

en: show key usage information during key listings
tr: anahtar listelemesi sırasında kullanım bilgisi göster

en: show policy URLs during signature listings
tr: imza listelemesi sırasında poliçe URL'leri göster

en: show all notations during signature listings
tr: imza listelemesi sırasında tüm simgelemi göster

en: show IETF standard notations during signature listings
tr: imza listelemesi sırasında IETF standart simgelemlerini göster

en: show user-supplied notations during signature listings
tr: imza listelemesi sırasında kullanıcı kanaklı simgelemleri göster

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
tr: imza listelemesi sırasında tercih edilen anahtar sunucusu URL'leri göster

en: show user ID validity during key listings
tr: anahtar listelemesi sırasında kullanıcı kimliği geçerliliğini göster

en: show revoked and expired user IDs in key listings
tr: anahtar listelerinde yürürlükten kaldırılmış ve zaman aşımına uğramış kullanıcı kimlikleri göster

en: show revoked and expired subkeys in key listings
tr: anahtar listelerinde yürürlükten kaldırılmış ve zaman aşımına uğramış yardımcı anahtarlar göster

en: show signatures with invalid algorithms during signature listings
tr: imza listelemesi sırasında geçersiz algoritmalı imzaları göster

en: show the keyring name in key listings
tr: anahtar zinciri adını anahtar listelerinde göster

en: show expiration dates during signature listings
tr: imza listelemesi sırasında zaman aşımı tarihleri göster

en: show preferences
tr: tercihleri göster

en: show ownertrust
tr: iye güvencesini göster

en: unknown TOFU policy '%s'
tr: bilinmeyen TOFU poliçesi '%s'

en: (use "help" to list choices)
tr: (seçimleri listelemek için "help" kullanın)

en: This command is not allowed while in %s mode.
tr: %s kipindeyken bu komut kullanılamaz.

en: Note: %s is not for normal use!
tr: Not: %s, normal kullanım için değildir!

en: '%s' is not a valid signature expiration
tr: '%s' geçerli bir imza zaman aşımı değil

en: "%s" is not a proper mail address
tr: "%s", geçerli bir e-posta adresi değil

en: invalid pinentry mode '%s'
tr: geçersiz pin girdisi kipi '%s'

en: invalid request origin '%s'
tr: geçersiz istek kaynağı '%s

en: '%s' is not a valid character set
tr: '%s' geçerli bir karakter kümesi değil

en: could not parse keyserver URL
tr: anahtar sunucusu URL'si ayrıştırılamadı

en: %s:%d: invalid keyserver options
tr: %s:%d: Geçersiz anahtar sunucusu seçenekleri

en: invalid keyserver options
tr: geçersiz anahtar sunucusu seçenekleri

en: %s:%d: invalid import options
tr: %s:%d: Geçersiz içe aktarma seçenekleri

en: invalid import options
tr: geçersiz içe aktarma seçenekleri

en: invalid filter option: %s
tr: geçersiz süzgeç seçeneği: %s

en: %s:%d: invalid export options
tr: %s:%d: Geçersiz dışa aktarma seçenekleri

en: invalid export options
tr: geçersiz dışa aktarma seçenekleri

en: %s:%d: invalid list options
tr: %s:%d: Geçersiz liste seçenekleri

en: invalid list options
tr: geçersiz liste seçenekleri

en: display photo IDs during signature verification
tr: imza doğrulaması sırasında fotoğraf kimlikleri göster

en: show policy URLs during signature verification
tr: imza doğrulaması sırasında poliçe adresleri göster

en: show all notations during signature verification
tr: imza doğrulaması sırasında tüm simgelemi göster

en: show IETF standard notations during signature verification
tr: imza doğrulaması sırasında IETF standart simgelemlerini göster

en: show user-supplied notations during signature verification
tr: imza doğrulaması sırasında kullanıcı kaynaklı simgelemleri göster

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
tr: imza doğrulaması sırasında tercih edilen anahtar sunucusu URL'leri göster

en: show user ID validity during signature verification
tr: imza doğrulaması sırasında kullanıcı kimliği geçerliliğini göster

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
tr: imza doğrulamasında yürürlükten kaldırılan ve süresi geçen kullanıcı kimliklerini göster

en: show only the primary user ID in signature verification
tr: imza doğrulamasında yalnızca asıl kullanıcı kimliği göster

en: %s:%d: invalid verify options
tr: %s:%d: Geçersiz doğrulama seçenekleri

en: invalid verify options
tr: geçersiz doğrulama seçenekleri

en: unable to set exec-path to %s
tr: çalıştırılabilirler yolu %s olarak ayarlanamıyor

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
tr: %s:%d: Geçersiz auto-key-locate listesi

en: invalid auto-key-locate list
tr: geçersiz auto-key-locate listesi

en: invalid argument for option "%.50s"
tr: "%.50s" seçeneği için geçersiz argüman

en: error parsing value for option '%s': %s
tr: '%s' seçeneği için değer ayrıştırılırken hata: %s

en: WARNING: program may create a core file!
tr: UYARI: Program bir çekirdek dosyası oluşturabilir!

en: WARNING: %s overrides %s
tr: UYARI: %s, %s ögesini geçersiz kılıyor

en: %s not allowed with %s!
tr: %s ve %s birlikte kullanılamaz!

en: %s makes no sense with %s!
tr: %s, %s ile bir anlam ifade etmiyor!

en: WARNING: running with faked system time:
tr: UYARI: Sahte sistem zamanıyla çalışıyor:

en: will not run with insecure memory due to %s
tr: %s olmasından dolayı güvensiz bellekle çalıştırılmayacak

en: selected cipher algorithm is invalid
tr: seçilen şifre algoritması geçersiz

en: selected compression algorithm is invalid
tr: seçili sıkıştırma algoritması geçersiz

en: selected certification digest algorithm is invalid
tr: seçili sertifikalama özet algoritması geçersiz

en: completes-needed must be greater than 0
tr: "completes-needed" 0'dan büyük olmalıdır

en: marginals-needed must be greater than 1
tr: "marginals-needed" 1'den büyük olmalıdır

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
tr: "max-cert-depth" 1-255 arasında olmalıdır

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
tr: öntanımlı sertifika düzeyi geçersiz; 0, 1, 2 veya 3 olmalıdır

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
tr: en küçük sertifika düzeyi geçersiz; 1, 2 veya 3 olmalıdır

en: Note: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
tr: Not: Basit S2K kipi (0) kesinlikle tavsiye edilmez

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
tr: geçersiz S2K kipi; 0, 1 veya 3 olmalıdır

en: invalid default preferences
tr: geçersiz öntanımlı tercihler

en: invalid personal cipher preferences
tr: geçersiz kişisel şifre tercihleri

en: invalid personal digest preferences
tr: geçersiz kişisel özet tercihleri

en: invalid personal compress preferences
tr: geçersiz kişisel sıkıştırma tercihleri

en: chunk size invalid - using %d
tr: parça boyutu geçersiz - %d kullanılıyor

en: %s does not yet work with %s
tr: %s, %s ile henüz çalışmıyor

en: compression algorithm '%s' may not be used in %s mode
tr: '%s' sıkıştırma algoritması, %s kipinde kullanılamayabilir

en: failed to initialize the TrustDB: %s
tr: TrustDB ilklendirilemedi: %s

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
tr: UYARI: Alıcılar (-r), genel anahtar şifrelemesi kullanılmadan verilmiştir

en: symmetric encryption of '%s' failed: %s
tr: '%s' ögesinin simetrik şifrelemesi başarısız: %s

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
tr: --s2k-mode 0 ile --symmetric --encrypt kullanamazsınız

en: you cannot use --symmetric --encrypt in %s mode
tr: %s kipinde --symmetric --encrypt kullanamazsınız

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
tr: --s2k-mode 0 ile --symmetric --sign --encrypt kullanamazsınız

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt in %s mode
tr: %s kipinde --symmetric --sign --encrypt kullanamazsınız

en: keyserver send failed: %s
tr: anahtar sunucusuna gönderim başarısız: %s

en: keyserver receive failed: %s
tr: anahtar sunucusundan alım başarısız: %s

en: key export failed: %s
tr: anahtar dışa aktarımı başarısız: %s

en: export as ssh key failed: %s
tr: ssh anahtarı olarak dışa aktarma başarısız: %s

en: keyserver search failed: %s
tr: anahtar sunucusunda arama başarısız: %s

en: keyserver refresh failed: %s
tr: anahtar sunucusunda tazeleme başarısız: %s

en: dearmoring failed: %s
tr: zırhın kaldırılması başarısız: %s

en: enarmoring failed: %s
tr: zırhlama başarısız: %s

en: invalid hash algorithm '%s'
tr: geçersiz sağlama algoritması '%s'

en: error parsing key specification '%s': %s
tr: '%s' anahtar belirtimi ayrıştırılırken hata: %s

en: '%s' does not appear to be a valid key ID, fingerprint or keygrip
tr: '%s', geçerli bir anahtar kimliği, parmak izi veya anahtar maşası olarak görünmüyor

en: WARNING: no command supplied.  Trying to guess what you mean ...
tr: UYARI: Bir komut verilmedi. Ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyorum ...

en: Go ahead and type your message ...
tr: İletinizi yazın ...

en: the given certification policy URL is invalid
tr: belirtilen sertifika güvence URL'si geçersiz

en: the given signature policy URL is invalid
tr: belirtilen imza güvence URL'si geçersiz

en: the given preferred keyserver URL is invalid
tr: belirtilen anahtar sunucusu URL'si geçersiz

en: |FILE|take the keys from the keyring FILE
tr: |FILE|anahtarlar FILE anahtar zincirinden al

en: make timestamp conflicts only a warning
tr: zaman damgası çelişkilerini uyarı olarak bildir

en: |FD|write status info to this FD
tr: |FD|durum bilgisini bu FD'ye yaz

en: |ALGO|reject signatures made with ALGO
tr: |ALGO|ALGO ile yapılan algoritmaları reddet

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
tr: Kullanım: gpgv [seçenekler] [dosyalar] (yardım için -h)

en: Syntax: gpgv [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
tr: Kullanım: gpgv [seçenekler] [dosyalar]
    Bilinen güvenli anahtarlara göre imzaları denetler

en: No help available
tr: Yardım mevcut değil

en: No help available for '%s'
tr: '%s' için yardım mevcut değil

en: import signatures that are marked as local-only
tr: yalnızca yerel olarak imlenmiş sertifikaları içe aktar

en: repair damage from the pks keyserver during import
tr: içe aktarım sırasında pks anahtar sunucusundaki bozukluğu onar

en: do not clear the ownertrust values during import
tr: içe aktarım sırasında iye güvencesi değerlerini temizleme

en: do not update the trustdb after import
tr: içe aktarım sonrasında trustdb'yi güncelleme

en: enable bulk import mode
tr: toptan içe aktarım kipini etkinleştir

en: show key during import
tr: içe aktarım sırasında anahtarı göster

en: show key but do not actually import
tr: anahtarı göster; ancak gerçekte içe aktarma

en: only accept updates to existing keys
tr: güncellemeleri yalnızca mevcut anahtarlar için kabul et

en: remove unusable parts from key after import
tr: içe aktarım sonrası anahtardan kullanışsız parçaları kaldır

en: remove as much as possible from key after import
tr: içe aktarım sonrası anahtardan olabildiğince çok şey kaldır

en: ignore key-signatures which are not self-signatures
tr: öz imzalı olmayan anahtar imzalarını yok say

en: run import filters and export key immediately
tr: içe aktarma süzgeçlerini çalıştır ve anahtarı hemen dışa aktar

en: assume the GnuPG key backup format
tr: GnuPG anahtar yedekleme biçimini varsay

en: repair keys on import
tr: içe aktarırken anahtarları onar

en: do not import secret keys
tr: gizli anahtarlar içe aktarma

en: skipping block of type %d
tr: %d türündeki blok atlanıyor

en: %lu keys processed so far
tr: şu ana kadar %lu anahtar işlendi

en: Total number processed: %lu
tr: İşlenen toplam sayı: %lu

en:     skipped PGP-2 keys: %lu
tr:       atlanan PGP-2 anahtarları: %lu

en:       skipped new keys: %lu
tr:         atlanan yeni anahtarlar: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
tr:             kullanıcı kimliksiz: %lu

en:               imported: %lu
tr:                   içe aktarılan: %lu

en:              unchanged: %lu
tr:                 değiştirilmeyen: %lu

en:           new user IDs: %lu
tr:          yeni kullanıcı kimliği: %lu

en:            new subkeys: %lu
tr:        yeni yardımcı anahtarlar: %lu

en:         new signatures: %lu
tr:                    yeni imzalar: %lu

en:    new key revocations: %lu
tr:          yeni anahtar iptalleri: %lu

en:       secret keys read: %lu
tr:         okunan gizli anahtarlar: %lu

en:   secret keys imported: %lu
tr:  içe aktarılan gizli anahtarlar: %lu

en:  secret keys unchanged: %lu
tr:     değişmemiş gizli anahtarlar: %lu

en:           not imported: %lu
tr:             içe aktarılmayanlar: %lu

en:     signatures cleaned: %lu
tr:              temizlenen imzalar: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
tr: temizlenen kullanıcı kimlikleri: %lu

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
    algorithms on these user IDs:
tr: UYARI: %s anahtarı bu kullanıcı kimliklerinde kullanılmayan
    algoritmalar için tercihler içeriyor:

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
tr:          "%s": %s şifreleme algoritması tercih edilir

en:          "%s": preference for AEAD algorithm %s
tr:          "%s": %s AEAD algoritması tercih edilir

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
tr:          "%s": %s özet algoritması tercih edilir

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
tr:          "%s": %s sıkıştırma algoritması tercih edilir

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
tr: tercihlerinizi güncellemenizi ve

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
tr: olası algoritma uyuşmazlığı sorunlarından kaçınmak için bu anahtarı yeniden dağıtmanızı şiddetle öneririz.

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
tr: tercihlerinizi güncellemek için: gpg --edit-key %s updpref save

en: key %s: no user ID
tr: %s anahtarı: Kullanıcı kimliği yok

en: key %s: %s
tr: %s anahtarı: %s

en: rejected by import screener
tr: içe aktarma tarayıcısı tarafından reddedildi

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
tr: %s anahtarı: PKS yardımcı anahtar bozulması onarıldı

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
tr: %s anahtarı: Öz imzalı olmayan kullanıcı kimliği "%s" kabul edildi

en: key %s: no valid user IDs
tr: %s anahtarı: Geçerli kullanıcı kimliği yok

en: this may be caused by a missing self-signature
tr: bu kayıp bir öz imza yüzünden meydana gelmiş olabilir

en: key %s: public key not found: %s
tr: %s anahtarı: Genel anahtar bulunamadı: %s

en: key %s: new key - skipped
tr: %s anahtarı: Yeni anahtar - atlandı

en: no writable keyring found: %s
tr: yazılabilir bir anahtar zinciri bulunamadı: %s

en: error writing keyring '%s': %s
tr: '%s' anahtarlığı yazılırken hata: %s

en: key %s: public key "%s" imported
tr: %s anahtarı: Genel anahtar "%s" içe aktarıldı

en: key %s: doesn't match our copy
tr: %s anahtarı: Bizim kopyamızla eşleşmiyor

en: key %s: "%s" 1 new user ID
tr: %s anahtarı: "%s" 1 yeni kullanıcı kimliği

en: key %s: "%s" %d new user IDs
tr: %s anahtarı: "%s" %d yeni kullanıcı kimliği

en: key %s: "%s" 1 new signature
tr: %s anahtarı: "%s" 1 yeni imza

en: key %s: "%s" %d new signatures
tr: %s anahtarı: "%s" %d yeni imza

en: key %s: "%s" 1 new subkey
tr: %s anahtarı: %s 1 yeni yardımcı anahtar

en: key %s: "%s" %d new subkeys
tr: %s anahtarı: "%s" %d yeni yardımcı anahtar

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
tr: %s anahtarı: "%s" %d imza temizlendi

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
tr: %s anahtarı: "%s" %d imza temizlendi

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
tr: %s anahtarı: "%s" %d kullanıcı kimliği temizlendi

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
tr: %s anahtarı: "%s" %d kullanıcı kimliği temizlendi

en: key %s: "%s" not changed
tr: %s anahtarı: "%s" değiştirilmedi

en: key %s: secret key imported
tr: %s anahtarı: Gizli anahtar alındı

en: key %s: secret key already exists
tr: %s anahtarı: Gizli anahtar halihazırda var

en: key %s: error sending to agent: %s
tr: %s anahtarı: Aracıya gönderirken hata: %s

en: key %s: card reference is overridden by key material
tr: %s anahtarı: Kart başvurusu, anahtar malzemesi tarafından geçersiz kılındı

note: TRANSLATORS: For a smartcard, each private key on host has a * reference (stub) to a smartcard and actual private key data * is stored on the card.  A single smartcard can have up to * three private key data.  Importing private key stub is always * skipped in 2.1, and it returns GPG_ERR_NOT_PROCESSE
en: To migrate '%s', with each smartcard, run: %s
tr: '%s' ögesini her bir akıllı kartla birlikte göç ettirmek için şunu çalıştırın: %s

en: secret key %s: %s
tr: gizli anahtar %s: %s

en: importing secret keys not allowed
tr: gizli anahtarların içe aktarımına izin verilmez

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
tr: %s anahtarı: Geçersiz şifreli (%d) gizli anahtar - atlandı

en: No reason specified
tr: Belirtilmiş bir neden yok

en: Key is superseded
tr: Anahtarın yerine başkası konulmuş ve iptal edilmiştir

en: Key has been compromised
tr: Anahtar tehlikede

en: Key is no longer used
tr: Anahtar artık kullanılmayacak

en: User ID is no longer valid
tr: Kullanıcı kimliği artık geçersiz

en: reason for revocation:
tr: yürürlükten kaldırma sebebi:

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
tr: %s anahtarı: Genel anahtar değil - yürürlükten kaldırma sertifikası uygulanamaz

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
tr: %s anahtarı: Özgün anahtar bloku bulunamadı: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
tr: %s anahtarı: Özgün anahtar bloku okunamadı: %s

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
tr: %s anahtarı: Yürürlükten kaldırma sertifikası geçersiz: %s - reddedildi

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
tr: %s anahtarı: "%s" yürürlükten kaldırma sertifikası içe aktarıldı

en: key %s: no user ID for signature
tr: %s anahtarı: İmza için kullanıcı kimliği yok

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
tr: %s anahtarı: Kullanıcı kimliği "%s" üzerinde desteklenmeyen genel anahtar algoritması

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
tr: %s anahtarı: Kullanıcı kimliği "%s" için öz imza geçersiz

en: key %s: unsupported public key algorithm
tr: %s anahtarı: Desteklenmeyen genel anahtar algoritması

en: key %s: invalid direct key signature
tr: %s anahtarı: Geçersiz doğrudan anahtar imzası

en: key %s: no subkey for key binding
tr: %s anahtarı: Anahtarı garantilemek için yardımcı anahtar yok

en: key %s: invalid subkey binding
tr: %s anahtarı: Yardımcı anahtar garantilemesi geçersiz

en: key %s: removed multiple subkey binding
tr: %s anahtarı: Çok sayıda yardımcı anahtar bağlantısı kaldırıldı

en: key %s: no subkey for key revocation
tr: %s anahtarı: Anahtarı yürürlükten kaldırılacak yardımcı anahtar yok

en: key %s: invalid subkey revocation
tr: %s anahtarı: Yardımcı anahtar yürürlükten kaldırması geçersiz

en: key %s: removed multiple subkey revocation
tr: %s anahtarı: Çok sayıda yardımcı anahtar yürürlükten kaldırması silindi

en: key %s: skipped user ID "%s"
tr: %s anahtarı: Kullanıcı kimliği "%s" atlandı

en: key %s: skipped subkey
tr: %s anahtarı: Yardımcı anahtar atlandı

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
tr: %s anahtarı: İmza gönderilebilir değil (0x%02X sınıfı) - atlandı

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
tr: %s anahtarı: Yürürlükten kaldırma sertifikası yanlış yerde - atlandı

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
tr: %s anahtarı: Yürürlükten kaldırma sertifikası geçersiz: %s - atlandı

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
tr: %s anahtarı: Yardımcı anahtar imzası yanlış yerde - atlandı

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
tr: %s anahtarı: Umulmadık imza sınıfı (0x%02X) - atlandı

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
tr: %s anahtarı: Çift kullanıcı kimliği saptandı - birleştirildi

en: key %s: duplicated subkeys detected - merged
tr: %s anahtarı: Çift kullanıcı kimliği saptandı - birleştirildi

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
tr: UYARI: %s anahtarı yürürlükten kaldırılmış olmalı: Yürürlükten kaldırma anahtarı %s getiriliyor

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
tr: UYARI: %s anahtarı yürürlükten kaldırılmış olabilir: Yürürlükten kaldırma anahtarı %s mevcut değil.

en: key %s: "%s" revocation certificate added
tr: %s anahtarı: "%s" yürürlükten kaldırma sertifikası eklendi

en: key %s: direct key signature added
tr: %s anahtarı: Doğrudan anahtar imzası eklendi

en: error allocating memory: %s
tr: bellek ayrılırken hata: %s

en: can't check signature with unsupported public-key algorithm (%d): %s.
tr: imza, desteklenmeyen genel anahtar algoritmasıyla denetlenemiyor (%d): %s.

en: can't check signature with unsupported message-digest algorithm %d: %s.
tr: imza, desteklenmeyen %d ileti özetleme algoritmasıyla denetlenemiyor: %s.

en:  (reordered signatures follow)
tr:  (yeniden sıralanan imzalar izler)

en: key %s:
tr: %s anahtarı:

en: %d duplicate signature removed
     | %d duplicate signatures removed
tr[0]: %d yinelenen imza kaldırıldı
tr[1]: %d yinelenen imza kaldırıldı

en: %d signature not checked due to a missing key
     | %d signatures not checked due to missing keys
tr[0]: %d imza kayıp bir anahtar yüzünden denetlenemedi
tr[1]: %d imza kayıp bir anahtar yüzünden denetlenemedi

en: %d bad signature
     | %d bad signatures
tr[0]: %d kötü imza
tr[1]: %d kötü imza

en: %d signature reordered
     | %d signatures reordered
tr[0]: %d imza yeniden sıralandı
tr[1]: %d imza yeniden sıralandı

en: Warning: errors found and only checked self-signatures, run '%s' to check all signatures.
tr: Uyarı: Yalnızca öz imzalar denetlendi ve hatalar bulundu, tüm imzaları denetlemek için '%s' çalıştırın.

en: error creating keybox '%s': %s
tr: anahtar bloku '%s' oluşturulurken hata: %s

en: error creating keyring '%s': %s
tr: '%s' anahtarlığı oluşturulurken hata: %s

en: keybox '%s' created
tr: '%s' anahtar bloku oluşturuldu

en: keyring '%s' created
tr: '%s' anahtarlığı oluşturuldu

en: keyblock resource '%s': %s
tr: anahtar bloku özkaynağı: '%s': %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
tr: anahtar zinciri önbelleği yeniden oluşturulurken hata: %s

en: [revocation]
tr: [yürürlükten kaldırma]

en: [self-signature]
tr: [öz imza]

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
tr: Diğer kullanıcıların anahtarlarını doğrulayacak bu kullanıcıya ne kadar
    güvendiğinize karar verin (kimliğine bakın, parmak izlerini denetleyin vb.).

en:   %d = I trust marginally
tr:   %d = Şöyle böyle güveniyorum

en:   %d = I trust fully
tr:   %d = Tümüyle güveniyorum

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
tr: Lütfen bu güvence imzasının derinliğini belirtin.
    1'den büyük bir derinlik imzaladığınız anahtarın kendi
    adınıza imzalara güvenmesini olanaklı kılar.

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
tr: Bu imzayı kısıtlayacak bir etki alanı girin, yoksa Enter'a basın.

en: Skipping user ID "%s", which is not a text ID.
tr: Bir metin kimliği olmayan "%s" kullanıcı kımlığı atlanıyor.

en: User ID "%s" is revoked.
tr: Kullanıcı kimliği "%s" yürürlükten kaldırıldı.

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
tr: Onu yine de imzalamak istiyor musunuz? (e/H)

en:   Unable to sign.
tr:   İmzalanamıyor.

en: User ID "%s" is expired.
tr: Kullanıcı kimliği "%s" süresi geçti.

en: User ID "%s" is not self-signed.
tr: Kullanıcı kimliği "%s" öz imzalı değil.

en: User ID "%s" is signable.
tr: Kullanıcı kimliği "%s" imzalanabilir.

en: Sign it? (y/N)
tr: İmzalansın mı? (e/H)

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
tr: "%s" üzerindeki öz imza
    PGP 2.x tarzı bir imza.

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
tr: Bir OpenPGP öz imzası haline getirilmesini istiyor musunuz? (e/H)

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
tr: "%s" üzerindeki imzanızın
    kullanım süresi dolmuş.

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
tr: Süresi geçen imzayı yenilemek için yeni bir imza oluşturmak ister misiniz? (e/H)

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
tr: "%s" üzerindeki imzanız
    yerel bir imza.

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
tr: Bu imzanın tam bir dışa aktarılabilir imza haline getirilmesini istiyor musunuz? (e/H)

en: "%s" was already locally signed by key %s
tr: "%s" zaten %s anahtarıyla yerel olarak imzalanmış

en: "%s" was already signed by key %s
tr: "%s" zaten %s anahtarıyla imzalanmış

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
tr: Onu yine de yeniden imzalamak istiyor musunuz? (e/H)

en: Nothing to sign with key %s
tr: %s anahtarı ile imzalanacak hiçbir şey yok

en: This key has expired!
tr: Bu anahtarın kullanım süresi dolmuş!

en: This key is due to expire on %s.
tr: Bu anahtarın geçerliliği %s tarihinde bitiyor.

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
tr: İmzanızın da aynı süreyle geçerli olmasını istiyor musunuz? (E/h)

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
tr: Bu anahtarın adının yukarda yazılı kişiye ait olduğunu ne kadar dikkatli
    doğruladınız? Bu sorunun yanıtını bilmiyorsanız "0" girin.

en:    (0) I will not answer.%s
tr:    (0) Yanıtlamayacağım.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
tr:    (1) Hiçbir denetim yapmadım.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
tr:    (2) Öylesine bir baktım.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
tr:    (3) Çok dikkatlice denetledim.%s

en: Your selection? (enter '?' for more information):
tr: Seçiminiz? (daha fazla bilgi için: '?'):

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
tr: Bu anahtarı kendi "%s" (%s) anahtarınızla imzalamak istediğinize gerçekten
    emin misiniz?

en: This will be a self-signature.
tr: Bu bir öz imza olacak.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
tr: UYARI: Bu imza dışa aktarılamayan bir imza olarak imlenmeyecek.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
tr: UYARI: İmza yürürlükten kaldırılamaz olarak imlenmeyecek.

en: The signature will be marked as non-exportable.
tr: İmza dışa aktarılamaz olarak imlenecek.

en: The signature will be marked as non-revocable.
tr: İmza yürürlükten kaldırılamaz olarak imlenecek.

en: I have not checked this key at all.
tr: Bu anahtarı hiç denetlemedim.

en: I have checked this key casually.
tr: Bu anahtarı öylesine denetledim.

en: I have checked this key very carefully.
tr: Bu anahtarı çok dikkatlice denetledim.

en: Really sign? (y/N)
tr: Gerçekten imzalansın mı? (e/H)

en: signing failed: %s
tr: imzalama başarısız: %s

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
tr: Anahtar yalnızca kısa veya karta özel öğeler içeriyor, değiştirilecek bir anahtar parolası yok.

en: key %s: error changing passphrase: %s
tr: %s anahtarı: Anahtar parolası değiştirilirken hata: %s

en: save and quit
tr: kaydet ve çık

en: show key fingerprint
tr: anahtar parmak izini göster

en: show the keygrip
tr: anahtar yakalamayı göster

en: list key and user IDs
tr: anahtar ve kullanıcı kimliğini listele

en: select user ID N
tr: N kullanıcı kimliğini seç

en: select subkey N
tr: N yardımcı anahtarını seç

en: check signatures
tr: imzaları denetle

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
tr: seçilen kullanıcı kimliğini imzala [* ilgili komutlar için aşağı bakın]

en: sign selected user IDs locally
tr: kullanıcı kimliklerini yerel olarak imzala

en: sign selected user IDs with a trust signature
tr: seçili kullanıcı kimliklerini bir güvence imzasıyla imzala

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
tr: seçili kullanıcı kimliklerini yürürlükten kaldırılamayan bir imzayla imzala

en: add a user ID
tr: bir kullanıcı kimliği ekle

en: add a photo ID
tr: bir fotoğraf kimliği ekle

en: delete selected user IDs
tr: seçili kullanıcı kimliklerini sil

en: add a subkey
tr: bir yardımcı anahtar ekle

en: add a key to a smartcard
tr: bir akıllı karta bir anahtar ekle

en: move a key to a smartcard
tr: bir akıllı karttan bir anahtarı taşı

en: convert a key to TPM form using the local TPM
tr: bir anahtarı yerel TPM kullanarak TPM biçimine dönüştür

en: move a backup key to a smartcard
tr: bir akıllı karttan bir yedekleme anahtarını taşı

en: delete selected subkeys
tr: seçili yardımcı anahtarları sil

en: add a revocation key
tr: bir yürürlükten kaldırma anahtarı ekle

en: add an additional decryption subkey
tr: ek bir şifre çözümü alt anahtarı ekle

en: delete signatures from the selected user IDs
tr: seçili kullanıcı kimliklerinden imzaları sile

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
tr: anahtar veya seçili yardımcı anahtarlar için zaman aşımı tarihini değiştir

en: flag the selected user ID as primary
tr: seçili kullanıcı kimliğini asıl olarak imle

en: list preferences (expert)
tr: tercihleri listele (uzman)

en: list preferences (verbose)
tr: tercihleri listele (ayrıntılı)

en: set preference list for the selected user IDs
tr: seçili kullanıcı kimlikleri için tercih listesini ayarla

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
tr: seçili kullanıcı kimlikleri için tercih edilen anahtar sunucusunu ayarla

en: set a notation for the selected user IDs
tr: seçili kullanıcı kimlikleri için bir simgelem belirle

en: change the passphrase
tr: anahtar parolasını değiştir

en: change the ownertrust
tr: iye güvencesini değiştir

en: revoke signatures on the selected user IDs
tr: Seçili tüm kullanıcı kimliklerindeki imzaları yürürlükten kaldır

en: revoke selected user IDs
tr: Seçili tüm kullanıcı kimliklerini yürürlükten kaldır

en: revoke key or selected subkeys
tr: anahtarı veya seçili yardımcı anahtarları yürürlükten kaldır

en: enable key
tr: anahtarı etkinleştir

en: disable key
tr: anahtarı devre dışı bırak

en: show selected photo IDs
tr: seçili fotoğraf kimliklerini göster

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
tr: kullanışsız kullanıcı kimlikleri sıkıştır ve kullanışsız imzaları anahtardan kaldır

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
tr: kullanışsız kullanıcı kimliklerini sıkıştır ve tüm imzaları anahtardan kaldır

en: Secret key is available.
tr: Gizli anahtar mevcut.

en: Secret subkeys are available.
tr: Gizli yardımcı anahtarlar mevcut.

en: Note: the local copy of the secret key will only be deleted with "save".
tr: Not: Gizli anahtarın yerel kopyası yalnızca "save" ile silinir.

en: Need the secret key to do this.
tr: Bunu yapmak için gizli anahtar gerekli.

en: * The 'sign' command may be prefixed with an 'l' for local signatures (lsign),
      a 't' for trust signatures (tsign), an 'nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
tr: 'sign' komutunun başlatılabileceği harfler şunlardır: Yerel imzalar için
    'l' (lsign), güvence imzaları için 't' (tsign), yürürlükten kaldırılamaz
    imzalar için 'nr' (nrsign) veya hepsinin birleşimi (ltsign, tnrsign vb.)

en: Key is revoked.
tr: Anahtar yürürlükten kaldırıldı.

en: Really sign all text user IDs? (y/N)
tr: Tüm metin kullanıcı kimlikleri gerçekten imzalansın mi? (e/H)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
tr: Tüm kullanıcı kimlikleri gerçekten imzalansın mı? (e/H)

en: Hint: Select the user IDs to sign
tr: İpucu: İmzalamak için bir kullanıcı kimliği seçin

en: Unknown signature type '%s'
tr: Bilinmeyen imza türü '%s'

en: You must select at least one user ID.
tr: En az bir kullanıcı kimliği seçmelisiniz.

en: (Use the '%s' command.)
tr: ('%s' komutunu kullanın.)

en: You can't delete the last user ID!
tr: Son kullanıcı kimliğini silemezsiniz!

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
tr: Seçilen tüm kullanıcı kimlikleri gerçekten silinsin mi? (e/H)

en: Really remove this user ID? (y/N)
tr: Bu kullanıcı kimliği gerçekten silinsin mi? (e/H)

note: TRANSLATORS: Please take care: This is about moving the key and not about removing it.
en: Really move the primary key? (y/N)
tr: Bu asıl imza gerçekten taşınsın mı? (e/H)

en: You must select exactly one key.
tr: Yalnızca ve yalnızca bir anahtar seçmelisiniz.

en: Command expects a filename argument
tr: Komut, argüman olarak bir dosya adı bekliyor

en: Can't open '%s': %s
tr: '%s' açılamıyor: %s

en: Error reading backup key from '%s': %s
tr: Yedekleme anahtarı '%s' konumundan okunurken hata: %s

en: You must select at least one key.
tr: En az bir anahtar seçmelisiniz.

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
tr: Seçili anahtarları gerçekten silmek istiyor musunuz? (e/H)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
tr: Bu anahtarı gerçekten silmek istiyor musunuz? (e/H)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
tr: Seçilen tüm kullanıcı kimlikleri gerçekten yürürlükten kaldırılsın mı? (e/H)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
tr: Bu kullanıcı kimliği gerçekten yürürlükten kaldırılsın mı? (e/H)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
tr: Anahtarın tamamını yürürlükten kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz? (e/H)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
tr: Seçili yardımcı anahtarları yürürlükten kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz? (e/H)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
tr: Bu yardımcı anahtarı yürürlükten kaldırmayı gerçekten musunuz? (e/H)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
tr: Kullanıcı taraından sağlanmış bir güvence veritabanı kullanılarak iye güvencesi belirlenemez

en: Set preference list to:
tr: Belirlenecek tercih listesi:

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
tr: Seçili kullanıcı kimlikleri için tercihleri gerçekten güncellemek istiyor musunuz? (e/H)

en: Really update the preferences? (y/N)
tr: Tercihleri gerçekten güncellemek istiyor musunuz? (e/H)

en: Save changes? (y/N)
tr: Değişiklikler kaydedilsin mi? (e/H)

en: Quit without saving? (y/N)
tr: Kaydetmeden çıkılsın mı? (e/H)

en: deleting copy of secret key failed: %s
tr: gizli anahtarın kopyasının silinmesi başarısız: %s

en: Key not changed so no update needed.
tr: Anahtar değişmediğinden güncellemeye gerek yok.

en: cannot revoke the last valid user ID.
tr: Son geçerli kullanıcı kimliğini yürürlükten kaldıramazsınız.

en: revoking the user ID failed: %s
tr: kullanıcı kimliğinin yürürlükten kaldırılması başarısız: %s

en: setting the primary user ID failed: %s
tr: asıl kullanıcı kimliğini ayarlama başarısız: %s

en: setting the ownertrust to '%s' failed: %s
tr: iye güvencesi '%s' olarak ayarlanamadı: %s

en: "%s" is not a fingerprint
tr: "%s", bir parmak izi değil

en: "%s" is not the primary fingerprint
tr: "%s", asıl parmak izi değil

en: Invalid user ID '%s': %s
tr: Geçersiz kullanıcı kimliği '%s': %s

en: No matching user IDs.
tr: Eşleşen kullanıcı kimliği yok.

en: Nothing to sign.
tr: İmzalanacak bir şey yok.

en: Not signed by you.
tr: Sizin tarafınızdan imzalanmamış.

en: revoking the key signature failed: %s
tr: anahtar imzasını yürürlükten kaldırma başarısız: %s

en: '%s' is not a valid expiration time
tr: '%s', geçerli bir son kullanma tarihi değil

en: "%s" is not a proper fingerprint
tr: "%s", düzgün bir parmak izi değil

en: subkey "%s" not found
tr: yardımcı anahtar "%s" bulunamadı

en: Preferred keyserver:
tr: Tercih edilen anahtar sunucusu:

en: Notations:
tr: Simgelemler:

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
tr: Bir PGP 2.x tarzı kullanıcı kimliğine uygun tercih yok.

en: The following key was revoked on %s by %s key %s
tr: Aşağıdaki anahtar %s tarihinde %s tarafından yürürlükten kaldırıldı, anahtar %s

en: This key may be revoked by %s key %s
tr: Bu anahtar %s tarafından yürürlükten kaldırılmış olabilir, anahtar %s

en: (sensitive)
tr: (duyarlı)

en: created: %s
tr: oluşturuldu: %s

en: revoked: %s
tr: yürürlükten kaldırıldı: %s

en: expired: %s
tr: son kullanma tarihi: %s

en: expires: %s
tr: son kullanma tarihi: %s

en: usage: %s
tr: kullanım: %s

en: card-no:
tr: kart numarası:

en: trust: %s
tr: güvencesi: %s

en: validity: %s
tr: geçerliliği: %s

en: This key has been disabled
tr: Bu anahtar iptal edilmiş

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
tr: Gösterilen anahtarın, uygulamayı yeniden başlatıncaya kadar gerekli
    doğrulukta olmayacağını lütfen göz önüne alınız.

en: revoked
tr: yürürlükten kaldırıldı

en: expired
tr: zaman aşımına uğradı

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
tr: UYARI: Asıl imlenmiş bir kullanıcı kimliği yok. Bu komut, başka bir
                  kimliğin varsayılan asıl olmasını sağlayabilir.

en: WARNING: Your encryption subkey expires soon.
tr: UYARI: Şifreleme yardımcı anahtarının yakın zamanda süresi dolacak.

en: You may want to change its expiration date too.
tr: Son kullanma tarihini de değiştirmek isteyebilirsiniz.

en: WARNING: No valid encryption subkey left over.
tr: UYARI: Kalan geçerli şifreleme alt anahtarı yok.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
tr: UYARI: Bu PGP-2 tarzı bir anahtardır. Bir fotoğraf kimliği eklenmesi bu anahtarın
             bazı PGP sürümleri tarafından reddedilmesi ile sonuçlanabilir.

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
tr: Onu yine de eklemek istiyor musunuz? (e/H)

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
tr: PGP2 tarzı bir anahtara bir fotoğraf kimliği ekleyemezsiniz.

en: Such a user ID already exists on this key!
tr: Böyle bir kullanıcı kimliği bu anahtarda halihazırda var!

en: Delete this good signature? (y/N/q)
tr: Bu doğru imza silinsin mi? (e/H/k)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
tr: Bu geçersiz imza silinsin mi? (e/H/k

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
tr: Bu bilinmeyen imza silinsin mi? (e/H/k)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
tr: Bu öz imza gerçekten silinsin mi? (e/H)

en: Deleted %d signature.
     | Deleted %d signatures.
tr[0]: %d imza silindi.
tr[1]: %d imza silindi.

en: Nothing deleted.
tr: Hiçbir şey silinmedi.

en: invalid
tr: geçersiz

en: User ID "%s" compacted: %s
tr: Kullanıcı kimliği "%s" kompaktlaştırıldı: %s

en: User ID "%s": %d signature removed
     | User ID "%s": %d signatures removed
tr[0]: Kullanıcı kimliği "%s": %d imza temizlendi
tr[1]: Kullanıcı kimliği "%s": %d imza temizlendi

en: User ID "%s": already minimized
tr: kullanıcı kimliği "%s": Zaten küçültülmüş

en: User ID "%s": already clean
tr: kullanıcı kimliği "%s": Zaten temiz

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
tr: UYARI: Bu PGP-2 tarzı bir anahtardır. Tasarlanmış bir yürürlükten kaldırıcı
           eklenmesi bu anahtarın bazı PGP sürümleri tarafından reddedilmesi
           ile sonuçlanabilir.

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
tr: PGP2 tarzı bir anahtara tasarlanmış bir yürürlükten kaldırıcı ekleyemeyebilirsiniz.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
tr: Tasarlanmış yürürlükten kaldırma anahtarının kullanıcı kimliğini giriniz:

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
tr: bir PGP 2.x tarzı anahtar bir tasarlanmış yürürlükten kaldırma anahtarı olarak atanamaz

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
tr: bir anahtarı kendisini yürürlükten kaldıracak anahtar olarak kullanamazsınız

en: this key has already been designated as a revoker
tr: bu anahtar zaten bir yürürlükten kaldırıcı olarak belirlenmiş

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
tr: UYARI: Yürürlükten kaldıran olarak tasarlanmış bir anahtar başka amaçla kullanılamaz!

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
tr: Bu anahtarın, yürürlükten kaldıran anahtar olmasını istediğinize emin misiniz? (e/H)

en: Enter the fingerprint of the additional decryption subkey:
tr: Ek şifre çözümü alt anahtarının parmak izini gir:

en: Did you specify the fingerprint of a subkey?
tr: Bir alt anahtarın parmak izini mi belirttiniz?

en: key "%s" is already on this keyblock
tr: "%s" anahtarı halihazırda bu anahtar blokunda

en: Are you sure you want to change the expiration time for multiple subkeys? (y/N)
tr: Birden çok yardımcı anahtarın son kullanım süresini değiştirmek istediğinize emin misiniz? (e/H)

en: Changing expiration time for a subkey.
tr: Bir yardımcı anahtar için son kullanma tarihi değiştiriliyor.

en: Changing expiration time for the primary key.
tr: Asıl anahtar için son kullanma tarihi değiştiriliyor.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
tr: Bir v3 anahtarının son kullanma tarihini değiştiremezsiniz

en: Changing usage of a subkey.
tr: Bir yardımcı anahtarın kullanımı değiştiriliyor.

en: Changing usage of the primary key.
tr: Asıl anahtarın kullanımı değiştiriliyor.

en: signing subkey %s is already cross-certified
tr: yardımcı imzalama anahtarı %s zaten çapraz sertifikalı

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
tr: %s yardımcı anahtarı imzalamıyor, dolayısıyla çapraz sertifikalı olması gerekmiyor

en: Please select exactly one user ID.
tr: Lütfen yalnızca ve yalnızca bir kullanıcı kimliği seçin.

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
tr: kullanıcı kimliği "%s" için v3 öz imzası atlanıyor

en: Enter your preferred keyserver URL:
tr: Tercih ettiğiniz sunucunun adresini girin:

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
tr: Onu başkasıyla değiştirmek istediğinize emin misiniz? (e/H)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
tr: Onu silmek istediğinize emin misiniz? (e/H)

en: Enter the notation:
tr: Simgelemi giriniz:

en: Proceed? (y/N)
tr: Sürdür? (e/H)

en: No user ID with index %d
tr: %d endeksine iye kullanıcı kimliği yok

en: No user ID with hash %s
tr: %s sağlamalı kullanıcı kimliği yok

en: No subkey with key ID '%s'.
tr: '%s' anahtar kimlikli bir yardımcı anahtar yok.

en: No subkey with index %d
tr: %d indeksli bir yardımcı anahtar yok

en: user ID: "%s"
tr: Kullanıcı kimliği: "%s"

en: signed by your key %s on %s%s%s
tr: %s anahtarınızla %s%s%s üzerinde imzalandı

en:  (non-exportable)
tr:  (dışa aktarılamaz)

en: This signature expired on %s.
tr: Bu anahtarın geçerliliği %s tarihinde bitti.

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
tr: Onu yine de yürürlükten kaldırmak istiyor musunuz? (e/H)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
tr: Bu imza için bir yürürlükten kaldırma sertifikası üretilsin mi? (e/H)

en: You have signed these user IDs on key %s:
tr: Bu kullanıcı kimliklerini %s anahtarı üzerinde imzalamışsınız:

en:  (non-revocable)
tr:  (yürürlükten kaldırılamaz)

en: revoked by your key %s on %s
tr: %s tarafından %s de yürürlükten kaldırılmış

en: You are about to revoke these signatures:
tr: Bu imzaları yürürlükten kaldırmak üzeresiniz:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
tr: Yürürlükten kaldırma sertifikaları gerçekten üretilsin mi? (e/H)

en: no secret key
tr: gizli anahtar yok

en: tried to revoke a non-user ID: %s
tr: kullanıcı olmayan bir kimlik yürürlükten kaldırılmaya çalışıldı: %s

en: user ID "%s" is already revoked
tr: kullanıcı kimliği "%s" zaten yürürlükten kaldırılmıştı

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
tr: UYARI: Bir kullanıcı kimliği imzası %d saniye gelecekte oluşturuldu

en: Cannot revoke the last valid user ID.
tr: Son geçerli kullanıcı kimliğini yürürlükten kaldıramazsınız.

en: Key %s is already revoked.
tr: %s anahtarı zaten yürürlükten kaldırılmış.

en: Subkey %s is already revoked.
tr: %s yardımcı anahtarı zaten yürürlükten kaldırılmış.

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
tr: %s fotoğraf kimliği görüntüleniyor, %ld boyutlu, %s anahtarı için (uid %d)

en: invalid value for option '%s'
tr: '%s' seçeneği için geçersiz değer

en: preference '%s' duplicated
tr: '%s' tercihi yinelendi

en: too many cipher preferences
tr: çok fazla şifreleme tercihi

en: too many digest preferences
tr: çok fazla özet tercihi

en: too many compression preferences
tr: çok fazla sıkıştırma tercihi

en: too many AEAD preferences
tr: çok fazla AEAD tercihi

en: invalid item '%s' in preference string
tr: tercih dizisindeki '%s' öğesi geçersiz

en: writing direct signature
tr: doğrudan imza yazılıyor

en: writing self signature
tr: öz imza yazılıyor

en: writing key binding signature
tr: anahtarı garantileyen imzayı yazıyor

en: keysize invalid; using %u bits
tr: anahtar uzunluğu geçersiz; %u bit kullanılıyor

en: keysize rounded up to %u bits
tr: anahtar uzunluğu %u bite yuvarlandı

en: WARNING: some OpenPGP programs can't handle a DSA key with this digest size
tr: UYARI: Bazı OpenPGP uygulamaları bu özet boyutlu bir DSA anahtarıyla çalışamayabilir

en: Sign
tr: İmzala

en: Certify
tr: Onayla

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Authenticate
tr: Kimlik doğrula

note: TRANSLATORS: Please use only plain ASCII characters for the * translation.  If this is not possible use single digits.  The * string needs to 8 bytes long. Here is a description of the * functions: * *   s = Toggle signing capability *   e = Toggle encryption capability *   a = Toggle authentication
en: SsEeAaQq
tr: MmFfDdKk

en: Possible actions for this %s key:
tr: bu %s anahtarı için olası eylemler:

en: Current allowed actions:
tr: Şu anda izin verilen eylemler:

en:    (%c) Toggle the sign capability
tr:    (%c) İmzalama yeteneğini aç/kapat

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
tr:    (%c) Şifreleme yeteneğini aç/kapat

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
tr:    (%c) Kimlik doğrulama yeteneğini aç/kapat

en:    (%c) Finished
tr:    (%c) Bitti

en:    (%d) RSA and RSA%s
tr:    (%d) RSA ve RSA%s

en:    (%d) DSA and Elgamal%s
tr:    (%d) DSA ve ElGamal%s

en:    (%d) DSA (sign only)%s
tr:    (%d) DSA (yalnızca imzalama)%s

en:    (%d) RSA (sign only)%s
tr:    (%d) RSA (yalnızca imzalama)%s

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)%s
tr:    (%d) ElGamal (yalnızca şifreleme)%s

en:    (%d) RSA (encrypt only)%s
tr:    (%d) RSA (yalnızca şifreleme)%s

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)%s
tr:    (%d) DSA (kendi yeteneklerinizi ayarlayın)%s)

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)%s
tr:    (%d) RSA (kendi yeteneklerinizi ayarlayın)%s

en:    (%d) ECC (sign and encrypt)%s
tr:    (%d) ECC (imza ve şifreleme)%s

en:  *default*
tr:  *öntanımlı*

en:   (%d) ECC (sign only)
tr:   (%d) DSA (yalnızca imzalama)

en:   (%d) ECC (set your own capabilities)%s
tr:   (%d) DSA (kendi yeteneklerinizi belirtin)%s

en:   (%d) ECC (encrypt only)%s
tr:   (%d) RSA (yalnızca şifreleme)%s

en:   (%d) Existing key%s
tr:   (%d) Var olan anahtar%s

en:   (%d) Existing key from card%s
tr:   (%d) Karttaki var olan anahtar%s

en:   (%d) ECC and Kyber%s
tr:    (%d) ECC ve Kyber%s

en:   (%d) Kyber (encrypt only)%s
tr:   (%d) Kyber (yalnızca şifreleme)%s

en: Enter the keygrip:
tr: Anahtar maşasını girin:

en: No key with this keygrip
tr: Bu anahtar maşasında bir anahtar yok

en: Not a valid keygrip (expecting 40 hex digits)
tr: Geçerli bir anahtar maşası değil (40 onaltılık basamak bekleniyor)

en: error reading the card: %s
tr: kart okunurken hata: %s

en: Serial number of the card: %s
tr: Kartın seri numarası: %s

en: Available keys:
tr: Kullanılabilir anahtarlar:

en: rounded to %u bits
tr: %u bite yuvarlandı

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
tr: %s anahtarları %u bit ile %u bit arasında olmalıdır.

en: What keysize do you want for the subkey? (%u)
tr: Yardımcı anahtar için istediğiniz anahtar boyutu nedir? (%u)

en: Requested keysize is %u bits
tr: İstenen anahtar boyutu: %u bit

en: Please select which elliptic curve you want:
tr: Lütfen hangi eliptik eğriyi istediğinizi seçin:

en: Please select the %s variant you want:
tr: Lütfen istediğiniz %s çeşidini seçin:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
tr: Lütfen anahtarın ne kadar süreyle geçerli olacağını belirtin.
             0 = anahtar süresiz geçerli
          <n>  = anahtar n gün geçerli
          <n>w = anahtar n hafta geçerli
          <n>m = anahtar n ay geçerli
          <n>y = anahtar n yıl geçerli

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
tr: Lütfen imzanın ne kadar süreyle geçerli olacağını belirtin.
             0 = imza süresiz geçerli
          <n>  = imza n gün geçerli
          <n>w = imza n hafta geçerli
          <n>m = imza n ay geçerli
          <n>y = imza n yıl geçerli

en: Key is valid for? (0)
tr: Anahtar ne kadar süre için geçerli olsun? (0)

en: Signature is valid for? (%s)
tr: İmza ne kadar süre için geçerli olsun? (%s)

en: invalid value
tr: geçersiz değer

en: Key does not expire at all
tr: Anahtarın geçerliliği hiçbir zaman bitmeyecek

en: Signature does not expire at all
tr: İmzanın geçerliliği hiçbir zaman bitmeyecek

en: Key expires at %s
tr: Anahtarın geçerliliği %s tarihinde bitecek

en: Signature expires at %s
tr: İmzanın geçerliliği %s tarihinde bitecek

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
tr: Sisteminiz 2038 yılından sonraki tarihleri gösteremiyor.
    Ancak 2106 yılına kadar düzgünce çalışacak.

en: Is this correct? (y/N)
tr: Bu doğru mu? (e/H)

en: 
    GnuPG needs to construct a user ID to identify your key.
tr: 
    GnuPG'nin anahtarınızı tanımlaması için bir kimlik yapması gerekiyor.

note: TRANSLATORS: This string is in general not anymore used but you should keep your existing translation.  In case the new string is not translated this old string will be used.
en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
tr: 
    Anahtarınızı tanımlamak için bir kullanıcı kimliği gerekir; yazılım, kimliği
    Gerçek Adınızdan, Önbilginizden ve E-posta Adresinizden şu biçimde yapar:
        "Kül Tigin (Eş Kağan) <kueltigin@goektueruek.gk>

en: Real name:
tr: Gerçek adınız:

en: Invalid character in name
tr: Adda geçersiz karakter

en: The characters '%s' and '%s' may not appear in name
tr: '%s' ve '%s' karakterleri adınızda görünemez

en: Email address:
tr: E-posta adresiniz:

en: Not a valid email address
tr: Geçerli bir e-posta adresi değil

en: Comment:
tr: Önbilgi:

en: Invalid character in comment
tr: Önbilgi alanında geçersiz karakter

en: You are using the '%s' character set.
tr: '%s' karakter kümesini kullanıyorsunuz.

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
tr: Seçtiğiniz KULLANICI KİMLİĞİ:
        "%s"

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
tr: Lütfen e-posta adresinizi gerçek ad veya önbilgi alanına koymayın

en: Such a user ID already exists on this key!
tr: Böyle bir kullanıcı kimliği bu anahtarda halihazırda var!

note: TRANSLATORS: These are the allowed answers in lower and uppercase.  Below you will find the matching string which should be translated accordingly and the letter changed to match the one in the answer string. n = Change name c = Change comment e = Change email o = Okay (ready, continue) q = Quit
en: NnCcEeOoQq
tr: AaNnEeTtKk

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
tr: (A)d, Ö(n)bilgi, (E)-posta değiştir veya Çı(k)?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
tr: (A)d, Ö(n)bilgi, (E)-posta değiştir veya (T)amam/Çı(k)?

en: Change (N)ame, (E)mail, or (Q)uit?
tr: (A)d, Ö(n)bilgi, (E)-posta değiştir veya Çı(k)?

en: Change (N)ame, (E)mail, or (O)kay/(Q)uit?
tr: (A)d, Ö(n)bilgi, (E)-posta değiştir veya (T)amam/Çı(k)?

en: Please correct the error first
tr: Lütfen önce hatayı düzeltin

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
tr: Çok fazla rastgele bayt üretmemiz gerekiyor. İlk üretim sırasında biraz
    hareket (klavyeyi kullanma, fareyi hareket ettirme, disklerden yararlanma)
    iyi olacaktır; bu yeterli rastgele bayt kazanımı için rastgele sayı
    üretecine yardımcı olur.

en: WARNING: v4 is specified, but overridden by v5.
tr: UYARI: v4 tanımlı; ancak v5 tarafından geçersiz kılındı.

en: Key generation failed: %s
tr: Anahtar üretimi başarısız: %s

en: About to create a key for:
        "%s"
tr: Şunun için bir anahtar üretilecek:
        "%s"

en: Continue? (Y/n)
tr: Sürdürülsün mü? (E/h)

en: A key for "%s" already exists
tr: "%s" için bir anahtar halihazırda mevcut

en: Create anyway? (y/N)
tr: Yine de üretilsin mi? (e/H)

en: creating anyway
tr: yine de üretiliyor

en: Note: Use "%s %s" for a full featured key generation dialog.
tr: Not: Tam ayrıntılı bir anahtar oluşturma iletişim kutusu için "%s %s" kullanın.

en: Key generation canceled.
tr: Anahtar üretimi iptal edildi.

en: can't create backup file '%s': %s
tr: '%s' yedek dosyası oluşturulamıyor: %s

en: Note: backup of card key saved to '%s'
tr: Not: Kart anahtar yedeği '%s' konumuna kaydedildi

en: writing public key to '%s'
tr: genel anahtar '%s' konumuna yazılıyor

en: no writable public keyring found: %s
tr: yazılabilir bir genel anahtar zinciri yok: %s

en: error writing public keyring '%s': %s
tr: '%s' genel anahtar zinciri yazılırken hata: %s

en: public and secret key created and signed.
tr: genel ve gizli anahtar üretildi ve imzalandı.

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
tr: Bu anahtar şifreleme için kullanılamaz. Şifreleme için yardımcı anahtarı
    "--edit-key" seçeneğini kullanarak üretebilirsiniz.

en: Note: The key has been created with one or more ADSK!
tr: UYARI: Anahtar bir veya daha çok ADSK ile oluşturulmuş!

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
tr: anahtar %lu saniye gelecekte üretilmiş (zaman sapması veya saat sorunu)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
tr: anahtar %lu saniye gelecekte üretilmiş (zaman sapması veya saat sorunu)

en: Note: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
tr: Not: v3 anahtarları için yardımcı anahtar üretimi OpenPGP uyumlu değildir

en: Secret parts of primary key are not available.
tr: Asıl anahtarın gizli parçaları kullanılamaz.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
tr: Asıl anahtarın gizli parçaları kart üzerinde saklı.

en: Really create? (y/N)
tr: Gerçekten üretilsin mi? (e/H)

en: never
tr: asla

en: Digest:
tr: Özet:

en: Features:
tr: Özellikler:

en: Keyserver no-modify
tr: Anahtar sunucusu değişmez

en: Critical signature policy:
tr: Kritik imza guvencesi:

en: Signature policy:
tr: İmza poliçesi:

en: Critical preferred keyserver:
tr: Kritik tercihli anahtar sunucusu:

en: Critical signature notation:
tr: Kritik imza simgelemi:

en: Signature notation:
tr: İmza simgelemi:

en: %d good signature
     | %d good signatures
tr[0]: %d kötü imza
tr[1]: %d kötü imza

en: %d signature not checked due to an error
     | %d signatures not checked due to errors
tr[0]: %d imza, bir hata yüzünden denetlenmedi
tr[1]: %d imza, bir hata yüzünden denetlenmedi

en: Warning: %lu key skipped due to its large size
     | Warning: %lu keys skipped due to their large sizes
tr[0]: Uyarı: %lu imza, büyük boyut nedeniyle atlandı
tr[1]: Uyarı: %lu imza, büyük boyut nedeniyle atlandı

en: Keyring
tr: Anahtar zinciri

en: revocation comment:
tr: yürürlükten kaldırma açıklaması:

en: Revocable by:
tr: Yürürlükten kaldırabilir:

en: error writing to stdout: %s
tr: stdout'a yazılırken hata: %s

en: Primary key fingerprint:
tr:     Asıl anahtar parmak izi:

en:      Subkey fingerprint:
tr: Yardımcı anahtar parmak izi:

note: TRANSLATORS: this should fit into 24 bytes so that the * fingerprint data is properly aligned with the user ID
en:  Primary key fingerprint:
tr:     Asıl anahtar parmak izi:

en:       Subkey fingerprint:
tr: Yardımcı anahtar parmak izi:

en:       Key fingerprint =
tr:    Anahtar parmak izi =

en:       Card serial no. =
tr:    Kart seri numarası =

en: caching keyring '%s'
tr: '%s' anahtar zinciri önbellekleniyor

en: %lu keys cached so far (%lu signature)
     | %lu keys cached so far (%lu signatures)
tr[0]: Şimdiye kadar %lu anahtar arabelleklendi (%lu imza)
tr[1]: Şimdiye kadar %lu anahtar arabelleklendi (%lu imza)

en: %lu key cached | %lu keys cached
tr[0]: %lu anahtar arabelleklendi
tr[1]: %lu anahtar arabelleklendi

en:  (%lu signature)
     |  (%lu signatures)
tr[0]:  (%lu imza)
tr[1]:  (%lu imza)

en: %s: keyring created
tr: %s: Anahtar zinciri oluşturuldu

en: override proxy options set for dirmngr
tr: dirmngr için ayarlanmış vekil ayarlarını geçersiz kıl

en: include revoked keys in search results
tr: yürürlükten kaldırılan anahtarları arama sonuçlarına dahil et

en: include subkeys when searching by key ID
tr: anahtar kimliğine göre arama yapılırken yardımcı anahtarları dahil et

en: override timeout options set for dirmngr
tr: dirmngr için ayarlanmış zaman aşımı seçeneklerini geçersiz kıl

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
tr: imzaları doğrularken anahtarları kendiliğinden al

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
tr: tercihli anahtar sunucusunun adresini adrese ata

en: disabled
tr: devre dışı bırakıldı

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
tr: (S)ayıları gir, So(n)raki veya Çık(q) >

en: invalid keyserver protocol (us %d!=handler %d)
tr: anahtar sunucu protokolü geçersiz (bizimki %d!=eylemci %d)

en: "%s" not a key ID: skipping
tr: "%s" bir anahtar kimliği değil: Atlanıyor

en: refreshing %d key from %s
     | refreshing %d keys from %s
tr[0]: %d anahtar %s adresinden yenileniyor
tr[1]: %d anahtar %s adresinden yenileniyor

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
tr: UYARI: %s anahtarı %s üzerinden yenilenemiyor: %s

en: key "%s" not found on keyserver
tr: "%s" anahtarı, anahtar sunucusunda bulunamadı

en: key not found on keyserver
tr: anahtar, anahtar sunucusunda yok

en: requesting key %s from %s
tr: %s anahtarı %s adresinden isteniyor

en: no keyserver known
tr: bilinen bir anahtar sunucusu yok

en: skipped "%s": %s
tr: "%s" atlandı: %s

en: sending key %s to %s
tr: %s anahtarı %s adresine gönderiliyor

en: requesting key from '%s'
tr: %s adresinden anahtar isteniyor

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
tr: UYARI: URI %s alınamıyor: %s

en: weird size for an encrypted session key (%d)
tr: bir şifreli oturum anahtarı (%d) için tuhaf uzunluk

en: %s.%s encrypted session key
tr: %s.%s şifreli oturum anahtarı

en: %s.%s encrypted data
tr: %s.%s şifreli veri

en: encrypted with unknown algorithm %d.%s
tr: %d.%s bilinmeyen algoritması ile şifrelenmiş

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
tr: bilinmeyen özet algoritması ile üretilmiş anahtar parolası %d

en: public key is %s
tr: genel anahtar: %s

en: encrypted with %s key, ID %s, created %s
tr: %s anahtarı ile şifrelendi, %s kimliği, %s tarihinde oluşturuldu

en: encrypted with %s key, ID %s
tr: %s anahtarı ve %s kullanıcı kimliği ile şifrelendi

en: WARNING: key is not quantum-resistant
tr: UYARI: Anahtar quantum dirençli değil

en: WARNING: multiple plaintexts seen
tr: UYAR: Çok sayıda düz metin görüldü

en: encrypted with %lu passphrases
tr: %lu anahtar parolası ile şifrelenmiş

en: encrypted with 1 passphrase
tr: 1 anahtar parolası ile şifrelenmiş

en: public key decryption failed: %s
tr: genel anahtar şifre çözümü başarısız: %s

en: public key encrypted data: good DEK
tr: genel anahtarla şifreli veri: Doğru DEK

en: assuming %s encrypted data
tr: %s şifreli veri varsayılıyor

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
tr: IDEA şifresi kullanılamıyor, iyi niyetle %s kullanılması denenecek

en: WARNING: message was not integrity protected
tr: UYARI: İleti bütünlük korumalı değildi

en: Hint: If this message was created before the year 2003 it is
    likely that this message is legitimate.  This is because back
    then integrity protection was not widely used.
tr: İpucu: Eğer bu ileti 2003 yılından önce oluşturulmuşsa büyük olasılıkla
    meşrudur. Bunun nedeni, o tarihte bütünlük koruması yaygın olarak
    kullanılmıyordu.

en: Use the option '%s' to decrypt anyway.
tr: Yine de şifresini çözmek için '%s' seçeneğini kullanın.

en: decryption forced to fail!
tr: şifre çözme başarısız olmaya zorlandı!

en: decryption okay
tr: Şifre çözme tamam

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
tr: UYARI: Şifreli ileti tahrip edilmiş!

en: decryption failed: %s
tr: şifre çözme başarısız: %s

en: operation forced to fail due to unfulfilled compliance rules
tr: yerine getirilmemiş uyum kurallarından dolayı işlem başarısız olmaya zorlandı

en: Note: sender requested "for-your-eyes-only"
tr: Not: Gönderen "yalnız-siz-bakın" ricasında bulundu

en: original file name='%.*s'
tr: özgün dosya adı='%.*s'

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
tr: tek başına yürürlükten kaldırma uygulamak için "gpg --import" kullanın

en: no signature found
tr: hiç imza yok

en: BAD signature from "%s"
tr: "%s" konumundaki imza KÖTÜ

en: Expired signature from "%s"
tr: "%s" konumundaki imza zaman aşımına uğramış

en: Good signature from "%s"
tr: "%s" konumundaki imza iyi

en: signature verification suppressed
tr: imza doğrulama engellendi

en: can't handle this ambiguous signature data
tr: bu belirsiz imza verisi elde edilemiyor

en: Signature made %s
tr: İmza %s içinde

en:                using %s key %s
tr:                %s kullanılarak %s anahtarı ile yapılmış

en: Signature made %s using %s key ID %s
tr: %s imzası, %s anahtarı ve %s kullanıcı kimliği ile yapılmış

en:                issuer "%s"
tr:                veren: "%s"

en: Key available at:
tr: Anahtar burada:

en: Note: Use '%s' to make use of this info
tr: Not: Bu bilgiden yararlanmak için '%s' kullanın

en: [uncertain]
tr: [şüpheli]

en:                 aka "%s"
tr:                 nam-ı diğer "%s"

en: WARNING: This key is not suitable for signing in %s mode
tr: UYARI: Bu anahtar %s kipinde imzalama için uygun değil

en: Signature expired %s
tr: Bu imzanın geçerliliği %s tarihinde bitti.

en: Signature expires %s
tr: Bu imzanın geçerliliği %s tarihinde bitecek.

en: %s signature, digest algorithm %s%s%s
tr: %s imzası, %s%s%s özet algoritması

en: binary
tr: ikili

en: textmode
tr: metin kipi

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: , key algorithm
tr: , anahtar algoritması

en: WARNING: not a detached signature; file '%s' was NOT verified!
tr: UYARI: Ayrık bir imza değil; '%s' dosyası DOĞRULANMADI!

en: Can't check signature: %s
tr: İmza denetlenemedi: %s

en: not a detached signature
tr: bir ayrık imza değil

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
tr: UYARI: Çoklu imzalar saptandı. Yalnızca ilki denetlenecek.

en: standalone signature of class 0x%02x
tr: 0x%02x sınıfı tek başına imza

en: old style (PGP 2.x) signature
tr: eski stil (PGP 2.x) imza

en: fstat of '%s' failed in %s: %s
tr: '%s' için %s içinde durum bilgisi alınamıyor: %s

en: fstat(%d) failed in %s: %s
tr: fstat(%d) %s içinde başarısız: %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
tr: UYARI: Deneysel %s genel anahtar algoritması kullanılıyor

en: WARNING: Elgamal sign+encrypt keys are deprecated
tr: UYARI: Elgamal imza+şifre anahtarları artık önerilmiyor

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
tr: UYARI: Deneysel %s şifreleme algoritması kullanılıyor

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
tr: UYARI: Deneysel %s özet algoritması kullanılıyor

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
tr: UYARI: %s özet algoritması artık önerilmiyor.

en: Note: signatures using the %s algorithm are rejected
tr: Not: %s algoritmasını kullanan imzalar reddediliyor

en: Note: third-party key signatures using the %s algorithm are rejected
tr: Not: %s algoritmasını kullanan üçüncü parti anahtar imzaları reddediliyor

en: (reported error: %s)
tr: (bildirilen hata: %s)

en: (reported error: %s <%s>)
tr: (bildirilen hata: %s <%s>)

en: (further info:
tr: (ek bilgi:

en: %s:%d: deprecated option "%s"
tr: %s:%d: "%s" seçeneği kullanımdan kaldırılmak üzere.

en: please use "%s%s" instead
tr: lütfen yerine "%s%s" kullanın

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
tr: UYARI: "%s" komutu artık önerilmiyor - lütfen kullanmayın

en: %s:%u: "%s" is obsolete in this file - it only has effect in %s
tr: %s:%u: "%s", bu dosyada kullanılmıyor - yalnızca %s içinde etkili

en: WARNING: "%s%s" is an obsolete option - it has no effect except on %s
tr: UYARI: "%s%s" eskimiş bir seçenek - %s dışında bir etkisi yok

en: Uncompressed
tr: Sıkıştırılmamış

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: uncompressed|none
tr: sıkıştırılmamış|yok

en: this message may not be usable by %s
tr: bu ileti %s tarafından kullanılamayabilir

en: ambiguous option '%s'
tr: belirsiz seçenek '%s'

en: unknown option '%s'
tr: bilinmeyen seçenek '%s'

en: ECDSA public key is expected to be in SEC encoding multiple of 8 bits
tr: ECDSA genel anahtarının SEC kodlamasında 8'in katları olması bekleniyor

en: unknown weak digest '%s'
tr: bilinmeyen zayıf özet '%s'

en: File '%s' exists.
tr: '%s' dosyası var.

en: Overwrite? (y/N)
tr: Üzerine yazılsın mı? (e/H)

en: %s: unknown suffix
tr: %s: Bilinmeyen sonek

en: Enter new filename
tr: Yeni dosya adı girin

en: writing to stdout
tr: standart çıktıya yazılıyor

en: assuming signed data in '%s'
tr: '%s' içindeki veri imzalı kabul ediliyor

en: can't handle public key algorithm %d
tr: %d genel anahtar algoritması kullanılamadı

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
tr: UYARI: Simetrik şifreli oturum anahtarı potansiyel olarak güvensiz

en: Unknown critical signature notation:
tr: Bilinmeyen kritik imza simgelemi:

en: subpacket of type %d has critical bit set
tr: %d türü alt paket kritik bit kümesine iye

en: Please enter the passphrase for decryption.
tr: Şifre çözümü için yeni anahtar parolasını girin.

en: Enter passphrase
tr: Anahtar parolasını girin

en: cancelled by user
tr: kullanıcı tarafından iptal edildi

en:  (main key ID %s)
tr:  (ana anahtar kimliği %s)

en: Please enter the passphrase to unlock the OpenPGP secret key:
tr: OpenPGP gizli anahtarının kilidini açmak için anahtar parolasını girin:

en: Please enter the passphrase to import the OpenPGP secret key:
tr: OpenPGP gizli anahtarını içe aktarmak için anahtar parolasını girin:

en: Please enter the passphrase to export the OpenPGP secret subkey:
tr: OpenPGP gizli yardımcı anahtarını dışa aktarmak için anahtar parolasını girin:

en: Please enter the passphrase to export the OpenPGP secret key:
tr: OpenPGP gizli anahtarını dışa aktarmak için anahtar parolasını girin:

en: Do you really want to permanently delete the OpenPGP secret subkey key:
tr: OpenPGP gizli yardımcı anahtarını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz:

en: Do you really want to permanently delete the OpenPGP secret key:
tr: OpenPGP gizli anahtarını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz:

en: Please enter the passphrase to export the secret key with keygrip:
tr: Gizli anahtarı anahtar maşasıyla dışa aktarmak için anahtar parolasını girin:

en: %s
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s,
    created %s%s.
    %s
tr: %s
    "%.*s"
    %u bit %s anahtarı, %s kimliği,
    %s%s tarihinde oluşturuldu.
    %s

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
tr: 
    Fotoğraf kimliği olarak kullanılmak üzere bir resim seçiniz. Resim bir JPEG
    dosyası olmalıdır. Bu resim genel anahtarınızda saklanacağından, çok büyük
    bir resim kullanırsanız genel anahtarınız da çok büyük olacaktır. Resim
    boyutlarının 240x288 civarında seçilmesi uygun olacaktır.

en: Enter JPEG filename for photo ID:
tr: Fotoğraf kimliği için JPEG dosya adını girin:

en: unable to open JPEG file '%s': %s
tr: JPEG dosyası '%s' açılamıyor: %s

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
tr: Bu JPEG gerçekten büyük (%d bayt)!

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
tr: Onu kullanmak istediğinize emin misiniz? (e/H)

en: '%s' is not a JPEG file
tr: '%s' bir JPEG dosyası değil

en: Is this photo correct (y/N/q)?
tr: Bu fotoğraf doğru mu? (e/H/k)

en: no remote program execution supported
tr: uzaktan uygulama çalıştırılması desteklenmiyor

en: this platform requires temporary files when calling external programs
tr: bu platformda, dış uygulamalar çalıştırılırken geçici dosyalar gerekiyor

en: unable to execute shell '%s': %s
tr: '%s' kabuğu çalıştırılamıyor: %s

en: unnatural exit of external program
tr: dış uygulamamnın doğal olmayan çıkışı

en: system error while calling external program: %s
tr: dış uygulama çalıştırılırken sistem hatası: %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) '%s': %s
tr: UYARI: Geçici dosya silinemiyor (%s) '%s': %s

en: WARNING: unable to remove temp directory '%s': %s
tr: UYARI: '%s' geçici dizini silinemiyor: %s

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
tr: dosya izinlerinin güvensiz seçeneklerinden dolayı dış program çağrıları devre dışı bırakıldı

en: unable to display photo ID!
tr: fotoğraf kimliği görüntülenemiyor!

note: TRANSLATORS: These are the allowed answers in lower and uppercase.  Below you will find the matching strings which should be translated accordingly and the letter changed to match the one in the answer string. i = please show me more information m = back to the main menu s = skip this key q = quit
en: iImMqQsS
tr: bBmMaAkK

en: No trust value assigned to:
tr: Güven değeri belirtilmemiş:

en:   aka "%s"
tr:   namı-diğer "%s"

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
tr: Bu anahtarın adı verilen kullanıcının olduğuna ne kadar inanıyorsunuz?

en:   %d = I don't know or won't say
tr:   %d = Bilmiyorum, kem küm

en:   %d = I do NOT trust
tr:   %d = Güvence vermem

en:   %d = I trust ultimately
tr:   %d = Son derece güveniyorum

en:   m = back to the main menu
tr:   m = Ana menüye dön

en:   s = skip this key
tr:   a = Bu anahtarı atla

en:   q = quit
tr:   k = Çık

en: The minimum trust level for this key is: %s
tr: Bu anahtar için en düşük güvence düzeyi: %s

en: Your decision?
tr: Kararınız?

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
tr: Bu anahtarı gerçekten en üst düzey güvenli yapmak istiyor musunuz? (e/H)

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
tr: En üst düzey güvenli bir anahtarla sonuçlanan sertifikalar:

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
tr: %s: Bu anahtarın gerçekten adı verilen kişinin olduğuna dair bir belirti yok

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
tr: %s: Bu anahtarın gerçekten adı verilen kişinin olduğuna dair sınırlı bir belirti var

en: This key probably belongs to the named user
tr: Bu anahtar herhalde adı verilen kişinin

en: This key belongs to us
tr: Bu anahtar bizim

en: %s: This key is bad!  It has been marked as untrusted!
tr: %s: Bu anahtar kötü! Güvenilmez olarak imlenmiş!

en: This key is bad!  It has been marked as untrusted!  If you
    *really* know what you are doing, you may answer the next
    question with yes.
tr: Bu anahtar kötü! Güvenilmez olarak imlenmiş! Eğer gerçekten
    ne yaptığınızı biliyorsanız bir sonraki soruyu isterseniz
    evet olarak yanıtlayabilirsiniz.

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
tr: Bu anahtarın kullanıcı kimliğinde adı bulunan kişinin olduğu
    kesin DEĞİL. *Gerçekten* ne yaptığınızı biliyorsanız bir
    sonraki soruyu isterseniz evet olarak yanıtlayabilirsiniz.

en: Use this key anyway? (y/N)
tr: Bu anahtar yine de kullanılsın mı? (e/H)

en: WARNING: Using untrusted key!
tr: UYARI: Güven derecesiz anahtar kullanılıyor!

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
tr: UYARI: Bu anahtar yürürlükten kaldırılmış olabilir (yürürlükten kaldırma anahtarı mevcut değil)

en: checking User ID "%s"
tr: kullanıcı kimliği denetleniyor: "%s"

en: option %s given but issuer "%s" does not match
tr: %s seçeneği verildi; ancak "%s" vereni eşleşmiyor

en: issuer "%s" does not match any User ID
tr: "%s" vereni herhangi bir kullanıcı kimliğiyle eşleşmiyor

en: option %s given but no matching User ID found
tr: %s seçeneği verildi; ancak eşleşen bir kullanıcı kimliği bulunamadı

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
tr: UYARI: Bu anahtar onu üreten tarafından yürürlükten kaldırılmış!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
tr: UYARI: Bu anahtar iyesi tarafından yürürlükten kaldırılmış!

en:          This could mean that the signature is forged.
tr:          Bu, imza sahtedir anlamına gelebilir.

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
tr: UYARI: Bu yardımcı anahtar iyesi tarafından yürürlükten kaldırılmış!

en: Note: This key has been disabled.
tr: Not: Bu anahtar devre dışı bırakıldı.

en: Note: This key has expired!
tr: Not: Bu anahtarın kullanım süresi dolmuş!

en: WARNING: The key's User ID is not certified with a trusted signature!
tr: UYARI: Bu anahtar güven dereceli bir imza ile sertifikalanmamış!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
tr: UYARI: Bu anahtar güven dereceli bir imza ile sertifikalanmamış!

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
tr:          Bu imzanın iyesine ait olduğuna dair bir belirti yok.

en: WARNING: We do NOT trust this key!
tr: UYARI: Bu anahtara GÜVENMİYORUZ!

en:          The signature is probably a FORGERY.
tr:          Bu imza büyük olasılıkla SAHTE.

en: WARNING: The key's User ID is not certified with sufficiently trusted signatures!
tr: UYARI: Anahtarın kullanıcı kimliği yeterli güvenilen imzalarla sertifikalanmamış!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
tr: UYARI: Bu anahtar yeterli güvenilen imzalarla sertifikalanmamış!

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
tr:          Bu imzanın iyesine ait olduğu kesin değil.

en: %s: skipped: %s
tr: %s: atlandı: %s

en: %s: skipped: public key is disabled
tr: %s: atlandı: Genel anahtar devre dışı bırakıldı

en: %s: skipped: public key already present
tr: %s: atlandı: Genel anahtar zaten var

en: can't encrypt to '%s'
tr: '%s' ögesine şifrelenemiyor

en: option '%s' given, but no valid default keys given
tr: '%s' seçeneği verildi; ancak bir öntanımlı anahtar verilmedi

en: option '%s' given, but option '%s' not given
tr: '%s' seçeneği verildi; ancak '%s' seçeneği verilmedi

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
tr: Bir kullanıcı kimliği belirtmediniz. ("-r" kullanabilirsiniz)

en: Current recipients:
tr: Geçerli alıcılar:

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
tr: 
    Kullanıcı kimliğini girin. Boş bir satırla sonlandırın:

en: No such user ID.
tr: Böyle bir kullanıcı kimliği yok.

en: skipped: public key already set as default recipient
tr: atlandı: Genel anahtar zaten öntanımlı alıcı olarak ayarlanmış

en: Public key is disabled.
tr: Genel anahtar devre dışı bırakıldı.

en: skipped: public key already set
tr: atlandı: Genel anahtar zaten ayarlanmış

en: unknown default recipient "%s"
tr: bilinmeyen öntanımlı alıcı "%s"

en: no valid addressees
tr: geçerli adres yok

en: Note: key %s has no %s feature
tr: Not: %s anahtarı, %s özelliğine iye değil

en: Note: key %s has no preference for %s
tr: Not: %s anahtarı, %s için bir tercihe iye değil

en: data not saved; use option "--output" to save it
tr: veri kaydedilmedi; kaydetmek için "--output" seçeneğini kullanın

en: Detached signature.
tr: Ayrık imza.

en: Please enter name of data file:
tr: Lütfen veri dosyası adını girin:

en: reading stdin ...
tr: standart girdiden okunuyor ...

en: no signed data
tr: imzalı veri yok

en: can't open signed data '%s'
tr: imzalı veri '%s' açılamıyor

en: can't open signed data fd=%d: %s
tr: imzalı veri fd=%d açılamıyor: %s

en: key %s is not suitable for decryption in %s mode
tr: %s anahtarı %s kipinde şifre çözümü için uygun değil

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
tr: anonim alıcı: %s gizli anahtarı deneniyor ...

en: used key is not marked for encryption use.
tr: kullanılan anahtar şifreleme kullanımı için imlenmemiş.

en: okay, we are the anonymous recipient.
tr: tamam, anonim alıcı biziz.

en: old encoding of the DEK is not supported
tr: DEK'in eski kodlaması desteklenmiyor

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
tr: şifre algoritması %d%s bilinmiyor veya devre dışı bırakılmış

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
tr: UYARI: %s şifre algoritması alıcı tercihlerinde bulunamadı

en: Note: secret key %s expired at %s
tr: Not: %s gizli anahtarının %s tarihinde kullanım süresi doldu

en: Note: ADSK key has been used for decryption
tr: Not: Şifre çözümü için ADSK anahtarı kullanılmış

en: Note: key has been revoked
tr: Not: Anahtar yürürlükten kaldırılmış

en: build_packet failed: %s
tr: build_packet başarısız: %s

en: key %s has no user IDs
tr: %s anahtarında bir kullanıcı kimliği yok

en: To be revoked by:
tr: Yürürlükten kaldıran:

en: (This is a sensitive revocation key)
tr: (Bu duyarlı bir yürürlükten kaldırma anahtarıdır)

en: Secret key is not available.
tr: Gizli anahtar mevcut değil.

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
tr: Bu imza için bir yürürlükten kaldırma sertifikası üretilsin mi? (e/H)

en: ASCII armored output forced.
tr: ASCII zırhlı çıktı istendi.

en: make_keysig_packet failed: %s
tr: make_keysig_packet başarısız: %s

en: Revocation certificate created.
tr: Yürürlükten kaldırma sertifikası üretildi.

en: no revocation keys found for "%s"
tr: "%s" için yürürlükten kaldırma anahtarı bulunamadı

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
tr: Bu, OpenPGP anahtarı için bir yürürlükten kaldırma sertifikasıdır:

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
tr: Yürürlükten kaldırma sertifikası, bir anahtarın artık kullanılamayacağını
    belirtmek için kullanılan bir tür "devre kesici"dir. Yayımlandıktan sonra
    bir yürürlükten kaldırma sertifikasını geri almak olanaklı değildir.

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.  However, if the secret key is still accessible,
    it is better to generate a new revocation certificate and give
    a reason for the revocation.  For details see the description of
    of the gpg command "--generate-revocation" in the GnuPG manual.
tr: Bunu, tehlikeli bir durumda veya gizli anahtarın kaybedilmesi durumunda
    kullanın. Ancak, eğer gizli anahtar hâlâ erişilebilirse yeni bir
    yürürlükten kaldırma sertifikası oluşturmak ve kaldırma için bir neden
    vermek daha iyidir. Ayrıntılar için GnuPG kullanım kılavuzunda
    "--generate-revocation" komutunun açıklamasına bakın.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
tr: Bu dosyanın kazara kullanımını önlemek için aşağıdaki üç tireden önce bir
    iki nokta eklenmiştir. Bu yürürlükten kaldırma sertifikasını içe aktarmadan
    ve yayımlamadan önce bu iki noktayı bir metin düzenleyici ile kaldırın.

en: revocation certificate stored as '%s.rev'
tr: yürürlükten kaldırma sertifikası '%s.rev' olarak depolandı

en: secret key "%s" not found
tr: gizli anahtar "%s" bulunamadı

note: TRANSLATORS: The %s prints a key specification which for example has been given at the command line.  Several lines lines with secret key infos are printed after this message.
en: '%s' matches multiple secret keys:
tr: '%s', birden çok gizli anahtar ile eşleşiyor:

en: error searching the keyring: %s
tr: anahtar zinciri aranırken hata: %s

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
tr: Bu anahtar için bir yürürlükten kaldırma sertifikası üretilsin mi? (e/H)

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
tr: Yürürlükten kaldırma sertifikası üretildi.
    
    Sertifika başkalarının kolayca erişebileceği yerlerde saklanmamalıdır.
    Aksi takdirde, yürürlükten kaldırma sertifikanız bilginiz dışında
    yayınlandığında geçerli olan genel anahtarınızın geçersiz hale gelebilir.
    Sertifika kısa olacağından isterseniz bir yazıcı çıktısı olarak alıp
    bir kasada da muhafaza edebilirsiniz.

en: Please select the reason for the revocation:
tr: Lütfen bir yürürlükten kaldırma nedeni seçiniz:

en: Cancel
tr: İptal

en: (Probably you want to select %d here)
tr: (Büyük olasılıkla burada %d seçmek istersiniz)

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
tr: İsteğe bağlı açıklamayı girebilirsiniz; boş bir satır işlemi sonlandırır:

en: Reason for revocation: %s
tr: Yürürlükten kaldırma nedeni: %s

en: (No description given)
tr: (Açıklama verilmedi)

en: Is this okay? (y/N)
tr: Bu tamam mı? (e/H)

en: weak key created - retrying
tr: zayıf anahtar oluşturuldu - yeniden deneniyor

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
tr: simetrik şifre için zayıf anahtarın önlenmesi mümkün olamadı: %d kez denendi!

en: %s key %s uses an unsafe (%zu bit) hash
tr: %s anahtarı %s, güvensiz bir sağlama (%zu bit) kullanıyor

en: %s key %s requires a %zu bit or larger hash (hash is %s)
tr: %s anahtarı %s, bir %zu bit veya daha büyük bir sağlama gerektiriyor (sağlama %s)

en: key %s may not be used for signing in %s mode
tr: %s anahtarı %s kipinde imzalama için kullanılamaz

en: WARNING: signature digest conflict in message
tr: UYARI: İletideki imza özeti çelişkili

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
tr: UYARI: Yardımcı imzalama anahtarı %s çapraz sertifikalı değil

en: please see %s for more information
tr: daha fazla bilgi için bakınız: %s

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
tr: UYARI: Yardımcı imzalama anahtarı %s, geçersiz çapraz sertifikalamaya iye

en: public key %s is %lu second newer than the signature
     | public key %s is %lu seconds newer than the signature
tr[0]: genel anahtar %s imzadan %lu saniye daha yeni
tr[1]: genel anahtar %s imzadan %lu saniye daha yeni

en: public key %s is %lu day newer than the signature
     | public key %s is %lu days newer than the signature
tr[0]: genel anahtar %s imzadan %lu saniye daha yeni
tr[1]: genel anahtar %s imzadan %lu saniye daha yeni

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
     | key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
tr[0]: %s anahtarı %lu saniye sonra üretilmiş (zaman sapması veya saat problemi)
tr[1]: %s anahtarı %lu saniye sonra üretilmiş (zaman sapması veya saat problemi)

en: key %s was created %lu day in the future (time warp or clock problem)
     | key %s was created %lu days in the future (time warp or clock problem)
tr[0]: %s anahtarı %lu saniye sonra üretilmiş (zaman sapması veya saat problemi)
tr[1]: %s anahtarı %lu saniye sonra üretilmiş (zaman sapması veya saat problemi)

en: Note: signature key %s expired %s
tr: Not: %s imza anahtarının %s tarihinde süresi dolmuş

en: Note: signature key %s has been revoked
tr: Not: %s imza anahtarı yürürlükten kaldırılmış

en: bad key signature from key %s: %s (0x%02x, 0x%x)
tr: %s anahtarından kötü anahtar imzası: %s (0x%02x, 0x%x)

en: bad data signature from key %s: %s (0x%02x, 0x%x)
tr: %s anahtarından kötü veri imzası: %s (0x%02x, 0x%x)

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
tr: kötü imzanın bilinmeyen bir kritik bitten dolayı %s anahtarından kaynaklandığı varsayılıyor

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
tr: %s anahtarı: Anahtarı yürürlükten kaldırma imzası için yardımcı anahtar yok

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
tr: %s anahtarı: Yardımcı anahtarı garantileme imzası için yardımcı anahtar yok

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
tr: UYARI: %% genişletmeli simgelem olanaksız (çok büyük). Genişletilmeden kullanılıyor.

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
tr: UYARI: Güvence URL'si için %%'lik uzatma olanaksız (çok büyük). Uzatılmadan kullanılıyor.

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
tr: UYARI: Tercih edilen anahtar sunucu URL'si için %%'lik uzatma olanaksız (çok büyük). Uzatılmadan kullanılıyor.

en: %s/%s signature from: "%s"
tr: %s/%s imza "%s" konumundan

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
tr: UYARI: Alıcının tercihleriyle çelişen %s (%d) özet algoritması kullanılmak isteniyor

en: signing:
tr: imzalanıyor:

en: %s.%s encryption will be used
tr: %s.%s şifrelemesi kullanılacak

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
tr: anahtar güvenli olarak imlenmemiş - onu sahte RSÜ ile kullanmayın!

en: skipped "%s": duplicated
tr: "%s" atlandı: Yinelenmiş

en: skipped: secret key already present
tr: atlandı: Gizli anahtar zaten var

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
tr: bu, imzalar için güvenli olmayan PGP üretimi bir ElGamal anahtarı!

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
tr: güvence veritabanının %lu. kaydı, %d türünde: Yazma başarısız: %s

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
tr: # Atanan güvence değerlerinin listesi %s oluşturuldu
    # (Eski haline getirmek için "gpg --import-ownertrust" kullanın

en: error in '%s': %s
tr: '%s' içinde hata: %s

en: line too long
tr: satır çok uzun

en: colon missing
tr: : eksik

en: invalid fingerprint
tr: parmak izi geçersiz

en: ownertrust value missing
tr: iye güvencesi değeri kayıp

en: error finding trust record in '%s': %s
tr: '%s' içindeki güvence kaydını bulurken hata: %s

en: read error in '%s': %s
tr: '%s' içinde okuma hatası: %s

en: trustdb: sync failed: %s
tr: trustdb: Eşitleme başarısız: %s

en: can't create lock for '%s'
tr: '%s' için kilit oluşturulamıyor

en: can't lock '%s'
tr: '%s' kiltlenemiyor

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
tr: trustdb %lu kaydı: lseek başarısız: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
tr: trustdb kaydı %lu: yazma başarısız (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
tr: trustdb işlemi çok uzun

en: %s: directory does not exist!
tr: %s: Dizin yok!

en: can't access '%s': %s
tr: '%s' erişilemiyor: %s

en: %s: failed to create version record: %s
tr: %s: Sürüm kaydı oluşturma başarısız: %s

en: %s: invalid trustdb created
tr: %s: Geçersiz trustdb oluşturuldu

en: %s: trustdb created
tr: %s: trustdb oluşturuldu

en: Note: trustdb not writable
tr: Not: trustdb yazılabilir değil

en: %s: invalid trustdb
tr: %s: Geçersiz trustdb

en: %s: failed to create hashtable: %s
tr: %s: Sağlama tablosu oluşturulamadı: %s

en: %s: error updating version record: %s
tr: %s: Sürüm kaydı güncellenirken hata: %s

en: %s: error reading version record: %s
tr: %s: Sürüm kaydı okunurken hata: %s

en: %s: error writing version record: %s
tr: %s: Sürüm kaydı yazılırken hata: %s

en: trustdb: lseek failed: %s
tr: trustdb: lseek başarısız: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
tr: trustdb: Okuma başarısız (n=%d): %s

en: %s: not a trustdb file
tr: %s: Bir trustdb dosyası değil

en: %s: version record with recnum %lu
tr: %s: %lu kayıt numarası ile sürüm kaydı

en: %s: invalid file version %d
tr: %s: Geçersiz dosya sürümü %d

en: %s: error reading free record: %s
tr: %s: Serbest kaydı okuma hatası: %s

en: %s: error writing dir record: %s
tr: %s: Dizin kaydını yazma hatası: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
tr: %s: Kayıt sıfırlama başarısız: %s

en: %s: failed to append a record: %s
tr: %s: Kayıt iliştirme başarısız: %s

en: Error: The trustdb is corrupted.
tr: Hata: trustdb hasarlı.

en: can't handle text lines longer than %d characters
tr: %d karakterden daha uzun metin satırları okunamıyor

en: input line longer than %d characters
tr: girdi satırı %d karakterden daha uzun

en: error beginning transaction on TOFU database: %s
tr: TOFU veritabanında işlem başlatılırken hata: %s

en: error committing transaction on TOFU database: %s
tr: TOFU veritabanında işlem yaparken hata: %s

en: error rolling back transaction on TOFU database: %s
tr: TOFU veritabanında işlem geri alırken hata: %s

en: unsupported TOFU database version: %s
tr: Desteklenmeyen TOFU veritabanı sürümü: %s

en: TOFU DB error
tr: TOFU veritabanı hatası

en: error reading TOFU database: %s
tr: TOFU veritabanı okunurken hata: %s

en: error determining TOFU database's version: %s
tr: TOFU veritabanı sürümü belirlenirken hata: %s

en: error initializing TOFU database: %s
tr: TOFU veritabanı ilklendirilirken hata: %s

en: error opening TOFU database '%s': %s
tr: TOFU veritabanı '%s' açılırken hata: %s

en: error updating TOFU database: %s
tr: TOFU veritabanı güncellenirken hata: %s

en: This is the first time the email address "%s" is being used with key %s.
tr: Bu, "%s" e-posta adresinin %s anahtarıyla ilk kez kullanımı.

en: The email address "%s" is associated with %d key! | The email address "%s" is associated with %d keys!
tr[0]: "%s" e-posta adresi %d anahtarla ilişkilendirilmiş!
tr[1]: "%s" e-posta adresi %d anahtarla ilişkilendirilmiş1

en:   Since this binding's policy was 'auto', it has been changed to 'ask'.
tr:   Bu garantinin poliçesi 'auto' olduğundan 'ask' olarak değiştirildi.

en: Please indicate whether this email address should be associated with key %s or whether you think someone is impersonating "%s".
tr: Lütfen bu e-posta adresinin %s anahtarıyla ilişkilendirilmesi gerekip gerekmediğini veya başka birisinin "%s" kişisinin yerine geçip geçmediği konusunda ne düşündüğünüzü belirtin.

en: error gathering other user IDs: %s
tr: diğer kullanıcı kimliği toplanırken hata: %s

en: This key's user IDs:
tr: Bu anahtarın kullanıcı kimliği:

en: policy: %s
tr: poliçe: %s

en: error gathering signature stats: %s
tr: imza istatistikleri toplanırken hata:%s

en: The email address "%s" is associated with %d key:
     | The email address "%s" is associated with %d keys:
tr[0]: "%s" e-posta adresi %d anahtarla ilişkilendirilmiş:
tr[1]: "%s" e-posta adresi %d anahtarla ilişkilendirilmiş:

en: Statistics for keys with the email address "%s":
tr: "%s" e-posta adresinin kullanan anahtarların istatistikleri:

en: this key
tr: bu anahtar

en: Verified %d message. | Verified %d messages.
tr[0]: %d ileti doğrulandı.
tr[1]: %d ileti doğrulandı.

en: Encrypted %d message. | Encrypted %d messages.
tr[0]: %d ileti şifrelendi.
tr[1]: %d ileti şifrelendi.

en: Verified %d message in the future. | Verified %d messages in the future.
tr[0]: Gelecekte %d ileti doğrulandı.
tr[1]: Gelecekte %d ileti doğrulandı.

en: Encrypted %d message in the future. | Encrypted %d messages in the future.
tr[0]: Gelecekte %d ileti şifrelendi.
tr[1]: Gelecekte %d ileti şifrelendi.

en: Messages verified over the past %d day: %d. | Messages verified over the past %d days: %d.
tr[0]: Geçmiş %d günde doğrulanan iletiler: %d.
tr[1]: Geçmiş %d günde doğrulanan iletiler: %d.

en: Messages encrypted over the past %d day: %d. | Messages encrypted over the past %d days: %d.
tr[0]: Geçmiş %d günde şifrelenen iletiler: %d.
tr[1]: Geçmiş %d günde şifrelenen iletiler: %d.

en: Messages verified over the past %d month: %d. | Messages verified over the past %d months: %d.
tr[0]: Geçmiş %d ayda doğrulanan iletiler: %d.
tr[1]: Geçmiş %d ayda doğrulanan iletiler: %d.

en: Messages encrypted over the past %d month: %d. | Messages encrypted over the past %d months: %d.
tr[0]: Geçmiş %d ayda şifrelenen iletiler: %d.
tr[1]: Geçmiş %d ayda şifrelenen iletiler: %d.

en: Messages verified over the past %d year: %d. | Messages verified over the past %d years: %d.
tr[0]: Geçmiş %d yılda doğrulanan iletiler: %d.
tr[1]: Geçmiş %d yılda doğrulanan iletiler: %d.

en: Messages encrypted over the past %d year: %d. | Messages encrypted over the past %d years: %d.
tr[0]: Geçmiş %d yılda şifrelenen iletiler: %d.
tr[1]: Geçmiş %d yılda şifrelenen iletiler: %d.

en: Messages verified in the past: %d.
tr: Geçmişte doğrulanan iletiler: %d.

en: Messages encrypted in the past: %d.
tr: Geçmişte şifrelenen iletiler: %d.

note: TRANSLATORS: Please translate the text found in the source * file below.  We don't directly internationalize that text so * that we can tweak it without breaking translations.
en: TOFU detected a binding conflict
tr: Genellikle belirli bir e-posta adresiyle ilişkilendirilmiş yalnızca bir anahtar vardır. Ancak, örneğin anahtar çok eskiyse veya sahibi anahtarın güvenliğinin ihlal edilmiş olabileceğini düşünürse bazen yeni bir anahtar oluşturulur. Aksi takdirde, yeni anahtar iletilere müdahale edildiği anlamına gelebilir! Bu anahtarı kabul etmeden önce, bu yeni anahtarın geçerli olduğundan emin olmak için iyesiyle iletişime geçmelisiniz.

note: TRANSLATORS: Two letters (normally the lower and upper case * version of the hotkey) for each of the five choices.  If * there is only one choice in your language, repeat it.
en: gGaAuUrRbB
tr: yYkKbBrRhH

en: (G)ood, (A)ccept once, (U)nknown, (R)eject once, (B)ad?
tr: İ(y)i, Birini (k)abul et, (B)ilinmeyen, Bir kez (r)eddet, (H)atalı?

en: Defaulting to unknown.
tr: Bilinmeyen varsayılıyor.

en: TOFU db corruption detected.
tr: TOFU veritabanı hasarı algılandı.

en: error changing TOFU policy: %s
tr: TOFU poliçesi değiştirilirken hata: %s

en: %lld~year | %lld~years
tr[0]: %lld yıl
tr[1]: %lld yıl

en: %lld~month | %lld~months
tr[0]: %lld ay
tr[1]: %lld ay

en: %lld~week | %lld~weeks
tr[0]: %lld hafta
tr[1]: %lld hafta

en: %lld~day | %lld~days
tr[0]: %lld gün
tr[1]: %lld gün

en: %lld~hour | %lld~hours
tr[0]: %lld saat
tr[1]: %lld saat

en: %lld~minute | %lld~minutes
tr[0]: %lld dakika
tr[1]: %lld dakika

en: %lld~second | %lld~seconds
tr[0]: %lld saniye
tr[1]: %lld saniye

en: %s: Verified 0~signatures and encrypted 0~messages.
tr: %s: 0 imza doğrulandı ve 0 ileti şifrelendi.

en: %s: Verified 0 signatures.
tr: %s: 0 imza doğrulandı.

en: Encrypted 0 messages.
tr: 0 ileti şifrelendi.

en: (policy: %s)
tr: (poliçe: %s)

en: Warning: we have yet to see a message signed using this key and user id!
tr: Uyarı: Bu anahtar/kullanıcı kimliğinin imzaladığı bir ileti henüz görmedik!

en: Warning: we've only seen one message signed using this key and user id!
tr: Uyarı: Bu anahtar/kullanıcı kimliğinin imzaladığı yalnızca bir ileti gördük!

en: Warning: you have yet to encrypt a message to this key!
tr: Uyarı: Bu anahtara henüz bir ileti şifrelemediniz!

en: Warning: you have only encrypted one message to this key!
tr: Uyarı: Bu anahtara yalnızca bir ileti şifrelediniz!

en: Warning: if you think you've seen more signatures by this key and user id, then this key might be a forgery!  Carefully examine the email address for small variations.  If the key is suspect, then use
      %s
    to mark it as being bad.
     | Warning: if you think you've seen more signatures by this key and these user ids, then this key might be a forgery!  Carefully examine the email addresses for small variations.  If the key is suspect, then use
      %s
    to mark it as being bad.
tr[0]: Uyarı: Bu anahtar/kullanıcı kimliğiyle başka imzalar gördüyseniz büyük olasılıkla bu anahtar sahte olabilir! Ufak varyasyonlar için e-posta adreslerini dikkatlice inceleyin. Hâlâ kuşkulanıyorsanız
      %s
    kullanarak bunu kötü olarak imleyin.
tr[1]: Uyarı: Bu anahtar ve bu kullanıcı kimlikleriyle başka imzalar gördüyseniz büyük olasılıkla bu anahtar sahte olabilir! Ufak varyasyonlar için e-posta adreslerini dikkatlice inceleyin. Hâlâ kuşkulanıyorsanız  %s
    kullanarak bunu kötü olarak imleyin.

en: error opening TOFU database: %s
tr: TOFU veritabanı açılırken hata: %s

en: WARNING: Encrypting to %s, which has no non-revoked user ids
tr: UYARI: Yürürlükten kaldırılmamış kullanıcı kimlikleri olan %s ögesine şifreleniyor

en: '%s' is not a valid long keyID
tr: '%s' geçerli bir uzun anahtar kimliği değil

en: key %s: accepted as trusted key
tr: %s anahtarı: Güvenli anahtar olarak kabul edildi

en: key %s occurs more than once in the trustdb
tr: %s anahtarı güvence veritabanında birden fazla görünüyor

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
tr: %s anahtarı: Güvenli anahtar için genel anahtar yok - atlandı

en: key %s marked as ultimately trusted
tr: %s anahtarı son derece güvenli olarak imlendi.

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
tr: güvence veritabanı kaydı %lu, istek tipi %d: okuma başarısız: %s

en: trust record %lu is not of requested type %d
tr: güvence veritabanının %lu. kaydı %d istek türünde değil

en: You may try to re-create the trustdb using the commands:
tr: trustdb'yi aşağıdaki komutları kullanarak yeniden oluşturmayı deneyebilirsiniz:

en: If that does not work, please consult the manual
tr: Eğer bu işe yaramazsa kullanım kılavuzuna bakın

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
tr: bilinmeyen güvence modeli (%d) kullanılamıyor - %s güvence modeli varsayılıyor

en: using %s trust model
tr: %s güvence modeli kullanılıyor

en: no need for a trustdb check
tr: bir güvence veritabanı denetimi gerekmiyor

en: next trustdb check due at %s
tr: sonraki güvence veritabanı denetimi %s tarihinde

en: no need for a trustdb check with '%s' trust model
tr: '%s' güvence modeliyle bir trustdb denetimi gerekmiyor

en: no need for a trustdb update with '%s' trust model
tr: '%s' güvence modeliyle bir trustdb güncellemesi gerekmiyor

en: public key %s not found: %s
tr: genel anahtar %s bulunamadı: %s

en: please do a --check-trustdb
tr: lütfen bir --check-trustdb yapın

en: checking the trustdb
tr: güvence veritabanı denetleniyor

en: %d key processed | %d keys processed
tr[0]: %d anahtar işlendi
tr[1]: %d anahtar işlendi

en:  (%d validity count cleared)
     |  (%d validity counts cleared)
tr[0]:  (%d doğrulama sayımı temizlendi)
tr[1]:  (%d doğrulama sayımı temizlendi)

en: Note: ultimately trusted key %s not found
tr: Not: Son derece güvenilir %s anahtarı bulunamadı

en: Note: ultimately trusted key %s expired
tr: Not: Son derece güvenilir %s anahtarının süresi dolmuş

en: no ultimately trusted keys found
tr: son derece güvenli bir anahtar bulunamadı

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
tr: derinlik: %d  geçerli: %3d  imzalı: %3d  güvenilir: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
tr: trustdb sürüm kaydı güncellenemedi: Yazma başarısız: %s

en: undefined
tr: tanımsız

en: never
tr: asla

en: marginal
tr: şöyle böyle

en: full
tr: tamamen

en: ultimate
tr: son derece

note: TRANSLATORS: these strings are similar to those in trust_value_to_string(), but are a fixed length.  This is needed to make attractive information listings where columns line up properly.  The value "10" should be the length of the strings you choose to translate to.  This is the length in printable
en: 10 translator see trust.c:uid_trust_string_fixed
tr: 20 translator see trustdb.c:uid_trust_string_fixed

en: [ revoked]
tr: [yürürlükten kalktı]

en: [ expired]
tr: [   süresi doldu   ]

en: [ unknown]
tr: [    bilinmeyen    ]

en: [  undef ]
tr: [     tanımsız     ]

en: [  never ]
tr: [   hiçbir zaman   ]

en: [marginal]
tr: [    şöyle böyle   ]

en: [  full  ]
tr: [     tamamen      ]

en: [ultimate]
tr: [    son derece    ]

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
tr: İmza doğrulanamadı.
    İmza dosyasının (.sig veya .asc) komut satırında verilecek
    ilk dosya olması gerektiğine dikkat edin.

en: input line %u too long or missing LF
tr: girdi satırı %u ya çok uzun ya da sonunda satırsonu karakteri yok

en: can't open fd %d: %s
tr: fd %d açılamıyor: %s

en: WARNING: encrypting without integrity protection is dangerous
tr: UYARI: Bütünlük koruması olmadan şifreleme tehlikelidir

en: Hint: Do not use option %s
tr: İpucu: %s seçeneğini kullanmayın

en: set debugging flags
tr: hata ayıklama bayraklarını ayarla

en: enable full debugging
tr: tam hata ayıklamayı etkinleştir

en: Usage: kbxutil [options] [files] (-h for help)
tr: Kullanım: kbxutil [seçenekler] [dosyalar] (yardım için -h)

en: Syntax: kbxutil [options] [files]
    List, export, import Keybox data
tr: Sözdizim: kbxutil [seçenekler] [dosyalar]
    Anahtar kutusu verisini listele, içe ve dışa aktar

note: TRANSLATORS: Put a \x1f right before a colon.  This can be * used by pinentry to nicely align the names and values.  Keep * the %s at the start and end of the string.
en: %sNumber: %s%%0AHolder: %s%s
tr: %sSayı: %s%%0Aİyesi: %s%s

note: TRANSLATORS: This is the number of remaining attempts to * enter a PIN.  Use %%0A (double-percent,0A) for a linefeed.
en: Remaining attempts: %d
tr: Kalan deneme sayısı: %d

en: |N|Please enter the new Global-PIN
tr: |N|Lütfen yeni Global PIN'i giriniz

en: ||Please enter the Global-PIN of your PIV card
tr: ||Lütfen PIV kartınızın Global PIN'ini girin

en: |N|Please enter the new PIN
tr: |N|Lütfen yeni PIN'i girin

en: ||Please enter the PIN of your PIV card
tr: ||Lütfen PIV kartınızın PIN'ini girin

en: |N|Please enter the new Unblocking Key
tr: |N|Lütfen yeni blok açma anahtarını girin

en: ||Please enter the Unblocking Key of your PIV card
tr: ||Lütfen PIV kartınızın blok açma anahtarını girin

en: PIN callback returned error: %s
tr: PIN geri çağrımı hata döndürdü: %s

en: PIN is too short; minimum length is %d
tr: PIN pek kısa; en kısa uzunluk %d

en: PIN is too long; maximum length is %d
tr: PIN pek kısa; en büyük uzunluk %d

en: PIN has invalid characters; only digits are allowed
tr: PIN'de geçersiz karakterler var; yalnızca satırlara izin verilir

en: key already exists
tr: anahtar zaten mevcut

en: existing key will be replaced
tr: mevcut anahtar başkasıyla değiştirilecek

en: generating new key
tr: yeni anahtar üretiliyor

en: writing new key
tr: yeni anahtar yazılıyor

en: failed to store the key: %s
tr: anahtarın depolanması başarısız: %s

en: response does not contain the RSA modulus
tr: yanıt RSA modülünü içermiyor

en: response does not contain the RSA public exponent
tr: yanıt RSA genel bileşenini içermiyor

en: response does not contain the EC public key
tr: yanıt EC genel anahtarını içermiyor

en: please wait while key is being generated ...
tr: anahtar üretilene kadar lütfen bekleyiniz ....

en: generating key failed
tr: anahtar üretimi başarısız

en: key generation completed (%d second)
     | key generation completed (%d seconds)
tr[0]: anahtar üretimi tamamlandı (%d saniye)
tr[1]: anahtar üretimi tamamlandı (%d saniye)

en: response does not contain the public key data
tr: yanıt genel anahtar verisini içermiyor

en: ||Please enter the PIN for the key to create qualified signatures.
tr: ||Nitelikli imzalar üretmek için lütfen PIN'i girin.

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|A|" prefix but keep it at the start of the string.
en: |A|Please enter the Admin PIN
tr: |A|Lütfen yönetici PIN'ini girin

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
tr: |P|Lütfen standart anahtarlar için PIN blok açma kilidini (PUK) girin.

en: ||Please enter the PIN for the standard keys.
tr: ||Lütfen standart anahtarlar için PIN'i girin.

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
tr: RSA modülü ya eksik ya da %d bitlik değil

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
tr: RSA genel üstel sayısı ya eksik ya da %d bitten büyük

en: Note: PIN has not yet been enabled.
tr: Not: PIN henüz etkinleştirilmedi.

en: the NullPIN has not yet been changed
tr: Boş PIN henüz değiştirilmedi

en: |N|Please enter a new PIN for the standard keys.
tr: |N|Lütfen standart anahtarlar için yeni bir PIN girin.

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
tr: |NP|Lütfen standart anahtarlar için yeni bir PIN blok açma (PUK) kodu girin.

en: |N|Please enter a new PIN for the key to create qualified signatures.
tr: |N|Nitelikli imzalar üretmek için lütfen yeni bir PIN girin.

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
tr: |NP|Nitelikli imzalar üretmek için lütfen yeni bir PIN blok açma kodu (PUK) girin.

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
tr: |P|Nitelikli imzalar üretmek için lütfen PIN blok açma kodunu (PUK) girin.

en: error getting new PIN: %s
tr: yeni PIN alınırken hata: %s

en: failed to store the fingerprint: %s
tr: parmak izinin depolanması başarısız: %s

en: failed to store the creation date: %s
tr: oluşturma tarihinin depolanması başarısız: %s

en: error retrieving CHV status from card
tr: karttan CHV durumu alınırken hata

en: reading public key failed: %s
tr: genel anahtar okuması başarısız: %s

note: TRANSLATORS: Put a \x1f right before a colon.  This can be * used by pinentry to nicely align the names and values.  Keep * the %s at the start and end of the string.
en: %sNumber: %s%%0AHolder: %s%%0ACounter: %lu%s
tr: %sSayı: %s%%0Aİyesi: %s%%0ASayaç: %lu%s

en: card is permanently locked!
tr: kart kalıcı olarak kilitli!

en: %d Admin PIN attempt remaining before card is permanently locked
     | %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
tr[0]: kart kalıcı olarak kilitlenmeden önce %d Yönetici PIN denemesi kaldı
tr[1]: kart kalıcı olarak kilitlenmeden önce %d Yönetici PIN denemesi kaldı

en: ||Please unlock the card
tr: ||Lütfen kart kilidini açın

en: using default PIN as %s
tr: öntanımlı PIN olarak %s kullanılıyor

en: failed to use default PIN as %s: %s - disabling further default use
tr: öntanımlı PIN olarak %s kullanılamadı: %s - sonrası için öntanımlı kullanım devre dışı bırakılıyor

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
tr: CHV%d için PIN çok kısa; gereken en kısa uzunluk %d

en: verify CHV%d failed: %s
tr: CHV%d doğrulaması başarısız oldu: %s

en: access to admin commands is not configured
tr: yönetici komutlarına erişim yapılandırılmamış

en: ||Please enter the PIN
tr: ||Lütfen PIN'i girin

en: |R|Please enter the Reset Code for the card
tr: |R|Lütfen kart için olan sıfırlama kodunu girin

en: Reset Code is too short; minimum length is %d
tr: Sıfırlama kodu çok kısa; gereken en kısa uzunluk %d

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|*|" prefixes but keep it at the start of the string.  We need this elsewhere to get some infos on the string.
en: |RN|New Reset Code
tr: |RN|Yeni Sıfırlama Kodu

en: |AN|New Admin PIN
tr: |AN|Yeni Yönetici PIN'i

en: |N|New PIN
tr: |N|Yeni PIN

en: ||Please enter the Admin PIN and New Admin PIN
tr: ||Lütfen Yönetici PIN'ini ve yeni Yönetici PIN'ini girin

en: ||Please enter the PIN and New PIN
tr: ||Lütfen PIN'i ve yeni PIN'i girin

en: error reading application data
tr: uygulama verisi okunurken hata

en: error reading fingerprint DO
tr: parmak izi DO okunurken hata

en: creation timestamp missing
tr: üretim zaman damgası eksik

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
tr: RSA asal sayısı %s ya eksik ya da %d bitlik değil

en: unsupported curve
tr: desteklenmeyen eğri

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
tr: OpenPGP kartının yapısı geçersiz (DO 0x93)

en: fingerprint on card does not match requested one
tr: karttaki parmak izi istenenle eşleşmiyor

en: card does not support digest algorithm %s
tr: kart %s özet algoritmasını desteklemiyor

en: signatures created so far: %lu
tr: şu ana kadar oluşturulan imzalar: %lu

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
tr: Yönetici PIN'inin doğrulanması bu komut yüzünden şimdilik yasak

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
tr: %s erişilebilir değil - OpenPGP kartı geçersiz olabilir mi?

en: ||Please enter your PIN at the reader's pinpad
tr: ||Lütfen PIN'inizi okuyucunun düğme takımından giriniz

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|*|" prefixes but keep it at the start of the string.  We need this elsewhere to get some infos on the string.
en: |N|Initial New PIN
tr: |N|İlk Yeni PIN

en: run in multi server mode (foreground)
tr: çoklu sunucu kipinde çalış (ön planda)

en: |LEVEL|set the debugging level to LEVEL
tr: |LEVEL|hata ayıklama düzeyini LEVEL yap

en: |FILE|write a log to FILE
tr: |FILE|FILE'a bir günlük yaz

en: |N|connect to reader at port N
tr: |N|N. kapıdaki okuyucuya bağlan

en: |NAME|use NAME as ct-API driver
tr: |NAME|ct-API sürücüsü olarak NAME kullan

en: |NAME|use NAME as PC/SC driver
tr: |NAME|PC/SC sürücüsü olarak NAME kullan

en: do not use the internal CCID driver
tr: dahili CCID sürücüsüna kullanma

en: |N|disconnect the card after N seconds of inactivity
tr: |N|N saniyelik durgunluktan sonra kart bağlantısını kes

en: do not use a reader's pinpad
tr: bir okuyucu düğme takımı kullanma

en: use variable length input for pinpad
tr: düğme takımı için değişken uzunluk girdisi kullan

en: |LIST|change the application priority to LIST
tr: |LIST|uygulama önceliğini LIST olarak değiştir

en: deny the use of admin card commands
tr: yönetici kart komutları kullanımını reddet

en: Usage: @SCDAEMON@ [options] (-h for help)
tr: Kullanım: @SCDAEMON@ [seçenekler] (yardım için -h)

en: Syntax: scdaemon [options] [command [args]]
    Smartcard daemon for @GNUPG@
tr: Sözdizim: scdaemon [seçenekler] [komut [arg ...]]
    @GNUPG@ için akıllı kart ardalan süreci

en: please use the option '--daemon' to run the program in the background
tr: programı ardalanda çalıştırmak için '--daemon' seçeneğini kullanın

en: handler for fd %d started
tr: fd %d için eylemci başlatıldı

en: handler for fd %d terminated
tr: fd %d için eylemci sonlandı

en: error getting key usage information: %s
tr: anahtar kullanım bilgisi alınırken hata: %s

en: Tor might be in use - network access is limited
tr: Tor kullanımda olabilir - ağ erişimi sınırlı

en: validation model requested by certificate: %s
tr: sertifika tarafından istenen geçerlilik modeli: %s

en: chain
tr: zincir

en: shell
tr: kabuk

en: critical certificate extension %s is not supported
tr: kritik sertifika eklentisi %s desteklenmiyor

en: issuer certificate is not marked as a CA
tr: veren onu bir CA olarak imlememiş

en: critical marked policy without configured policies
tr: yapılandırılmış poliçeler olmaksızın kritik imli poliçe

en: failed to open '%s': %s
tr: '%s' açılamadı: %s

en: Note: non-critical certificate policy not allowed
tr: Not: Kritik olmayan sertifika poliçesine izin verilmez

en: certificate policy not allowed
tr: sertifika poliçesine izin verilmiyor

en: failed to get the fingerprint
tr: parmak izinin alınması başarısız oldu

en: looking up issuer at external location
tr: vereni dış bir konumda arar

en: number of issuers matching: %d
tr: eşleşen veren sayısı: %d

en: can't get authorityInfoAccess: %s
tr: authorityInfoAccess alınamıyor: %s

en: looking up issuer from the Dirmngr cache
tr: Dirmngr önbelleğinde vereni arar

en: number of matching certificates: %d
tr: eşleşen sertifika sayısı: %d

en: dirmngr cache-only key lookup failed: %s
tr: dirmngr önbelleğe özel anahtar araması başarısızi: %s

en: failed to allocate keyDB handle
tr: anahtar veritabanı eylemcisine yer ayrılması başarısız oldu

en: certificate has been revoked
tr: sertifika yürürlükten kaldırılmış

en: the status of the certificate is unknown
tr: sertifika durumu bilinmiyor

en: please make sure that the "dirmngr" is properly installed
tr: "dirmngr"'ın düzgün olarak kurulu olduğundan lütfen emin olun

en: checking the CRL failed: %s
tr: CRL sınaması başarısız: %s

en: certificate with invalid validity: %s
tr: geçersiz doğrulukla sertifika: %s

en: certificate not yet valid
tr: sertifika henüz geçersiz

en: root certificate not yet valid
tr: kök sertifika henüz geçersiz

en: intermediate certificate not yet valid
tr: ara sertifika henüz geçersiz

en: certificate has expired
tr: sertifika kullanım süresi dolmuş

en: root certificate has expired
tr: kök sertifikanın kullanım süresi dolmuş

en: intermediate certificate has expired
tr: ara sertifikanın kullanım süresi dolmuş

en: required certificate attributes missing: %s%s%s
tr: gerekli sertifika özellikleri eksik: %s%s%s

en: certificate with invalid validity
tr: geçersiz doğrulukla sertifika

en: signature not created during lifetime of certificate
tr: sertifika yaşam süresi boyunca imza oluşturulmadı

en: certificate not created during lifetime of issuer
tr: verenin yaşam süresi boyunca sertifika oluşturulmadı

en: intermediate certificate not created during lifetime of issuer
tr: verenin yaşam süresi boyunca ara sertifika oluşturulmadı

en:   (  signature created at
tr:   (           imzanın oluşturuluşu:

en:   (certificate created at
tr:   (      sertifikanın oluşturuluşu:

en:   (certificate valid from
tr:   (sertifika geçerlilik başlangıcı:

en:   (     issuer valid from
tr:   (    veren geçerlilik başlangıcı:

en: fingerprint=%s
tr: parmak izi=%s

en: root certificate has now been marked as trusted
tr: kök sertifika artık güvenilir olarak imlenmiş oldu

en: interactive marking as trusted not enabled in gpg-agent
tr: güvenilir olarak etkileşimli imleme gpg-agent'ta etkin değil

en: interactive marking as trusted disabled for this session
tr: güvenilir olarak etkileşimli imleme bu oturum için iptal edildi

en: WARNING: creation time of signature not known - assuming current time
tr: UYARI: İmzanın oluşturulma zamanı bilinmiyor - geçerli zaman varsayılıyor

en: no issuer found in certificate
tr: sertifikada veren bilgisi bulunamadı

en: self-signed certificate has a BAD signature
tr: öz imzalı sertifika KÖTÜ bir imzaya iye

en: root certificate is not marked trusted
tr: kök sertifika güvenilir olarak imli değil

en: checking the trust list failed: %s
tr: güvence listesinin sınanması başarısız: %s

en: certificate chain too long
tr: sertifika zinciri çok uzun

en: issuer certificate not found
tr: veren sertifikası bulunamadı

en: certificate has a BAD signature
tr: sertifika KÖTÜ bir imzaya iye

en: found another possible matching CA certificate - trying again
tr: başka bir eşleşmesi olası CA sertifikası var - tekrar deneniyor

en: certificate chain longer than allowed by CA (%d)
tr: sertifika zinciri CA tarafından izin verilenden uzun (%d)

en: certificate is good
tr: sertifika iyi durumda

en: intermediate certificate is good
tr: ara sertifika iyi durumda

en: root certificate is good
tr: kök sertifika iyi durumda

en: switching to chain model
tr: zincir modeline geçiliyor

en: validation model used: %s
tr: kullanılan geçerlilik modeli: %s

en: a %u bit hash is not valid for a %u bit %s key
tr: %u bitlik sağlama %u bitlik %s anahtarı için geçersiz

en: out of core
tr: çekirdek dışında

en: (this is the MD2 algorithm)
tr: (bu, MD2 algoritmasıdır)

en: none
tr: yok

en: [Error - invalid encoding]
tr: [Hata - kodlama geçersiz]

en: [Error - out of core]
tr: [Hata - çekirdek dışında]

en: [Error - No name]
tr: [Hata - Adsız]

en: [Error - invalid DN]
tr: [Hata - DN geçersiz]

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the X.509 certificate:
    "%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    created %s, expires %s.
tr: X.509 sertifikası için gizli anahtarı açacak anahtar parolasını girin:
    "%s"
    S/N: %s, Kimlik: 0x%08lX,
    oluşturulma: %s, süre bitimi: %s.

en: no key usage specified - assuming all usages
tr: hiç anahtar kullanımı belirtilmemiş - tüm kullanımlar varsayılıyor

en: certificate should not have been used for certification
tr: sertifika, sertifikasyon için kullanılmamalıydı

en: certificate should not have been used for OCSP response signing
tr: sertifika, OCSP yanıt imzalaması için kullanılmamalıydı

en: certificate should not have been used for encryption
tr: sertifika, şifreleme için kullanılmamalıydı

en: certificate should not have been used for signing
tr: sertifika, imzalama için kullanılmamalıydı

en: certificate is not usable for encryption
tr: sertifika şifreleme için kullanılabilir değil

en: certificate is not usable for signing
tr: sertifika imzalama için kullanılabilir değil

en: looking for another certificate
tr: başka bir sertifika aranıyor

en: line %d: invalid algorithm
tr: `%d. satır: Algoritma geçersiz

en: line %d: invalid key length %u (valid are %d to %d)
tr: %d. satır: Anahtar uzunluğu %u geçersiz (%d .. %d geçerli)

en: line %d: no subject name given
tr: %d. satır: Konu adı verilmemiş

en: line %d: invalid subject name label '%.*s'
tr: %d. satır: Konu adı yaftası '%.*s', geçersiz

en: line %d: invalid subject name '%s' at pos %d
tr: %d. satır: Geçersiz konu adı '%s', konum %d

en: line %d: not a valid email address
tr: %d. satır: Geçerli bir e-posta adresi değil

en: line %d: invalid serial number
tr: `%d. satır: Geçersiz seri numarası

en: line %d: invalid issuer name label '%.*s'
tr: %d. satır: Veren adı yaftası '%.*s', geçersiz

en: line %d: invalid issuer name '%s' at pos %d
tr: %d. satır: Geçersiz veren adı '%s', konum %d

en: line %d: invalid date given
tr: `%d. satır: Geçersiz tarih verildi

en: line %d: error getting signing key by keygrip '%s': %s
tr: %d. satır: '%s' anahtar maşası ile imzalama anahtarı alınırken hata: %s

en: line %d: invalid hash algorithm given
tr: `%d. satır: Geçersiz sağlama algoritması verildi

en: line %d: invalid authority-key-id
tr: `%d. satır: Geçersiz authority-key-id

en: line %d: invalid subject-key-id
tr: %d. satır: Geçersiz subject-key-id

en: line %d: invalid extension syntax
tr: `%d. satır: Geçersiz genişletme sözdizimi

en: line %d: error reading key '%s' from card: %s
tr: %d. satır: '%s' anahtarı karttan okunurken hata: %s

en: line %d: error getting key by keygrip '%s': %s
tr: %d. satır: '%s' anahtar maşası tarafından alınırken hata: %s

en: line %d: key generation failed: %s <%s>
tr: %d. satır: Anahtar üretimi başarısız: %s <%s>

en: To complete this certificate request please enter the passphrase for the key you just created once more.
tr: Bu sertifika isteğini tamamlamak için lütfen anahtar parolanızı girip anahtarınızı bir kez daha oluşturun.

en:    (%d) Existing key
tr:    (%d) Mevcut anahtar

en:    (%d) Existing key from card
tr:    (%d) Karttaki mevcut anahtar

en: Possible actions for a %s key:
tr: Bir %s anahtarı için olası eylemler:

en:    (%d) sign, encrypt
tr:    (%d) imza, şifreleme

en:    (%d) sign
tr:    (%d) imza

en:    (%d) encrypt
tr:    (%d) şifreleme

en: Enter the X.509 subject name:
tr: X.509 konu adını girin:

en: No subject name given
tr: Konu adı verilmedi

en: Invalid subject name label '%.*s'
tr: Geçersiz konu adı yaftası '%.*s'

note: TRANSLATORS: The 22 in the second string is the length of the first string up to the "%s".  Please adjust it do the length of your translation.  The second string is merely passed to atoi so you can drop everything after the number.
en: Invalid subject name '%s'
tr: Geçersiz konu adı '%s'

en: 22 translator: see certreg-ui.c:gpgsm_gencertreq_tty
tr: 19

en: Enter email addresses
tr: E-posta adresinizi girin

en:  (end with an empty line):
tr:  (boş bir satır ile sonlandır):

en: Enter DNS names
tr: DNS adlarını girin

en:  (optional; end with an empty line):
tr:  (isteğe bağlı; boş bir satır ile sonlandır):

en: Enter URIs
tr: URI'leri girin

en: Enter extensions
tr: Uzantıları girin

en: Create self-signed certificate? (y/N)
tr: Öz imzalı bir sertifika üretilsin mi? (e/H)

en: These parameters are used:
tr: Bu parametreler kullanılıyor:

en: error creating temporary file: %s
tr: geçici dosya oluşturulurken hata: %s

en: Now creating self-signed certificate.
tr: Öz imzalı sertifika oluşturuluyor.

en: Now creating certificate request.
tr: Şimdi sertifika isteği oluşturuluyor.

en: This may take a while ...
tr: Bu, biraz zaman alabilir ...

en: Ready.
tr: Hazır.

en: Ready.  You should now send this request to your CA.
tr: Hazır. Bu isteği şimdi sertifika yetkilinize (CA) göndermelisiniz.

en: resource problem: out of core
tr: özkaynak sorunu: Çekirdek dışı

en: (this is the RC2 algorithm)
tr: (bu, RC2 algoritmasıdır)

en: (this does not seem to be an encrypted message)
tr: (bu bir şifreli iletiymiş gibi görünmüyor)

en: encrypted to %s key %s
tr: şifrelendi: %s anahtarı, %s

en: certificate '%s' not found: %s
tr: '%s' sertifikası bulunamadı: %s

en: error locking keybox: %s
tr: anahtar bloku kilitlenirken hata: %s

en: duplicated certificate '%s' deleted
tr: yinelenmiş sertifika '%s' silindi

en: certificate '%s' deleted
tr: '%s' sertifikası silindi

en: deleting certificate "%s" failed: %s
tr: "%s" sertifikası silinemedi: %s

en: no valid recipients given
tr: geçerli bir alıcı verilmedi

en: list external keys
tr: harici anahtarları listele

en: list certificate chain
tr: sertifika zincirini listele

en: import certificates
tr: sertifikaları içe aktar

en: export certificates
tr: sertifikaları dışa aktar

en: register a smartcard
tr: bir akıllı kartı kayda al

en: pass a command to the dirmngr
tr: dirmngr'a bir komut aktar

en: invoke gpg-protect-tool
tr: gpg-protect-tool'u çalıştır

en: don't use the terminal at all
tr: uçbirimi hiç kullanma

en: |N|number of certificates to include
tr: |N|içerilecek sertifika sayısı

en: |FILE|take policy information from FILE
tr: |FILE|poliçe bilgisi FILE'dan al

en: assume input is in PEM format
tr: girdinin PEM biçiminde olduğunu kabul et

en: assume input is in base-64 format
tr: girdinin base-64 biçiminde olduğunu kabul et

en: assume input is in binary format
tr: girdinin ikili biçimde olduğunu kabul et

en: create base-64 encoded output
tr: base-64 kodlu çıktı oluştur

en: |USER-ID|use USER-ID as default secret key
tr: |USER-ID|öntanımlı gizli anahtar olarak USER-ID kullan

en: |FILE|add keyring to the list of keyrings
tr: |FILE|anahtar zincirini anahtar zincirleri listesine ekle

en: fetch missing issuer certificates
tr: kayıp veren sertifikalarını al

en: |NAME|use encoding NAME for PKCS#12 passphrases
tr: |NAME|PKCS#12 anahtar parolaları için kodlama olarak NAME kullan

en: never consult a CRL
tr: asla bir CRL sorma

en: do not check CRLs for root certificates
tr: kök sertifikalar için CRL'ler denetleme

en: check validity using OCSP
tr: doğruluğu OCSP kullarak sına

en: do not check certificate policies
tr: sertifika poliçeleri sınama

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
tr: |NAME|şifre algoritması olarak NAME kullan

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
tr: |NAME|özet algoritması olarak NAME kullan

en: batch mode: never ask
tr: toplu iş kipi: Hiçbir zaman sorma

en: assume yes on most questions
tr: soruların çoğunda yanıtı evet varsay

en: assume no on most questions
tr: soruların çoğunda yanıtı hayır varsay

en: |FILE|write an audit log to FILE
tr: |FILE|bir denetim günlüğünü FILE'a yaz

en: Usage: @GPGSM@ [options] [files] (-h for help)
tr: Kullanım: @GPGSM@ [seçenekler] [dosyalar] (yardım için -h)

en: Syntax: @GPGSM@ [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt using the S/MIME protocol
    Default operation depends on the input data
tr: Sözdizim: @GPGSM@ [seçenekler] [dosyalar]
    S/MIME protokolünü kullanarak imzala, denetle, şifrele veya şifre çöz
    Öntanımlı işlem girdi verisine dayalıdır

en: Note: won't be able to encrypt to '%s': %s
tr: Not: '%s' ögesine şifreleme yapılamayacak: %s

en: unknown validation model '%s'
tr: bilinmeyen geçerlilik modeli '%s'

en: importing common certificates '%s'
tr: '%s' ortak sertifikaları içe aktarılıyor

en: can't sign using '%s': %s
tr: '%s' kullanarak imzalanamıyor: %s

en: invalid command (there is no implicit command)
tr: geçersiz komut (hiç dolaylı komut yok)

en: total number processed: %lu
tr: toplam işlenmiş sayı: %lu

en: error storing certificate
tr: sertifika depolanırken hata

en: basic certificate checks failed - not imported
tr: temel sertifika denetlemeleri başarısız oldu - içe aktarılmadı

en: error getting stored flags: %s
tr: depolanmış bayraklar alınırken hata: %s

en: error importing certificate: %s
tr: sertifika içe aktarılırken hata: %s

en: error reading input: %s
tr: girdi okunurken hata: %s

en: no keyboxd running in this session
tr: bu oturumda çalışan keyboxd yok

en: error opening key DB: %s
tr: anahtar veritabanı açılırken hata: %s

en: problem looking for existing certificate: %s
tr: mevcut sertifika aranırken sorun çıktı: %s

en: error finding writable keyDB: %s
tr: yazılabilir anahtar veritabanı bulunurken hata: %s

en: error storing certificate: %s
tr: serifika saklanırken hata: %s

en: error storing flags: %s
tr: bayraklar saklanırken hata: %s

en: problem re-searching certificate: %s
tr: sertifika yeniden aranırken sorun çıktı: %s

en: Error -
tr: Hata -

en: error writing to output: %s
tr: çıktıya yazılırken hata: %s

en: invalid formatted fingerprint in '%s', line %d
tr: '%s', %d. satırındaki biçimli parmak izi geçersiz

en: invalid country code in '%s', line %d
tr: '%s', %d. satırındaki ülke kodu geçersiz

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    This will create a qualified signature by law equated to a handwritten signature.
    
    %s%sAre you really sure that you want to do this?
tr: Sertifikanızı kullanarak bir imza oluşturmaya hazırsınız:
    "%s"
    Bu, kanunen elyazısı imzaya eşdeğer nitelikte bir imza oluşturacak.
    
    %s%sBunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Note, that this software is not officially approved to create or verify such signatures.
tr: Bu yazılımın böyle imzaları oluşturmak ve doğrulamak için resmi onaylı olmadığına dikkat ediniz.

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    Note, that this certificate will NOT create a qualified signature!
tr: Sertifikanızı kullanarak bir imza oluşturmaya hazırsınız:
    "%s"
    Bu sertifkanın nitelikli bir imza ÜRETMEYECEĞİNE dikkat edin!

en: hash algorithm %d (%s) for signer %d not supported; using %s
tr: sağlama algoritması %d (%s), %d imzalayıcısı için desteklenmiyor; %s kullanılıyor

en: hash algorithm used for signer %d: %s (%s)
tr: %d imzalayıcısı için kullanılan sağlama algoritması: %s (%s)

en: checking for qualified certificate failed: %s
tr: nitelikli sertifika için denetleme başarısız: %s

en: %s/%s signature using %s key %s
tr: %s/%s imza %s anahtarı kullanılarak %s

en: Signature made
tr: Yapılan imza

en: [date not given]
tr: [tarih belirtilmedi]

en: algorithm:
tr: algoritma:

en: invalid signature: message digest attribute does not match computed one
tr: geçersiz imza: İleti özeti özelliği hesaplananla uyuşmuyor

en: Good signature from
tr: Buradaki imzalar iyi:

en:                 aka
tr:         nam-ı diğer

en: This is a qualified signature
tr: Bu bir nitelikli imzadır.

en: can't initialize certificate cache lock: %s
tr: sertifika önbellek kilidi başlatılamıyor: %s

en: can't acquire read lock on the certificate cache: %s
tr: sertifika önbelleğinde okuma kilidi alınamıyor: %s

en: can't acquire write lock on the certificate cache: %s
tr: sertifika önbelleğinde yazma kilidi alınamıyor: %s

en: can't release lock on the certificate cache: %s
tr: sertifika önbelleğindeki kilit açılamıyor: %s

en: dropping %u certificates from the cache
tr: önbellekten %u sertifika bırakılıyor

en: can't parse certificate '%s': %s
tr: '%s' sertifikası ayrıştırılamıyor: %s

en: certificate '%s' already cached
tr: '%s' sertifikası halihazırda önbelleklenmiş

en: trusted certificate '%s' loaded
tr: güvenilen sertifika '%s' yüklendi

en: certificate '%s' loaded
tr: '%s' sertifikası yüklendi

en:   SHA1 fingerprint = %s
tr:   SHA1 parmak izi = %s

en:    issuer =
tr:     veren =

en:   subject =
tr:      konu =

en: error loading certificate '%s': %s
tr: '%s' sertifikası yüklenirken hata: %s

en: permanently loaded certificates: %u
tr: kalıcı olarak yüklenen sertifikalar: %u

en:     runtime cached certificates: %u
tr:  açıkken önbelleklenen sertifikalar: %u

en:            trusted certificates: %u (%u,%u,%u,%u)
tr:              güvenilen sertifikalar: %u (%u,%u,%u,%u)

en: certificate already cached
tr: sertifika halihazırda önbelleklenmiş

en: certificate cached
tr: sertifika önbelleklenmiş

en: error caching certificate: %s
tr: sertifika önbelleklenirken hata: %s

en: invalid SHA1 fingerprint string '%s'
tr: geçersiz SHA1 parmak izi dizisi '%s'

en: error fetching certificate by S/N: %s
tr: S/N'ye göre sertifika getirilirken hata: %s

en: error fetching certificate by subject: %s
tr: konuya göre sertifika getirilirken hata: %s

en: no issuer found in certificate
tr: sertifikada veren kişi bilgisi bulunamadı

en: error getting authorityKeyIdentifier: %s
tr: authorityKeyIdentifier alınırken hata: %s

en: creating directory '%s'
tr: '%s' dizini oluşturuluyor

en: error creating directory '%s': %s
tr: '%s' dizini oluşturulurken hata: %s

en: ignoring database dir '%s'
tr: veritabanı dizini '%s' yok sayılıyor

en: error reading directory '%s': %s
tr: '%s' dizini okunurken hata: %s

en: removing cache file '%s'
tr: '%s' önbellek dosyası kaldırılıyor

en: not removing file '%s'
tr: '%s' dosyası kaldırılmıyor

en: error closing cache file: %s
tr: önbellek dosyası kapatılırken hata: %s

en: failed to open cache dir file '%s': %s
tr: önbellek dizin dosyası '%s' açılırken hata: %s

en: error creating new cache dir file '%s': %s
tr: yeni önbellek dizin dosyası '%s' oluşturulurken hata: %s

en: error writing new cache dir file '%s': %s
tr: yeni önbellek dizin dosyası '%s' oluşturulurken hata: %s

en: error closing new cache dir file '%s': %s
tr: yeni önbellek dizin dosyası '%s' kapatılırken hata: %s

en: new cache dir file '%s' created
tr: yeni önbellek dizin dosyası '%s' oluşturuldu

en: failed to re-open cache dir file '%s': %s
tr: önbellek dizin dosyası '%s' yeniden açılırken hata: %s

en: first record of '%s' is not the version
tr: '%s' ögesinin ilk kaydı bu sürüm değil

en: old version of cache directory - cleaning up
tr: önbellek dizininin eski sürümü - temizleniyor

en: old version of cache directory - giving up
tr: önbellek dizininin eski sürümü - vazgeçiliyor

en: extra field detected in crl record of '%s' line %u
tr: '%s' ögesinin crl kaydında ek alan algılandı, %u. satır

en: invalid line detected in '%s' line %u
tr: '%s' ögesinde geçersiz satır algılandı, %u. satır

en: duplicate entry detected in '%s' line %u
tr: '%s' ögesinde yinelenmiş girdi algılandı, %u. satır

en: unsupported record type in '%s' line %u skipped
tr: '%s' ögesinde desteklenmeyen kayıt türü, %u. satır atlandı

en: invalid issuer hash in '%s' line %u
tr: '%s' ögesinde geçersiz veren sağlaması, %u. satır

en: no issuer DN in '%s' line %u
tr: '%s' ögesinde veren DN'si yok, %u. satır

en: invalid timestamp in '%s' line %u
tr: '%s' ögesinde geçersiz zaman damgası, %u. satır

en: WARNING: invalid cache file hash in '%s' line %u
tr: UYARI: '%s' ögesinde geçersiz önbellek dosyası sağlaması, %u. satır

en: detected errors in cache dir file
tr: önbellek dizin dosyasında hatalar algılandı

en: please check the reason and manually delete that file
tr: lütfen nedenini denetleyin ve o dosyayı el ile silin

en: failed to create temporary cache dir file '%s': %s
tr: geçici önbellek dizin dosyası '%s' oluşturulamadı: %s

en: error renaming '%s' to '%s': %s
tr: '%s > '%s' olarak yeniden adlandırırken hata: %s

en: can't hash '%s': %s
tr: '%s' sağlaması yapılamıyor: %s

en: error setting up MD5 hash context: %s
tr: MD5 sağlama içeriği ayarlanırken hata: %s

en: error hashing '%s': %s
tr: '%s' sağlaması yapılırken hata: %s

en: invalid formatted checksum for '%s'
tr: '%s' için geçersiz biçimli sağlama toplamı

en: too many open cache files; can't open anymore
tr: pek fazla açık önbellek dosyası; daha fazlası açılamıyor

en: opening cache file '%s'
tr: '%s' önbellek dosyası açılıyor

en: error opening cache file '%s': %s
tr: '%s' önbellek dosyası açılırken hata: %s

en: error initializing cache file '%s' for reading: %s
tr: okuma için '%s' önbellek dosyası ilklendirilirken hata: %s

en: calling unlock_db_file on a closed file
tr: kapalı bir dosya üzerinde unlock_db_file çağrılıyor

en: calling unlock_db_file on an unlocked file
tr: kilidi açılmış bir dosya üzerinde unlock_db_file çağrılıyor

en: failed to create a new cache object: %s
tr: yeni bir önbellek nesnesi oluşturulurken hata: %s

en: no CRL available for issuer id %s
tr: veren kimliği %s için bir CRL kullanılabilir değil

en: cached CRL for issuer id %s too old; update required
tr: veren kimliği %s için önbelleklenen CRL pek eski; güncelleme gerekli

en: force-crl-refresh active and %d minutes passed for issuer id %s; update required
tr: force-crl-refresh etkin ve %d dakika %s veren kimliği için geçti; güncelleme gerekiyor

en: force-crl-refresh active for issuer id %s; update required
tr: force-crl-refresh %s veren kimliği için etkin; güncelleme gerekiyor

en: available CRL for issuer ID %s can't be used
tr: %s veren kimliği için mevcut CRL kullanılamıyor

en: cached CRL for issuer id %s tampered; we need to update
tr: %s veren kimliği için önbelleklenmiş CRL kurcalanmış; güncellememiz gerekiyor

en: WARNING: invalid cache record length for S/N
tr: UYARI: S/N için geçersiz önbellek kayıt uzunluğu

en: problem reading cache record for S/N %s: %s
tr: S/N %s için önbellek kaydı okunurken hata: %s

en: S/N %s is not valid; reason=%02X  date=%.15s
tr: S/N %s geçerli değil; neden=%02X tarih=%.15s

en: S/N %s is valid, it is not listed in the CRL
tr: S/N %s geçerli, CRL içinde listelenmiyor

en: error getting data from cache file: %s
tr: önbellek dosyasından veri alınırken hata: %s

en: got an invalid S-expression from libksba
tr: libksba'dan geçersiz bir sembolik ifade alındı

en: converting S-expression failed: %s
tr: sembolik ifade dönüştürmesi başarısız: %s

en: unknown hash algorithm '%s'
tr: bilinmeyen sağlama algoritması '%s'

en: gcry_md_open for algorithm %d failed: %s
tr: %d algoritması için gcry_md_open başarısız:%s

en: creating S-expression failed: %s
tr: sembolik ifade oluşturma başarısız: %s

en: ksba_crl_parse failed: %s
tr: ksba_crl_parse başarısız: %s

en: error getting update times of CRL: %s
tr: CRL güncelleme zamanları alınırken hata: %s

en: update times of this CRL: this=%s next=%s
tr: bu CRL'nin güncelleme zamanları: bu=%s sonraki=%s

en: nextUpdate not given; assuming a validity period of one day
tr: nextUpdate verilmedi; bir günlük geçerlilik süresi varsayılıyor

en: error getting CRL item: %s
tr: CRL ögesi alınırken hata: %s

en: error inserting item into temporary cache file: %s
tr: geçici önbellek dosyasına öge eklenirken hata: %s

en: no CRL issuer found in CRL: %s
tr: CRL içinde bir CRL vereni bulunamadı: %s

en: locating CRL issuer certificate by authorityKeyIdentifier
tr: CRL vereni sertifikası authorityKeyIdentifier ile bulunuyor

en: CRL signature verification failed: %s
tr: CRL imza doğrulaması başarısız: %s

en: error checking validity of CRL issuer certificate: %s
tr: CRL vereni sertifikasının geçerliliği denetlenirken hata: %s

en: ksba_crl_new failed: %s
tr: ksba_crl_new başarısız: %s

en: ksba_crl_set_reader failed: %s
tr: ksba_crl_set_reader başarısız: %s

en: removed stale temporary cache file '%s'
tr: eskimiş geçici önbellek dosyası '%s' kaldırıldı

en: problem removing stale temporary cache file '%s': %s
tr: eskimiş geçici önbellek dosyası '%s' kaldırılırken hata: %s

en: error creating temporary cache file '%s': %s
tr: geçici önbellek dosyası '%s' oluşturulurken hata: %s

en: crl_parse_insert failed: %s
tr: crl_parse_insert başarısız: %s

en: error finishing temporary cache file '%s': %s
tr: geçici önbellek dosyası '%s' bitirilirken hata: %s

en: error closing temporary cache file '%s': %s
tr: geçici önbellek dosyası '%s' kapatılırken hata: %s

en: WARNING: new CRL still too old; it expired on %s - loading anyway
tr: UYARI: Yeni CRL hâlâ pek eski; %s tarihinde süresi dolmuş - yine de yükleniyor

en: new CRL still too old; it expired on %s
tr: yeni CRL hâlâ pek eski; %s tarihinde süresi dolmuş

en: unknown critical CRL extension %s
tr: bilinmeyen kritik CRL uzantısı %s

en: error reading CRL extensions: %s
tr: CRL uzantısı okunurken hata: %s

en: creating cache file '%s'
tr: '%s' önbellek dosyası oluşturuluyor

en: problem renaming '%s' to '%s': %s
tr: '%s' > '%s' olarak yeniden adlandırırken sorun: %s

en: updating the DIR file failed - cache entry will get lost with the next program start
tr: yeni DIR dosyasını güncelleme başarısız - önbellek girdisi bir sonraki program başlangıcında kaybolacak

en: Begin CRL dump (retrieved via %s)
tr: CRL boşaltımını başlat (%s ile alındı)

en:  ERROR: The CRL will not be used because it was still too old after an update!
tr:  HATA: CRL kullanılmayacak; çünkü bir güncelleme sonrasında bile hâlâ pek eski!

en:  ERROR: The CRL will not be used due to an unknown critical extension!
tr:  HATA: CRL bilinmeyen bir kritik uzantıdan dolayı kullanılmayacak!

en:  ERROR: The CRL will not be used
tr:  HATA: CRL kullanılmayacak

en:  ERROR: This cached CRL may have been tampered with!
tr:  HATA: Bu önbelleklenmiş CRL kurcalanmış olabilir!

en:  WARNING: invalid cache record length
tr:  UYARI: Geçersiz önbellek kayıt uzunluğu

en: problem reading cache record: %s
tr: önbellek kaydı okunurken sorun: %s

en: problem reading cache key: %s
tr: önbellek anahtarı okunurken sorun: %s

en: error reading cache entry from db: %s
tr: veritabanından önbellek girdisi okunurken hata: %s

en: End CRL dump
tr: CRL boşaltımını bitir

en: crl_fetch via DP failed: %s
tr: DP aracılığıyla crl_fetch başarısız: %s

en: crl_cache_insert via DP failed: %s
tr: DP aracılığıyla crl_cache_insert başarısız: %s

en: crl_cache_insert via issuer failed: %s
tr: veren aracılığıyla crl_cache_insert başarısız: %s

en: reader to file mapping table full - waiting
tr: okuyucudan dosya eşlemleme tablosu dolu - bekleniyor

en: CRL access not possible due to Tor mode
tr: CRL erişimi, Tor kipinden dolayı olanaklı değil

en: CRL access not possible due to disabled %s
tr: CRL erişimi, devre dışı %s ögesinden dolayı olanaklı değil

en: error retrieving '%s': %s
tr: '%s' alınırken hata: %s

en: error initializing reader object: %s
tr: okuyucu nesnesi ilklendirilirken hata: %s

en: certificate search not possible due to disabled %s
tr: sertifika araması, devre dışı %s ögesinden dolayı olanaklı değil

en: use OCSP instead of CRLs
tr: CRL'ler yerine OCSP kullan

en: check whether a dirmngr is running
tr: bir dirmngr'nin çalışıp çalışmadığını denetle

en: add a certificate to the cache
tr: önbelleğe bir sertifika ekle

en: validate a certificate
tr: bir sertifika doğrula

en: lookup a certificate
tr: bir sertifika ara

en: lookup only locally stored certificates
tr: yalnızca yerel olarak depolanan sertifikaları ara

en: expect an URL for --lookup
tr: --lookup için bir URL bekle

en: load a CRL into the dirmngr
tr: dirmngr'ye bir CRL yükle

en: special mode for use by Squid
tr: Squid kullanımı için özel kip

en: expect certificates in PEM format
tr: sertifikaları PEM biçiminde bekle

en: force the use of the default OCSP responder
tr: öntanımlı OCSP yanıtlayıcısının kullanımını zorla

en: Usage: dirmngr-client [options] [certfile|pattern] (-h for help)
tr: Kullanım: dirmngr-client [seçenekler] [sertdosya|dizgi] (yardım için -h)

en: Syntax: dirmngr-client [options] [certfile|pattern]
    Test an X.509 certificate against a CRL or do an OCSP check
    The process returns 0 if the certificate is valid, 1 if it is
    not valid and other error codes for general failures
tr: Sözdizim: dirmngr-client [seçenekler] [sertifika|dizgi]
    Bir X.509 sertifikasını bir CRL'ye karşın sına veya bir OCSP
    denetimi yap. Sertifika geçerliyle süreç 0, değilse 1, ve
    genel başarısızlıklar için diğer hata kodlarını döndürür.

en: error reading certificate from stdin: %s
tr: standart girdi'den sertifika okunurken hata: %s

en: error reading certificate from '%s': %s
tr: '%s' konumundan sertifika okunurken hata: %s

en: certificate too large to make any sense
tr: sertifika bir şeyler anlamak için pek büyük

en: can't connect to the dirmngr: %s
tr: dirmngr'ye bağlanamıyor: %s

en: lookup failed: %s
tr: arama başarısız: %s

en: loading CRL '%s' failed: %s
tr: CRL '%s' yüklenirken hata: %s

en: a dirmngr daemon is up and running
tr: bir dirmngr ardalan süreci çalışıyor

en: validation of certificate failed: %s
tr: sertifika doğrulaması başarısız: %s

en: certificate is valid
tr: sertifika geçerli

en: certificate has been revoked
tr: sertifika yürürlükten kaldırılmış

en: certificate check failed: %s
tr: sertifika denetimi başarısız: %s

en: got status: '%s'
tr: alınan durum: '%s'

en: error writing base64 encoding: %s
tr: base64 kodlaması yazılırken hata: %s

en: unsupported inquiry '%s'
tr: desteklenmeyen sorgu '%s'

en: absolute file name expected
tr: mutlak dosya adı bekleniyordu

en: looking up '%s'
tr: '%s' aranıyor

en: list the contents of the CRL cache
tr: CRl önbelleği içeriğini listele

en: |FILE|load CRL from FILE into cache
tr: |FILE|CRL'yi FILE'dan önbelleğe yükle

en: |URL|fetch a CRL from URL
tr: |URL|URL'den bir CRL getir

en: shutdown the dirmngr
tr: dirmngr'yi kapat

en: flush the cache
tr: önbelleği boşalt

en: allow online software version check
tr: çevrimiçi yazılım sürüm denetimine izin ver

en: |N|do not return more than N items in one query
tr: |N|bir sorguda N ögeden daha fazlasını döndürme

en: Network related options
tr: Ağ ile ilgili seçenekler

en: route all network traffic via Tor
tr: tüm ağ trafiğini Tor üzerinden geçir

en: Configuration for HTTP servers
tr: HTTP sunucuları için yapılandırma

en: inhibit the use of HTTP
tr: HTTP kullanımını engelle

en: ignore HTTP CRL distribution points
tr: HTTP CRL dağıtım noktalarını yok say

en: |URL|redirect all HTTP requests to URL
tr: |URL|tüm HTTP isteklerini URL'ye yeniden yönlendir

en: use system's HTTP proxy setting
tr: sistemin HTTP vekil ayarlarını kullan

en: Configuration for OpenPGP servers
tr: OpenPGP sunucuları için yapılandırma

en: |URL|use keyserver at URL
tr: |URL|URL'de anahtar sunucusu kullan

en: |FILE|use the CA certificates in FILE for HKP over TLS
tr: |FILE|HKP üzerinden TLS için FILE'da CA sertifikalarını kullan

en: Configuration for X.509 servers
tr: X.509 sunucuları için yapılandırma

en: inhibit the use of LDAP
tr: LDAP kullanımını engelle

en: ignore LDAP CRL distribution points
tr: LDAP CRL dağıtım noktalarını yok say

en: |HOST|use HOST for LDAP queries
tr: |HOST|LDAP sorguları için HOST kullan

en: do not use fallback hosts with --ldap-proxy
tr: --ldap-proxy ile geri çekiliş makineleri kullanma

en: |SPEC|use this keyserver to lookup keys
tr: |SPEC|anahtarları aramak için bu anahtar sunucusunu kullan

en: |FILE|read LDAP server list from FILE
tr: |FILE|LDAP sunucu listesini FILE'dan oku

en: add new servers discovered in CRL distribution points to serverlist
tr: CRL dağıtım noktalarında keşfedilen yeni sunucuları sunucu listesine ekle

en: |N|set LDAP timeout to N seconds
tr: |N|LDAp zaman aşımını N saniye olarak engelle

en: Configuration for OCSP
tr: OCSP yapılandırması

en: allow sending OCSP requests
tr: OCSP istekleri göndermeye izin ver

en: ignore certificate contained OCSP service URLs
tr: sertifika içeren OCSP hizmet URL'lerini yok say

en: |URL|use OCSP responder at URL
tr: |URL|URL'de OCSP yanıtlayıcısını kullan

en: |FPR|OCSP response signed by FPR
tr: |FPR|FPR tarafından imzalanan OCSP yanıtı

en: force loading of outdated CRLs
tr: tarihi geçmiş CRL'lerin yüklenmesini zorla

en: @
    (See the "info" manual for a complete listing of all commands and options)
tr: @
    (Tüm komutlar ve seçeneklerin bir listesi için "info" kılavuzuna bakın)

en: Usage: @DIRMNGR@ [options] (-h for help)
tr: Kullanım: @DIRMNGR@ [seçenekler] (yardım için -h)

en: Syntax: @DIRMNGR@ [options] [command [args]]
    Keyserver, CRL, and OCSP access for @GNUPG@
tr: Sözdizim: @DIRMNGR@ [seçenekler] [komut [argümanlar]]
    @GNUPG@ için anahtar sunucusu, CRL ve OCSP erişimi

en: valid debug levels are: %s
tr: geçerli hata ayıklama düzeyleri: %s

en: usage: %s [options]
tr: kullanım: %s [seçenekler]

en: colons are not allowed in the socket name
tr: soket adında iki noktaya izin verilmiyor

en: error forking process: %s
tr: işlem çatallanırken hata: %s

en: fetching CRL from '%s' failed: %s
tr: '%s' konumundan CRL getirilemedi: %s

en: processing CRL from '%s' failed: %s
tr: '%s' konumundan CRL işlemesi başarısız: %s

en: %s:%u: line too long - skipped
tr: %s:%u: Satır pek uzun - atlandı

en: %s:%u: invalid fingerprint detected
tr: %s:%u: Geçersiz parmak izi algılandı

en: %s:%u: read error: %s
tr: %s:%u: Okuma hatası: %s

en: %s:%u: garbage at end of line ignored
tr: %s:%u: Satır sonundaki anlamsız veri yok sayıldı

en: SIGHUP received - re-reading configuration and flushing caches
tr: SIGHUP alındı - yapılandırma yeniden okunuyor ve önbellekler boşaltılıyor

en: SIGUSR2 received - no action defined
tr: SIGUSR2 alındı - bir eylem tanımlanmamış

en: SIGTERM received - shutting down ...
tr: SIGTERM alındı - kapatılıyor ...

en: SIGTERM received - still %d active connections
tr: SIGTERM alındı - hâlâ %d bağlantı etkin

en: shutdown forced
tr: kapatma zorlandı

en: SIGINT received - immediate shutdown
tr: SIGINT alındı - anında kapatma

en: signal %d received - no action defined
tr: %d sinyali alındı - bir eylem tanımlanmamış

en: error accessing '%s': http status %u
tr: '%s' ögesine erişilirken hata: %u http durumu

en: URL '%s' redirected to '%s' (%u)
tr: '%s' URL'si '%s' konumuna yeniden yönlendirildi (%u)

en: too many redirections
tr: pek fazla yeniden yönlendirme

en: redirection changed to '%s'
tr: yeniden yönlendirme '%s' olarak değiştirildi

en: error printing log line: %s
tr: günlük satırı yazılırken hata: %s

en: error reading log from ldap wrapper %d: %s
tr: %d ldap sarıcısından günlük okunurken hata: %s

en: ldap wrapper %d ready
tr: ldap sarıcısı %d hazır

en: ldap wrapper %d ready: timeout
tr: ldap sarıcısı %d hazır: Zaman aşımı

en: ldap wrapper %d ready: exitcode=%d
tr: ldap sarıcısı %d hazır: Çıkış kodu=%d

en: waiting for ldap wrapper %d failed: %s
tr: %d ldap sarıcısını bekleme başarısız: %s

en: ldap wrapper %d stalled - killing
tr: ldap sarıcısı %d oyalandı - sonlandırılıyor

en: invalid char 0x%02x in host name - not added
tr: makine adında geçersiz karakter 0x%02x - eklenmedi

en: adding '%s:%d' to the ldap server list
tr: '%s:%d' ldap sunucu listesine ekleniyor

en: malloc failed: %s
tr: malloc başarısız: %s

en: '%s' is not an LDAP URL
tr: '%s' bir LDAP URL'si değil

en: '%s' is an invalid LDAP URL
tr: '%s' geçersiz bir LDAP URL'si

en: ldap_search hit the size limit of the server
tr: ldap_search, sunucunun boyut limitine takıldı

en: %s:%u: password given without user
tr: %s:%u: Parola, kullanıcı olmadan verilmiş

en: %s:%u: ignoring unknown flag '%s'
tr: %s:%u: Bilinmeyen bayrak '%s' yok sayılıyor

en: %s:%u: skipping this line
tr: %s:%u: Bu satır atlanıyor

en: invalid canonical S-expression found
tr: geçersiz kurallara uygun sembolik ifade bulundu

en: gcry_md_open failed: %s
tr: gcry_md_open başarısız: %s

en: oops: ksba_cert_hash failed: %s
tr: ups: ksba_cert_hash başarısız: %s

en: bad URL encoding detected
tr: kötü URL kodlaması algılandı

en: error reading from responder: %s
tr: yanıtlayıcıdan okunurken hata: %s

en: response from server too large; limit is %d bytes
tr: sunucudan gelen yanıt pek büyük; limit %d bayt

en: OCSP request not possible due to Tor mode
tr: OCSP isteği, Tor kipinden dolayı olanaklı değil

en: OCSP request not possible due to disabled HTTP
tr: OCSP isteği, HTTP'nin devre dışı olmasından dolayı olanaklı değil

en: error setting OCSP target: %s
tr: OCSP hedefi ayarlanırken hata: %s

en: error building OCSP request: %s
tr: OCSP isteği yapılırken hata: %s

en: error connecting to '%s': %s
tr: '%s' bağlantısı yapılırken hata: %s

en: error reading HTTP response for '%s': %s
tr: '%s' için HTTP yanıtı okunurken hata: %s

en: error parsing OCSP response for '%s': %s
tr: '%s' için OCSP yanıtı ayrıştırılırken hata: %s

en: OCSP responder at '%s' status: %s
tr: '%s' konumundaki OCSP yanıtlayıcısı durumu: %s

en: failed to establish a hashing context for OCSP: %s
tr: OCSP için bir sağlama bağlamı oluşturulamadı: %s

en: hashing the OCSP response for '%s' failed: %s
tr: '%s' için OCSP yanıtı sağlaması başarısız: %s

en: not signed by a default OCSP signer's certificate
tr: bir öntanımlı OCSP imzalayıcısının sertifikasi ile imzalanmamış

en: allocating list item failed: %s
tr: list ögesinin ayrılması başarısız: %s

en: error getting responder ID: %s
tr: yanıtlayıcı kimliği alınırken hata: %s

en: no suitable certificate found to verify the OCSP response
tr: OCSP yanıtını doğrulamak için uygun bir sertifika bulunamadı

en: issuer certificate not found: %s
tr: veren sertifikası bulunamadı: %s

en: caller did not return the target certificate
tr: çağrıcı hedef sertifikayı döndürmedi

en: caller did not return the issuing certificate
tr: çağrıcı veren sertifikayı döndürmedi

en: failed to allocate OCSP context: %s
tr: OCSP bağlamı ayrılması başarısız: %s

en: no default OCSP responder defined
tr: öntanımlı bir OCSP yanıtlayıcısı tanımlanmadı

en: no default OCSP signer defined
tr: öntanımlı bir OCSP imzalayıcısı tanımlanmadı

en: using default OCSP responder '%s'
tr: öntanımlı OCSP yanıtlayıcısı '%s' kullanılıyor

en: using OCSP responder '%s'
tr: OCSP yanıtlayıcısı '%s' kullanılıyor

en: error getting OCSP status for target certificate: %s
tr: hedef sertifika için OCSP durumu alınırken hata: %s

en: certificate status is: %s  (this=%s  next=%s)
tr: sertifika durumu: %s (bu=%s sonraki=%s)

en: good
tr: iyi

en: certificate has been revoked at: %s due to: %s
tr: sertifika şurada yürürlükten kaldırıldı: %s nedeni: %s

en: OCSP responder returned a status in the future
tr: OCSP yanıtlayıcısı gelecekte olan bir durum döndürdü

en: OCSP responder returned a non-current status
tr: OCSP yanıtlayıcısı geçerli olmayan bir durum döndürdü

en: OCSP responder returned an too old status
tr: OCSP yanıtlayıcısı pek eski bir durum döndürdü

en: assuan_inquire(%s) failed: %s
tr: assuan_inquire(%s) başarısız: %s

en: serialno missing in cert ID
tr: sertifika kimliğinde seri numarası eksik

en: assuan_inquire failed: %s
tr: assuan_inquire başarısız: %s

en: fetch_cert_by_url failed: %s
tr: fetch_cert_by_url başarısız: %s

en: error sending data: %s
tr: veri gönderilirken hata: %s

en: start_cert_fetch failed: %s
tr: start_cert_fetch başarısız: %s

en: fetch_next_cert failed: %s
tr: fetch_next_cert başarısız: %s

en: max_replies %d exceeded
tr: max_replies %d aşıldı

en: can't allocate control structure: %s
tr: denetim yapısı ayrılamıyor: %s

en: failed to allocate assuan context: %s
tr: assuan bağlamı ayrılamadı: %s

en: failed to initialize the server: %s
tr: sunucu başlatılamadı: %s

en: failed to the register commands with Assuan: %s
tr: komutlar Assuan ile kayıt yapılamadı: %s

en: Assuan accept problem: %s
tr: Assuan kabul sorunu: %s

en: Assuan processing failed: %s
tr: Assuan işlemesi başarısız: %s

en: accepting root CA not marked as a CA
tr: kök CA kabulu bir CA olarak imlenmemiş

en: CRL checking too deeply nested
tr: CRL denetimi çok iç içe geçmiş

en: not checking CRL for
tr: CRL şunun için denetlenmiyor:

en: checking CRL for
tr: CRL şunun için denetleniyor:

en: checking trustworthiness of root certificate failed: %s
tr: kök sertifikanın güvenilirliğini denetleme başarısız: %s

en: certificate chain is good
tr: sertifika zinciri iyi

en: certificate should not have been used for CRL signing
tr: sertifika CRL imzalaması için kullanılmamalıydı

en: quiet
tr: sessiz

en: print data out hex encoded
tr: veri çıktısını onaltılık kodlamayla yazdır

en: decode received data lines
tr: alınan veri satırlarının kodunu çöz

en: connect to the dirmngr
tr: dirmngr'ye bağlan

en: connect to the keyboxd
tr: keyboxd'ye bağlan

en: |NAME|connect to Assuan socket NAME
tr: |NAME|Assuan soket NAME'ine bağlan

en: |ADDR|connect to Assuan server at ADDR
tr: |ADDR|Assuan sunucusuna ADDR'de bağlan

en: run the Assuan server given on the command line
tr: komut satırında verilen Assuan sunucusunu çalıştır

en: do not use extended connect mode
tr: genişletilmiş bağlantı kipini kullanma

en: |FILE|run commands from FILE on startup
tr: |FILE|başlangıçta FILE'dan komutlar çalıştır

en: run /subst on startup
tr: başlangıçta /subst'ı çalıştır

en: Usage: @GPG@-connect-agent [options] (-h for help)
tr: Kullanım: @GPG@-connect-agent [seçenekler] (yardım için -h)

en: Syntax: @GPG@-connect-agent [options]
    Connect to a running agent and send commands
tr: Sözdizim: @GPG@-connect-agent [seçenekler]
    Çalışan bir aracıya bağlan ve komutlar gönder

en: option "%s" requires a program and optional arguments
tr: "%s" seçeneği bir program ve isteğe bağlı argümanlar gerektirir

en: option "%s" ignored due to "%s"
tr: "%s" seçeneği yok sayıldı, nedeni: "%s"

en: receiving line failed: %s
tr: satır alımı başarısız: %s

en: line too long - skipped
tr: satır çok uzun - atlandı

en: line shortened due to embedded Nul character
tr: gömülü boş karakterden dolayı satır kısaldı

en: unknown command '%s'
tr: bilinmeyen komut '%s'

en: sending line failed: %s
tr: satır gönderimi başarısız: %s

en: no keybox daemon running in this session
tr: bu oturumda bir keybox ardalan süreci çalışmıyor

en: error sending standard options: %s
tr: standart seçenekler gönderilirken hata: %s

en: Public Keys
tr: Genel Anahtarlar

en: Private Keys
tr: Özel Anahtarlar

en: Smartcards
tr: Akıllı Kartlar

en: Network
tr: Ağ

en: Passphrase Entry
tr: Anahtar Parolası Girişi

en: Component not suitable for launching
tr: Bileşen çalıştırma için uygun değil

en: Configuration file of component %s is broken
tr: %s bileşeninin yapılandırma dosyası bozulmuş

en: Note: Use the command "%s%s" to get details.
tr: Not: Ayrıntıları almak için "%s%s" komutunu kullanın.

en: External verification of component %s failed
tr: %s bileşeninin dış doğrulaması başarısız oldu

en: Note that group specifications are ignored
tr: Grup belirtimlerinin yok sayıldığına dikkat edin

en: error closing '%s'
tr: '%s' kapatılırken hata

en: error parsing '%s'
tr: '%s' ayrıştırılırken hata

en: list all components
tr: tüm bileşenleri listele

en: check all programs
tr: tüm programları denetle

en: |COMPONENT|list options
tr: |COMPONENT|seçenekleri listeler

en: |COMPONENT|change options
tr: |COMPONENT|seçenekleri değiştir

en: |COMPONENT|check options
tr: |COMPONENT|seçenekleri denetle

en: apply global default values
tr: öntanımlı global değerleri uygula

en: |FILE|update configuration files using FILE
tr: |FILE|yapılandırma dosyalarını FILE kullanarak güncelle

en: get the configuration directories for @GPGCONF@
tr: @GPGCONF@ için yapılandırma dizinlerini getir

en: list global configuration file
tr: global yapılandırma dosyasını listele

en: check global configuration file
tr: global yapılandırma dosyasını denetle

en: query the software version database
tr: yazılım sürüm veritabanını sorgula

en: reload all or a given component
tr: tüm veya yalnızca verilen bileşeni yeniden yükle

en: launch a given component
tr: verilen bir bileşeni çalıştır

en: kill a given component
tr: verilen bir bileşeni sonlandır

en: use as output file
tr: çıktı dosyası olarak kullan

en: activate changes at runtime, if possible
tr: olanaklıysa değişiklikleri çalışma sırasında etkin kıl

en: Usage: @GPGCONF@ [options] (-h for help)
tr: Kullanım: @GPGCONF@ [seçenekler] (yardım için -h)

en: Syntax: @GPGCONF@ [options]
    Manage configuration options for tools of the @GNUPG@ system
tr: Sözdizim: @GPGCONF@ [seçenekler]
    @GNUPG@ sisteminin araçları için yapılandırma seçeneklerini yönetir

en: Need one component argument
tr: Tek bileşenlik argüman gerekli

en: Component not found
tr: Bileşen bulunamadı

en: No argument allowed
tr: Argümana izin verilmiyor

en: Usage: gpg-check-pattern [options] patternfile (-h for help)
tr: Kullanım: gpg-check-pattern [seçenekler] dizgidosyası (yardım için -h)

en: Syntax: gpg-check-pattern [options] patternfile
    Check a passphrase given on stdin against the patternfile
tr: Sözdizim: gpg-check-pattern [seçenekler] dizgi dosyası
    Standart girdiden verilen anahtar parolasını dizgi ile karşılaştırır

en: Note: key %s is already stored on the card!
tr: Not: %s anahtarı halihazırda kart üzerinde depolanıyor!

en: Note: Keys are already stored on the card!
tr: Not: Anahtarlar halihazırda kart üzerinde depolanıyor!

en: Replace existing key %s ? (y/N)
tr: Mevcut %s anahtarı başkasıyla değiştirilsin mi? (e/H)

en: %s card no. %s detected
tr: %s kart numarası %s algılandı

en: User Interaction Flag is set to "%s" - can't change
tr: Kullanıcı etkileşim bayrağı "%s" olarak ayarlı - değiştirilemez

en: Warning: Setting the User Interaction Flag to "%s"
             can only be reverted using a factory reset!
tr: Uyarı: Kullanıcı etkileşim bayrağını "%s" olarak
           ayarlamak yalnızca fabrika ayarlarına dönerek geri alınabilir!

en: Please use "uif --yes %d %s"
tr: Lütfen "uif --yes %d %s" kullanın

en: authenticate to the card
tr: karta kimlik doğrula

en: send a reset to the card daemon
tr: kart ardalan sürecine sıfırlama gönder

en: setup KDF for PIN authentication
tr: PIN kimlik doğrulaması için KDF ayarla

en: change a private data object
tr: bir gizli veri nesnesi değiştir

en: read a certificate from a data object
tr: bir veri nesnesinden bir sertifika oku

en: store a certificate to a data object
tr: bir veri nesnesine bir sertifika depola

en: store a private key to a data object
tr: bir veri nesnesine bir özel anahtar depola

en: run various checks on the keys
tr: anahtarlarda çeşitli denetimler çalıştır

en: Yubikey management commands
tr: Yubikey yönetim konsolu

en: manage the command history
tr: komut geçmişini yönet
