gnupg 2.5.17 - en to pt translation catalogue (2211 entries)

en: failed to acquire the pinentry lock: %s
pt: falha ao adquirir o bloqueio pinentry: %s

en: |pinentry-label|_Cancel
pt: |pinentry-label|_Cancelar

en: |pinentry-label|_Yes
pt: |pinentry-label|_Sim

en: |pinentry-label|_No
pt: |pinentry-label|_Não

en: |pinentry-label|_Save in password manager
pt: |pinentry-label|_Guardar no gestor de senhas

en: Do you really want to make your passphrase visible on the screen?
pt: De certeza que você deseja tornar sua frase-secreta visível no ecrã?

en: |pinentry-tt|Make passphrase visible
pt: |pinentry-tt|Tornar a frase-secreta visível

en: |pinentry-tt|Hide passphrase
pt: |pinentry-tt|Esconder frase-secreta

en: Caps Lock is on
pt: Caps Lock está ativado

note: TRANSLATORS: This string is displayed by Pinentry as the label for generating a passphrase.
en: Suggest
pt: Sugerir

note: TRANSLATORS: This string is a tooltip, shown by pinentry when hovering over the generate button.  Please use an appropriate string to describe what this is about.  The length of the tooltip is limited to about 900 characters.  If you do not translate this entry, a default English text (see source) w
en: pinentry.genpin.tooltip
pt: Sugerir uma frase-secreta aleatória.

note: TRANSLATORS: This is a text shown by pinentry if the option for formatted passphrase is enabled.  The length is limited to about 900 characters.
en: Note: The blanks are not part of the passphrase.
pt: Nota: Os espaços em branco não fazem parte da frase-secreta.

note: TRANSLATORS: This is a text shown by pinentry as title of a dialog telling the user that the entered new passphrase does not satisfy the passphrase constraints.  Please keep it short.
en: Passphrase Not Allowed
pt: Frase-secreta Não Permitida

note: TRANSLATORS: This string is displayed by Pinentry as the label for the quality bar.
en: Quality:
pt: Qualidade:

note: TRANSLATORS: This string is a tooltip, shown by pinentry when hovering over the quality bar.  Please use an appropriate string to describe what this is about.  The length of the tooltip is limited to about 900 characters.  If you do not translate this entry, a default english text (see source) will 
en: pinentry.qualitybar.tooltip
pt: A qualidade do texto inserido acima.
    Peça ao administrador detalhes sobre
    os critérios.

en: Please enter your PIN, so that the secret key can be unlocked for this session
pt: Introduza o seu PIN, para que a chave secreta possa ser desbloqueada para esta sessão

en: Please enter your passphrase, so that the secret key can be unlocked for this session
pt: Introduza a sua frase-secreta, para que a chave secreta possa ser desbloqueada para esta sessão

en: Passphrase:
pt: Frase-secreta:

en: does not match - try again
pt: não corresponde - tente novamente

en: Passphrases match.
pt: Frase-secretas correspondem.

note: TRANSLATORS: The string is appended to an error message in the pinentry.  The %s is the actual error message, the two %d give the current and maximum number of tries.
en: SETERROR %s (try %d of %d)
pt: SETERROR %s (tentativa %d de %d)

en: Repeat:
pt: Repetir:

en: PIN too long
pt: PIN muito longo

en: Passphrase too long
pt: Frase-secreta muito longa

en: Invalid characters in PIN
pt: Caracteres inválidos no PIN

en: PIN too short
pt: PIN muito curto

en: Bad PIN
pt: PIN inválido

en: Bad Passphrase
pt: Frase-secreta inválida

en: Note: Request from the web browser.
pt: Nota: Pedido do navegador da Web.

en: Note: Request from a remote site.
pt: Nota: Pedido de um site remoto.

en: error getting serial number of card: %s
pt: erro ao obter o número de série do cartão: %s

en: Please re-enter this passphrase
pt: Re-introduza esta frase-secreta

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the %s system.
pt: Introduza a frase-secreta para proteger o objeto importado dentro do sistema %s.

en: This key (or subkey) is not protected with a passphrase.  Please enter a new passphrase to export it.
pt: Esta chave (ou subchave) não está protegida com uma frase-secreta.  Introduza uma nova frase-secreta para exportá-la.

en: ssh keys greater than %d bits are not supported
pt: chaves ssh maiores que %d bits não são suportadas

en: can't create '%s': %s
pt: não é possível criar '%s': %s

en: can't open '%s': %s
pt: não é possível abrir '%s': %s

en: no suitable card key found: %s
pt: nenhuma chave de cartão adequada encontrada: %s

en: error getting list of cards: %s
pt: erro ao obter a lista de cartões: %s

en: An ssh process requested the use of key%%0A  %s%%0A  (%s)%%0ADo you want to allow this?
pt: Um processo ssh pediu o uso da chave%%0A  %s%%0A  (%s)%%0ADeseja permitir isto?

en: Allow
pt: Permitir

en: Deny
pt: Negar

en: Please enter the passphrase for the ssh key%%0A  %F%%0A  (%c)
pt: Introduza a frase-secreta da chave ssh%%0A  %F%%0A  (%c)

en: Please enter a passphrase to protect the received secret key%%0A   %s%%0A   %s%%0Awithin gpg-agent's key storage
pt: Introduza uma frase-secreta para proteger a chave secreta recebida%%0A  %s%%0A   %s%%0Adentro do armazenamento de chaves do gpg-agent

en: failed to create stream from socket: %s
pt: falha ao criar fluxo de socket: %s

en: Admin PIN
pt: PIN do Admin

en: Reset Code
pt: Código de Reset

en: Push ACK button on card/token.
pt: Pressione o botão ACK no cartão/token.

en: Use the reader's pinpad for input.
pt: Usar o pinpad do leitor para entrada.

en: Repeat this Reset Code
pt: Repetir este Código de Reset

en: Repeat this PUK
pt: Repetir este PUK

en: Repeat this PIN
pt: Repetir este PIN

en: Reset Code not correctly repeated; try again
pt: Código de Reset incorretamente repetido; tente novamente

en: PUK not correctly repeated; try again
pt: PUK incorretamente repetido; tente novamente

en: PIN not correctly repeated; try again
pt: PIN incorretamente repetido; tente novamente

en: Please enter the PIN%s%s%s to unlock the card
pt: Introduza o PIN%s%s%s para desbloquear o cartão

en: error writing to pipe: %s
pt: erro ao escrever no pipe: %s

en: Enter new passphrase
pt: Introduzir nova frase-secreta

en: You have not entered a passphrase!%0AAn empty passphrase is not allowed.
pt: Você não introduziu uma frase-secreta!%0AUma frase-secreta vazia não é permitida.

en: You have not entered a passphrase - this is in general a bad idea!%0APlease confirm that you do not want to have any protection on your key.
pt: Você não introduziu uma frase-secreta - isto, geralmente, é uma má ideia!%0AConfirme que você quer ter nenhuma proteção em sua chave.

en: Yes, protection is not needed
pt: Sim, a proteção não é necessária

en: A passphrase should be at least %u character long. | A passphrase should be at least %u characters long.
pt[0]: Uma frase-secreta deve ter pelo menos %u caracter.
pt[1]: Uma frase-secreta deve ter pelo menos %u caracteres.

en: A passphrase should contain at least %u digit or%%0Aspecial character. | A passphrase should contain at least %u digits or%%0Aspecial characters.
pt[0]: Uma frase-secreta deve conter pelo menos %u dígito ou%%0Acaracter especial.
pt[1]: Uma frase-secreta deve conter pelo menos %u dígitos ou%%0Acaracteres especiais.

en: A passphrase may not be a known term or match%%0Acertain pattern.
pt: Uma frase-secreta não pode ser um termo conhecido ou corresponder%%0Aa um determinado padrão.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.
pt: Aviso: Você introduziu uma frase-secreta insegura.

en: Take this one anyway
pt: Mesmo assim, leve esta

en: Please enter the passphrase to%0Aprotect your new key
pt: Introduza a frase-secreta para%0Aproteger a sua nova chave

en: Please enter the new passphrase
pt: Introduza a nova frase-secreta

en: Options used for startup
pt: Opções usadas para inicialização

en: run in daemon mode (background)
pt: executar no modo daemon (em segundo plano)

en: run in server mode (foreground)
pt: executar no modo de servidor (primeiro plano)

en: do not detach from the console
pt: não desanexar da consola

en: sh-style command output
pt: saída de comando tipo-sh

en: csh-style command output
pt: saída de comando tipo-csh

en: |FILE|read options from FILE
pt: |FILE|ler opções de FILE

en: Options controlling the diagnostic output
pt: Opções que controlam a saída do diagnóstico

en: verbose
pt: verboso

en: be somewhat more quiet
pt: ser mais silencioso

en: |FILE|write server mode logs to FILE
pt: |FILE|escrever logs do modo de servidor no FILE

en: Options controlling the configuration
pt: Opções que controlam a configuração

en: do not use the SCdaemon
pt: não usar o SCdaemon

en: |PGM|use PGM as the SCdaemon program
pt: |PGM|usar PGM como o programa SCdaemon

en: |PGM|use PGM as the tpm2daemon program
pt: |PGM|usar PGM como o programa tpm2daemon

en: |NAME|accept some commands via NAME
pt: |NAME|aceitar alguns comandos via NAME

en: ignore requests to change the TTY
pt: ignorar pedidos para alterar o TTY

en: ignore requests to change the X display
pt: ignorar pedidos para alterar a exibição X

en: enable ssh support
pt: habilitar suporte a ssh

en: |ALGO|use ALGO to show ssh fingerprints
pt: |ALGO|usar ALGO para mostrar impressões digitais ssh

en: enable putty support
pt: habilitar suporte a putty

en: enable Win32-OpenSSH support
pt: habilitar o suporte a Win32-OpenSSH

en: Options controlling the security
pt: Opções que controlam a segurança

en: |N|expire cached PINs after N seconds
pt: |N|expirar PINs armazenados em cache após N segundos

en: |N|expire SSH keys after N seconds
pt: |N|expirar chaves SSH após N segundos

en: |N|set maximum PIN cache lifetime to N seconds
pt: |N|definir o tempo de vida máximo da cache do PIN para N segundos

en: |N|set maximum SSH key lifetime to N seconds
pt: |N|definir o tempo de vida máximo da chave SSH para N segundos

en: do not use the PIN cache when signing
pt: não usar a cache de PIN ao assinar

en: disallow the use of an external password cache
pt: não permitir o uso de uma cache de senhas externa

en: disallow clients to mark keys as "trusted"
pt: não permitir que os clientes marquem chaves como "confiável"

en: allow presetting passphrase
pt: permitir pré-definir frase-secreta

en: Options enforcing a passphrase policy
pt: Opções que impõem uma política de frase-secreta

en: do not allow bypassing the passphrase policy
pt: não permitir ignorar a política de frase-secreta

en: |N|set minimal required length for new passphrases to N
pt: |N|definir o comprimento mínimo necessário de N para novas frases-secretas

en: |N|require at least N non-alpha characters for a new passphrase
pt: |N|exigir pelo menos N caracteres não-alfabéticos para uma nova frase-secreta

en: |FILE|check new passphrases against pattern in FILE
pt: |FILE|verificar novas frases-secretas em relação ao padrão no FILE

en: |N|expire the passphrase after N days
pt: |N|expirar a frase-secreta após N dias

en: do not allow the reuse of old passphrases
pt: não permitir a reutilização de frase-secretas antigas

en: Options controlling the PIN-Entry
pt: Opções que controlam o PIN-Entry

en: never use the PIN-entry
pt: nunca usar o PIN-entry

en: disallow caller to override the pinentry
pt: não permitir que o chamador sobreponha o pinentry

en: let PIN-Entry grab keyboard and mouse
pt: deixar o PIN-Entry agarrar o teclado e o rato

en: |PGM|use PGM as the PIN-Entry program
pt: |PGM|usar PGM como o programa PIN-Entry

en: |N|set the Pinentry timeout to N seconds
pt: |N|definir o tempo limite do Pinentry para N segundos

en: allow passphrase to be prompted through Emacs
pt: permitir que a frase-secreta seja perguntada pelo Emacs

note: TRANSLATORS: @EMAIL@ will get replaced by the actual bug reporting address.  This is so that we can change the reporting address without breaking the translations.
en: Please report bugs to <@EMAIL@>.
pt: Reporte bugs para <@EMAIL@>.

en: Usage: @GPG_AGENT@ [options] (-h for help)
pt: Uso: @GPG_AGENT@ [opções] (-h para ajuda)

en: Syntax: @GPG_AGENT@ [options] [command [args]]
    Secret key management for @GNUPG@
pt: Sintaxe: @GPG_AGENT@ [opções] [comando [args]]
    Gerir as chaves secretas para @GNUPG@

en: invalid debug-level '%s' given
pt: fornecido debug-level inválido '%s'

en: selected digest algorithm is invalid
pt: o algoritmo de digest selecionado é inválido

en: reading options from '%s'
pt: lendo opções de '%s'

en: Note: '%s' is not considered an option
pt: Nota: '%s' não é considerada uma opção

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
pt: AVISO: "%s" é uma opção depreciada

en: can't create socket: %s
pt: não é possível criar socket: %s

en: socket name '%s' is too long
pt: o nome do socket '%s' é muito longo

en: trying to steal socket from running %s
pt: tentando roubar o socket de executar %s

en: a gpg-agent is already running - not starting a new one
pt: um gpg-agent já está em execução - não iniciando um novo

en: socket file removed - retrying binding
pt: ficheiro socket removido - re-tentando vinculação

en: error getting nonce for the socket
pt: erro ao obter nonce para o socket

en: error binding socket to '%s': %s
pt: erro ao vincular socket a '%s': %s

en: can't set permissions of '%s': %s
pt: não é possível definir permissões de '%s': %s

en: listening on socket '%s'
pt: ouvindo no socket '%s'

en: can't create directory '%s': %s
pt: não é possível criar a pasta '%s': %s

en: directory '%s' created
pt: pasta '%s' criada

en: stat() failed for '%s': %s
pt: stat() falhou para '%s': %s

en: can't use '%s' as home directory
pt: não é possível usar '%s' como pasta home

en: error reading nonce on fd %d: %s
pt: erro ao ler nonce em fd %d: %s

en: handler 0x%lx for fd %d started
pt: handler 0x%lx para fd %d iniciado

en: handler 0x%lx for fd %d terminated
pt: handler 0x%lx para fd %d encerrado

en: ssh handler 0x%lx for fd %d started
pt: handler ssh 0x%lx para fd %d iniciado

en: ssh handler 0x%lx for fd %d terminated
pt: handler ssh 0x%lx para fd %d encerrado

en: npth_pselect failed: %s - waiting 1s
pt: npth_pselect falhou: %s - aguardando 1s

en: %s %s stopped
pt: %s %s interrompido

en: no gpg-agent running in this session
pt: nenhum gpg-agent em execução nesta sessão

en: @Options:
pt: @Opções:

en: Usage: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h for help)
pt: Uso: gpg-preset-passphrase [opções] KEYGRIP (-h para ajuda)

en: Syntax: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Password cache maintenance
pt: Sintaxe: gpg-preset-passphrase [opções] KEYGRIP
    Manutenção da cache de senhas

en: @Commands:
pt: @Comandos:

en: @
    Options:
pt: @
    Opções:

en: Usage: gpg-protect-tool [options] (-h for help)
pt: Uso: gpg-protect-tool [opções] (-h para ajuda)

en: Syntax: gpg-protect-tool [options] [args]
    Secret key maintenance tool
pt: Sintaxe: gpg-protect-tool [opções] [args]
    Ferramenta de manutenção de chave secreta

en: Please enter the passphrase to unprotect the PKCS#12 object.
pt: Introduza a frase-secreta para desproteger o objeto PKCS#12.

en: Please enter the passphrase to protect the new PKCS#12 object.
pt: Introduza a frase-secreta para proteger o novo objeto PKCS#12.

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the GnuPG system.
pt: Introduza a frase-secreta para proteger o objeto importado dentro do sistema GnuPG.

en: Please enter the passphrase or the PIN
    needed to complete this operation.
pt: Introduza a frase-secreta ou o PIN
    necessário para concluir esta operação.

en: cancelled
pt: cancelado

en: error while asking for the passphrase: %s
pt: erro ao perguntar pela frase-secreta: %s

en: error opening '%s': %s
pt: erro ao abrir '%s': %s

en: statement "%s" ignored in '%s', line %d
pt: instrução "%s" ignorada em '%s', linha %d

en: system trustlist '%s' not available
pt: lista da confiança do sistema '%s' não disponível

en: bad fingerprint in '%s', line %d
pt: impressão digital inválida em '%s', linha %d

en: invalid keyflag in '%s', line %d
pt: keyflag inválida em '%s', linha %d

en: error reading '%s', line %d: %s
pt: erro ao ler '%s', linha %d: %s

en: error reading list of trusted root certificates
pt: erro ao ler lista de certificados raiz confiáveis

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The "%s
en: Do you ultimately trust%%0A  "%s"%%0Ato correctly certify user certificates?
pt: Você confia plenamente em%%0A  "%s"%%0Apara certificar corretamente certificados de utilizador?

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The sec
en: Please verify that the certificate identified as:%%0A  "%s"%%0Ahas the fingerprint:%%0A  %s
pt: Verifique que o certificado identificado como:%%0A  "%s"%%0Atem a impressão digital:%%0A  %s

note: TRANSLATORS: "Correct" is the label of a button and intended to be hit if the fingerprint matches the one of the CA.  The other button is "the default "Cancel" of the Pinentry.  We fix the English strings with hacks to avoid a string changes.
en: Correct
pt: Correta

en: Wrong
pt: Errada

en: Note: This passphrase has never been changed.%0APlease change it now.
pt: Nota: Esta frase-secreta nunca foi alterada.%0AAltere-a agora.

en: This passphrase has not been changed%%0Asince %.4s-%.2s-%.2s.  Please change it now.
pt: Esta frase-secreta não foi alterada%%0Adesde %.4s-%.2s-%.2s.  Altere-a agora.

en: Change passphrase
pt: Alterar frase-secreta

en: I'll change it later
pt: Vou alterá-la mais tarde

en: Unprotecting key failed: %s
pt: Falhou ao desproteger a chave: %s

en: Please insert the card with serial number
pt: Insira o cartão com o número de série

en: Requested the use of key%%0A  %s%%0A  %s%%0ADo you want to allow this?
pt: Pediu o uso da chave%%0A  %s%%0A  %s%%0ADeseja permitir isso?

en: Do you really want to delete the key identified by keygrip%%0A  %s%%0A  %%C%%0A?
pt: De certeza que você deseja apagar a chave identificada por keygrip%%0A  %s%%0A  %%C%%0A?

en: Delete key
pt: Apagar chave

en: Warning: This key is also listed for use with SSH!
    Deleting the key might remove your ability to access remote machines.
pt: Aviso: Esta chave também está listada para uso com SSH!
    Apagar esta chave pode remover sua capacidade de aceder máquinas remotas.

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
pt: o DSA requer que o comprimento da hash seja um múltiplo de 8 bits

en: %s key uses an unsafe (%u bit) hash
pt: a chave %s usa um hash inseguro (%u bit)

en: a %zu bit hash is not valid for a %u bit %s key
pt: um hash de %zu bit não é válido para os %u bit de uma chave %s

en: checking created signature failed: %s
pt: a verificação da assinatura criada falhou: %s

en: secret key parts are not available
pt: partes da chave secreta não disponíveis

en: public key algorithm %d (%s) is not supported
pt: o algoritmo de chave pública %d (%s) não é suportado

en: protection algorithm %d (%s) is not supported
pt: o algoritmo de proteção %d (%s) não é suportado

en: protection hash algorithm %d (%s) is not supported
pt: o algoritmo de proteção de hash %d (%s) não é suportado

en: error creating a pipe: %s
pt: erro ao criar um pipe: %s

en: error creating a stream for a pipe: %s
pt: erro ao criar um fluxo para um pipe: %s

en: can't connect to '%s': %s
pt: não é possível conectar-se a '%s': %s

en: problem setting the gpg-agent options
pt: problema ao definir as opções do gpg-agent

en: can't disable core dumps: %s
pt: não é possível desabilitar core dumps: %s

en: Warning: unsafe ownership on %s "%s"
pt: Aviso: ownership não seguro em %s "%s"

en: Warning: unsafe permissions on %s "%s"
pt: Aviso: permissões não seguras em %s "%s"

en: waiting for file '%s' to become accessible ...
pt: aguardando que o ficheiro '%s' se torne acessível...

en: renaming '%s' to '%s' failed: %s
pt: falha ao renomear '%s' para '%s': %s

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: yes
pt: sim

en: yY
pt: sS

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: no
pt: não

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: quit
pt: sair

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: okay|okay
pt: okay|ok

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: cancel|cancel
pt: cancelar

en: out of core in secure memory while allocating %lu bytes
pt: fora do core na memória segura ao alocar %lu bytes

en: out of core while allocating %lu bytes
pt: fora do core ao alocar %lu bytes

en: error allocating enough memory: %s
pt: erro tentando alocar memória suficiente: %s

en: %s:%u: obsolete option "%s" - it has no effect
pt: %s:%u: opção obsoleta "%s" - não tem efeito

en: WARNING: "%s%s" is an obsolete option - it has no effect
pt: AVISO: "%s%s" é uma opção obsoleta - não tem efeito

en: unknown debug flag '%s' ignored
pt: debug flag desconhecida '%s' ignorada

en: waiting for the dirmngr to come up ... (%ds)
pt: a esperar que o dirmngr apareça... (%ds)

en: waiting for the keyboxd to come up ... (%ds)
pt: a esperar que o keyboxd apareça... (%ds)

en: waiting for the agent to come up ... (%ds)
pt: a esperar que o agent apareça... (%ds)

en: connection to the dirmngr established
pt: conexão com o dirmngr estabelecida

en: connection to the keyboxd established
pt: conexão com o keyboxd estabelecida

en: connection to the agent established
pt: conexão com o agent estabelecida

en: no running %s - starting '%s'
pt: sem execução de %s - iniciando '%s'

en: connection to the agent is in restricted mode
pt: conexão com o agent está no modo restrito

en: error getting version from '%s': %s
pt: erro ao obter a versão de '%s': %s

en: server '%s' is older than us (%s < %s)
pt: o servidor '%s' é mais antigo que nós (%s < %s)

en: WARNING: %s
pt: AVISO: %s

en: Note: Outdated servers may lack important security fixes.
pt: Nota: Servidores desatualizados podem não ter correções de segurança importantes.

en: Note: Use the command "%s" to restart them.
pt: Nota: Usar o comando "%s" para reiniciá-los.

note: TRANSLATORS: Copy the prefix between the vertical bars verbatim.  It will not be printed.
en: |audit-log-result|Good
pt: |audit-log-result|Válido

en: |audit-log-result|Bad
pt: |audit-log-result|Inválido

en: |audit-log-result|Not supported
pt: |audit-log-result|Não suportado

en: |audit-log-result|No certificate
pt: |audit-log-result|Sem certificado

en: |audit-log-result|Not enabled
pt: |audit-log-result|Não habilitado

en: |audit-log-result|Error
pt: |audit-log-result|Erro

en: |audit-log-result|Not used
pt: |audit-log-result|Não utilizado

en: |audit-log-result|Skipped
pt: |audit-log-result|Ignorado

en: |audit-log-result|Some
pt: |audit-log-result|Algum

en: Certificate chain available
pt: Corrente de certificados disponível

en: root certificate missing
pt: certificado raiz ausente

en: Data encryption succeeded
pt: Cifração de dados bem-sucedida

en: Data available
pt: Dados disponíveis

en: Session key created
pt: Chave de sessão criada

en: algorithm: %s
pt: algoritmo: %s

en: unsupported algorithm: %s
pt: algoritmo não suportado: %s

en: seems to be not encrypted
pt: parece não estar cifrado

en: Number of recipients
pt: Número de destinatários

en: Recipient %d
pt: Destinatário %d

en: Data signing succeeded
pt: Assinatura de dados bem-sucedida

en: data hash algorithm: %s
pt: algoritmo de hash de dados: %s

en: Signer %d
pt: Signatário %d

en: attr hash algorithm: %s
pt: algoritmo de hash attr: %s

en: Data decryption succeeded
pt: Decifração de dados bem-sucedida

en: Encryption algorithm supported
pt: Algoritmo de cifração suportado

en: Data verification succeeded
pt: Verificação de dados bem-sucedida

en: Signature available
pt: Assinatura disponível

en: Parsing data succeeded
pt: Processamento de dados foi bem-sucedido

en: bad data hash algorithm: %s
pt: algoritmo de hash de dados inválido: %s

en: Signature %d
pt: Assinatura %d

en: Certificate chain valid
pt: Corrente de certificados válida

en: Root certificate trustworthy
pt: Certificado raiz confiável

en: no CRL found for certificate
pt: nenhuma CRL encontrada para o certificado

en: the available CRL is too old
pt: a CRL disponível é muito antiga

en: CRL/OCSP check of certificates
pt: verificação CRL/OCSP de certificados

en: Included certificates
pt: Certificados incluídos

en: No audit log entries.
pt: Nenhuma entrada de log de auditoria.

en: Unknown operation
pt: Operação desconhecida

en: Gpg-Agent usable
pt: Gpg-Agent utilizável

en: Dirmngr usable
pt: Dirmngr utilizável

en: No help available for '%s'.
pt: Nenhuma ajuda disponível para '%s'.

en: file '%s', line %d: %s
pt: ficheiro '%s', linha %d: %s

en: ignoring garbage line
pt: ignorando linha de lixo

en: [none]
pt: [nenhum]

en: invalid radix64 character %02x skipped
pt: caractere radix64 inválido %02x ignorado

en: Sorry, we are in batchmode - can't get input
pt: Desculpe, estamos em modo batch - não é possível obter a entrada

en: Sorry, no terminal at all requested - can't get input
pt: Desculpe, nenhum terminal pedido - não é possível obter a entrada

en: too many errors; giving up
pt: muitos erros; desistindo

en: Control-D detected
pt: Control-D detetado

en: conversion from '%s' to '%s' not available
pt: conversão de '%s' para '%s' não disponível

en: iconv_open failed: %s
pt: iconv_open falhou: %s

en: conversion from '%s' to '%s' failed: %s
pt: falha na conversão de '%s' para '%s': %s

en: failed to create temporary file '%s': %s
pt: falha ao criar o ficheiro temporário '%s': %s

en: error writing to '%s': %s
pt: erro ao escrever em '%s': %s

en: removing stale lockfile (created by %d)
pt: removendo ficheiro de bloqueio obsoleto (criado por %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
pt: aguardando bloqueio (mantido por %d%s) %s...

en: lock '%s' not made: %s
pt: bloqueio '%s' não feito: %s

en: waiting for lock %s...
pt: aguardando bloqueio %s...

en: %s is too old (need %s, have %s)
pt: %s é muito antigo (precisa de %s, tem %s)

en: error creating '%s': %s
pt: erro ao criar '%s': %s

en: error closing '%s': %s
pt: erro ao fechar '%s': %s

en: armor: %s
pt: blindagem: %s

en: invalid armor header:
pt: cabeçalho da blindagem inválido:

en: armor header:
pt: cabeçalho da blindagem:

en: invalid clearsig header
pt: cabeçalho clearsig inválido

en: unknown armor header:
pt: cabeçalho da blindagem desconhecido:

en: nested clear text signatures
pt: assinaturas de texto claro aninhadas

en: unexpected armor:
pt: blindagem inesperada:

en: invalid dash escaped line:
pt: traço inválido escapou linha:

en: invalid radix64 character %02X skipped
pt: caractere radix64 inválido %02X ignorado

en: premature eof (no CRC)
pt: EOF prematuro (sem CRC)

en: premature eof (in CRC)
pt: EOF prematuro (no CRC)

en: malformed CRC
pt: CRC malformado

en: CRC error; %06lX - %06lX
pt: erro de CRC; %06lX - %06lX

en: premature eof (in trailer)
pt: EOF prematuro (em rodapé)

en: error in trailer line
pt: erro na linha de rodapé

en: no valid OpenPGP data found.
pt: nenhum dado OpenPGP válido encontrado.

en: invalid armor: line longer than %d characters
pt: blindagem inválida: linha maior que %d caracteres

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
pt: caractere imprimível citado na blindagem - provavelmente uma MTA bugada foi usada

en: [ not human readable (%zu bytes: %s%s) ]
pt: [ não legível para humanos (%zu bytes: %s%s) ]

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
pt: um nome de notação deve ter apenas caracteres imprimíveis ou espaços, e terminar com um '='

en: a user notation name must contain the '@' character
pt: um nome de notação de utilizador deve conter o caractere '@'

en: a notation name must not contain more than one '@' character
pt: um nome de notação não deve conter mais de um caractere '@'

en: a notation value must not use any control characters
pt: um valor de notação não deve usar caracteres de controle

en: a notation name may not contain an '=' character
pt: um nome de notação pode não conter um caractere '='

en: a notation name must have only printable characters or spaces
pt: um nome de notação deve ter apenas caracteres imprimíveis ou espaços

en: WARNING: invalid notation data found
pt: AVISO: dados de notação inválidos encontrados

en: failed to proxy %s inquiry to client
pt: falha ao reencaminhar inquérito %s para o cliente

en: Enter passphrase:
pt: Introduzir a frase-secreta:

en: %s is not compliant with %s mode
pt: %s não é compatível com o modo %s

en: error from TPM: %s
pt: erro do TPM: %s

en: problem with the agent: %s
pt: problema com o agent: %s

en: no dirmngr running in this session
pt: nenhum dirmngr em execução nesta sessão

en: keyserver option "honor-keyserver-url" may not be used in Tor mode
pt: opção de servidor de chaves "honor-keyserver-url" não pode ser usada no modo Tor

en: WKD uses a cached result
pt: WKD usa um resultado armazenado em cache

en: Tor is not running
pt: Tor não está em execução

en: Tor is not properly configured
pt: Tor não está configurado corretamente

en: DNS is not properly configured
pt: DNS não está configurado corretamente

en: unacceptable HTTP redirect from server
pt: redirecionamento HTTP inaceitável do servidor

en: unacceptable HTTP redirect from server was cleaned up
pt: redirecionamento HTTP inaceitável do servidor foi limpo

en: server uses an invalid certificate
pt: servidor usa um certificado inválido

en: Note: %s
pt: Nota: %s

en: OpenPGP card not available: %s
pt: cartão OpenPGP não disponível: %s

en: OpenPGP card no. %s detected
pt: cartão OpenPGP nº %s detetado

en: can't do this in batch mode
pt: não é possível fazer isso no modo batch

en: This command is only available for version 2 cards
pt: Este comando só está disponível para cartões da versão 2

en: Reset Code not or not anymore available
pt: Código de Reset não disponível ou não está mais disponível

en: Your selection?
pt: Sua opção?

en: [not set]
pt: [não definido]

en: Mr.
pt: Sr.

en: Ms.
pt: Sra.

en: not forced
pt: não forçado

en: forced
pt: forçado

en: Please try command "%s" if the listing does not look correct
pt: Tente o comando "%s" se a listagem não parecer correta

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = '%s'     Admin PIN = '%s'
    You should change them using the command --change-pin
pt: Observe que as configurações de fábrica dos PINs são
       PIN = '%s'  PIN do Admin = '%s'
    Você deve alterá-los usando o comando --change-pin

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
pt: Erro: Só ASCII simples é permitido de momento.

en: Error: The "<" character may not be used.
pt: Erro: O caractere "<" não pode ser usado.

en: Error: Double spaces are not allowed.
pt: Erro: Espaços duplos não são permitidos.

en: Cardholder's surname:
pt: Nome de família do titular do cartão:

en: Cardholder's given name:
pt: Nome próprio do titular do cartão:

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
pt: Erro: Nome combinado muito longo (limite é %d caracteres).

en: URL to retrieve public key:
pt: URL para buscar a chave pública:

en: error reading '%s': %s
pt: erro ao ler '%s': %s

en: error writing '%s': %s
pt: erro ao escrever '%s': %s

en: Login data (account name):
pt: Dados de login (nome da conta):

en: Private DO data:
pt: Dados DO privados:

en: Language preferences:
pt: Preferências de idioma:

en: Error: invalid length of preference string.
pt: Erro: comprimento inválido da string de preferência.

en: Error: invalid characters in preference string.
pt: Erro: caracteres inválidos na string de preferência.

en: Salutation (M = Mr., F = Ms., or space):
pt: Saudação (M = Sr., F = Sra., ou espaço):

en: Error: invalid response.
pt: Erro: resposta inválida.

en: CA fingerprint:
pt: Impressão digital da CA:

en: Error: invalid formatted fingerprint.
pt: Erro: impressão digital formatada inválida.

en: key operation not possible: %s
pt: operação de chave não é possível: %s

en: not an OpenPGP card
pt: não é um cartão OpenPGP

en: error getting current key info: %s
pt: erro ao obter informações de chave atual: %s

en: Replace existing key? (y/N)
pt: Substituir chave existente? (s/N)

en: Note: There is no guarantee that the card supports the requested
          key type or size.  If the key generation does not succeed,
          please check the documentation of your card to see which
          key types and sizes are supported.
pt: Nota: Não há garantia de que o cartão suporte o tipo ou tamanho de
          chave pedida. Se a geração de chaves não for bem-sucedida,
          verifique a documentação do seu cartão para ver quais são os
          tipos e tamanhos de chaves suportados.

en: What keysize do you want? (%u)
pt: Qual tamanho de chave você quer? (%u)

en: rounded up to %u bits
pt: arredondado para %u bits

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
pt: %s tamanhos de chaves devem estar no intervalo %u-%u

en: Changing card key attribute for:
pt: Alterando o atributo de chave do cartão para:

en: Signature key
pt: Chave de assinatura

en: Encryption key
pt: Chave de cifração

en: Authentication key
pt: Chave de autenticação

en: Please select what kind of key you want:
pt: Selecione o tipo de chave desejado:

en: Invalid selection.
pt: Seleção inválida.

en: The card will now be re-configured to generate a key of %u bits
pt: O cartão agora será reconfigurado para gerar uma chave de %u bits

en: The card will now be re-configured to generate a key of type: %s
pt: O cartão agora será reconfigurado para gerar uma chave do tipo: %s

en: error changing key attribute for key %d: %s
pt: erro ao alterar o atributo de chave para a chave %d: %s

en: error getting card info: %s
pt: erro ao obter informações do cartão: %s

en: This command is not supported by this card
pt: Este comando não é suportado por este cartão

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
pt: Fazer backup fora-do-cartão da chave de cifração? (S/n)

en: Note: keys are already stored on the card!
pt: Nota: as chaves já estão armazenadas no cartão!

en: Replace existing keys? (y/N)
pt: Substituir chaves existentes? (s/N)

en: Please select the type of key to generate:
pt: Selecione o tipo de chave a ser gerada:

en:    (1) Signature key
pt:    (1) Chave de assinatura

en:    (2) Encryption key
pt:    (2) Chave de cifração

en:    (3) Authentication key
pt:    (3) Chave de autenticação

en: Please select where to store the key:
pt: Selecione onde armazenar a chave:

en: KEYTOCARD failed: %s
pt: Falha no KEYTOCARD: %s

en: Note: This command destroys all keys stored on the card!
pt: Nota: Este comando destrói todas as chaves armazenadas no cartão!

en: Continue? (y/N)
pt: Continuar? (s/N)

en: Really do a factory reset? (enter "yes")
pt: De certeza que deseja fazer um reset de fábrica? (introduzir "sim")

en: error for setup KDF: %s
pt: erro para a configuração KDF: %s

en: error for setup UIF: %s
pt: erro para a configuração UIF: %s

en: quit this menu
pt: sair deste menu

en: show admin commands
pt: mostrar comandos de admin

en: show this help
pt: mostra esta ajuda

en: list all available data
pt: listar todos os dados disponíveis

en: change card holder's name
pt: alterar o nome do titular do cartão

en: change URL to retrieve key
pt: alterar URL para buscar a chave

en: fetch the key specified in the card URL
pt: buscar a chave especificada na URL do cartão

en: change the login name
pt: alterar o nome de login

en: change the language preferences
pt: alterar as preferências de idioma

en: change card holder's salutation
pt: alterar a saudação do titular do cartão

en: change a CA fingerprint
pt: alterar uma impressão digital da CA

en: toggle the signature force PIN flag
pt: alternar a flag de PIN forçado de assinatura

en: generate new keys
pt: gerar novas chaves

en: menu to change or unblock the PIN
pt: menu para alterar ou desbloquear o PIN

en: verify the PIN and list all data
pt: verificar o PIN e listar todos os dados

en: unblock the PIN using a Reset Code
pt: desbloquear o PIN usando um Código de Reset

en: destroy all keys and data
pt: destruir todas as chaves e dados

en: setup KDF for PIN authentication (on/single/off)
pt: configurar o KDF para autenticação por PIN (on/single/off)

en: change the key attribute
pt: alterar o atributo da chave

en: change the User Interaction Flag
pt: alterar a Flag User Interaction

en: switch to the OpenPGP app
pt: mudar para a app OpenPGP

en: gpg/card>
pt: gpg/cartão>

en: Admin-only command
pt: Comando só-de-Admin

en: Admin commands are allowed
pt: Comandos de Admin são permitidos

en: Admin commands are not allowed
pt: Comandos de Admin não são permitidos

en: Invalid command  (try "help")
pt: Comando inválido (tente "help")

en: modifying the recipients is not possible: %s
pt: modificando destinatários não é possível: %s

en: decryption failed
pt: decifração falhou

en: --output doesn't work for this command
pt: --output não funciona para este comando

en: can't open '%s'
pt: não é possível abrir '%s'

en: key "%s" not found: %s
pt: chave "%s" não encontrada: %s

en: error reading keyblock: %s
pt: erro ao ler keyblock: %s

en: key "%s" not found
pt: chave "%s" não encontrada

en: can't do this in batch mode without "--yes"
pt: não é possível fazer isso no modo batch sem "--yes"

en: (unless you specify the key by fingerprint)
pt: (a menos que você especifique a chave por impressão digital)

en: Note: The public primary key and all its subkeys will be deleted.
pt: Nota: A chave pública principal e todas as suas subchaves serão apagadas.

en: Note: Only the shown public subkey will be deleted.
pt: Nota: Só a subchave pública mostrada será apagada.

en: Note: Only the secret part of the shown primary key will be deleted.
pt: Nota: Só a parte secreta da chave principal mostrada será apagada.

en: Note: Only the secret part of the shown subkey will be deleted.
pt: Nota: Só a parte secreta da subchave mostrada será apagada.

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
pt: Apagar esta chave do porta-chaves? (s/N)

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
pt: Esta é uma chave secreta! - de certeza que deseja apagar? (s/N)

en: deleting secret %s failed: %s
pt: falha ao apagar %s secreta: %s

en: key
pt: chave

en: subkey
pt: subchave

en: update failed: %s
pt: falha ao atualizar: %s

en: deleting keyblock failed: %s
pt: falha ao excluir o keyblock: %s

en: ownertrust information cleared
pt: informação de ownertrust limpa

en: there is a secret key for public key "%s"!
pt: há uma chave secreta para a chave pública "%s"!

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
pt: usar a opção "--delete-secret-keys" para apagá-la primeiro.

en: %s/%s.%s encrypted for: "%s"
pt: %s/%s.%s cifrado para: "%s"

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
pt: AVISO: forçar a cifra simétrica %s (%d) viola as preferências do destinatário

en: cipher algorithm '%s' may not be used for encryption
pt: o algoritmo de cifra '%s' não pode ser usado para a cifração

en: (use option "%s" to override)
pt: (use a opção "%s" sobrepor)

en: cipher algorithm '%s' may not be used in %s mode
pt: o algoritmo de cifra '%s' não pode ser usado no modo %s

en: WARNING: key %s is not suitable for encryption in %s mode
pt: AVISO: a chave %s não é adequada para a cifração no modo %s

en: error creating passphrase: %s
pt: erro ao criar frase-secreta: %s

en: can't use a SKESK packet due to the S2K mode
pt: não é possível usar um pacote SKESK devido ao modo S2K

en: using cipher %s.%s
pt: usando a cifra %s.%s

en: WARNING: '%s' is an empty file
pt: AVISO: '%s' é um ficheiro vazio

en: '%s' already compressed
pt: '%s' já compresso

en: digest algorithm '%s' may not be used in %s mode
pt: o algoritmo de digest '%s' não pode ser usado no modo %s

en: reading from '%s'
pt: lendo de '%s'

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
pt: AVISO: forçar o algoritmo de compressão %s (%d) viola as preferências do destinatário

en: number of removed recipients: %u
pt: número de destinatários removidos: %u

en: option '%s' may not be used in %s mode
pt: a opção '%s' não pode ser usada no modo %s

en: already encrypted to %08lX
pt: já está cifrado para %08lX

en: %s encrypted data
pt: %s dados cifrados

en: encrypted with unknown algorithm %d
pt: cifrado com algoritmo desconhecido %d

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
pt: AVISO: A mensagem foi cifrada com uma chave fraca na cifra simétrica.

en: problem handling encrypted packet
pt: problema ao lidar com pacote cifrado

en: export signatures that are marked as local-only
pt: exportar assinaturas marcadas como local-only

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
pt: exportar IDs de utilizador de atributo (geralmente IDs fotográficas)

en: export revocation keys marked as "sensitive"
pt: exportar chaves de revogação marcadas como "sensitivo"

en: remove unusable parts from key during export
pt: remover partes inutilizáveis da chave durante a exportação

en: remove as much as possible from key during export
pt: remover o máximo possível da chave durante a exportação

en: export only revocation certificates
pt: exportar apenas certificados de revogação

en: use the GnuPG key backup format
pt: usar o formato de backup de chave GnuPG

en: export secret keys using the GnuPG format
pt: exportar chaves secretas usando o formato GnuPG

en:  - skipped
pt:  - ignorada

en: writing to '%s'
pt: escrevendo em '%s'

en: key %s: key material on-card - skipped
pt: chave %s: material da chave no cartão - ignorada

en: exporting secret keys not allowed
pt: exportação de chaves secretas não permitida

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
pt: chave %s: chave tipo PGP 2.x - ignorada

en: WARNING: nothing exported
pt: AVISO: nada exportado

en: [User ID not found]
pt: [ID de utilizador não encontrada]

en: automatically retrieved '%s' via %s
pt: '%s' obtido automaticamente via %s

en: error retrieving '%s' via %s: %s
pt: erro ao obter '%s' via %s: %s

en: No fingerprint
pt: Sem impressão digital

en: checking for a fresh copy of an expired key via %s
pt: verificando se há uma nova cópia de uma chave expirada via %s

en: secret key "%s" not found: %s
pt: chave secreta "%s" não encontrada: %s

en: (check argument of option '%s')
pt: (verifica argumento da opção '%s')

en: Warning: not using '%s' as default key: %s
pt: Aviso: a não usar '%s' como chave pré-definida: %s

en: using "%s" as default secret key for signing
pt: a usar "%s" como chave secreta pré-definida para assinatura

en: all values passed to '%s' ignored
pt: todos os valores passados para '%s' ignorados

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
pt: Chave inválida %s tornada válida por --allow-non-selfsigned-uid

en: using subkey %s instead of primary key %s
pt: usando a subchave %s em vez da chave principal %s

en: valid values for option '%s':
pt: valores válidos para a opção '%s':

en: make a signature
pt: fazer uma assinatura

en: make a clear text signature
pt: fazer uma assinatura de texto claro

en: make a detached signature
pt: fazer uma assinatura desanexada

en: encrypt data
pt: cifrar dados

en: encryption only with symmetric cipher
pt: cifração apenas com a cifra simétrica

en: decrypt data (default)
pt: decifrar dados (ação pré-definida)

en: verify a signature
pt: verificar uma assinatura

en: list keys
pt: listar as chaves

en: list keys and signatures
pt: listar as chaves e as assinaturas

en: list and check key signatures
pt: listar e verificar assinaturas de chave

en: list keys and fingerprints
pt: listar as chaves e as impressões digitais

en: list secret keys
pt: listar as chaves secretas

en: generate a new key pair
pt: gerar um novo par de chaves

en: quickly generate a new key pair
pt: gerar rapidamente um novo par de chaves

en: quickly add a new user-id
pt: adicionar rapidamente um novo user-id

en: quickly revoke a user-id
pt: revogar rapidamente um user-id

en: quickly set a new expiration date
pt: definir rapidamente uma nova data de expiração

en: full featured key pair generation
pt: geração completa de pares de chaves

en: generate a revocation certificate
pt: gerar um certificado de revogação

en: remove keys from the public keyring
pt: remover chaves do porta-chaves público

en: remove keys from the secret keyring
pt: remover chaves do porta-chaves secreto

en: quickly sign a key
pt: assinar rapidamente uma chave

en: quickly sign a key locally
pt: assinar rapidamente uma chave localmente

en: quickly sign a key with a trust signature
pt: assinar uma chave rapidamente com uma assinatura da confiança

en: quickly revoke a key signature
pt: revogar rapidamente uma assinatura de chave

en: sign a key
pt: assinar uma chave

en: sign a key locally
pt: assinar uma chave localmente

en: sign or edit a key
pt: assinar ou editar uma chave

en: change a passphrase
pt: alterar uma frase-secreta

en: export keys
pt: exportar chaves

en: export keys to a keyserver
pt: exportar chaves para um servidor de chaves

en: import keys from a keyserver
pt: importar chaves de um servidor de chaves

en: search for keys on a keyserver
pt: pesquisar chaves num servidor de chaves

en: update all keys from a keyserver
pt: atualizar todas as chaves de um servidor de chaves

en: import/merge keys
pt: importar/fundir chaves

en: print the card status
pt: mostrar o status do cartão

en: change data on a card
pt: alterar dados de um cartão

en: change a card's PIN
pt: alterar o PIN de um cartão

en: update the trust database
pt: atualizar a base de dados da confiança

en: print message digests
pt: mostrar digests de mensagens

en: run in server mode
pt: executar no modo de servidor

en: |VALUE|set the TOFU policy for a key
pt: |VALUE|definir a política de TOFU para uma chave

en: |NAME|use NAME as default secret key
pt: |NAME|usar NAME como chave secreta pré-definida

en: |NAME|encrypt to user ID NAME as well
pt: |NAME|cifrar também para ID de utilizador NAME

en: |SPEC|set up email aliases
pt: |SPEC|configurar aliases de email

en: use strict OpenPGP behavior
pt: usar estritamente comportamento OpenPGP

en: do not make any changes
pt: não fazer quaisquer alterações

en: prompt before overwriting
pt: perguntar antes de sobrescrever

en: Options controlling the input
pt: Opções que controlam a entrada

en: Options controlling the output
pt: Opções que controlam a saída

en: create ascii armored output
pt: criar saída blindada ASCII

en: |FILE|write output to FILE
pt: |FILE|escrever saída em FILE

en: |N|set compress level to N (0 disables)
pt: |N|definir nível de compressão para N (0 desabilita)

en: Options controlling key import and export
pt: Opções que controlam a importação e exportação de chaves

en: |MECHANISMS|use MECHANISMS to locate keys by mail address
pt: |MECHANISMS|usar MECHANISMS para localizar chaves por endereço de email

en: import missing key from a signature
pt: importar chave ausente a partir de uma assinatura

en: include the public key in signatures
pt: incluir a chave pública nas assinaturas

en: disable all access to the dirmngr
pt: desabilitar todo o acesso ao dirmngr

en: Options controlling key listings
pt: Opções que controlam as listagens de chaves

en: Options to specify keys
pt: Opções para especificar chaves

en: |USER-ID|encrypt for USER-ID
pt: |USER-ID|cifrar para USER-ID

en: |USER-ID|use USER-ID to sign or decrypt
pt: |USER-ID|usar USER-ID para assinar ou decifrar

en: Options for unattended use
pt: Opções para uso autónomo

en: Other options
pt: Outras opções

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
pt: @
    (Veja a página man para uma lista completa de comandos e opções)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clear-sign [file]        make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
pt: @
    Exemplos:
    
     -se -r Bob [ficheiro]      assinar e cifrar para o utilizador Bob
     --clear-sign [ficheiro]    fazer uma assinatura de texto claro
     --detach-sign [ficheiro]   fazer uma assinatura desanexada
     --list-keys [nomes]        mostrar chaves
     --fingerprint [nomes]      mostrar impressões digitais

en: Usage: @GPG@ [options] [files] (-h for help)
pt: Uso: @GPG@ [opções] [ficheiros] (-h para ajuda)

en: Syntax: @GPG@ [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt
    Default operation depends on the input data
pt: Sintaxe: @GPG@ [opções] [ficheiros]
    Assinar, verificar, cifrar, ou decifrar
    A operação pré-definida depende dos dados de entrada

en: 
    Supported algorithms:
pt: 
    Algoritmos suportados:

en: Pubkey:
pt: Chave pública:

en: Cipher:
pt: Cifra:

en: Compression:
pt: Compressão:

en: usage: %s [options] %s
pt: uso: %s [opções] %s

en: conflicting commands
pt: comandos em conflito

en: no = sign found in group definition '%s'
pt: nenhum sinal '=' encontrado na definição de grupo '%s'

en: WARNING: unsafe ownership on homedir '%s'
pt: AVISO: ownership inseguro na homedir '%s'

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file '%s'
pt: AVISO: ownership inseguro no ficheiro de configuração '%s'

en: WARNING: unsafe ownership on extension '%s'
pt: AVISO: ownership inseguro na extensão '%s'

en: WARNING: unsafe permissions on homedir '%s'
pt: AVISO: permissões inseguras na homedir '%s'

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file '%s'
pt: AVISO: permissões inseguras no ficheiro de configuração '%s'

en: WARNING: unsafe permissions on extension '%s'
pt: AVISO: permissões inseguras na extensão '%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir '%s'
pt: AVISO: ownership inseguro da pasta envolvente a homedir '%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file '%s'
pt: AVISO: ownership inseguro da pasta envolvente ao ficheiro de configuração '%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on extension '%s'
pt: AVISO: ownership inseguro da pasta envolvente à extensão '%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir '%s'
pt: AVISO: permissões inseguras da pasta envolvente a homedir '%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file '%s'
pt: AVISO: permissões inseguras da pasta envolvente ao ficheiro de configuração '%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on extension '%s'
pt: AVISO: permissões inseguras da pasta envolvente à extensão '%s'

en: unknown configuration item '%s'
pt: item de configuração '%s' desconhecido

en: display photo IDs during key listings
pt: exibir IDs fotográficas durante as listagens de chaves

en: show key usage information during key listings
pt: mostrar informação de utilização da chave durante as listagens de chaves

en: show policy URLs during signature listings
pt: mostrar URLs de política durante listagens de assinaturas

en: show all notations during signature listings
pt: mostrar todas as anotações durante as listagens de assinaturas

en: show IETF standard notations during signature listings
pt: mostrar notações da norma IETF durante listagens de assinaturas

en: show user-supplied notations during signature listings
pt: mostrar anotações user-supplied durante as listagens de assinaturas

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
pt: mostrar URLs de servidor de chaves preferenciais durante listagens de assinaturas

en: show user ID validity during key listings
pt: mostrar a validade da ID de utilizador durante as listagens de chaves

en: show revoked and expired user IDs in key listings
pt: mostrar IDs de utilizador revogadas e expiradas em listagens de chaves

en: show revoked and expired subkeys in key listings
pt: mostrar subchaves revogadas e expiradas em listagens de chaves

en: show signatures with invalid algorithms during signature listings
pt: mostrar assinaturas com algoritmos inválidos durante as listagens de assinaturas

en: show the keyring name in key listings
pt: mostrar o nome do porta-chaves nas listagens de chaves

en: show expiration dates during signature listings
pt: mostrar datas de expiração durante as listagens de assinaturas

en: show preferences
pt: mostrar preferências

en: show ownertrust
pt: mostrar a ownertrust

en: show trust signature information
pt: mostrar informação de assinatura da confiança

en: unknown TOFU policy '%s'
pt: política TOFU desconhecida '%s'

en: (use "help" to list choices)
pt: (usar "help" para listar opções)

en: This command is not allowed while in %s mode.
pt: Este comando não é permitido no modo %s.

en: Note: %s is not for normal use!
pt: Nota: %s não é para o uso normal!

en: '%s' is not a valid signature expiration
pt: '%s' não é uma expiração de assinatura válida

en: "%s" is not a proper mail address
pt: "%s" não é um endereço de email correto

en: invalid pinentry mode '%s'
pt: modo de pinentry inválido '%s'

en: invalid request origin '%s'
pt: origem de pedido inválida '%s'

en: '%s' is not a valid character set
pt: '%s' não é um set de caracteres válido

en: could not parse keyserver URL
pt: não foi possível processar a URL do servidor de chaves

en: %s:%d: invalid keyserver options
pt: %s:%d: opções inválidas do servidor de chaves

en: invalid keyserver options
pt: Opções inválidas do servidor de chaves

en: %s:%d: invalid import options
pt: %s:%d: opções de importação inválidas

en: invalid import options
pt: opções de importação inválidas

en: invalid filter option: %s
pt: opção de filtro inválida: %s

en: %s:%d: invalid export options
pt: %s:%d: opções de exportação inválidas

en: invalid export options
pt: opções de exportação inválidas

en: %s:%d: invalid list options
pt: %s:%d: opções de listagem inválidas

en: invalid list options
pt: opções de lista inválidas

en: display photo IDs during signature verification
pt: exibir IDs fotográficas durante a verificação da assinatura

en: show policy URLs during signature verification
pt: mostrar URLs de política durante a verificação da assinatura

en: show all notations during signature verification
pt: mostrar todas as anotações durante a verificação da assinatura

en: show IETF standard notations during signature verification
pt: mostrar notações da norma IETF durante a verificação da assinatura

en: show user-supplied notations during signature verification
pt: mostrar anotações user-supplied durante a verificação da assinatura

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
pt: mostrar URLs preferenciais do servidor de chaves durante a verificação da assinatura

en: show user ID validity during signature verification
pt: mostrar a validade da ID de utilizador durante a verificação da assinatura

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
pt: mostrar IDs de utilizador revogadas e expiradas na verificação da assinatura

en: show only the primary user ID in signature verification
pt: mostrar apenas a ID de utilizador principal na verificação da assinatura

en: %s:%d: invalid verify options
pt: %s:%d: opções de verificação inválidas

en: invalid verify options
pt: opções de verificação inválidas

en: unable to set exec-path to %s
pt: incapaz de definir exec-path para %s

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
pt: %s:%d: lista auto-key-locate inválida

en: invalid auto-key-locate list
pt: lista auto-key-locate inválida

en: invalid argument for option "%.50s"
pt: argumento inválido para a opção "%.50s"

en: error parsing value for option '%s': %s
pt: erro ao processar o valor da opção '%s': %s

en: WARNING: program may create a core file!
pt: AVISO: o programa poderá criar um ficheiro core!

en: WARNING: %s overrides %s
pt: AVISO: %s sobrepõe %s

en: %s not allowed with %s!
pt: %s não é permitido com %s!

en: %s makes no sense with %s!
pt: %s não faz sentido com %s!

en: WARNING: running with faked system time:
pt: AVISO: a correr com tempo de sistema falsificado:

en: will not run with insecure memory due to %s
pt: não correrei com memória insegura devido a %s

en: selected cipher algorithm is invalid
pt: o algoritmo de cifra selecionado é inválido

en: selected compression algorithm is invalid
pt: o algoritmo de compressão selecionado é inválido

en: selected certification digest algorithm is invalid
pt: o algoritmo selecionado de digest da certificação é inválido

en: completes-needed must be greater than 0
pt: completes-needed deve ser maior que 0

en: marginals-needed must be greater than 1
pt: marginals-needed deve ser maior que 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
pt: max-cert-depth deve estar na faixa entre 1 a 255

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
pt: default-cert-level inválido; deve ser 0, 1, 2, ou 3

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
pt: min-cert-level inválido; deve ser 1, 2, ou 3

en: Note: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
pt: Nota: o modo S2K simples (0) é fortemente desencorajado

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
pt: modo S2K inválido: deve ser 0, 1, ou 3

en: invalid default preferences
pt: preferências pré-definidas inválidas

en: invalid personal cipher preferences
pt: preferências pessoais da cifra inválidas

en: invalid personal digest preferences
pt: preferências pessoais de digest inválidas

en: invalid personal compress preferences
pt: preferências pessoais da compressão inválidas

en: chunk size invalid - using %d
pt: tamanho do chunk inválido - usando %d

en: %s does not yet work with %s
pt: %s ainda não funciona com %s

en: compression algorithm '%s' may not be used in %s mode
pt: o algoritmo de compressão '%s' não pode ser usado no modo %s

en: failed to initialize the TrustDB: %s
pt: falha ao inicializar a TrustDB: %s

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
pt: AVISO: destinatários (-r) fornecidos sem usar cifração de chave pública

en: symmetric encryption of '%s' failed: %s
pt: falha na cifração simétrica de '%s': %s

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
pt: você não pode usar --symmetric --encrypt com --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --encrypt in %s mode
pt: você não pode usar --symmetric --encrypt no modo %s

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
pt: você não pode usar --symmetric --sign --encrypt com --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt in %s mode
pt: você não pode usar --symmetric --sign --encrypt no modo %s

en: keyserver send failed: %s
pt: falhou o envio ao servidor de chaves: %s

en: keyserver receive failed: %s
pt: falhou o receber do servidor de chaves: %s

en: key export failed: %s
pt: falhou a exportação de chaves: %s

en: export as ssh key failed: %s
pt: falhou a exportação como chave ssh: %s

en: keyserver search failed: %s
pt: falhou a pesquisa no servidor de chaves: %s

en: keyserver refresh failed: %s
pt: falhou a atualização do servidor de chaves: %s

en: dearmoring failed: %s
pt: falhou ao desblindar: %s

en: enarmoring failed: %s
pt: falhou ao blindar: %s

en: invalid hash algorithm '%s'
pt: algoritmo de hash inválido '%s'

en: error parsing key specification '%s': %s
pt: erro ao processar a especificação de chave '%s': %s

en: '%s' does not appear to be a valid key ID, fingerprint or keygrip
pt: '%s' não parece ser uma ID de chave, impressão digital, ou keygrip, válidas

en: WARNING: no command supplied.  Trying to guess what you mean ...
pt: AVISO: nenhum comando fornecido.  A tentar adivinhar o que você quer dizer...

en: Go ahead and type your message ...
pt: Esteja à vontade para digitar a sua mensagem ...

en: the given certification policy URL is invalid
pt: a URL da política de certificação fornecida é inválida

en: the given signature policy URL is invalid
pt: a URL de política de assinatura fornecida é inválida

en: the given preferred keyserver URL is invalid
pt: a URL fornecida do servidor de chaves preferencial é inválida

en: |FILE|take the keys from the keyring FILE
pt: |FILE|tome as chaves do porta-chaves FILE

en: make timestamp conflicts only a warning
pt: tornar os conflitos de timestamp apenas um aviso

en: |FD|write status info to this FD
pt: |FD|escrever informações de status para este FD

en: |ALGO|reject signatures made with ALGO
pt: |ALGO|rejeitar assinaturas feitas com ALGO

en: |NAME|print the notation NAME to stdout
pt: |NAME|mostrar a notação NAME em stdout

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
pt: Uso: gpgv [opções] [ficheiros] (-h para ajuda)

en: Syntax: gpgv [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
pt: Sintaxe: gpgv [opções] [ficheiros]
    Verificar assinaturas em relação a chaves confiáveis conhecidas

en: No help available
pt: Nenhuma ajuda disponível

en: No help available for '%s'
pt: Nenhuma ajuda disponível para '%s'

en: import signatures that are marked as local-only
pt: importar assinaturas marcadas como local-only

en: repair damage from the pks keyserver during import
pt: reparar os danos do servidor de chaves pks durante a importação

en: do not clear the ownertrust values during import
pt: não limpar os valores de ownertrust durante a importação

en: do not update the trustdb after import
pt: não atualizar a trustdb após a importação

en: enable bulk import mode
pt: habilitar o modo de importação em massa

en: show key during import
pt: mostrar chave durante a importação

en: show key but do not actually import
pt: mostrar chave, mas não chegar a importar

en: only accept updates to existing keys
pt: aceitar apenas atualizações para chaves existentes

en: remove unusable parts from key after import
pt: remover partes inutilizáveis da chave após a importação

en: remove as much as possible from key after import
pt: remover da chave o máximo possível após a importação

en: ignore key-signatures which are not self-signatures
pt: ignorar assinaturas de chave que não são auto-assinaturas

en: run import filters and export key immediately
pt: executar filtros de importação e exportar chave imediatamente

en: assume the GnuPG key backup format
pt: assumir o formato de backup de chave GnuPG

en: repair keys on import
pt: reparar chaves ao importar

en: update even unchanged keys
pt: atualizar até mesmo chaves não modificadas

en: do not import secret keys
pt: não importar as chaves secretas

en: skipping block of type %d
pt: ignorando bloco do tipo %d

en: %lu keys processed so far
pt: %lu chaves processadas até agora

en: Total number processed: %lu
pt:          Número total processado: %lu

en:     skipped PGP-2 keys: %lu
pt:           chaves PGP-2 ignoradas: %lu

en:       skipped new keys: %lu
pt:           novas chaves ignoradas: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
pt:          sem IDs de utilizadores: %lu

en:               imported: %lu
pt:                       importadas: %lu

en:              unchanged: %lu
pt:                  não modificadas: %lu

en:           new user IDs: %lu
pt:        novas IDs de utilizadores: %lu

en:            new subkeys: %lu
pt:                  novas subchaves: %lu

en:         new signatures: %lu
pt:                novas assinaturas: %lu

en:    new key revocations: %lu
pt:       novas revogações de chaves: %lu

en:       secret keys read: %lu
pt:            chaves secretas lidas: %lu

en:   secret keys imported: %lu
pt:       chaves secretas importadas: %lu

en:  secret keys unchanged: %lu
pt:  chaves secretas não modificadas: %lu

en:           not imported: %lu
pt:                   não importadas: %lu

en:     signatures cleaned: %lu
pt:               assinaturas limpas: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
pt:         IDs de utilizador limpas: %lu

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
    algorithms on these user IDs:
pt: AVISO: a chave %s contém preferências para algoritmos
    indisponíveis nestas IDs de utilizador:

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
pt:          "%s": preferência para algoritmo da cifra %s

en:          "%s": preference for AEAD algorithm %s
pt:          "%s": preferência para algoritmo AEAD %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
pt:          "%s": preferência para algoritmo digest %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
pt:          "%s": preferência para algoritmo de compressão %s

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
pt: é altamente recomendável que você atualize suas preferências e

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
pt: redistribua esta chave para evitar possíveis problemas de incompatibilidade de algoritmos

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
pt: você pode atualizar suas preferências com: gpg --edit-key %s updpref save

en: key %s: no user ID
pt: chave %s: sem ID de utilizador

en: key %s: %s
pt: chave %s: %s

en: rejected by import screener
pt: rejeitado pelo rastreador de importação

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
pt: chave %s: corrupção de subchave PKS reparada

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
pt: chave %s: foi aceite ID de utilizador não auto-assinada "%s"

en: key %s: no valid user IDs
pt: chave %s: sem IDs de utilizador válidas

en: this may be caused by a missing self-signature
pt: isto pode ser causado pela ausência de auto-assinatura

en: key %s: public key not found: %s
pt: chave %s: chave pública não encontrada: %s

en: key %s: new key - skipped
pt: chave %s: nova chave - ignorada

en: no writable keyring found: %s
pt: nenhum porta-chaves com permissão de escrita encontrado: %s

en: error writing keyring '%s': %s
pt: erro ao escrever porta-chaves '%s': %s

en: key %s: public key "%s" imported
pt: chave %s: chave pública "%s" importada

en: key %s: doesn't match our copy
pt: chave %s: não corresponde à nossa cópia

en: key %s: "%s" 1 new user ID
pt: chave %s: "%s" 1 nova ID de utilizador

en: key %s: "%s" %d new user IDs
pt: chave %s: "%s" %d novas IDs de utilizador

en: key %s: "%s" 1 new signature
pt: chave %s: "%s" 1 nova assinatura

en: key %s: "%s" %d new signatures
pt: chave %s: "%s" %d novas assinaturas

en: key %s: "%s" 1 new subkey
pt: chave %s: "%s" 1 nova subchave

en: key %s: "%s" %d new subkeys
pt: chave %s: "%s" %d novas subchaves

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
pt: chave %s: "%s" %d assinatura limpa

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
pt: chave %s: "%s" %d assinaturas limpas

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
pt: chave %s: "%s" %d ID de utilizador limpa

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
pt: chave %s: "%s" %d IDs de utilizador limpas

en: key %s: "%s" not changed
pt: chave %s: "%s" não alterada

en: key %s: secret key imported
pt: chave %s: chave secreta importada

en: key %s: secret key already exists
pt: chave %s: chave secreta já existe

en: key %s: error sending to agent: %s
pt: chave %s: erro ao enviar para o agent: %s

en: key %s: card reference is overridden by key material
pt: chave %s: a referência do cartão é sobreposta pelo material da chave

note: TRANSLATORS: For a smartcard, each private key on host has a * reference (stub) to a smartcard and actual private key data * is stored on the card.  A single smartcard can have up to * three private key data.  Importing private key stub is always * skipped in 2.1, and it returns GPG_ERR_NOT_PROCESSE
en: To migrate '%s', with each smartcard, run: %s
pt: Para migrar '%s', com cada smartcard, execute: %s

en: secret key %s: %s
pt: chave secreta %s: %s

en: importing secret keys not allowed
pt: importação de chaves secretas não permitida

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
pt: chave %s: chave secreta com a cifra %d inválida - ignorada

en: No reason specified
pt: Nenhum motivo especificado

en: Key is superseded
pt: A chave foi suplantada

en: Key has been compromised
pt: A chave foi comprometida

en: Key is no longer used
pt: A chave já não é utilizada

en: User ID is no longer valid
pt: A ID de utilizador já não é válida

en: reason for revocation:
pt: motivo da revogação:

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
pt: chave %s: nenhuma chave pública - não é possível aplicar certificado de revogação

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
pt: chave %s: não é possível localizar o keyblock original: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
pt: chave %s: não é possível ler o keyblock original: %s

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
pt: chave %s: certificado de revogação inválido: %s - rejeitado

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
pt: chave %s: certificado de revogação "%s" importado

en: key %s: no user ID for signature
pt: chave %s: nenhuma ID de utilizador para assinatura

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
pt: chave %s: sem suporte a algoritmo de chave pública na ID de utilizador "%s"

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
pt: chave %s: auto-assinatura inválida na ID de utilizador "%s"

en: key %s: unsupported public key algorithm
pt: chave %s: sem suporte ao algoritmo de chave pública

en: key %s: invalid direct key signature
pt: chave %s: assinatura de chave direta inválida

en: key %s: no subkey for key binding
pt: chave %s: nenhuma subchave para vinculação de chave

en: key %s: invalid subkey binding
pt: chave %s: vinculação de subchave inválida

en: key %s: removed multiple subkey binding
pt: chave %s: vinculação de várias subchaves removida

en: key %s: no subkey for key revocation
pt: chave %s: nenhuma subchave para revogação de chave

en: key %s: invalid subkey revocation
pt: chave %s: revogação de subchave inválida

en: key %s: removed multiple subkey revocation
pt: chave %s: revogação de várias subchaves removida

en: key %s: skipped user ID "%s"
pt: chave %s: ID de utilizador "%s" ignorada

en: key %s: skipped subkey
pt: chave %s: subchave ignorada

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
pt: chave %s: assinatura não exportável (classe 0x%02X) - ignorada

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
pt: chave %s: certificado de revogação no local errado - ignorado

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
pt: Chave %s: certificado de revogação inválido: %s - ignorado

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
pt: Tecla %s: assinatura de subchave no lugar errado - ignorada

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
pt: chave %s: classe de assinatura inesperada (0x%02X) - ignorada

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
pt: chave %s: detetada ID de utilizador duplicada - fundida

en: key %s: duplicated subkeys detected - merged
pt: chave %s: detetadas subchaves duplicadas - fundidas

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
pt: AVISO: a chave %s pode ser revogada: buscando a chave de revogação %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
pt: AVISO: a chave %s pode ser revogada: a chave de revogação %s não está presente.

en: key %s: "%s" revocation certificate added
pt: chave %s: certificado de revogação "%s" adicionado

en: key %s: direct key signature added
pt: chave %s: assinatura de chave direta adicionada

en: error allocating memory: %s
pt: erro ao alocar memória: %s

en: can't check signature with unsupported public-key algorithm (%d): %s.
pt: não é possível verificar a assinatura com algoritmo de chave pública insuportado (%d): %s.

en: can't check signature with unsupported message-digest algorithm %d: %s.
pt: não é possível verificar a assinatura com o algoritmo de digest de mensagens insuportado %d: %s.

en:  (reordered signatures follow)
pt:  (seguem-se as assinaturas reordenadas)

en: key %s:
pt: chave %s:

en: %d duplicate signature removed
     | %d duplicate signatures removed
pt[0]: %d assinatura duplicada removida
pt[1]: %d assinaturas duplicadas removidas

en: %d signature not checked due to a missing key
     | %d signatures not checked due to missing keys
pt[0]: %d assinatura não verificada devido a chave ausente
pt[1]: %d assinaturas não verificadas devido a chaves ausentes

en: %d bad signature
     | %d bad signatures
pt[0]: %d assinatura inválida
pt[1]: %d assinaturas inválidas

en: %d signature reordered
     | %d signatures reordered
pt[0]: %d assinatura reordenada
pt[1]: %d assinaturas reordenadas

en: Warning: errors found and only checked self-signatures, run '%s' to check all signatures.
pt: Aviso: erros encontrados e apenas auto-assinaturas verificadas, execute '%s' para verificar todas as assinaturas.

en: error creating keybox '%s': %s
pt: erro ao criar keybox '%s': %s

en: error creating keyring '%s': %s
pt: erro ao criar porta-chaves '%s': %s

en: keybox '%s' created
pt: keybox '%s' criada

en: keyring '%s' created
pt: porta-chaves '%s' criado

en: keyblock resource '%s': %s
pt: recurso keyblock '%s': %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
pt: falha ao criar a cache do porta-chaves: %s

en: [revocation]
pt: [revogação]

en: [self-signature]
pt: [auto-assinatura]

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
pt: Decida até onde você confia neste utilizador para verificar
    corretamente as chaves dos outros utilizadores
    (olhando para passaportes, verificando impressões digitais de
    diferentes fontes, etc.)

en:   %d = I trust marginally
pt:   %d = Confio marginalmente

en:   %d = I trust fully
pt:   %d = Confio completamente

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
pt: Introduza a profundidade desta assinatura da confiança. Uma
    profundidade maior que 1 permite que a chave que você está a assinar
    faça assinaturas da confiança em seu nome.

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
pt: Introduza um domínio para restringir essa assinatura, ou introduzir nada para nenhum.

en: Skipping user ID "%s", which is not a text ID.
pt: Ignorando a ID de utilizador "%s", que não é uma ID de texto.

en: User ID "%s" is revoked.
pt: ID de utilizador "%s" está revogada.

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
pt: Tem certeza de que ainda deseja assiná-la? (s/N)

en:   Unable to sign.
pt:   Não é possível assinar.

en: User ID "%s" is expired.
pt: A ID de utilizador "%s" expirou.

en: User ID "%s" is not self-signed.
pt: A ID de utilizador "%s" não é auto-assinada.

en: User ID "%s" is signable.
pt: A ID de utilizador "%s" é assinável.

en: Sign it? (y/N)
pt: Assiná-la? (s/N)

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
pt: A auto-assinatura em "%s"
    é uma assinatura do tipo PGP 2.x.

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
pt: Quer promovê-la a uma auto-assinatura OpenPGP? (s/N)

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
pt: A sua assinatura atual em "%s"
    expirou.

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
pt: Deseja emitir uma nova assinatura para substituir a expirada? (s/N)

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
pt: A sua assinatura actual em "%s"
    é uma assinatura local.

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
pt: Quer promovê-la a uma assinatura exportável? (s/N)

en: "%s" was already locally signed by key %s
pt: "%s" já estava assinado localmente pela chave %s

en: "%s" was already signed by key %s
pt: "%s" já estava assinado pela chave %s

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
pt: Mesmo assim, quer voltar a assinar de novo? (s/N)

en: Nothing to sign with key %s
pt: Nada a assinar com a chave %s

en: This key has expired!
pt: Esta chave expirou!

en: This key is due to expire on %s.
pt: Esta chave vai expirar em %s.

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
pt: Quer que a sua assinatura expire na mesma altura? (S/n)

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
pt: Com que cuidado é que verificou que chave que está prestes a assinar
    pertence à pessoa correta? Se não souber o que responder, introduzir
    "0".

en:    (0) I will not answer.%s
pt:    (0) Não irei responder.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
pt:    (1) Não verifiquei.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
pt:    (2) Verifiquei por alto.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
pt:    (3) Verifiquei com bastante cuidado.%s

en: Your selection? (enter '?' for more information):
pt: A sua seleção? (introduzir '?' para mais informações):

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
pt: Tem certeza de que deseja assinar esta chave com a sua
    chave "%s" (%s)

en: This will be a self-signature.
pt: Isto será uma auto-assinatura.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
pt: AVISO: a assinatura não será marcada como não-exportável.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
pt: AVISO: a assinatura não será marcada como não-revogável.

en: The signature will be marked as non-exportable.
pt: A assinatura será marcada como não-exportável.

en: The signature will be marked as non-revocable.
pt: A assinatura será marcada como não-revogável.

en: I have not checked this key at all.
pt: Eu não cheguei a verificar esta chave.

en: I have checked this key casually.
pt: Eu verifiquei esta chave por alto.

en: I have checked this key very carefully.
pt: Eu verifiquei esta chave com muito cuidado.

en: Really sign? (y/N)
pt: De certeza que deseja assinar? (s/N)

en: signing failed: %s
pt: falha ao assinar: %s

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
pt: A chave apenas tem os itens de chave stub ou dentro-do-cartão -
    nenhuma frase-secreta para alterar.

en: key %s: error changing passphrase: %s
pt: chave %s: erro ao alterar a frase-secreta: %s

en: save and quit
pt: gravar e sair

en: show key fingerprint
pt: mostrar impressão digital da chave

en: show the keygrip
pt: mostrar o keygrip

en: list key and user IDs
pt: listar chave e IDs de utilizador

en: select user ID N
pt: selecionar ID de utilizador N

en: select subkey N
pt: selecionar subchave N

en: check signatures
pt: verificar assinaturas

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
pt: assinar IDs de utilizador selecionadas [* veja abaixo os comandos relacionados]

en: sign selected user IDs locally
pt: assinar localmente IDs de utilizador selecionadas

en: sign selected user IDs with a trust signature
pt: assinar IDs de utilizador selecionadas com uma assinatura da confiança

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
pt: assinar IDs de utilizador selecionadas com uma assinatura não-revogável

en: add a user ID
pt: adicionar uma ID de utilizador

en: add a photo ID
pt: adicionar uma ID fotográfica

en: delete selected user IDs
pt: apagar IDs de utilizador selecionadas

en: add a subkey
pt: adicionar uma subchave

en: add a key to a smartcard
pt: adicionar uma chave a um smartcard

en: move a key to a smartcard
pt: mover uma chave para um smartcard

en: convert a key to TPM form using the local TPM
pt: converter uma chave para a forma TPM usando o TPM local

en: move a backup key to a smartcard
pt: mover uma chave de backup para um smartcard

en: delete selected subkeys
pt: apagar subchaves selecionadas

en: add a revocation key
pt: adicionar uma chave de revogação

en: add an additional decryption subkey
pt: adicionar uma subchave adicional de decifração

en: delete signatures from the selected user IDs
pt: apagar assinaturas das IDs de utilizador selecionadas

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
pt: alterar a data de expiração da chave ou das subchaves selecionadas

en: flag the selected user ID as primary
pt: marcar a ID de utilizador selecionada como principal

en: list preferences (expert)
pt: listar preferências (perito)

en: list preferences (verbose)
pt: listar preferências (verboso)

en: set preference list for the selected user IDs
pt: definir lista de preferências para as IDs de utilizador selecionadas

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
pt: definir a URL preferencial do servidor de chaves para as IDs de utilizador selecionadas

en: set a notation for the selected user IDs
pt: definir uma notação para as IDs de utilizador selecionadas

en: change the passphrase
pt: alterar a frase-secreta

en: change the ownertrust
pt: alterar a ownertrust

en: revoke signatures on the selected user IDs
pt: revogar assinaturas nas IDs de utilizador selecionadas

en: revoke selected user IDs
pt: revogar IDs de utilizador selecionadas

en: revoke key or selected subkeys
pt: revogar chave ou subchaves selecionadas

en: enable key
pt: habilitar chave

en: disable key
pt: desabilitar chave

en: show selected photo IDs
pt: mostrar IDs fotográficas selecionadas

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
pt: compactar IDs de utilizador inutilizáveis e remover assinaturas inutilizáveis da chave

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
pt: compactar IDs de utilizador inutilizáveis e remover todas as assinaturas da chave

en: Secret key is available.
pt: Chave secreta está disponível.

en: Secret subkeys are available.
pt: Subchaves secretas estão disponíveis.

en: Note: the local copy of the secret key will only be deleted with "save".
pt: Nota: a cópia local da chave secreta só será apagada com "save".

en: Need the secret key to do this.
pt: É preciso a chave secreta para fazer isto.

en: * The 'sign' command may be prefixed with an 'l' for local signatures (lsign),
      a 't' for trust signatures (tsign), an 'nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
pt: * O comando 'sign' pode ter como prefixo com um 'l' para assinaturas
      locais (lsign), um 't' para assinaturas da confiança (tsign), um
      'nr' para assinaturas não-revogáveis (nrsign), ou qualquer
      combinação destes (ltsign, tnrsign, etc.).

en: Key is revoked.
pt: A chave está revogada.

en: Really sign all text user IDs? (y/N)
pt: De certeza que deseja assinar todas as IDs de utilizador de texto? (s/N)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
pt: De certeza que deseja assinar todas as IDs de utilizador? (s/N)

en: Hint: Select the user IDs to sign
pt: Dica: Selecione as IDs de utilizador para assinar

en: Unknown signature type '%s'
pt: Tipo de assinatura desconhecido '%s'

en: You must select at least one user ID.
pt: Você precisa selecionar pelo menos uma ID de utilizador.

en: (Use the '%s' command.)
pt: (Usar o comando '%s'.)

en: You can't delete the last user ID!
pt: Você não pode apagar a última ID de utilizador!

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
pt: De certeza que deseja remover todas as IDs de utilizador selecionadas? (s/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
pt: De certeza que deseja remover esta ID de utilizador? (s/N)

note: TRANSLATORS: Please take care: This is about moving the key and not about removing it.
en: Really move the primary key? (y/N)
pt: De certeza que deseja mover a chave principal? (s/N)

en: You must select exactly one key.
pt: Você deve selecionar exatamente uma chave.

en: Command expects a filename argument
pt: Comando espera como argumento um nome de ficheiro

en: Can't open '%s': %s
pt: Não é possível abrir '%s': %s

en: Error reading backup key from '%s': %s
pt: Erro ao ler a chave de backup a partir de '%s': %s

en: You must select at least one key.
pt: Você deve selecionar pelo menos uma chave.

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
pt: De certeza que você deseja apagar as chaves selecionadas? (s/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
pt: De certeza que você deseja apagar esta chave? (s/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
pt: De certeza que deseja revogar todas as IDs de utilizador selecionadas? (s/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
pt: De certeza que deseja revogar esta ID de utilizador? (s/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
pt: De certeza que você deseja revogar a chave inteira? (s/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
pt: De certeza que você deseja revogar as subchaves selecionadas? (s/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
pt: De certeza que você deseja revogar esta subchave? (s/N)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
pt: Owner trust não pode ser definida ao usar uma base de dados da
    confiança fornecido pelo utilizador

en: Set preference list to:
pt: Defina a lista de preferências para:

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
pt: De certeza que deseja atualizar as preferências para as IDs de utilizador selecionadas? (s/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
pt: De certeza que deseja atualizar as preferências? (s/N)

en: Save changes? (y/N)
pt: Gravar alterações? (s/N)

en: Quit without saving? (y/N)
pt: Sair sem gravar? (s/N)

en: deleting copy of secret key failed: %s
pt: falha ao apagar cópia da chave secreta: %s

en: Key not changed so no update needed.
pt: Chave não alterada, por isso, é necessária nenhuma atualização.

en: cannot revoke the last valid user ID.
pt: não é possível revogar a última ID de utilizador válida.

en: revoking the user ID failed: %s
pt: falha ao revogar a ID de utilizador: %s

en: setting the primary user ID failed: %s
pt: falha ao definir a ID de utilizador principal: %s

en: setting the ownertrust to '%s' failed: %s
pt: falha ao definir a ownertrust para '%s': %s

en: "%s" is not a fingerprint
pt: "%s" não é uma impressão digital

en: "%s" is not the primary fingerprint
pt: "%s" não é a impressão digital principal

en: Invalid user ID '%s': %s
pt: ID de utilizador '%s' inválida: %s

en: No matching user IDs.
pt: Não há IDs de utilizador correspondentes.

en: Nothing to sign.
pt: Nada a assinar.

en: creating key signature failed: %s
pt: falha ao criar a assinatura da chave: %s

en: Not signed by you.
pt: Não assinado por você.

en: revoking the key signature failed: %s
pt: falha ao revogar a assinatura da chave: %s

en: '%s' is not a valid expiration time
pt: '%s' não é um tempo de expiração válido

en: "%s" is not a proper fingerprint
pt: "%s" não é propriamente uma impressão digital

en: subkey "%s" not found
pt: subchave "%s" não encontrada

en: Preferred keyserver:
pt: Servidor de chaves preferido:

en: Notations:
pt: Notações:

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
pt: Não há preferências numa ID de utilizador tipo PGP 2.x.

en: The following key was revoked on %s by %s key %s
pt: A chave seguinte foi revogada em %s pela chave %s de %s

en: This key may be revoked by %s key %s
pt: Esta chave pode ser revogada pela chave %s de %s

en: (sensitive)
pt: (sensitivo)

en: created: %s
pt: criada: %s

en: revoked: %s
pt: revogada: %s

en: expired: %s
pt: expirada: %s

en: expires: %s
pt: expira: %s

en: usage: %s
pt: uso: %s

en: card-no:
pt: nº do cartão:

en: trust: %s
pt: confiança: %s

en: validity: %s
pt: validade: %s

en: This key has been disabled
pt: Esta chave foi desabilitada

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
pt: Note que a validade da chave mostrada não é necessariamente a
    correta a menos que reinicie o programa.

en: revoked
pt: revogada

en: expired
pt: expirada

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
pt: AVISO: nenhuma ID de utilizador foi marcada como principal.  Este
                  comando pode fazer com que uma ID de utilizador diferente
                  se torne como a presumida principal.

en: WARNING: Your encryption subkey expires soon.
pt: AVISO: Sua subchave de cifração expira em breve.

en: You may want to change its expiration date too.
pt: Você pode também querer alterar sua data de expiração.

en: WARNING: No valid encryption subkey left over.
pt: AVISO: Sobrou nenhuma subchave de cifração válida.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
pt: AVISO: Esta chave é do tipo PGP2. Se adicionar uma ID fotográfica
           algumas versão do PGP podem rejeitar a chave.

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
pt: Tem a certeza de que ainda deseja adicioná-la? (s/N)

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
pt: Não pode adicionar uma ID fotográfica a uma chave tipo PGP2.

en: Such a user ID already exists on this key!
pt: Esse ID de utilizador já existe nesta chave!

en: Delete this good signature? (y/N/q)
pt: Apagar esta assinatura válida? (s/N/q)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
pt: Apagar esta assinatura inválida? (s/N/q)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
pt: Apagar esta assinatura desconhecida? (s/N/q)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
pt: De certeza que deseja apagar esta auto-assinatura? (s/N)

en: Deleted %d signature.
     | Deleted %d signatures.
pt[0]: %d assinatura apagada.
pt[1]: %d assinaturas apagadas.

en: Nothing deleted.
pt: Nada apagada.

en: invalid
pt: inválida

en: User ID "%s" compacted: %s
pt: ID de utilizador "%s" compactada: %s

en: User ID "%s": %d signature removed
     | User ID "%s": %d signatures removed
pt[0]: ID do utilizador "%s": %d assinatura removida
pt[1]: ID do utilizador "%s": %d assinaturas removidas

en: User ID "%s": already minimized
pt: ID de utilizador "%s": já estava minimizada

en: User ID "%s": already clean
pt: ID de utilizador "%s": já estava limpa

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
pt: AVISO: Esta chave é do tipo PGP 2.x. Se adicionar uma revogadora designada
           algumas versão do PGP podem rejeitar esta chave.

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
pt: Não pode adicionar uma revogadora designada a uma chave tipo PGP 2.x.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
pt: Introduzir a ID de utilizador da revogadora designada:

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
pt: não pode nomear uma chave do tipo PGP 2.x como revogadora designada

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
pt: não pode nomear uma chave como revogadora designada de si própria

en: this key has already been designated as a revoker
pt: esta chave já foi designada como revogadora

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
pt: ATENÇÃO: a nomeação de uma chave como revogadora designada não pode ser desfeita!

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
pt: Tem certeza de que deseja nomear esta chave como uma revogadora designada? (s/N)

en: Enter the fingerprint of the additional decryption subkey:
pt: Introduzir a impressão digital da subchave de decifração adicional:

en: Did you specify the fingerprint of a subkey?
pt: Especificou a impressão digital de uma subchave?

en: key "%s" is already on this keyblock
pt: A chave "%s" já está neste keyblock

en: Are you sure you want to change the expiration time for multiple subkeys? (y/N)
pt: Tem certeza de que deseja alterar o tempo de expiração de várias subchaves? (s/N)

en: Changing expiration time for a subkey.
pt: Alterando o tempo de expiração de uma subchave.

en: Changing expiration time for the primary key.
pt: Modificando a data de expiração para a chave principal.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
pt: Você não pode modificar a data de expiração de uma chave v3

en: Changing usage of a subkey.
pt: Alterando a utilização de uma subchave.

en: Changing usage of the primary key.
pt: Alterando a utilização da chave principal.

en: signing subkey %s is already cross-certified
pt: a subchave de assinatura %s já é cruzadamente certificada

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
pt: a subchave %s não assina e, por isso, não precisa ser cruzadamente certificada

en: Please select exactly one user ID.
pt: Selecione exatamente uma ID de utilizador.

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
pt: ignorando a auto-assinatura v3 na ID de utilizador "%s"

en: Enter your preferred keyserver URL:
pt: Introduzir a URL do servidor de chaves preferido:

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
pt: Tem certeza de que deseja substituí-la? (s/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
pt: Tem certeza de que deseja apagá-la? (s/N)

en: Enter the notation:
pt: Introduzir a notação:

en: Proceed? (y/N)
pt: Prosseguir? (s/N)

en: No user ID with index %d
pt: Nenhuma ID de utilizador com índice %d

en: No user ID with hash %s
pt: Nenhuma ID de utilizador com hash %s

en: No subkey with key ID '%s'.
pt: Nenhuma subchave com ID de chave '%s'.

en: No subkey with index %d
pt: Nenhuma subchave com índice %d

en: user ID: "%s"
pt: ID de utilizador: "%s"

en: signed by your key %s on %s%s%s
pt: assinado pela sua chave %s em %s%s%s

en:  (non-exportable)
pt:  (não-exportável)

en: This signature expired on %s.
pt: Esta assinatura expirou em %s.

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
pt: Tem a certeza de que ainda deseja revogá-la? (s/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
pt: Criar um certificado de revogação para esta assinatura? (s/N)

en: You have signed these user IDs on key %s:
pt: Você assinou estas IDs de utilizador na chave %s:

en:  (non-revocable)
pt:  (não-revogável)

en: revoked by your key %s on %s
pt: revogado pela sua chave %s em %s

en: You are about to revoke these signatures:
pt: Está prestes a revogar estas assinaturas:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
pt: De certeza que deseja criar os certificados de revogação? (s/N)

en: no secret key
pt: nenhuma chave secreta

en: tried to revoke a non-user ID: %s
pt: tentou revogar uma ID sem-utilizador: %s

en: user ID "%s" is already revoked
pt: ID de utilizador "%s" já está revogada

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
pt: AVISO: a assinatura da ID do utilizador está a %d segundos no futuro

en: Cannot revoke the last valid user ID.
pt: Não é possível revogar a última ID de utilizador válida.

en: Key %s is already revoked.
pt: A chave %s já está revogada.

en: Subkey %s is already revoked.
pt: A subchave %s já está revogada.

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
pt: Exibindo ID fotográfica %s de tamanho %ld para a chave %s (uid %d)

en: invalid value for option '%s'
pt: valor inválido para a opção '%s'

en: preference '%s' duplicated
pt: preferência '%s' duplicada

en: too many cipher preferences
pt: demasiadas preferências da cifra

en: too many digest preferences
pt: demasiadas preferências de digest

en: too many compression preferences
pt: demasiadas preferências de compressão

en: too many AEAD preferences
pt: demasiadas preferências AEAD

en: invalid item '%s' in preference string
pt: item inválido '%s' na string de preferência

en: writing direct signature
pt: escrevendo a assinatura direta

en: writing self signature
pt: escrevendo a auto-assinatura

en: writing key binding signature
pt: escrevendo a assinatura ligada a uma chave

en: keysize invalid; using %u bits
pt: tamanho de chave inválido; usando %u bits

en: keysize rounded up to %u bits
pt: tamanho da chave arredondado para %u bits

en: WARNING: some OpenPGP programs can't handle a DSA key with this digest size
pt: AVISO: alguns programas OpenPGP não conseguem lidar com uma chave DSA deste tamanho de digest

en: Sign
pt: Assinar

en: Certify
pt: Certificar

en: Encrypt
pt: Cifrar

en: Authenticate
pt: Autenticar

note: TRANSLATORS: Please use only plain ASCII characters for the * translation.  If this is not possible use single digits.  The * string needs to 8 bytes long. Here is a description of the * functions: * *   s = Toggle signing capability *   e = Toggle encryption capability *   a = Toggle authentication
en: SsEeAaQq
pt: SsEeAaTt

en: Possible actions for this %s key:
pt: Ações possíveis para esta chave %s:

en: Current allowed actions:
pt: Ações permitidas atualmente:

en:    (%c) Toggle the sign capability
pt:    (%c) Alternar o capacidade de assinar

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
pt:    (%c) Alternar a capacidade de cifrar

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
pt:    (%c) Alternar a capacidade de autenticação

en:    (%c) Finished
pt:    (%c) Terminado

en:    (%d) RSA and RSA%s
pt:    (%d) RSA e RSA%s

en:    (%d) DSA and Elgamal%s
pt:    (%d) DSA e Elgamal%s

en:    (%d) DSA (sign only)%s
pt:    (%d) DSA (apenas de assinar)%s

en:    (%d) RSA (sign only)%s
pt:    (%d) RSA (apenas de assinar)%s

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)%s
pt:    (%d) Elgamal (apenas de cifrar)%s

en:    (%d) RSA (encrypt only)%s
pt:    (%d) RSA (apenas de cifrar)%s

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)%s
pt:    (%d) DSA (defina as suas capacidades)%s

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)%s
pt:    (%d) RSA (defina as suas capacidades)%s

en:    (%d) ECC (sign and encrypt)%s
pt:    (%d) ECC (de assinar e cifrar)%s

en:  *default*
pt:  *pré-definição*

en:   (%d) ECC (sign only)
pt:   (%d) ECC (apenas de assinar)

en:   (%d) ECC (set your own capabilities)%s
pt:   (%d) ECC (defina as suas capacidades)%s

en:   (%d) ECC (encrypt only)%s
pt:   (%d) ECC (apenas de cifrar)%s

en:   (%d) Existing key%s
pt:   (%d) Chave existente%s

en:   (%d) Existing key from card%s
pt:   (%d) Chave do cartão existente%s

en:   (%d) ECC and Kyber%s
pt:   (%d) ECC e Kyber%s

en:   (%d) Kyber (encrypt only)%s
pt:   (%d) Kyber (apenas de cifrar)%s

en: Enter the keygrip:
pt: Introduzir o keygrip:

en: No key with this keygrip
pt: Nenhuma chave com este keygrip

en: Not a valid keygrip (expecting 40 hex digits)
pt: Não é um keygrip válido (à espera de 40 dígitos hex)

en: error reading the card: %s
pt: erro ao ler o cartão: %s

en: Serial number of the card: %s
pt: Número de série do cartão: %s

en: Available keys:
pt: Chaves disponíveis:

en: rounded to %u bits
pt: arredondado para %u bits

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
pt: As chaves %s podem estar entre %u e %u bits de comprimento.

en: What keysize do you want for the subkey? (%u)
pt: Qual o tamanho de chave que você deseja para a subchave? (%u)

en: Requested keysize is %u bits
pt: O tamanho de chave pedido é %u bits

en: Please select which elliptic curve you want:
pt: Selecione qual a curva elíptica que você deseja:

en: Please select the %s variant you want:
pt: Selecione a variação de %s desejada:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
pt: Especifique quando a chave expira.
             0 = chave não expira
          <n>  = chave expira em n dias
          <n>w = chave expira em n semanas
          <n>m = chave expira em n meses
          <n>y = chave expira em n anos

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
pt: Especifique quando a assinatura expira.
             0 = assinatura não expira
          <n>  = assinatura expira em n dias
          <n>w = assinatura expira em n semanas
          <n>m = assinatura expira em n meses
          <n>y = assinatura expira em n anos

en: Key is valid for? (0)
pt: Quando a chave expira? (0)

en: Signature is valid for? (%s)
pt: Quando a assinatura expira? (%s)

en: invalid value
pt: valor inválido

en: Key does not expire at all
pt: A chave não expira de forma alguma

en: Signature does not expire at all
pt: A assinatura não expira de forma alguma

en: Key expires at %s
pt: A chave expira em %s

en: Signature expires at %s
pt: A assinatura expira em %s

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
pt: O seu sistema não consegue mostrar datas para além de 2038.
    No entanto, será lidado corretamente até 2106.

en: Is this correct? (y/N)
pt: Isto está correto? (s/N)

en: 
    GnuPG needs to construct a user ID to identify your key.
pt: 
    O GnuPG precisa construir uma ID de utilizador para identificar sua chave.

note: TRANSLATORS: This string is in general not anymore used but you should keep your existing translation.  In case the new string is not translated this old string will be used.
en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
pt: 
    Você precisa de uma ID de utilizador para identificar sua chave; o
    software constrói a ID de utilizador a partir de o Nome Verdadeiro, o
    Comentário, e o Endereço de email com esta forma:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"

en: Real name:
pt: Nome verdadeiro:

en: Invalid character in name
pt: Caractere inválido no nome

en: The characters '%s' and '%s' may not appear in name
pt: Os caracteres '%s' e '%s' não podem aparecer no nome

en: Email address:
pt: Endereço de email:

en: Not a valid email address
pt: Endereço de email inválido

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Invalid character in comment
pt: Caractere inválido no comentário

en: You are using the '%s' character set.
pt: Você está usando o set de caracteres '%s'.

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
pt: Você selecionou este USER-ID:
        "%s"

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
pt: Não coloque o endereço de email no nome verdadeiro ou no comentário

en: Such a user ID already exists on this key!
pt: Tal ID de utilizador já existe nesta chave!

note: TRANSLATORS: These are the allowed answers in lower and uppercase.  Below you will find the matching string which should be translated accordingly and the letter changed to match the one in the answer string. n = Change name c = Change comment e = Change email o = Okay (ready, continue) q = Quit
en: NnCcEeOoQq
pt: NnCcEeOoSs

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
pt: Alterar (N)ome, (C)omentário, (E)mail, ou (S)air?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
pt: Alterar (N)ome, (C)omentário, (E)ndereço, ou (O)k/(S)air?

en: Change (N)ame, (E)mail, or (Q)uit?
pt: Alterar (N)ome, (E)mail, ou (S)air?

en: Change (N)ame, (E)mail, or (O)kay/(Q)uit?
pt: Alterar (N)ome, (E)mail, ou (O)k/(S)air?

en: Please correct the error first
pt: Corrija primeiro o erro

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
pt: Precisamos gerar muitos bytes aleatórios. É uma boa ideia realizar outra
    atividade (escrever no teclado, mover o rato, usar os discos) durante a
    geração dos números primos; isto dá ao gerador de números aleatórios
    uma hipótese maior de ganhar entropia suficiente.

en: WARNING: v4 is specified, but overridden by v5.
pt: AVISO: v4 está especificada, mas é sobreposta pela v5.

en: Key generation failed: %s
pt: A geração de chaves falhou: %s

en: About to create a key for:
        "%s"
pt: Prestes a criar uma chave para:
        "%s"

en: Continue? (Y/n)
pt: Continuar? (S/n)

en: A key for "%s" already exists
pt: Já existe uma chave para "%s"

en: Create anyway? (y/N)
pt: Mesmo assim, criar? (s/N)

en: creating anyway
pt: mesmo assim, criando

en: Note: Use "%s %s" for a full featured key generation dialog.
pt: Nota: Usar "%s %s" para uma caixa de diálogo completa de geração de chave.

en: Key generation canceled.
pt: Geração de chave cancelada.

en: can't create backup file '%s': %s
pt: não é possível criar o ficheiro de backup '%s': %s

en: Note: backup of card key saved to '%s'
pt: Nota: backup da chave do cartão guardada em '%s'

en: Warning: Although the key has been written to the card, a backup file was
             not properly written to the disk.  You may want to repeat the
             entire operation or just create a new encryption key on the card.
pt: Aviso: Embora a chave tenha sido escrita no cartão, um ficheiro de
           backup não foi corretamente escrito no disco. Você poderá
           repetir toda a operação ou apenas criar uma nova chave de
           cifração no cartão.

en: writing public key to '%s'
pt: escrevendo chave pública para '%s'

en: no writable public keyring found: %s
pt: nenhum porta-chaves público com permissão de escrita encontrado: %s

en: error writing public keyring '%s': %s
pt: erro ao escrever o porta-chaves público '%s': %s

en: public and secret key created and signed.
pt: chaves pública e privada criadas e assinadas.

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
pt: Repare que esta chave não pode ser usada para cifração.  Poderá querer usar
    o comando "--edit-key" para gerar uma subchave com esta finalidade.

en: Note: The key has been created with one or more ADSK!
pt: Nota: Esta chave foi criada com ADSK!

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
pt: chave foi criada %lu segundo no futuro (deformação temporal ou problema de relógio)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
pt: chave foi criada %lu segundos no futuro (deformação temporal ou problema de relógio)

en: Note: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
pt: Nota: a criação de subchaves para chaves v3 não é compatível com OpenPGP

en: Secret parts of primary key are not available.
pt: Partes secretas da chave principal não disponíveis.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
pt: Partes secretas da chave principal estão armazenadas no cartão.

en: Really create? (y/N)
pt: De certeza que deseja criar? (s/N)

en: never
pt: nunca

en: Features:
pt: Características:

en: Keyserver no-modify
pt: Servidor de chaves no-modify

en: Critical signature policy:
pt: Política de assinatura crítica:

en: Signature policy:
pt: Política de assinatura:

en: Critical preferred keyserver:
pt: Servidor de chaves preferencial crítico:

en: Critical signature notation:
pt: Notação de assinatura crítica:

en: Signature notation:
pt: Notação de assinatura:

en: %d good signature
     | %d good signatures
pt[0]: %d assinatura válida
pt[1]: %d assinaturas válidas

en: %d signature not checked due to an error
     | %d signatures not checked due to errors
pt[0]: %d assinatura não verificada devido a erro
pt[1]: %d assinaturas não verificadas devido a erros

en: Warning: %lu key skipped due to its large size
     | Warning: %lu keys skipped due to their large sizes
pt[0]: Aviso: %lu chave ignorada devido ao seu tamanho grande
pt[1]: Aviso: %lu chaves ignoradas devido aos seus tamanhos grandes

en: Keyring
pt: Porta-chaves

en: revocation comment:
pt: comentário da revogação:

en: Revocable by:
pt: Revocável por:

en: error writing to stdout: %s
pt: erro ao escrever em stdout: %s

en: Primary key fingerprint:
pt: Impressão digital da chave principal:

en:      Subkey fingerprint:
pt:        Impressão digital da subchave:

note: TRANSLATORS: this should fit into 24 bytes so that the * fingerprint data is properly aligned with the user ID
en:  Primary key fingerprint:
pt:   Impressão chave princ.:

en:       Subkey fingerprint:
pt:    Impressão da subchave:

en:       Key fingerprint =
pt:    Impressão da chave =

en:       Card serial no. =
pt: Nº de série do cartão =

en: caching keyring '%s'
pt: guardando na cache do porta-chaves '%s'

en: %lu keys cached so far (%lu signature)
     | %lu keys cached so far (%lu signatures)
pt[0]: %lu chaves que, até agora, foram guardadas na cache (%lu assinatura)
pt[1]: %lu chaves que, até agora, foram guardadas na cache (%lu assinaturas)

en: %lu key cached | %lu keys cached
pt[0]: %lu chave guardada na cache
pt[1]: %lu chaves guardadas na cache

en:  (%lu signature)
     |  (%lu signatures)
pt[0]:  (%lu assinatura)
pt[1]:  (%lu assinaturas)

en: %s: keyring created
pt: %s: porta-chaves criado

en: override proxy options set for dirmngr
pt: sobrepor opções de proxy definidas para dirmngr

en: include revoked keys in search results
pt: incluir chaves revogadas nos resultados da pesquisa

en: include subkeys when searching by key ID
pt: incluir subchaves ao pesquisar pela ID de chave

en: override timeout options set for dirmngr
pt: sobrepor opções de tempo limite definidas para dirmngr

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
pt: obter chaves automaticamente quando se verifica assinaturas

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
pt: honrar a URL do servidor de chaves preferencial definida na chave

en: update a key before sending it
pt: atualizar uma chave antes de a enviar

en: disabled
pt: desabilitado

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
pt: Introduzir o(s) número(s), N)ext, ou Q)uit >

en: invalid keyserver protocol (us %d!=handler %d)
pt: protocolo de servidor de chaves inválido (nós %d!=handler %d)

en: "%s" not a key ID: skipping
pt: "%s" não é uma ID de chave: ignorando

en: "%s" not a fingerprint: skipping
pt: "%s" não é uma impressão digital: ignorando

en: refreshing %d key from %s
     | refreshing %d keys from %s
pt[0]: atualizando %d chave de %s
pt[1]: atualizando %d chaves de %s

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
pt: AVISO: não é possível atualizar a chave %s via %s: %s

en: key "%s" not found on keyserver
pt: chave "%s" não encontrada no servidor de chaves

en: key not found on keyserver
pt: chave não encontrada no servidor de chaves

en: requesting key %s from %s
pt: pedindo chave %s de %s

en: no keyserver known
pt: nenhum servidor de chaves conhecido

en: upload skipped due to non-LDAP keyserver
pt: upload ignorado devido a servidor de chaves não-LDAP

en: skipped "%s": %s
pt: ignorado "%s": %s

en: sending key %s to %s
pt: enviando a chave %s para %s

en: requesting key from '%s'
pt: pedindo chave de '%s'

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
pt: AVISO: não é possível buscar o URI %s: %s

en: weird size for an encrypted session key (%d)
pt: tamanho estranho para uma chave de sessão cifrada (%d)

en: %s.%s encrypted session key
pt: %s.%s chave de sessão cifrada

en: %s.%s encrypted data
pt: %s.%s dados cifrados

en: encrypted with unknown algorithm %d.%s
pt: cifrado com algoritmo desconhecido %d.%s

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
pt: frase-secreta gerada com algoritmo de digest desconhecido %d

en: public key is %s
pt: chave pública é %s

en: encrypted with %s key, ID %s, created %s
pt: cifrado com chave %s, ID %s, criado em %s

en: encrypted with %s key, ID %s
pt: cifrado com chave %s, ID %s

en: WARNING: key is not quantum-resistant
pt: AVISO: a chave não é resistente-a-quântica

en: WARNING: multiple plaintexts seen
pt: AVISO: vários textos simples vistos

en: encrypted with %lu passphrases
pt: cifrado com %lu frase-secretas

en: encrypted with 1 passphrase
pt: cifrado com 1 frase-secreta

en: public key decryption failed: %s
pt: falha ao decifrar com chave pública: %s

en: public key encrypted data: good DEK
pt: dados cifrados com chave pública: DEK válido

en: assuming %s encrypted data
pt: assumindo %s dados cifrados

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
pt: a cifra IDEA não está disponível, tentando utilizar %s invés

en: WARNING: message was not integrity protected
pt: AVISO: a mensagem não tinha proteção de integridade

en: Hint: If this message was created before the year 2003 it is
    likely that this message is legitimate.  This is because back
    then integrity protection was not widely used.
pt: Dica: Se esta mensagem foi criada antes do ano de 2003 é
    provável que esta mensagem seja legítima.  Isto porque dantes
    a proteção da integridade não era amplamente utilizada.

en: Use the option '%s' to decrypt anyway.
pt: Usar a opção '%s' para, mesmo assim, decifrar.

en: decryption forced to fail!
pt: decifração forçada a falhar!

en: decryption okay
pt: decifração ok

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
pt: CUIDADO: a mensagem cifrada foi manipulada!

en: decryption failed: %s
pt: decifração falhou: %s

en: operation forced to fail due to unfulfilled compliance rules
pt: operação forçada a falhar devido a regras de conformidade não cumpridas

en: Note: sender requested "for-your-eyes-only"
pt: Nota: remetente pediu "for-your-eyes-only"

en: original file name='%.*s'
pt: nome do ficheiro original='%.*s'

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
pt: revogação autónoma - usar "gpg --import" para aplicar

en: no signature found
pt: nenhuma assinatura encontrada

en: BAD signature from "%s"
pt: Assinatura INVÁLIDA de "%s"

en: Expired signature from "%s"
pt: Assinatura expirada de "%s"

en: Good signature from "%s"
pt: Assinatura válida de "%s"

en: signature verification suppressed
pt: verificação de assinatura suprimida

en: can't handle this ambiguous signature data
pt: não é possível lidar com esses dados de assinatura ambíguos

en: Signature made %s
pt: Assinatura feita em %s

en:                using %s key %s
pt:        usando a chave %s de %s

en: Signature made %s using %s key ID %s
pt: Assinatura feita em %s usando %s com ID de chave %s

en:                issuer "%s"
pt:               emissor "%s"

en: Key available at:
pt: Chave disponível em:

en: Note: Use '%s' to make use of this info
pt: Nota: Usar '%s' para fazer uso desta info

en: [uncertain]
pt: [incerto]

en: WARNING: This key is not suitable for signing in %s mode
pt: AVISO: Esta chave não é adequada para assinar no modo %s

en: Signature expired %s
pt: A assinatura expirou %s

en: Signature expires %s
pt: A assinatura expira %s

en: %s signature, digest algorithm %s%s%s
pt: assinatura %s, algoritmo de digest %s%s%s

en: binary
pt: binário

en: textmode
pt: modo de texto

en: unknown
pt: desconhecido

en: , key algorithm
pt: , algoritmo da chave

en: WARNING: not a detached signature; file '%s' was NOT verified!
pt: ATENÇÃO: não é uma assinatura desanexada; ficheiro '%s' NÃO foi verificado!

en: Can't check signature: %s
pt: Não é possível verificar a assinatura: %s

en: not a detached signature
pt: não é uma assinatura desanexada

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
pt: AVISO: várias assinaturas detetadas.  Apenas a primeira será verificada.

en: standalone signature of class 0x%02x
pt: assinatura autónoma da classe 0x%02x

en: old style (PGP 2.x) signature
pt: tipo de assinatura antigo (PGP 2.x)

en: fstat of '%s' failed in %s: %s
pt: fstat de '%s' falhou em %s: %s

en: fstat(%d) failed in %s: %s
pt: fstat(%d) falhou em %s: %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
pt: AVISO: usando o algoritmo de chave pública experimental %s

en: WARNING: Elgamal sign+encrypt keys are deprecated
pt: AVISO: chaves Elgamal de assinar+cifrar estão depreciadas

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
pt: AVISO: usando o algoritmo de cifra experimental %s

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
pt: AVISO: usando o algoritmo de digest experimental %s

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
pt: AVISO: o algoritmo de digest %s foi depreciado

en: Note: signatures using the %s algorithm are rejected
pt: Nota: as assinaturas que usam o algoritmo %s são rejeitadas

en: Note: third-party key signatures using the %s algorithm are rejected
pt: Nota: assinaturas de chave de terceiros usando o algoritmo %s são rejeitadas

en: (reported error: %s)
pt: (reportado erro: %s)

en: (reported error: %s <%s>)
pt: (reportado erro: %s <%s>)

en: (further info:
pt: (mais informações:

en: %s:%d: deprecated option "%s"
pt: %s:%d: opção "%s" depreciada

en: please use "%s%s" instead
pt: use "%s%s" invés

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
pt: AVISO: "%s" é um comando depreciado - não o use

en: %s:%u: "%s" is obsolete in this file - it only has effect in %s
pt: %s:%u: "%s" está obsoleto neste ficheiro - ele só tem efeito em %s

en: WARNING: "%s%s" is an obsolete option - it has no effect except on %s
pt: AVISO: "%s%s" é uma opção obsoleta - não tem efeito exceto em %s

en: Uncompressed
pt: Descomprimido

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: uncompressed|none
pt: descomprimido|nenhum

en: this message may not be usable by %s
pt: esta mensagem poderá não ser utilizável pelo %s

en: enabled
pt: habilitado

en: ambiguous option '%s'
pt: opção ambígua '%s'

en: unknown option '%s'
pt: opção desconhecida '%s'

en: ECDSA public key is expected to be in SEC encoding multiple of 8 bits
pt: É esperado que a chave pública ECDSA esteja na codificação SEC múltiplo de 8 bits

en: unknown weak digest '%s'
pt: digest '%s' fraco e desconhecido

en: File '%s' exists.
pt: O ficheiro '%s' existe.

en: Overwrite? (y/N)
pt: Sobrescrever? (s/N)

en: %s: unknown suffix
pt: %s: sufixo desconhecido

en: Enter new filename
pt: Introduzir um novo nome de ficheiro

en: writing to stdout
pt: escrevendo em stdout

en: assuming signed data in '%s'
pt: assumindo dados assinados em '%s'

en: can't handle public key algorithm %d
pt: não é possível lidar com o algoritmo de chave pública %d

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
pt: AVISO: chave de sessão simetricamente cifrada potencialmente insegura

en: Unknown critical signature notation:
pt: Notação de assinatura crítica desconhecida:

en: subpacket of type %d has critical bit set
pt: sub-pacote do tipo %d tem bit crítico definido

en: Please enter the passphrase for decryption.
pt: Introduza a frase-secreta para decifração.

en: Enter passphrase
pt: Introduzir a frase-secreta

en: cancelled by user
pt: cancelada pelo utilizador

en:  (main key ID %s)
pt:  (ID da chave principal %s)

en: Please enter the passphrase to unlock the OpenPGP secret key:
pt: Introduza a frase-secreta para desbloquear a chave secreta OpenPGP:

en: Please enter the passphrase to import the OpenPGP secret key:
pt: Introduza a frase-secreta para importar a chave secreta OpenPGP:

en: Please enter the passphrase to export the OpenPGP secret subkey:
pt: Introduza a frase-secreta para exportar a subchave secreta OpenPGP:

en: Please enter the passphrase to export the OpenPGP secret key:
pt: Introduza a frase-secreta para exportar a chave secreta OpenPGP:

en: Do you really want to permanently delete the OpenPGP secret subkey key:
pt: De certeza que você deseja apagar permanentemente a subchave secreta OpenPGP:

en: Do you really want to permanently delete the OpenPGP secret key:
pt: De certeza que você deseja apagar permanentemente a chave secreta OpenPGP:

en: Please enter the passphrase to export the secret key with keygrip:
pt: Introduza a frase-secreta para exportar a chave secreta com keygrip:

en: %s
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s,
    created %s%s.
    %s
pt: %s
    "%.*s"
    %u-bit chave %s, ID %s,
    criada %s%s.
    %s

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
pt: 
    Escolha uma imagem para usar como ID fotográfica.  A imagem deve ser um
    ficheiro JPEG.
    Lembre-se de que a imagem é armazenada dentro da sua chave pública.
    Se você usar uma imagem muito grande, sua chave também se vai tornar
    muito grande!
    Manter a imagem perto de 240x288 é um bom tamanho para se usar.

en: Enter JPEG filename for photo ID:
pt: Introduzir um nome do ficheiro JPEG para a ID fotográfica:

en: unable to open JPEG file '%s': %s
pt: não é possível abrir o ficheiro JPEG '%s': %s

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
pt: Este JPEG é mesmo grande (%d bytes) !

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
pt: Tem certeza de que deseja usá-lo? (s/N)

en: '%s' is not a JPEG file
pt: '%s' não é um ficheiro JPEG

en: Is this photo correct (y/N/q)?
pt: Esta foto está correta? (s/N/q)

en: no remote program execution supported
pt: não há suporte a execução de programas remotos

en: this platform requires temporary files when calling external programs
pt: esta plataforma requer ficheiros temporários ao chamar programas externos

en: unable to execute shell '%s': %s
pt: não é possível executar o shell '%s': %s

en: unnatural exit of external program
pt: saída não natural do programa externo

en: system error while calling external program: %s
pt: erro do sistema ao chamar o programa externo: %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) '%s': %s
pt: AVISO: não é possível remover o ficheiro temporário (%s) '%s': %s

en: WARNING: unable to remove temp directory '%s': %s
pt: AVISO: não é possível remover a pasta temporária '%s': %s

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
pt: As chamadas de programa externo estão desativadas devido a opções não
    seguras de permissões de ficheiro

en: unable to display photo ID!
pt: não é possível exibir uma ID fotográfica!

note: TRANSLATORS: These are the allowed answers in lower and uppercase.  Below you will find the matching strings which should be translated accordingly and the letter changed to match the one in the answer string. i = please show me more information m = back to the main menu s = skip this key q = quit
en: iImMqQsS
pt: mMvVsSiI

en: No trust value assigned to:
pt: Nenhum valor da confiança atribuído a:

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
pt: Quanto é que você confia que esta chave realmente pertence a tal utilizador?

en:   %d = I don't know or won't say
pt:   %d = Não sei ou não vou dizer

en:   %d = I do NOT trust
pt:   %d = NÃO confio

en:   %d = I trust ultimately
pt:   %d = Confio plenamente

en:   m = back to the main menu
pt:   v = voltar ao menu principal

en:   s = skip this key
pt:   i = ignorar esta chave

en:   q = quit
pt:   s = sair

en: The minimum trust level for this key is: %s
pt: O nível mínimo da confiança para esta chave é: %s

en: Your decision?
pt: Sua decisão?

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
pt: De certeza que você deseja definir confiança plena para esta chave? (s/N)

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
pt: Certificados que levam a uma chave confiada plenamente:

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
pt: %s: Não há garantia de que esta chave pertence a tal utilizador

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
pt: %s: Há garantia limitada de que esta chave pertence a tal utilizador

en: This key probably belongs to the named user
pt: Esta chave provavelmente pertence a tal utilizador

en: This key belongs to us
pt: Esta chave pertence-nos

en: %s: This key is bad!  It has been marked as untrusted!
pt: %s: Esta chave é inválida!  Foi marcada como não confiável!

en: This key is bad!  It has been marked as untrusted!  If you
    *really* know what you are doing, you may answer the next
    question with yes.
pt: Esta chave é inválida!  Foi marcada como não confiável!  Se você
    tem a *certeza* do que está fazendo, você pode responder à próxima
    pergunta com sim.

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
pt: NÃO é certo que a chave pertença à pessoa da ID de utilizador.
    Se você tem a *certeza* do que está fazendo, você pode responder
    à próxima pergunta com sim.

en: Use this key anyway? (y/N)
pt: Mesmo assim, usar esta chave? (s/N)

en: WARNING: Using untrusted key!
pt: AVISO: Usando chave não confiável!

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
pt: AVISO: esta chave pode estar revogada (chave de revogação não presente)

en: checking User ID "%s"
pt: verificando a ID de Utilizador "%s"

en: option %s given but issuer "%s" does not match
pt: opção %s dada, mas não corresponde ao emissor "%s"

en: issuer "%s" does not match any User ID
pt: o emissor "%s" não corresponde a qualquer ID de Utilizador

en: option %s given but no matching User ID found
pt: opção %s dada, mas nenhuma ID de utilizador correspondente encontrada

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
pt: AVISO: Esta chave foi revogada pela sua revogadora designada!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
pt: AVISO: Esta chave foi revogada pelo seu dono!

en:          This could mean that the signature is forged.
pt:          Isto pode significar que a assinatura é falsificada.

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
pt: AVISO: Esta subchave foi revogada pelo seu dono!

en: Note: This key has been disabled.
pt: Nota: Esta chave foi desabilitada.

en: Note: This key has expired!
pt: Nota: Esta chave expirou!

en: WARNING: The key's User ID is not certified with a trusted signature!
pt: AVISO: A ID de utilizador da chave não está certificada com uma assinatura confiável!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
pt: AVISO: Esta chave não está certificada com uma assinatura confiável!

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
pt:          Não há indicação que a assinatura pertença ao dono.

en: WARNING: We do NOT trust this key!
pt: AVISO: Nós NÃO confiamos nesta chave!

en:          The signature is probably a FORGERY.
pt:          A assinatura é provavelmente uma FALSIFICAÇÃO.

en: WARNING: The key's User ID is not certified with sufficiently trusted signatures!
pt: AVISO: A ID de utilizador da chave não é certificada com assinaturas suficientemente confiáveis!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
pt: AVISO: Esta chave não está certificada com assinaturas suficientemente confiáveis!

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
pt:          Não há certeza que a assinatura pertença ao dono.

en: %s: skipped: %s
pt: %s: ignorada: %s

en: %s: skipped: public key is disabled
pt: %s: ignorada: a chave pública está desabilitada

en: %s: skipped: public key already present
pt: %s: ignorada: a chave pública já está presente

en: can't encrypt to '%s'
pt: não é possível cifrar para '%s'

en: option '%s' given, but no valid default keys given
pt: opção '%s' dada, mas nenhuma chave pré-definida válida dada

en: option '%s' given, but option '%s' not given
pt: opção '%s' dada, mas opção '%s' não foi dada

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
pt: Não especificou uma ID de utilizador. (pode usar "-r")

en: Current recipients:
pt: Destinatários atuais:

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
pt: 
    Introduzir a ID do utilizador.  Terminar com uma linha vazia:

en: No such user ID.
pt: Não existe tal ID de utilizador.

en: skipped: public key already set as default recipient
pt: ignorada: chave pública já definida como destinatário pré-definido

en: Public key is disabled.
pt: A chave pública está desabilitada.

en: skipped: public key already set
pt: ignorada: a chave pública já está presente

en: unknown default recipient "%s"
pt: destinatário pré-definido "%s" desconhecido

en: no valid addressees
pt: nenhum destinatário válido

en: Note: key %s has no %s feature
pt: Nota: a chave %s não tem a característica %s

en: Note: key %s has no preference for %s
pt: Nota: a chave %s não tem preferência por %s

en: data not saved; use option "--output" to save it
pt: dados não gravados; use a opção "--output" para gravá-los

en: Detached signature.
pt: Assinatura desanexada.

en: Please enter name of data file:
pt: Introduza o nome do ficheiro de dados:

en: reading stdin ...
pt: lendo do stdin ...

en: no signed data
pt: sem dados assinados

en: can't open signed data '%s'
pt: não é possível abrir dados assinados '%s'

en: can't open signed data fd=%d: %s
pt: não é possível abrir dados assinados fd=%d: %s

en: key %s is not suitable for decryption in %s mode
pt: a chave %s não é adequada para decifração no modo %s

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
pt: destinatário anónimo; tentando chave secreta %s ...

en: used key is not marked for encryption use.
pt: a chave usada não está marcada para uso de cifração.

en: okay, we are the anonymous recipient.
pt: ok, nós somos o destinatário anónimo.

en: WARNING: session key is not quantum-resistant
pt: AVISO: chave de sessão não é resistente-a-quântica

en: old encoding of the DEK is not supported
pt: codificação antiga do DEK não suportada

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
pt: o algoritmo de cifra %d%s é desconhecido ou foi desabilitado

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
pt: AVISO: o algoritmo de cifra %s não foi encontrado nas preferências do destinatário

en: Note: secret key %s expired at %s
pt: Nota: a chave secreta %s expirou em %s

en: Note: ADSK key has been used for decryption
pt: Nota: chave ADSK foi usada para decifração

en: Note: key has been revoked
pt: Nota: a chave foi revogada

en: build_packet failed: %s
pt: build_packet falhou: %s

en: key %s has no user IDs
pt: a chave %s não tem IDs de utilizador

en: To be revoked by:
pt: Para ser revogada por:

en: (This is a sensitive revocation key)
pt: (Esta é uma chave de revogação sensitiva)

en: Secret key is not available.
pt: A chave secreta não está disponível.

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
pt: Criar um certificado de revogação designado para esta chave? (s/N)

en: ASCII armored output forced.
pt: Saída blindada ASCII forçada.

en: make_keysig_packet failed: %s
pt: make_keysig_packet falhou: %s

en: Revocation certificate created.
pt: Certificado de revogação criado.

en: no revocation keys found for "%s"
pt: Nenhuma chave de revogação encontrada para "%s"

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
pt: Este é um certificado de revogação para a chave OpenPGP:

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
pt: Um certificado de revogação é uma espécie de "kill switch" para
    declarar publicamente que uma chave não deverá ser mais usada.  Não
    é possível retirar tal certificado de revogação depois de publicado.

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.  However, if the secret key is still accessible,
    it is better to generate a new revocation certificate and give
    a reason for the revocation.  For details see the description of
    of the gpg command "--generate-revocation" in the GnuPG manual.
pt: Use-o para revogar esta chave caso seja comprometida ou em caso de
    perda da chave secreta.  No entanto, se a chave secreta ainda for
    acessível, é melhor gerar um novo certificado de revogação e dar um
    motivo para a revogação.  Para obter detalhes, consulte a descrição do
    comando gpg "--generate-revocation" no manual do GnuPG.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
pt: Para evitar o uso acidental deste ficheiro, 'dois pontos' foram
    inseridos antes dos 5 traços abaixo.  Remova estes 'dois pontos' com
    um editor de texto antes de importar e publicar este certificado de
    revogação.

en: revocation certificate stored as '%s.rev'
pt: certificado de revogação armazenado como '%s.rev'

en: secret key "%s" not found
pt: chave secreta "%s" não encontrada

note: TRANSLATORS: The %s prints a key specification which for example has been given at the command line.  Several lines lines with secret key infos are printed after this message.
en: '%s' matches multiple secret keys:
pt: '%s' corresponde a várias chaves secretas:

en: error searching the keyring: %s
pt: erro ao pesquisar o porta-chaves: %s

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
pt: Criar um certificado de revogação para esta chave? (s/N)

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
pt: Certificado de revogação criado.
    
    Mova-o para um sítio em que você o possa esconder; se Mallory tiver
    acesso a este certificado, ele poderá usá-lo para tornar sua chave
    inutilizável.  É inteligente imprimir este certificado e guardá-lo,
    caso se torne ilegível em seu dispositivo.  Mas tenha algum cuidado: o
    sistema de impressão da sua máquina pode armazenar os dados e
    disponibilizá-los para outras pessoas!

en: Please select the reason for the revocation:
pt: Selecione o motivo da revogação:

en: Cancel
pt: Cancelar

en: (Probably you want to select %d here)
pt: (Provavelmente aqui você desejará selecionar %d)

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
pt: Introduzir uma descrição opcional; finalize com uma linha vazia:

en: Reason for revocation: %s
pt: Motivo da revogação: %s

en: (No description given)
pt: (Nenhuma descrição dada)

en: Is this okay? (y/N)
pt: Isto está ok? (s/N)

en: weak key created - retrying
pt: chave fraca criada - tentando novamente

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
pt: não pude evitar a chave fraca para a cifra simétrica; tentei %d vezes!

en: %s key %s uses an unsafe (%zu bit) hash
pt: chave %s %s usa um hash não seguro (%zu bit)

en: %s key %s requires a %zu bit or larger hash (hash is %s)
pt: chave %s %s requer um hash %zu bit ou maior (hash é %s)

en: key %s may not be used for signing in %s mode
pt: A chave %s não pode ser usada para assinar no modo %s

en: WARNING: signature digest conflict in message
pt: AVISO: conflito no digest de assinatura na mensagem

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
pt: AVISO: a subchave de assinatura %s não é cruzadamente certificada

en: please see %s for more information
pt: consulte %s para mais informações

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
pt: AVISO: a subchave de assinatura %s tem uma certificação cruzada inválida

en: public key %s is %lu second newer than the signature
     | public key %s is %lu seconds newer than the signature
pt[0]: a chave pública %s é %lu segundo mais recente que a assinatura
pt[1]: a chave pública %s é %lu segundos mais recente que a assinatura

en: public key %s is %lu day newer than the signature
     | public key %s is %lu days newer than the signature
pt[0]: a chave pública %s é %lu dia mais recente que a assinatura
pt[1]: a chave pública %s é %lu dias mais recente que a assinatura

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
     | key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
pt[0]: a chave %s foi criada %lu segundo no futuro (deformação temporal ou problema de relógio)
pt[1]: a chave %s foi criada %lu segundos no futuro (deformação temporal ou problema de relógio)

en: key %s was created %lu day in the future (time warp or clock problem)
     | key %s was created %lu days in the future (time warp or clock problem)
pt[0]: a chave %s foi criada %lu dia no futuro (deformação temporal ou problema de relógio)
pt[1]: a chave %s foi criada %lu dias no futuro (deformação temporal ou problema de relógio)

en: Note: signature key %s expired %s
pt: Nota: a chave de assinatura %s expirou em %s

en: Note: signature key %s has been revoked
pt: Nota: a chave de assinatura %s foi revogada

en: bad key signature from key %s: %s (0x%02x, 0x%x)
pt: assinatura de chave inválida da chave %s: %s (0x%02x, 0x%x)

en: bad data signature from key %s: %s (0x%02x, 0x%x)
pt: assinatura de dados inválida da chave %s: %s (0x%02x, 0x%x)

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
pt: assumindo assinatura inválida da chave %s devido a um bit crítico desconhecido

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
pt: chave %s: nenhuma subchave para assinatura de revogação de subchave

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
pt: chave %s: nenhuma subchave para assinatura de vinculação de subchave

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
pt: AVISO: não é possível expandir-%% a notação (demasiado grande).  Usando não expandida.

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
pt: AVISO: não é possível %%-expandir a URL da política (muito grande).  Usando não expandida.

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
pt: AVISO: não é possível %%-expandir a URL do servidor de chaves preferencial (muito grande).  Usando não expandida.

en: %s/%s signature from: "%s"
pt: assinatura %s/%s de: "%s"

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
pt: AVISO: forçar o algoritmo de digest %s (%d) viola as preferências do destinatário

en: signing:
pt: assinando:

en: %s.%s encryption will be used
pt: a cifração %s.%s será usada

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
pt: chave não está marcada como insegura - não pode usá-la com o RNG falsificado!

en: skipped "%s": duplicated
pt: ignorado "%s": duplicada

en: skipped: secret key already present
pt: ignorada: a chave secreta já está presente

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
pt: esta é uma chave Elgamal gerada por PGP que não é segura para assinaturas!

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
pt: registo da confiança %lu, tipo %d: falha ao escrever: %s

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
pt: # Lista de valores da confiança atribuídos, criado a %s
    # (Usar "gpg --import-ownertrust" para restaurá-los)

en: error in '%s': %s
pt: erro em '%s': %s

en: line too long
pt: linha muito longa

en: colon missing
pt: 'dois pontos' ausente

en: invalid fingerprint
pt: impressão digital inválida

en: ownertrust value missing
pt: valor ownertrust ausente

en: error finding trust record in '%s': %s
pt: erro ao localizar registo da confiança em '%s': %s

en: read error in '%s': %s
pt: erro de leitura em '%s': %s

en: trustdb: sync failed: %s
pt: trustdb: falha na sincronização: %s

en: can't create lock for '%s'
pt: não é possível criar bloqueio para '%s'

en: can't lock '%s'
pt: não é possível bloquear '%s'

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
pt: registo trustdb %lu: falha no lseek: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
pt: registo trustdb %lu: falha ao escrever (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
pt: transação trustdb muito grande

en: %s: directory does not exist!
pt: %s: pasta não existe!

en: can't access '%s': %s
pt: não é possível aceder '%s': %s

en: %s: failed to create version record: %s
pt: %s: falha ao criar registo de versão: %s

en: %s: invalid trustdb created
pt: %s: trustdb inválida criada

en: %s: trustdb created
pt: %s: trustdb criada

en: Note: trustdb not writable
pt: Nota: trustdb sem permissão de escrita

en: %s: invalid trustdb
pt: %s: trustdb inválida

en: %s: failed to create hashtable: %s
pt: %s: falha ao criar hashtable: %s

en: %s: error updating version record: %s
pt: %s: erro ao atualizar registo de versão: %s

en: %s: error reading version record: %s
pt: %s: erro ao ler registo de versão: %s

en: %s: error writing version record: %s
pt: %s: erro ao escrever registo de versão: %s

en: trustdb: lseek failed: %s
pt: trustdb: falha no lseek: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
pt: trustdb: falha ao ler (n=%d): %s

en: %s: not a trustdb file
pt: %s: não é um ficheiro trustdb

en: %s: version record with recnum %lu
pt: %s: registo de versão com recnum %lu

en: %s: invalid file version %d
pt: %s: versão de ficheiro inválida %d

en: %s: error reading free record: %s
pt: %s: erro ao ler registo livre: %s

en: %s: error writing dir record: %s
pt: %s: erro ao escrever registo de pasta: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
pt: %s: falha ao zerar um registo: %s

en: %s: failed to append a record: %s
pt: %s: falha ao acrescentar um registo: %s

en: Error: The trustdb is corrupted.
pt: Erro: A trustdb está corrompida.

en: can't handle text lines longer than %d characters
pt: não é possível lidar com linhas de texto maiores que %d caracteres

en: input line longer than %d characters
pt: linha de entrada maior que %d caracteres

en: error beginning transaction on TOFU database: %s
pt: erro ao iniciar a transação na base de dados TOFU: %s

en: error committing transaction on TOFU database: %s
pt: erro ao confirmar transação na base de dados TOFU: %s

en: error rolling back transaction on TOFU database: %s
pt: erro ao reverter transação na base de dados TOFU: %s

en: unsupported TOFU database version: %s
pt: versão da base de dados TOFU sem suporte: %s

en: TOFU DB error
pt: erro na base de dados TOFU

en: error reading TOFU database: %s
pt: erro ao ler a base de dados TOFU: %s

en: error determining TOFU database's version: %s
pt: erro ao determinar a versão da base de dados TOFU: %s

en: error initializing TOFU database: %s
pt: erro ao inicializar a base de dados TOFU: %s

en: error opening TOFU database '%s': %s
pt: erro ao abrir a base de dados TOFU '%s': %s

en: error updating TOFU database: %s
pt: erro ao atualizar a base de dados TOFU: %s

en: This is the first time the email address "%s" is being used with key %s.
pt: Esta é a primeira vez que o endereço de email "%s" está a ser usado com a chave %s.

en: The email address "%s" is associated with %d key! | The email address "%s" is associated with %d keys!
pt[0]: O endereço de email "%s" está associado a %d chave!
pt[1]: O endereço de email "%s" está associado a %d chaves!

en:   Since this binding's policy was 'auto', it has been changed to 'ask'.
pt:   Como a política desta vinculação era 'auto', foi alterada para 'ask'.

en: Please indicate whether this email address should be associated with key %s or whether you think someone is impersonating "%s".
pt: Indique se este endereço de email deve ser associado à chave %s ou se acha que alguém está a fazer-se passar por "%s".

en: error gathering other user IDs: %s
pt: erro ao colecionar outros IDs de utilizador: %s

en: This key's user IDs:
pt: IDs de utilizador desta chave:

en: policy: %s
pt: política: %s

en: error gathering signature stats: %s
pt: erro ao colecionar estatísticas de assinatura: %s

en: The email address "%s" is associated with %d key:
     | The email address "%s" is associated with %d keys:
pt[0]: O endereço de email "%s" está associado à chave %d:
pt[1]: O endereço de email "%s" está associado às chaves %d:

en: Statistics for keys with the email address "%s":
pt: Estatísticas para chaves com o endereço de email "%s":

en: this key
pt: esta chave

en: Verified %d message. | Verified %d messages.
pt[0]: Verifiquei %d mensagem.
pt[1]: Verifiquei %d mensagens.

en: Encrypted %d message. | Encrypted %d messages.
pt[0]: Cifrei %d mensagem.
pt[1]: Cifrei %d mensagens.

en: Verified %d message in the future. | Verified %d messages in the future.
pt[0]: Verifiquei %d mensagem no futuro.
pt[1]: Verifiquei %d mensagens no futuro.

en: Encrypted %d message in the future. | Encrypted %d messages in the future.
pt[0]: Cifrei %d mensagem no futuro.
pt[1]: Cifrei %d mensagens no futuro.

en: Messages verified over the past %d day: %d. | Messages verified over the past %d days: %d.
pt[0]: Mensagens verificadas no último %d dia: %d.
pt[1]: Mensagens verificadas nos últimos %d dias: %d.

en: Messages encrypted over the past %d day: %d. | Messages encrypted over the past %d days: %d.
pt[0]: Mensagens cifradas no último %d dia: %d.
pt[1]: Mensagens cifradas nos últimos %d dias: %d.

en: Messages verified over the past %d month: %d. | Messages verified over the past %d months: %d.
pt[0]: Mensagens verificadas no último %d mês: %d.
pt[1]: Mensagens verificadas nos últimos %d meses: %d.

en: Messages encrypted over the past %d month: %d. | Messages encrypted over the past %d months: %d.
pt[0]: Mensagens cifradas no último %d mês: %d.
pt[1]: Mensagens cifradas nos últimos %d meses: %d.

en: Messages verified over the past %d year: %d. | Messages verified over the past %d years: %d.
pt[0]: Mensagens verificadas no último %d ano: %d.
pt[1]: Mensagens verificadas nos últimos %d anos: %d.

en: Messages encrypted over the past %d year: %d. | Messages encrypted over the past %d years: %d.
pt[0]: Mensagens cifradas no último %d ano: %d.
pt[1]: Mensagens cifradas nos últimos %d anos: %d.

en: Messages verified in the past: %d.
pt: Mensagens verificadas no passado: %d.

en: Messages encrypted in the past: %d.
pt: Mensagens cifradas no passado: %d.

note: TRANSLATORS: Please translate the text found in the source * file below.  We don't directly internationalize that text so * that we can tweak it without breaking translations.
en: TOFU detected a binding conflict
pt: O TOFU detetou um conflito de vinculação

note: TRANSLATORS: Two letters (normally the lower and upper case * version of the hotkey) for each of the five choices.  If * there is only one choice in your language, repeat it.
en: gGaAuUrRbB
pt: cCaAdDrRiI

en: (G)ood, (A)ccept once, (U)nknown, (R)eject once, (B)ad?
pt: (C)orreta, (A)ceitar uma vez, (D)esconhecida, (R)ejeitar uma vez, (I)ncorreta?

en: Defaulting to unknown.
pt: Pré-definindo como desconhecido.

en: TOFU db corruption detected.
pt: corrupção de base de dados TOFU detetada.

en: error changing TOFU policy: %s
pt: erro ao alterar a política de TOFU: %s

en: %lld~year | %lld~years
pt[0]: %lld~ano
pt[1]: %lld~anos

en: %lld~month | %lld~months
pt[0]: %lld~mês
pt[1]: %lld~meses

en: %lld~week | %lld~weeks
pt[0]: %lld~semana
pt[1]: %lld~semanas

en: %lld~day | %lld~days
pt[0]: %lld~dia
pt[1]: %lld~dias

en: %lld~hour | %lld~hours
pt[0]: %lld~hora
pt[1]: %lld~horas

en: %lld~minute | %lld~minutes
pt[0]: %lld~minuto
pt[1]: %lld~minutos

en: %lld~second | %lld~seconds
pt[0]: %lld~segundo
pt[1]: %lld~segundos

en: %s: Verified 0~signatures and encrypted 0~messages.
pt: %s: 0~assinaturas verificadas e 0~mensagens cifradas.

en: %s: Verified 0 signatures.
pt: %s: Verificado 0 assinaturas.

en: Encrypted 0 messages.
pt: Cifrado 0 mensagens.

en: (policy: %s)
pt: (política: %s)

en: Warning: we have yet to see a message signed using this key and user id!
pt: Atenção: ainda não vimos uma mensagem assinada com esta chave e ID de utilizador!

en: Warning: we've only seen one message signed using this key and user id!
pt: Atenção: apenas vimos uma mensagem assinada com esta chave e ID de utilizador!

en: Warning: you have yet to encrypt a message to this key!
pt: Atenção: você ainda não cifrou uma mensagem para esta chave!

en: Warning: you have only encrypted one message to this key!
pt: Atenção: você apenas cifrou uma mensagem para esta chave!

en: Warning: if you think you've seen more signatures by this key and user id, then this key might be a forgery!  Carefully examine the email address for small variations.  If the key is suspect, then use
      %s
    to mark it as being bad.
     | Warning: if you think you've seen more signatures by this key and these user ids, then this key might be a forgery!  Carefully examine the email addresses for small variations.  If the key is suspect, then use
      %s
    to mark it as being bad.
pt[0]: Atenção: se acha que viu mais assinaturas feitas por esta chave e este ID de utilizador, então esta chave pode ser uma falsificação!  Examine cuidadosamente o endereço de email à procura de de pequenas variações.  Se a chave for suspeita, use
      %s
    para marcá-la como sendo inválida.
pt[1]: Atenção: se acha que viu mais assinaturas feitas por esta chave e estes IDs de utilizador, então esta chave pode ser uma falsificação!  Examine cuidadosamente os endereços de email à procura de de pequenas variações.  Se a chave for suspeita, use
      %s
    para marcá-la como sendo inválida.

en: error opening TOFU database: %s
pt: erro ao abrir a base de dados TOFU: %s

en: WARNING: Encrypting to %s, which has no non-revoked user ids
pt: AVISO: Cifrando para %s, que não tem ids de utilizador não revogados

en: '%s' is not a valid long keyID
pt: '%s' não é um keyID longo válido

en: key %s: accepted as trusted key
pt: chave %s: aceite como chave confiável

en: key %s occurs more than once in the trustdb
pt: a chave %s ocorre mais de uma vez na trustdb

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
pt: chave %s: nenhuma chave pública para a chave confiável - ignorada

en: key %s marked as ultimately trusted
pt: chave %s marcada como plenamente confiável

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
pt: registo da confiança %lu, tipo pedido %d: falha na leitura: %s

en: trust record %lu is not of requested type %d
pt: registo da confiança %lu não é do tipo %d pedido

en: You may try to re-create the trustdb using the commands:
pt: Você pode tentar recriar a trustdb usando os comandos:

en: If that does not work, please consult the manual
pt: Se isso não funcionar, consulte o manual

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
pt: não é possível usar modelo da confiança desconhecido (%d) - assumindo o modelo da confiança %s

en: using %s trust model
pt: usando o modelo da confiança %s

en: no need for a trustdb check
pt: não há necessidade de uma verificação da trustdb

en: next trustdb check due at %s
pt: próxima verificação da trustdb a %s

en: no need for a trustdb check with '%s' trust model
pt: não há necessidade de uma verificação da trustdb, com o modelo da confiança '%s'

en: no need for a trustdb update with '%s' trust model
pt: não há necessidade de uma atualização da trustdb, com o modelo da confiança '%s'

en: public key %s not found: %s
pt: chave pública %s não encontrada: %s

en: please do a --check-trustdb
pt: faça uma --check-trustdb

en: checking the trustdb
pt: verificando a trustdb

en: %d key processed | %d keys processed
pt[0]: %d chave processada
pt[1]: %d chaves processadas

en:  (%d validity count cleared)
     |  (%d validity counts cleared)
pt[0]:  (%d contagem da validade limpa)
pt[1]:  (%d contagens das validades limpas)

en: Note: ultimately trusted key %s not found
pt: Nota: chave plenamente confiável %s não encontrada

en: Note: ultimately trusted key %s expired
pt: Nota: chaves plenamente confiável %s expirada

en: no ultimately trusted keys found
pt: nenhumas chaves plenamente confiáveis encontradas

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
pt: profundidade: %d válidas: %3d assinadas: %3d confiáveis: %d-, %di, %dn, %dm, %dc, %dp

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
pt: não é possível atualizar o registo de versão da trustdb: falha ao escrever: %s

en: undefined
pt: indefinida

en: never
pt: nunca

en: full
pt: completa

en: ultimate
pt: plena

note: TRANSLATORS: these strings are similar to those in trust_value_to_string(), but are a fixed length.  This is needed to make attractive information listings where columns line up properly.  The value "10" should be the length of the strings you choose to translate to.  This is the length in printable
en: 10 translator see trust.c:uid_trust_string_fixed
pt: 12 translator see trust.c:uid_trust_string_fixed

en: [ revoked]
pt: [ revogada ]

en: [ expired]
pt: [ expirada ]

en: [ unknown]
pt: [desconhec.]

en: [  undef ]
pt: [indefinida]

en: [  never ]
pt: [   nunca  ]

en: [marginal]
pt: [ marginal ]

en: [  full  ]
pt: [ completa ]

en: [ultimate]
pt: [   plena  ]

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
pt: a assinatura não pode ser verificada.
    Lembre-se que o ficheiro com a assinatura (.sig ou .asc)
    deve ser o primeiro ficheiro a ser dado na linha de comando.

en: input line %u too long or missing LF
pt: linha de entrada %u demasiado longa ou LF ausente

en: can't open fd %d: %s
pt: não é possível abrir fd %d: %s

en: WARNING: encrypting without integrity protection is dangerous
pt: AVISO: cifrar sem proteção de integridade é perigoso

en: Hint: Do not use option %s
pt: Dica: Não use a opção %s

en: set debugging flags
pt: definindo flags de debug

en: enable full debugging
pt: habilitando debug completo

en: Usage: kbxutil [options] [files] (-h for help)
pt: Uso: kbxutil [opções] [ficheiros] (-h para ajuda)

en: Syntax: kbxutil [options] [files]
    List, export, import Keybox data
pt: Sintaxe: kbxutil [opções] [ficheiros]
    Listar, exportar, importar dados da Keybox

note: TRANSLATORS: Put a \x1f right before a colon.  This can be * used by pinentry to nicely align the names and values.  Keep * the %s at the start and end of the string.
en: %sNumber: %s%%0AHolder: %s%s
pt: %sNúmero: %s%%0ATitular: %s%s

note: TRANSLATORS: This is the number of remaining attempts to * enter a PIN.  Use %%0A (double-percent,0A) for a linefeed.
en: Remaining attempts: %d
pt: Tentativas restantes: %d

en: |N|Please enter the new Global-PIN
pt: |N|Introduza o novo Global-PIN

en: ||Please enter the Global-PIN of your PIV card
pt: ||Introduza o Global-PIN do seu cartão PIV

en: |N|Please enter the new PIN
pt: |N|Introduza o novo PIN

en: ||Please enter the PIN of your PIV card
pt: ||Introduza o PIN do seu cartão PIV

en: |N|Please enter the new Unblocking Key
pt: |N|Introduza a nova Unblocking Key

en: ||Please enter the Unblocking Key of your PIV card
pt: ||Introduza a Unblocking Key do seu cartão PIV

en: PIN callback returned error: %s
pt: callback de PIN retornou erro: %s

en: PIN is too short; minimum length is %d
pt: O PIN é muito curto; o comprimento mínimo é %d

en: PIN is too long; maximum length is %d
pt: O PIN é muito longo; o comprimento máximo é %d

en: PIN has invalid characters; only digits are allowed
pt: O PIN tem caracteres inválidos; apenas dígitos são permitidos

en: key already exists
pt: chave já existe

en: existing key will be replaced
pt: a chave existente será substituída

en: generating new key
pt: gerando nova chave

en: writing new key
pt: escrevendo nova chave

en: failed to store the key: %s
pt: falha ao armazenar a chave: %s

en: response does not contain the RSA modulus
pt: resposta não contém o módulo de RSA

en: response does not contain the RSA public exponent
pt: resposta não contém o expoente público de RSA

en: response does not contain the EC public key
pt: resposta não contém a chave pública de EC

en: please wait while key is being generated ...
pt: aguarde enquanto a chave está a ser gerada ...

en: generating key failed
pt: falha ao gerar chave

en: key generation completed (%d second)
     | key generation completed (%d seconds)
pt[0]: geração de chave concluída (%d segundo)
pt[1]: geração de chave concluída (%d segundos)

en: response does not contain the public key data
pt: a resposta não contém os dados da chave pública

en: ||Please enter the PIN for the key to create qualified signatures.
pt: ||Introduza o PIN da chave para criar assinaturas qualificadas.

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|A|" prefix but keep it at the start of the string.
en: |A|Please enter the Admin PIN
pt: |A|Introduza o PIN do Admin

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
pt: |P|Introduza o PIN Unblocking Code (PUK) para as chaves padrão.

en: ||Please enter the PIN for the standard keys.
pt: ||Introduza o PIN das chaves padrão.

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
pt: Módulo de RSA ausente ou não tem o tamanho de %d bits

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
pt: Expoente público de RSA ausente ou maior que %d bits

en: Note: PIN has not yet been enabled.
pt: Nota: o PIN ainda não foi habilitado.

en: the NullPIN has not yet been changed
pt: o NullPIN ainda não foi alterado

en: |N|Please enter a new PIN for the standard keys.
pt: |N|Introduza um novo PIN para as chaves padrão.

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
pt: |NP|Introduza um novo PIN Unblocking Code (PUK) para as chaves padrão.

en: |N|Please enter a new PIN for the key to create qualified signatures.
pt: |N|Introduza um novo PIN para a chave criar assinaturas qualificadas.

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
pt: |NP|Introduza um novo PIN Unblocking Code (PUK) para a chave criar assinaturas qualificadas.

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
pt: |P|Introduza o PIN Unblocking Code (PUK) para a chave criar assinaturas qualificadas.

en: error getting new PIN: %s
pt: erro ao obter novo PIN: %s

en: failed to store the fingerprint: %s
pt: falha ao armazenar a impressão digital: %s

en: failed to store the creation date: %s
pt: falha ao armazenar a data de criação: %s

en: error retrieving CHV status from card
pt: erro ao obter o status CHV do cartão

en: reading public key failed: %s
pt: falha ao ler a chave pública: %s

note: TRANSLATORS: Put a \x1f right before a colon.  This can be * used by pinentry to nicely align the names and values.  Keep * the %s at the start and end of the string.
en: %sNumber: %s%%0AHolder: %s%%0ACounter: %lu%s
pt: %sNúmero: %s%%0ATitular: %s%%0AContador: %lu%s

en: card is permanently locked!
pt: cartão está permanentemente bloqueado!

en: %d Admin PIN attempt remaining before card is permanently locked
     | %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
pt[0]: %d tentativa de PIN do Admin restante antes de o cartão ser permanentemente bloqueado
pt[1]: %d tentativas de PIN do Admin restantes antes de o cartão ser permanentemente bloqueado

en: ||Please unlock the card
pt: ||Desbloqueie o cartão

en: using default PIN as %s
pt: usando o PIN pré-definido como %s

en: failed to use default PIN as %s: %s - disabling further default use
pt: falha ao usar o PIN pré-definido como %s: %s - desabilitando um uso pré-definido adicional

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
pt: O PIN para CHV%d é muito curto; o comprimento mínimo é %d

en: verify CHV%d failed: %s
pt: verificar CHV%d falhou: %s

en: access to admin commands is not configured
pt: o acesso aos comandos admin não está configurado

en: ||Please enter the PIN
pt: ||Introduza o PIN

en: |R|Please enter the Reset Code for the card
pt: |R|Introduza o Código de Reset do cartão

en: Reset Code is too short; minimum length is %d
pt: O Código de Reset é muito curto; o comprimento mínimo é %d

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|*|" prefixes but keep it at the start of the string.  We need this elsewhere to get some infos on the string.
en: |RN|New Reset Code
pt: |RN|Novo Código de Reset

en: |AN|New Admin PIN
pt: |AN|Novo PIN do Admin

en: |N|New PIN
pt: |N|Novo PIN

en: ||Please enter the Admin PIN and New Admin PIN
pt: ||Introduza o PIN do Admin e o Novo PIN do Admin

en: ||Please enter the PIN and New PIN
pt: ||Introduza o PIN e o Novo PIN

en: error reading application data
pt: erro ao ler dados da aplicação

en: error reading fingerprint DO
pt: erro ao ler impressão digital DO

en: creation timestamp missing
pt: timestamp de criação ausente

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
pt: primo %s de RSA ausente ou não tem o tamanho de %d bits

en: unsupported curve
pt: sem suporte à curva

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
pt: estrutura inválida do cartão OpenPGP (DO 0x93)

en: fingerprint on card does not match requested one
pt: impressão digital no cartão não corresponde à pedida

en: card does not support digest algorithm %s
pt: cartão não suporta algoritmo digest %s

en: signatures created so far: %lu
pt: assinaturas criadas até agora: %lu

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
pt: a verificação do PIN do Admin é atualmente proibida através deste comando

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
pt: incapaz aceder %s - cartão OpenPGP inválido?

en: ||Please enter your PIN at the reader's pinpad
pt: ||Introduza o seu PIN no pinpad do leitor

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|*|" prefixes but keep it at the start of the string.  We need this elsewhere to get some infos on the string.
en: |N|Initial New PIN
pt: |N|Novo PIN Inicial

en: run in multi server mode (foreground)
pt: executar no modo multi server (primeiro plano)

en: |LEVEL|set the debugging level to LEVEL
pt: |LEVEL|definir o nível de debug para LEVEL

en: |FILE|write a log to FILE
pt: |FILE|escrever um log no FILE

en: |N|connect to reader at port N
pt: |N|conectar ao leitor na porta N

en: |NAME|use NAME as ct-API driver
pt: |NAME|usar NAME como driver ct-API

en: |NAME|use NAME as PC/SC driver
pt: |NAME|usar NAME como driver de PC/SC

en: do not use the internal CCID driver
pt: não usar o driver CCID interno

en: |N|disconnect the card after N seconds of inactivity
pt: |N|desconectar o cartão após N segundos de inatividade

en: do not use a reader's pinpad
pt: não usar o pinpad de um leitor

en: use variable length input for pinpad
pt: usar entrada de comprimento variável para o pinpad

en: |LIST|change the application priority to LIST
pt: |LIST|alterar a prioridade da aplicação para LIST

en: deny the use of admin card commands
pt: negar o uso de comandos admin do cartão

en: Usage: @SCDAEMON@ [options] (-h for help)
pt: Uso: @SCDAEMON@ [opções] (-h para ajuda)

en: Syntax: scdaemon [options] [command [args]]
    Smartcard daemon for @GNUPG@
pt: Sintaxe: scdaemon [opções] [comando [args]]
    Daemon de smartcard para @GNUPG@

en: please use the option '--daemon' to run the program in the background
pt: use a opção '--daemon' para executar o programa em segundo plano

en: handler for fd %d started
pt: handler para fd %d iniciado

en: handler for fd %d terminated
pt: handler para fd %d encerrado

en: error getting key usage information: %s
pt: erro ao obter informações de utilização da chave: %s

en: Tor might be in use - network access is limited
pt: O Tor pode estar em uso - o acesso à rede é limitado

en: validation model requested by certificate: %s
pt: modelo de validação pedido pelo certificado: %s

en: chain
pt: corrente

en: critical certificate extension %s is not supported
pt: extensão de certificado crítico %s não é suportada

en: issuer certificate is not marked as a CA
pt: certificado do emissor não está marcado como uma CA

en: critical marked policy without configured policies
pt: política marcada crítica sem políticas configuradas

en: failed to open '%s': %s
pt: falha ao abrir '%s': %s

en: Note: non-critical certificate policy not allowed
pt: Nota: a política de certificado não crítico não é permitida

en: certificate policy not allowed
pt: política de certificado não permitida

en: failed to get the fingerprint
pt: falha ao obter a impressão digital

en: looking up issuer at external location
pt: procurando o emissor no local externo

en: number of issuers matching: %d
pt: número de emissores correspondentes: %d

en: can't get authorityInfoAccess: %s
pt: não é possível obter authorityInfoAccess: %s

en: looking up issuer from the Dirmngr cache
pt: procurando o emissor a partir da cache do Dirmngr

en: number of matching certificates: %d
pt: número de certificados correspondentes: %d

en: dirmngr cache-only key lookup failed: %s
pt: falha ao procurar por chave apenas na cache do dirmngr: %s

en: failed to allocate keyDB handle
pt: falha ao alocar handle de keyDB

en: certificate has been revoked
pt: o certificado foi revogado

en: the status of the certificate is unknown
pt: o status do certificado é desconhecido

en: please make sure that the "dirmngr" is properly installed
pt: certifique-se de que o "dirmngr" está instalado corretamente

en: checking the CRL failed: %s
pt: falha ao verificar a CRL: %s

en: certificate with invalid validity: %s
pt: certificado com validação inválida: %s

en: certificate not yet valid
pt: certificado ainda não está válido

en: root certificate not yet valid
pt: certificado raiz ainda não está válido

en: intermediate certificate not yet valid
pt: certificado intermediário ainda não está válido

en: certificate has expired
pt: o certificado expirou

en: root certificate has expired
pt: o certificado raiz expirou

en: intermediate certificate has expired
pt: o certificado intermediário expirou

en: required certificate attributes missing: %s%s%s
pt: atributos de certificado necessários ausentes: %s%s%s

en: certificate with invalid validity
pt: certificado com validação inválida

en: signature not created during lifetime of certificate
pt: assinatura não criada durante a vida útil do certificado

en: certificate not created during lifetime of issuer
pt: certificado não criado durante a vida útil do emissor

en: intermediate certificate not created during lifetime of issuer
pt: certificado intermediário não criado durante a vida útil do emissor

en:   (  signature created at
pt:  (    assinatura criada em

en:   (certificate created at
pt:  (   certificado criado em

en:   (certificate valid from
pt:  (certificado válido desde

en:   (     issuer valid from
pt:  (    emissor válido desde

en: fingerprint=%s
pt: impressão digital=%s

en: root certificate has now been marked as trusted
pt: o certificado raiz foi agora marcado como confiável

en: interactive marking as trusted not enabled in gpg-agent
pt: marcar interativamente como confiável não habilitado no gpg-agent

en: interactive marking as trusted disabled for this session
pt: marcar interativamente como confiável desabilitado para esta sessão

en: WARNING: creation time of signature not known - assuming current time
pt: AVISO: tempo de criação da assinatura não conhecido - supondo a hora atual

en: no issuer found in certificate
pt: nenhum emissor encontrado no certificado

en: self-signed certificate has a BAD signature
pt: certificado auto-assinado tem uma assinatura INVÁLIDA

en: root certificate is not marked trusted
pt: o certificado raiz não está marcado como confiável

en: checking the trust list failed: %s
pt: falha ao verificar a lista da confiança: %s

en: certificate chain too long
pt: corrente de certificados muito longa

en: issuer certificate not found
pt: certificado do emissor não encontrado

en: certificate has a BAD signature
pt: certificado tem uma assinatura INVÁLIDA

en: found another possible matching CA certificate - trying again
pt: encontrado outro certificado de CA que possivelmente corresponde - tentando novamente

en: certificate chain longer than allowed by CA (%d)
pt: corrente de certificados maior do que o permitido pela CA (%d)

en: certificate is good
pt: certificado é válido

en: intermediate certificate is good
pt: certificado intermediário é válido

en: root certificate is good
pt: certificado raiz é válido

en: switching to chain model
pt: mudando para o modelo de corrente

en: validation model used: %s
pt: modelo de validação usado: %s

en: a %u bit hash is not valid for a %u bit %s key
pt: um hash de %u bit não é válido para uma chave de %u bit %s

en: out of core
pt: fora do core

en: (this is the MD2 algorithm)
pt: (este é o algoritmo MD2)

en: none
pt: nenhuma

en: [Error - invalid encoding]
pt: [Erro - codificação inválida]

en: [Error - out of core]
pt: [Erro - fora do core]

en: [Error - No name]
pt: [Erro - Sem nome]

en: [Error - invalid DN]
pt: [Erro - DN inválido]

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the X.509 certificate:
    "%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    created %s, expires %s.
pt: Introduza a frase-secreta para desbloquear a chave secreta para o certificado X.509:
    "%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    criado %s, expira %s.

en: no key usage specified - assuming all usages
pt: nenhuma utilização da chave especificada - supondo todos as utilizações

en: certificate should not have been used for certification
pt: certificado não deveria ter sido usado para certificação

en: certificate should not have been used for OCSP response signing
pt: certificado não deveria ter sido usado para assinatura de resposta OCSP

en: certificate should not have been used for encryption
pt: certificado não deveria ter sido usado para a cifração

en: certificate should not have been used for signing
pt: certificado não deveria ter sido usado para a assinatura

en: certificate is not usable for encryption
pt: o certificado não é utilizável para cifração

en: certificate is not usable for signing
pt: o certificado não é utilizável para assinar

en: looking for another certificate
pt: à procura de outro certificado

en: line %d: invalid algorithm
pt: linha %d: algoritmo inválido

en: line %d: invalid key length %u (valid are %d to %d)
pt: linha %d: comprimento de chave %u inválido (é válido desde %d a %d)

en: line %d: no subject name given
pt: linha %d: nenhum nome de entidade fornecido

en: line %d: invalid subject name label '%.*s'
pt: linha %d: rótulo do nome de entidade '%.*s' inválido

en: line %d: invalid subject name '%s' at pos %d
pt: linha %d: nome de entidade '%s' inválido no PDV %d

en: line %d: not a valid email address
pt: linha %d: não é um endereço de email válido

en: line %d: invalid serial number
pt: linha %d: número de série inválido

en: line %d: invalid issuer name label '%.*s'
pt: linha %d: rótulo do nome do emissor '%.*s' inválido

en: line %d: invalid issuer name '%s' at pos %d
pt: linha %d: nome do emissor '%s' inválido no PDV %d

en: line %d: invalid date given
pt: linha %d: fornecida data inválida

en: line %d: error getting signing key by keygrip '%s': %s
pt: linha %d: erro ao obter a chave de assinatura pelo keygrip '%s': %s

en: line %d: invalid hash algorithm given
pt: linha %d: fornecido algoritmo de hash inválido

en: line %d: invalid authority-key-id
pt: linha %d: authority-key-id inválido

en: line %d: invalid subject-key-id
pt: linha %d: subject-key-id inválido

en: line %d: invalid extension syntax
pt: linha %d: sintaxe de extensão inválida

en: line %d: error reading key '%s' from card: %s
pt: linha %d: erro ao ler a chave '%s' do cartão: %s

en: line %d: error getting key by keygrip '%s': %s
pt: linha %d: erro ao obter chave por keygrip '%s': %s

en: line %d: key generation failed: %s <%s>
pt: linha %d: falha na geração de chaves: %s <%s>

en: To complete this certificate request please enter the passphrase for the key you just created once more.
pt: Para concluir este pedido de certificado, introduza mais uma vez a frase-secreta para a chave que você acabou de criar.

en:    (%d) Existing key
pt:    (%d) Chave existente

en:    (%d) Existing key from card
pt:    (%d) Chave existente do cartão

en: Possible actions for a %s key:
pt: Ações possíveis para uma chave %s:

en:    (%d) sign, encrypt
pt:    (%d) assinar, cifrar

en:    (%d) sign
pt:    (%d) assinar

en:    (%d) encrypt
pt:    (%d) cifrar

en: Enter the X.509 subject name:
pt: Introduzir o nome de entidade X.509:

en: No subject name given
pt: Nenhum nome de entidade fornecido

en: Invalid subject name label '%.*s'
pt: Rótulo do nome de entidade inválido '%.*s'

note: TRANSLATORS: The 22 in the second string is the length of the first string up to the "%s".  Please adjust it do the length of your translation.  The second string is merely passed to atoi so you can drop everything after the number.
en: Invalid subject name '%s'
pt: Nome de entidade inválido '%s'

en: 22 translator: see certreg-ui.c:gpgsm_gencertreq_tty
pt: 27 translator: see certreg-ui.c:gpgsm_gencertreq_tty

en: Enter email addresses
pt: Introduzir os endereços de email

en:  (end with an empty line):
pt:  (terminar com uma linha vazia):

en: Enter DNS names
pt: Introduzir nomes DNS

en:  (optional; end with an empty line):
pt:  (opcional; terminar com uma linha vazia):

en: Enter URIs
pt: Introduzir URIs

en: Enter extensions
pt: Introduzir extensões

en: Create self-signed certificate? (y/N)
pt: Criar certificado auto-assinado? (s/N)

en: These parameters are used:
pt: São usados estes parâmetros:

en: error creating temporary file: %s
pt: erro ao criar ficheiro temporário: %s

en: Now creating self-signed certificate.
pt: Criando agora certificado auto-assinado.

en: Now creating certificate request.
pt: Criando agora o pedido de certificado.

en: This may take a while ...
pt: Isto pode demorar um pouco...

en: Ready.
pt: Pronto.

en: Ready.  You should now send this request to your CA.
pt: Pronto.  Agora você deverá enviar este pedido para sua CA.

en: resource problem: out of core
pt: problema de recurso: fora do core

en: (this is the RC2 algorithm)
pt: (este é o algoritmo RC2)

en: (this does not seem to be an encrypted message)
pt: (esta não parece ser uma mensagem cifrada)

en: encrypted to %s key %s
pt: cifrado para chave %s %s

en: certificate '%s' not found: %s
pt: certificado '%s' não encontrado: %s

en: error locking keybox: %s
pt: erro ao bloquear a keybox: %s

en: duplicated certificate '%s' deleted
pt: certificado duplicado '%s' apagado

en: certificate '%s' deleted
pt: certificado '%s' apagado

en: deleting certificate "%s" failed: %s
pt: falha ao apagar o certificado "%s": %s

en: no valid recipients given
pt: nenhum destinatário válido fornecido

en: list external keys
pt: listar chaves externas

en: list certificate chain
pt: listar corrente de certificados

en: import certificates
pt: importar certificados

en: export certificates
pt: exportar certificados

en: register a smartcard
pt: registar um smartcard

en: pass a command to the dirmngr
pt: passar um comando para o dirmngr

en: invoke gpg-protect-tool
pt: invocar gpg-protect-tool

en: don't use the terminal at all
pt: nunca usar o terminal

en: |N|number of certificates to include
pt: |N|número de certificados a incluir

en: |FILE|take policy information from FILE
pt: |FILE|pegar informações de política do FILE

en: assume input is in PEM format
pt: supor que a entrada esteja no formato PEM

en: assume input is in base-64 format
pt: supor que a entrada esteja no formato base-64

en: assume input is in binary format
pt: supor que a entrada esteja em formato binário

en: create base-64 encoded output
pt: criar saída codificada em base-64

en: |USER-ID|use USER-ID as default secret key
pt: |USER-ID|usar USER-ID como chave secreta pré-definida

en: |FILE|add keyring to the list of keyrings
pt: |FILE|adicionar porta-chaves à lista dos porta-chaves

en: fetch missing issuer certificates
pt: buscar certificados de emissor ausentes

en: |NAME|use encoding NAME for PKCS#12 passphrases
pt: |NAME|usar a codificação NAME para frases-secretas PKCS#12

en: never consult a CRL
pt: nunca consultar uma CRL

en: do not check CRLs for root certificates
pt: não verificar CRLs para certificados raiz

en: check validity using OCSP
pt: verificar a validade usando OCSP

en: do not check certificate policies
pt: não verificar políticas de certificado

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
pt: |NAME|usar algoritmo da cifra NAME

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
pt: |NAME|usar algoritmo de digest das mensagens NAME

en: batch mode: never ask
pt: modo batch: nunca perguntar

en: assume yes on most questions
pt: assumir sim para a maioria das perguntas

en: assume no on most questions
pt: assumir não para a maioria das perguntas

en: |FILE|write an audit log to FILE
pt: |FILE|escrever um log de auditoria no FILE

en: Usage: @GPGSM@ [options] [files] (-h for help)
pt: Uso: @GPGSM@ [opções] [ficheiros] (-h para ajuda)

en: Syntax: @GPGSM@ [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt using the S/MIME protocol
    Default operation depends on the input data
pt: Sintaxe: @GPGSM@ [opções] [ficheiros]
    Assinar, verificar, cifrar, ou decifrar usando o protocolo S/MIME
    A operação pré-definida depende dos dados de entrada

en: Note: won't be able to encrypt to '%s': %s
pt: Nota: não será possível cifrar para '%s': %s

en: unknown validation model '%s'
pt: modelo de validação '%s' desconhecido

en: importing common certificates '%s'
pt: importando certificados comuns '%s'

en: can't sign using '%s': %s
pt: não é possível assinar usando '%s': %s

en: invalid command (there is no implicit command)
pt: comando inválido (não há comando implícito)

en: total number processed: %lu
pt: número total processado: %lu

en: error storing certificate
pt: erro ao armazenar certificado

en: basic certificate checks failed - not imported
pt: falha nas verificações básicas de certificado - não importado

en: error getting stored flags: %s
pt: erro ao obter flags armazenadas: %s

en: error importing certificate: %s
pt: erro ao importar certificado: %s

en: error reading input: %s
pt: erro ao ler a entrada: %s

en: no keyboxd running in this session
pt: nenhum keyboxd em execução nesta sessão

en: error opening key DB: %s
pt: erro ao abrir keyDB: %s

en: problem looking for existing certificate: %s
pt: problema ao procurar certificado existente: %s

en: error finding writable keyDB: %s
pt: erro ao encontrar keyDB com permissão de escrita: %s

en: error storing certificate: %s
pt: erro ao armazenar certificado: %s

en: error storing flags: %s
pt: erro ao armazenar flags: %s

en: problem re-searching certificate: %s
pt: problema ao pesquisar novamente o certificado: %s

en: Error -
pt: Erro -

en: error writing to output: %s
pt: erro ao escrever na saída: %s

en: invalid formatted fingerprint in '%s', line %d
pt: impressão digital formatada está inválida em '%s', linha %d

en: invalid country code in '%s', line %d
pt: código de país está inválido em '%s', linha %d

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    This will create a qualified signature by law equated to a handwritten signature.
    
    %s%sAre you really sure that you want to do this?
pt: Você está prestes a criar uma assinatura usando seu certificado:
    "%s"
    Isto criará uma assinatura qualificada por lei equiparada a uma assinatura manuscrita.
    
    %s%sTem certeza de que deseja fazer isto?

en: Note, that this software is not officially approved to create or verify such signatures.
pt: Note que este software não é oficialmente aprovado para criar ou verificar tais assinaturas.

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    Note, that this certificate will NOT create a qualified signature!
pt: Você está prestes a criar uma assinatura usando seu certificado:
    "%s"
    Note que este certificado NÃO criará uma assinatura qualificada!

en: hash algorithm %d (%s) for signer %d not supported; using %s
pt: algoritmo de hash %d (%s) para o signatário %d não suportado; usando %s

en: hash algorithm used for signer %d: %s (%s)
pt: algoritmo de hash usado para o signatário %d: %s (%s)

en: checking for qualified certificate failed: %s
pt: falha na verificação do certificado qualificado: %s

en: %s/%s signature using %s key %s
pt: assinatura %s/%s usando a chave %s %s

en: Signature made
pt: Assinatura feita

en: [date not given]
pt: [data não fornecida]

en: algorithm:
pt: algoritmo:

en: invalid signature: message digest attribute does not match computed one
pt: assinatura inválida: o atributo digest da mensagem não corresponde ao computado

en: Good signature from
pt: Assinatura válida de

en: This is a qualified signature
pt: Esta é uma assinatura qualificada

en: can't initialize certificate cache lock: %s
pt: não é possível inicializar o bloqueio da cache de certificados: %s

en: can't acquire read lock on the certificate cache: %s
pt: não é possível adquirir bloqueio de leitura da cache de certificados: %s

en: can't acquire write lock on the certificate cache: %s
pt: não é possível adquirir bloqueio de escrita da cache de certificados: %s

en: can't release lock on the certificate cache: %s
pt: não é possível libertar o bloqueio da cache de certificados: %s

en: dropping %u certificates from the cache
pt: descartando %u certificados da cache

en: can't parse certificate '%s': %s
pt: não é possível processar o certificado '%s': %s

en: certificate '%s' already cached
pt: certificado '%s' já armazenado em cache

en: trusted certificate '%s' loaded
pt: certificado confiável '%s' carregado

en: certificate '%s' loaded
pt: certificado '%s' carregado

en:   SHA1 fingerprint = %s
pt:   impressão digital SHA1 = %s

en:    issuer =
pt:    emissor =

en:   subject =
pt:   entidade =

en: error loading certificate '%s': %s
pt: erro ao carregar o certificado '%s': %s

en: permanently loaded certificates: %u
pt:    certificados permanentemente carregados: %u

en:     runtime cached certificates: %u
pt: certificados de cache em tempo de execução: %u

en:            trusted certificates: %u (%u,%u,%u,%u)
pt:                    certificados confiáveis: %u (%u,%u,%u,%u)

en: certificate already cached
pt: certificado já em cache

en: certificate cached
pt: certificado armazenado em cache

en: error caching certificate: %s
pt: erro ao armazenar o certificado em cache: %s

en: invalid SHA1 fingerprint string '%s'
pt: string de impressão digital SHA1 inválida '%s'

en: error fetching certificate by S/N: %s
pt: erro ao buscar certificado por S/N: %s

en: error fetching certificate by subject: %s
pt: erro ao buscar certificado por entidade: %s

en: no issuer found in certificate
pt: nenhum emissor encontrado no certificado

en: error getting authorityKeyIdentifier: %s
pt: erro ao obter authorityKeyIdentifier: %s

en: creating directory '%s'
pt: criando a pasta '%s'

en: error creating directory '%s': %s
pt: erro ao criar a pasta '%s': %s

en: ignoring database dir '%s'
pt: ignorando a pasta da base de dados '%s'

en: error reading directory '%s': %s
pt: erro ao ler a pasta '%s': %s

en: removing cache file '%s'
pt: removendo o ficheiro de cache '%s'

en: not removing file '%s'
pt: não removendo ficheiro '%s'

en: error closing cache file: %s
pt: erro ao fechar o ficheiro de cache: %s

en: failed to open cache dir file '%s': %s
pt: falha ao abrir o ficheiro '%s' da pasta de cache: %s

en: error creating new cache dir file '%s': %s
pt: erro ao criar novo ficheiro '%s' da pasta de cache: %s

en: error writing new cache dir file '%s': %s
pt: erro ao escrever novo ficheiro '%s' da pasta de cache: %s

en: error closing new cache dir file '%s': %s
pt: erro ao fechar novo ficheiro '%s' da pasta de cache: %s

en: new cache dir file '%s' created
pt: novo ficheiro '%s' da pasta de cache criado

en: failed to re-open cache dir file '%s': %s
pt: falha ao reabrir ficheiro '%s' da pasta de cache: %s

en: first record of '%s' is not the version
pt: primeiro registo de '%s' não é a versão

en: old version of cache directory - cleaning up
pt: versão antiga da pasta de cache - limpando

en: old version of cache directory - giving up
pt: versão antiga da pasta de cache - desistindo

en: extra field detected in crl record of '%s' line %u
pt: campo extra detetado no registo crl de '%s' linha %u

en: invalid line detected in '%s' line %u
pt: linha inválida detetada em '%s' linha %u

en: duplicate entry detected in '%s' line %u
pt: entrada duplicada detetada em '%s' linha %u

en: unsupported record type in '%s' line %u skipped
pt: tipo de registo sem suporte em '%s' linha %u ignorada

en: invalid issuer hash in '%s' line %u
pt: hash do emissor inválido em '%s' linha %u

en: no issuer DN in '%s' line %u
pt: nenhum DN emissor em '%s' linha %u

en: invalid timestamp in '%s' line %u
pt: timestamp inválido em '%s' linha %u

en: WARNING: invalid cache file hash in '%s' line %u
pt: AVISO: hash de ficheiro de cache inválido em '%s' linha %u

en: detected errors in cache dir file
pt: erros detetados no ficheiro da pasta de cache

en: please check the reason and manually delete that file
pt: verifique o motivo e apague manualmente este ficheiro

en: failed to create temporary cache dir file '%s': %s
pt: falha ao criar o ficheiro temporário '%s' da pasta de cache: %s

en: error renaming '%s' to '%s': %s
pt: erro ao renomear '%s' para '%s': %s

en: can't hash '%s': %s
pt: não é possível fazer hash de '%s': %s

en: error setting up MD5 hash context: %s
pt: erro ao definir o contexto da hash MD5: %s

en: error hashing '%s': %s
pt: erro ao fazer hash de '%s': %s

en: invalid formatted checksum for '%s'
pt: checksum formatada inválida para '%s'

en: too many open cache files; can't open anymore
pt: muitos ficheiros de cache abertos; posso abrir mais nenhum

en: opening cache file '%s'
pt: abrindo o ficheiro de cache '%s'

en: error opening cache file '%s': %s
pt: erro ao abrir o ficheiro de cache '%s': %s

en: error initializing cache file '%s' for reading: %s
pt: erro ao inicializar o ficheiro de cache '%s' para leitura: %s

en: calling unlock_db_file on a closed file
pt: chamando unlock_db_file num ficheiro fechado

en: calling unlock_db_file on an unlocked file
pt: chamando unlock_db_file num ficheiro desbloqueado

en: failed to create a new cache object: %s
pt: falha ao criar um novo objeto de cache: %s

en: no CRL available for issuer id %s
pt: nenhuma CRL disponível para a id do emissor %s

en: cached CRL for issuer id %s too old; update required
pt: CRL em cache muito antiga para a id do emissor %s; atualização necessária

en: force-crl-refresh active and %d minutes passed for issuer id %s; update required
pt: force-crl-refresh ativa e %d minutos passados para a id do emissor %s; atualização necessária

en: force-crl-refresh active for issuer id %s; update required
pt: force-crl-refresh ativa para a id do emissor %s; atualização necessária

en: available CRL for issuer ID %s can't be used
pt: CRL disponível para a id do emissor %s não pode ser usada

en: cached CRL for issuer id %s tampered; we need to update
pt: CRL em cache adulterada para a id do emissor %s; precisamos atualizar

en: WARNING: invalid cache record length for S/N
pt: AVISO: comprimento do registo de cache inválido para S/N

en: problem reading cache record for S/N %s: %s
pt: problema ao ler o registo de cache para S/N %s: %s

en: S/N %s is not valid; reason=%02X  date=%.15s
pt: S/N %s não é válido; razão=%02X  data=%.15s

en: S/N %s is valid, it is not listed in the CRL
pt: S/N %s é válido, não está listado na CRL

en: error getting data from cache file: %s
pt: erro ao obter os dados do ficheiro de cache: %s

en: got an invalid S-expression from libksba
pt: obtive uma S-expression inválida da libksba

en: converting S-expression failed: %s
pt: falha na conversão da S-expression: %s

en: unknown hash algorithm '%s'
pt: algoritmo de hash desconhecido '%s'

en: gcry_md_open for algorithm %d failed: %s
pt: gcry_md_open para o algoritmo %d falhou: %s

en: creating S-expression failed: %s
pt: falha ao criar a S-expression: %s

en: ksba_crl_parse failed: %s
pt: ksba_crl_parse falhou: %s

en: error getting update times of CRL: %s
pt: erro ao obter tempos de atualização da CRL: %s

en: update times of this CRL: this=%s next=%s
pt: tempos de atualização desta CRL: este=%s próximo=%s

en: nextUpdate not given; assuming a validity period of one day
pt: nextUpdate não fornecido; assumindo que expira num período de um dia

en: error getting CRL item: %s
pt: erro ao obter o item da CRL: %s

en: error inserting item into temporary cache file: %s
pt: erro ao inserir item no ficheiro de cache temporário: %s

en: no CRL issuer found in CRL: %s
pt: nenhum emissor de CRL encontrado na CRL: %s

en: locating CRL issuer certificate by authorityKeyIdentifier
pt: localizando o certificado do emissor da CRL por authorityKeyIdentifier

en: CRL signature verification failed: %s
pt: falha na verificação de assinatura da CRL: %s

en: error checking validity of CRL issuer certificate: %s
pt: erro ao verificar a validade do certificado do emissor da CRL: %s

en: ksba_crl_new failed: %s
pt: ksba_crl_new falhou: %s

en: ksba_crl_set_reader failed: %s
pt: ksba_crl_set_reader falhou: %s

en: removed stale temporary cache file '%s'
pt: ficheiro de cache temporário obsoleto '%s' foi removido

en: problem removing stale temporary cache file '%s': %s
pt: problema ao remover o ficheiro de cache temporário obsoleto '%s': %s

en: error creating temporary cache file '%s': %s
pt: erro ao criar o ficheiro de cache temporário '%s': %s

en: crl_parse_insert failed: %s
pt: crl_parse_insert falhou: %s

en: error finishing temporary cache file '%s': %s
pt: erro ao finalizar o ficheiro de cache temporário '%s': %s

en: error closing temporary cache file '%s': %s
pt: erro ao fechar o ficheiro de cache temporário '%s': %s

en: WARNING: new CRL still too old; it expired on %s - loading anyway
pt: ATENÇÃO: nova CRL ainda muito antiga; ela expirou em %s - carregando mesmo assim

en: new CRL still too old; it expired on %s
pt: nova CRL ainda muito antiga; expirou em %s

en: unknown critical CRL extension %s
pt: extensão crítica de CRL desconhecida %s

en: error reading CRL extensions: %s
pt: erro ao ler extensões de CRL: %s

en: creating cache file '%s'
pt: criando o ficheiro de cache '%s'

en: problem renaming '%s' to '%s': %s
pt: problema ao renomear '%s' para '%s': %s

en: updating the DIR file failed - cache entry will get lost with the next program start
pt: falha ao atualizar o ficheiro DIR - a entrada de cache será perdida com o próximo início do programa

en: Begin CRL dump (retrieved via %s)
pt: Iniciar dump de CRL (obtido via %s)

en:  ERROR: The CRL will not be used because it was still too old after an update!
pt:  ERRO: A CRL não será usada porque ainda era muito antiga após uma atualização!

en:  ERROR: The CRL will not be used due to an unknown critical extension!
pt:  ERRO: A CRL não será usada devido a uma extensão crítica desconhecida!

en:  ERROR: The CRL will not be used
pt:  ERRO: A CRL não será usada

en:  ERROR: This cached CRL may have been tampered with!
pt:  ERRO: Esta CRL em cache pode ter sido adulterada!

en:  WARNING: invalid cache record length
pt:  AVISO: comprimento de registo de cache inválido

en: problem reading cache record: %s
pt: problema ao ler o registo de cache: %s

en: problem reading cache key: %s
pt: problema ao ler a chave de cache: %s

en: error reading cache entry from db: %s
pt: erro ao ler a entrada de cache da base de dados: %s

en: End CRL dump
pt: Fim do dump de CRL

en: crl_fetch via DP failed: %s
pt: crl_fetch via DP falhou: %s

en: crl_cache_insert via DP failed: %s
pt: crl_cache_insert via DP falhou: %s

en: crl_cache_insert via issuer failed: %s
pt: crl_cache_insert via emissor falhou: %s

en: reader to file mapping table full - waiting
pt: leitor cheio para tabela de mapeamento de ficheiros - aguardando

en: CRL access not possible due to Tor mode
pt: o acesso à CRL não é possível devido ao modo Tor

en: CRL access not possible due to disabled %s
pt: o acesso à CRL não é possível devido a %s estar desabilitado

en: error retrieving '%s': %s
pt: erro ao obter '%s': %s

en: error initializing reader object: %s
pt: erro ao inicializar o objeto leitor: %s

en: certificate search not possible due to disabled %s
pt: a pesquisa de certificados não é possível devido a %s estar desabilitado

en: use OCSP instead of CRLs
pt: usar OCSP em vez de CRLs

en: check whether a dirmngr is running
pt: verificar se um dirmngr está em execução

en: add a certificate to the cache
pt: adicionar um certificado à cache

en: validate a certificate
pt: validar um certificado

en: lookup a certificate
pt: procurar um certificado

en: lookup only locally stored certificates
pt: procurar apenas certificados armazenados localmente

en: expect an URL for --lookup
pt: esperar uma URL para --lookup

en: load a CRL into the dirmngr
pt: carregar uma CRL no dirmngr

en: special mode for use by Squid
pt: modo especial para uso pelo Squid

en: expect certificates in PEM format
pt: esperar certificados no formato PEM

en: force the use of the default OCSP responder
pt: forçar o uso do respondente OCSP pré-definido

en: Usage: dirmngr-client [options] [certfile|pattern] (-h for help)
pt: Uso: dirmngr-client [opções] [ficheiro-cert|padrão] (-h para obter ajuda)

en: Syntax: dirmngr-client [options] [certfile|pattern]
    Test an X.509 certificate against a CRL or do an OCSP check
    The process returns 0 if the certificate is valid, 1 if it is
    not valid and other error codes for general failures
pt: Sintaxe: dirmngr-client [opções] [ficheiro-cert|padrão]
    Testar um certificado X.509 em relação a uma CRL ou fazer uma
    verificação OCSP.
    O processo retorna 0 se o certificado for válido, 1 se não for
    válido, e outros códigos de erro para falhas gerais.

en: error reading certificate from stdin: %s
pt: erro ao ler certificado de stdin: %s

en: error reading certificate from '%s': %s
pt: erro ao ler o certificado de '%s': %s

en: certificate too large to make any sense
pt: certificado demasiado grande para fazer qualquer sentido

en: can't connect to the dirmngr: %s
pt: não é possível conectar-se ao dirmngr: %s

en: lookup failed: %s
pt: falha na procura: %s

en: loading CRL '%s' failed: %s
pt: falha ao carregar a CRL '%s': %s

en: a dirmngr daemon is up and running
pt: um daemon dirmngr está a correr

en: validation of certificate failed: %s
pt: falha na validação do certificado: %s

en: certificate is valid
pt: certificado é válido

en: certificate has been revoked
pt: o certificado foi revogado

en: certificate check failed: %s
pt: falha na verificação do certificado: %s

en: got status: '%s'
pt: recebi status: '%s'

en: error writing base64 encoding: %s
pt: erro ao escrever codificação base64: %s

en: unsupported inquiry '%s'
pt: inquérito não suportado '%s'

en: absolute file name expected
pt: esperado nome absoluto de ficheiro

en: looking up '%s'
pt: procurando '%s'

en: list the contents of the CRL cache
pt: listar o conteúdo da cache de CRL

en: |FILE|load CRL from FILE into cache
pt: |FILE|carregar CRL de FILE para cache

en: |URL|fetch a CRL from URL
pt: |URL|buscar uma CRL de URL

en: shutdown the dirmngr
pt: terminar o dirmngr

en: flush the cache
pt: limpar a cache

en: allow online software version check
pt: permitir verificação online da versão do software

en: |N|do not return more than N items in one query
pt: |N|não retornar mais de N itens em uma consulta

en: Network related options
pt: Opções relacionadas à rede

en: route all network traffic via Tor
pt: direcionar todo o tráfego de rede via Tor

en: Configuration for HTTP servers
pt: Configurações para servidores HTTP

en: inhibit the use of HTTP
pt: inibir o uso de HTTP

en: ignore HTTP CRL distribution points
pt: ignorar os pontos de distribuição de CRL que são HTTP

en: |URL|redirect all HTTP requests to URL
pt: |URL|redirecionar todas os pedidos HTTP para URL

en: use system's HTTP proxy setting
pt: usar a definição de proxy HTTP do sistema

en: Configuration for OpenPGP servers
pt: Configurações para servidores OpenPGP

en: |URL|use keyserver at URL
pt: |URL|usar servidor de chaves na URL

en: |FILE|use the CA certificates in FILE for HKP over TLS
pt: |FILE|usar os certificados CA em FILE para HKP sobre TLS

en: Configuration for X.509 servers
pt: Configurações para servidores X.509

en: inhibit the use of LDAP
pt: inibir o uso do LDAP

en: ignore LDAP CRL distribution points
pt: ignorar os pontos de distribuição de CRL que são LDAP

en: |HOST|use HOST for LDAP queries
pt: |HOST|usar HOST para consultas LDAP

en: do not use fallback hosts with --ldap-proxy
pt: não usar hosts de fallback com --ldap-proxy

en: |SPEC|use this keyserver to lookup keys
pt: |SPEC|usar este servidor de chaves para procurar por chaves

en: |FILE|read LDAP server list from FILE
pt: |FILE|ler lista de servidores LDAP do FILE

en: add new servers discovered in CRL distribution points to serverlist
pt: adicionar novos servidores descobertos em pontos de distribuição de CRL à serverlist

en: |N|set LDAP timeout to N seconds
pt: |N|definir tempo limite LDAP para N segundos

en: Configuration for OCSP
pt: Configurações para OCSP

en: allow sending OCSP requests
pt: permitir enviar pedidos OCSP

en: ignore certificate contained OCSP service URLs
pt: ignorar URL de serviço OCSP contido no certificado

en: |URL|use OCSP responder at URL
pt: |URL|usar o respondente de OCSP na URL

en: |FPR|OCSP response signed by FPR
pt: |FPR|resposta OCSP assinada por FPR

en: force loading of outdated CRLs
pt: forçar o carregar de CRLs desatualizados

en: @
    (See the "info" manual for a complete listing of all commands and options)
pt: @
    (Veja o manual "info" para obter uma lista completa de todos os comandos e opções)

en: Usage: @DIRMNGR@ [options] (-h for help)
pt: Uso: @DIRMNGR@ [opções] (-h para ajuda)

en: Syntax: @DIRMNGR@ [options] [command [args]]
    Keyserver, CRL, and OCSP access for @GNUPG@
pt: Sintaxe: @DIRMNGR@ [opções] [comando [args]]
    Acesso a servidor de chaves, CRL, e OCSP para @GNUPG@

en: valid debug levels are: %s
pt: os níveis de debug válidos são: %s

en: usage: %s [options]
pt: uso: %s [opções]

en: colons are not allowed in the socket name
pt: 'dois pontos' não são permitidos no nome do socket

en: error forking process: %s
pt: erro ao fazer fork de processo: %s

en: fetching CRL from '%s' failed: %s
pt: falha ao buscar a CRL de '%s': %s

en: processing CRL from '%s' failed: %s
pt: falha ao processar a CRL de '%s': %s

en: %s:%u: line too long - skipped
pt: %s:%u: linha muito longa - ignorada

en: %s:%u: invalid fingerprint detected
pt: %s:%u: impressão digital inválida detetada

en: %s:%u: read error: %s
pt: %s:%u: erro de leitura: %s

en: %s:%u: garbage at end of line ignored
pt: %s:%u: lixo no final da linha ignorado

en: SIGHUP received - re-reading configuration and flushing caches
pt: SIGHUP recebido - re-lendo a configuração e limpando as caches

en: SIGUSR2 received - no action defined
pt: SIGUSR2 recebido - nenhuma ação definida

en: SIGTERM received - shutting down ...
pt: SIGTERM recebido - terminando ...

en: SIGTERM received - still %d active connections
pt: SIGTERM recebido - ainda há %d conexões ativas

en: shutdown forced
pt: terminar forçado

en: SIGINT received - immediate shutdown
pt: SIGINT recebido - terminando imediatamente

en: signal %d received - no action defined
pt: sinal %d recebido - nenhuma ação definida

en: error accessing '%s': http status %u
pt: erro ao aceder '%s': status http %u

en: URL '%s' redirected to '%s' (%u)
pt: URL '%s' redirecionada para '%s' (%u)

en: too many redirections
pt: demasiados redirecionamentos

en: redirection changed to '%s'
pt: redirecionamento alterado para '%s'

en: error printing log line: %s
pt: erro ao mostrar linha de log: %s

en: error reading log from ldap wrapper %d: %s
pt: erro ao ler log do wrapper ldap %d: %s

en: ldap wrapper %d ready
pt: wrapper ldap %d pronto

en: ldap wrapper %d ready: timeout
pt: wrapper ldap %d pronto: pausa

en: ldap wrapper %d ready: exitcode=%d
pt: wrapper ldap %d pronto: exitcode=%d

en: waiting for ldap wrapper %d failed: %s
pt: falha ao aguardar por wrapper ldap %d: %s

en: ldap wrapper %d stalled - killing
pt: wrapper ldap %d obsoleto - matando

en: invalid char 0x%02x in host name - not added
pt: char 0x%02x inválido no nome do host - não adicionado

en: adding '%s:%d' to the ldap server list
pt: adicionando '%s:%d' à lista de servidores ldap

en: malloc failed: %s
pt: malloc falhou: %s

en: '%s' is not an LDAP URL
pt: '%s' não é uma URL LDAP

en: '%s' is an invalid LDAP URL
pt: '%s' é uma URL LDAP inválida

en: ldap_search hit the size limit of the server
pt: ldap_search atingiu o tamanho limite do servidor

en: %s:%u: password given without user
pt: %s:%u: senha dada sem utilizador

en: %s:%u: ignoring unknown flag '%s'
pt: %s:%u: ignorando flag '%s' desconhecida

en: %s:%u: skipping this line
pt: %s:%u: ignorando esta linha

en: invalid canonical S-expression found
pt: encontrada S-expression canónica inválida

en: gcry_md_open failed: %s
pt: gcry_md_open falhou: %s

en: oops: ksba_cert_hash failed: %s
pt: oops: ksba_cert_hash falhou: %s

en: bad URL encoding detected
pt: detetada codificação de URL inválida

en: error reading from responder: %s
pt: erro ao ler do respondente: %s

en: response from server too large; limit is %d bytes
pt: resposta do servidor muito grande; limite é %d bytes

en: OCSP request not possible due to Tor mode
pt: pedido OCSP não é possível devido ao modo Tor

en: OCSP request not possible due to disabled HTTP
pt: pedido OCSP não é possível devido a HTTP desabilitado

en: error setting OCSP target: %s
pt: erro ao definir o destino OCSP: %s

en: error building OCSP request: %s
pt: erro ao criar o pedido OCSP: %s

en: error connecting to '%s': %s
pt: erro ao conectar a '%s': %s

en: error reading HTTP response for '%s': %s
pt: erro ao ler a resposta HTTP para '%s': %s

en: error parsing OCSP response for '%s': %s
pt: erro ao processar a resposta OCSP para '%s': %s

en: OCSP responder at '%s' status: %s
pt: respondente OCSP no status '%s': %s

en: failed to establish a hashing context for OCSP: %s
pt: falha ao estabelecer um contexto de hash para OCSP: %s

en: hashing the OCSP response for '%s' failed: %s
pt: falha ao fazer hashing da resposta OCSP para '%s': %s

en: not signed by a default OCSP signer's certificate
pt: não assinado por um certificado de signatário OCSP pré-definido

en: allocating list item failed: %s
pt: falha ao alocar item de lista: %s

en: error getting responder ID: %s
pt: erro ao obter o ID do respondente: %s

en: no suitable certificate found to verify the OCSP response
pt: nenhum certificado adequado encontrado para verificar a resposta do OCSP

en: issuer certificate not found: %s
pt: certificado do emissor não encontrado: %s

en: caller did not return the target certificate
pt: o chamador não retornou o certificado de destino

en: caller did not return the issuing certificate
pt: o chamador não retornou o certificado de emissão

en: failed to allocate OCSP context: %s
pt: falha ao alocar contexto OCSP: %s

en: no default OCSP responder defined
pt: nenhum respondente OCSP pré-definido

en: no default OCSP signer defined
pt: nenhum assinante OCSP pré-definido

en: using default OCSP responder '%s'
pt: usando o respondente OCSP pré-definido '%s'

en: using OCSP responder '%s'
pt: usando o respondente OCSP '%s'

en: error getting OCSP status for target certificate: %s
pt: erro ao obter o status OCSP para o certificado de destino: %s

en: certificate status is: %s  (this=%s  next=%s)
pt: o status do certificado é: %s (este=%s próximo=%s)

en: good
pt: válido

en: certificate has been revoked at: %s due to: %s
pt: o certificado foi revogado em: %s devido a: %s

en: OCSP responder returned a status in the future
pt: o respondente OCSP retornou um status no futuro

en: OCSP responder returned a non-current status
pt: o respondente OCSP retornou um status não atual

en: OCSP responder returned an too old status
pt: o respondente OCSP retornou um status muito antigo

en: assuan_inquire(%s) failed: %s
pt: assuan_inquire(%s) falhou: %s

en: serialno missing in cert ID
pt: número de série ausente na ID do certificado

en: assuan_inquire failed: %s
pt: assuan_inquire falhou: %s

en: fetch_cert_by_url failed: %s
pt: fetch_cert_by_url falhou: %s

en: error sending data: %s
pt: erro ao enviar dados: %s

en: start_cert_fetch failed: %s
pt: start_cert_fetch falhou: %s

en: fetch_next_cert failed: %s
pt: fetch_next_cert falhou: %s

en: max_replies %d exceeded
pt: excedido max_replies %d

en: can't allocate control structure: %s
pt: não é possível alocar a estrutura de controle: %s

en: failed to allocate assuan context: %s
pt: falha ao alocar contexto assuan: %s

en: failed to initialize the server: %s
pt: falha ao inicializar o servidor: %s

en: failed to the register commands with Assuan: %s
pt: falha ao registar comandos com Assuan: %s

en: Assuan accept problem: %s
pt: problema de aceitação Assuan: %s

en: Assuan processing failed: %s
pt: falha no processamento do Assuan: %s

en: accepting root CA not marked as a CA
pt: aceitando a CA raiz não marcada como uma CA

en: CRL checking too deeply nested
pt: verificação de CRL muito aprofundadamente aninhada

en: not checking CRL for
pt: não verificando CRL para

en: checking CRL for
pt: verificando CRL para

en: checking trustworthiness of root certificate failed: %s
pt: falha na verificação da confiança do certificado raiz: %s

en: certificate chain is good
pt: a corrente de certificados é válida

en: certificate should not have been used for CRL signing
pt: certificado não deveria ter sido usado para assinatura de CRL

en: quiet
pt: silencioso

en: print data out hex encoded
pt: imprimir dados codificados em hex

en: decode received data lines
pt: descodificar linhas de dados recebidas

en: connect to the dirmngr
pt: conectar ao dirmngr

en: connect to the keyboxd
pt: conectar ao keyboxd

en: |NAME|connect to Assuan socket NAME
pt: |NAME|conectar ao socket Assuan NAME

en: |ADDR|connect to Assuan server at ADDR
pt: |ADDR|conectar ao servidor Assuan em ADDR

en: run the Assuan server given on the command line
pt: execute o servidor Assuan fornecido na linha de comando

en: do not use extended connect mode
pt: não usar o modo de conexão estendida

en: |FILE|run commands from FILE on startup
pt: |FILE|executar comandos do FILE na inicialização

en: run /subst on startup
pt: executar /subst na inicialização

en: Usage: @GPG@-connect-agent [options] (-h for help)
pt: Uso: @GPG@-connect-agent [opções] (-h para ajuda)

en: Syntax: @GPG@-connect-agent [options]
    Connect to a running agent and send commands
pt: Sintaxe: @GPG@-connect-agent [opções]
    Conectar-se a um agent em execução e enviar comandos

en: option "%s" requires a program and optional arguments
pt: a opção "%s" requer um programa e argumentos opcionais

en: option "%s" ignored due to "%s"
pt: opção "%s" ignorada devido a "%s"

en: receiving line failed: %s
pt: falha ao receber linha: %s

en: line too long - skipped
pt: linha muito longa - ignorada

en: line shortened due to embedded Nul character
pt: linha encurtada devido ao caractere Nul incorporado

en: unknown command '%s'
pt: comando desconhecido '%s'

en: sending line failed: %s
pt: falha ao enviar linha: %s

en: no keybox daemon running in this session
pt: nenhum daemon keybox em execução nesta sessão

en: error sending standard options: %s
pt: erro ao enviar opções padrão: %s

en: Public Keys
pt: Chaves Públicas

en: Private Keys
pt: Chaves Privadas

en: Network
pt: Rede

en: Passphrase Entry
pt: Entrada de Frase-secreta

en: Component not suitable for launching
pt: Componente não adequado para lançamento

en: Configuration file of component %s is broken
pt: O ficheiro de configuração do componente %s está quebrado

en: Note: Use the command "%s%s" to get details.
pt: Nota: Usar o comando "%s%s" para obter detalhes.

en: External verification of component %s failed
pt: Falha na verificação externa do componente %s

en: Note that group specifications are ignored
pt: Repare que as especificações do grupo são ignoradas

en: error closing '%s'
pt: erro ao fechar '%s'

en: error parsing '%s'
pt: erro ao processar '%s'

en: list all components
pt: listar todos os componentes

en: check all programs
pt: verificar todos os programas

en: |COMPONENT|list options
pt: |COMPONENT|listar opções

en: |COMPONENT|change options
pt: |COMPONENT|alterar opções

en: |COMPONENT|check options
pt: |COMPONENT|verificar opções

en: apply global default values
pt: aplicar valores globais pré-definidos

en: |FILE|update configuration files using FILE
pt: |FILE|atualizar ficheiros de configuração usando FILE

en: get the configuration directories for @GPGCONF@
pt: obter as pastas de configuração para @GPGCONF@

en: list global configuration file
pt: listar ficheiro de configuração global

en: check global configuration file
pt: verificar ficheiro de configuração global

en: query the software version database
pt: consultar a base de dados da versão do software

en: reload all or a given component
pt: recarregar todos ou um determinado componente

en: launch a given component
pt: lançar um determinado componente

en: kill a given component
pt: matar um determinado componente

en: use as output file
pt: usar como ficheiro de saída

en: activate changes at runtime, if possible
pt: ativar alterações em tempo de execução, se possível

en: Usage: @GPGCONF@ [options] (-h for help)
pt: Uso: @GPGCONF@ [opções] (-h para ajuda)

en: Syntax: @GPGCONF@ [options]
    Manage configuration options for tools of the @GNUPG@ system
pt: Sintaxe: @GPGCONF@ [opções]
    Gerir opções de configuração para as ferramentas do sistema @GNUPG@

en: Need one component argument
pt: Precisa de um argumento de componente

en: Component not found
pt: Componente não encontrado

en: No argument allowed
pt: Nenhum argumento permitido

en: Usage: gpg-check-pattern [options] patternfile (-h for help)
pt: Uso: gpg-check-pattern [opções] ficheiro-de-padrões (-h para obter ajuda)

en: Syntax: gpg-check-pattern [options] patternfile
    Check a passphrase given on stdin against the patternfile
pt: Sintaxe: gpg-check-pattern [opções] ficheiro-de-padrões
    Verificar uma frase-secreta dada em stdin em relação a um ficheiro de padrão

en: Note: key %s is already stored on the card!
pt: Nota: a chave %s já está armazenada no cartão!

en: Note: Keys are already stored on the card!
pt: Nota: As chaves já estão armazenadas no cartão!

en: Replace existing key %s ? (y/N)
pt: Substituir a chave %s existente? (s/N)

en: %s card no. %s detected
pt: cartão %s nº %s detetado

en: User Interaction Flag is set to "%s" - can't change
pt: a User Interaction Flag está definido como "%s" - não é possível alterar

en: Warning: Setting the User Interaction Flag to "%s"
             can only be reverted using a factory reset!
pt: Aviso: Definindo a User Interaction Flag como "%s" só
           pode ser revertida usando uma reset de fábrica!

en: Please use "uif --yes %d %s"
pt: Use "uif --yes %d %s"

en: authenticate to the card
pt: autenticar no cartão

en: send a reset to the card daemon
pt: enviar uma reset para o daemon do cartão

en: setup KDF for PIN authentication
pt: configurar o KDF para autenticação por PIN

en: change a private data object
pt: alterar um objeto de dados privados

en: read a certificate from a data object
pt: ler um certificado a partir de um objeto de dados

en: store a certificate to a data object
pt: armazenar um certificado em um objeto de dados

en: store a private key to a data object
pt: armazenar uma chave privada em um objeto de dados

en: run various checks on the keys
pt: executar várias verificações nas chaves

en: Yubikey management commands
pt: comandos de gerir uma Yubikey

en: manage the command history
pt: gerir o histórico de comandos
