gnupg 2.5.1 - en to fr translation catalogue (2200 entries)

en: failed to acquire the pinentry lock: %s
fr: impossible d'obtenir le verrou PIN-entry : %s

en: |pinentry-label|_Cancel
fr: |pinentry-label|_Annuler

en: |pinentry-label|PIN:
fr: |pinentry-label|Code personnel :

en: |pinentry-label|_Save in password manager
fr: |pinentry-label|_Sauvegarder dans le gestionnaire de mots de passe

en: Do you really want to make your passphrase visible on the screen?
fr: Voulez-vous vraiment rendre visible votre phrase secrète sur l'écran ?

en: |pinentry-tt|Make passphrase visible
fr: |pinentry-tt|Rendre la phrase secrète visible

en: |pinentry-tt|Hide passphrase
fr: |pinentry-tt|Cacher la phrase secrète

en: Caps Lock is on
fr: Le verrouillage de majuscules est enclenché

note: TRANSLATORS: This string is displayed by Pinentry as the label for generating a passphrase.
en: Suggest
fr: Suggestion

note: TRANSLATORS: This is a text shown by pinentry if the option for formatted passphrase is enabled.  The length is limited to about 900 characters.
en: Note: The blanks are not part of the passphrase.
fr: Note : Les blancs ne font pas partie de la phrase secrète.

note: TRANSLATORS: This is a text shown by pinentry as title of a dialog telling the user that the entered new passphrase does not satisfy the passphrase constraints.  Please keep it short.
en: Passphrase Not Allowed
fr: Phrase secrète non autorisée

note: TRANSLATORS: This string is displayed by Pinentry as the label for the quality bar.
en: Quality:
fr: Qualité :

en: Please enter your PIN, so that the secret key can be unlocked for this session
fr: Veuillez entrer votre code personnel, afin de débloquer la clef secrète pendant cette session

en: Please enter your passphrase, so that the secret key can be unlocked for this session
fr: Veuillez entrer votre phrase secrète, afin de débloquer la clef secrète pendant cette session

en: PIN:
fr: PIN :

en: Passphrase:
fr: Phrase secrète :

en: does not match - try again
fr: ne correspond pas — veuillez réessayer

en: Passphrases match.
fr: Phrase secrète correspondante.

note: TRANSLATORS: The string is appended to an error message in the pinentry.  The %s is the actual error message, the two %d give the current and maximum number of tries.
en: SETERROR %s (try %d of %d)
fr: SETERROR %s (essai %d sur %d)

en: Repeat:
fr: Répéter :

en: PIN too long
fr: Code personnel trop long

en: Passphrase too long
fr: Phrase secrète trop longue

en: Invalid characters in PIN
fr: Caractères incorrects dans le code personnel

en: PIN too short
fr: Code personnel trop court

en: Bad PIN
fr: Mauvais code personnel

en: Bad Passphrase
fr: Mauvaise phrase secrète

en: Note: Request from the web browser.
fr: Note : Requête depuis le navigateur Web.

en: Note: Request from a remote site.
fr: Note : Requête d'un site distant.

en: error getting serial number of card: %s
fr: erreur de lecture du numéro de série de la carte : %s

en: Please re-enter this passphrase
fr: Veuillez répéter cette phrase secrète

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the %s system.
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour protéger l'objet importé dans le système %s.

en: This key (or subkey) is not protected with a passphrase.  Please enter a new passphrase to export it.
fr: Cette clef (ou sous-clef) n'est pas protégée par une phrase secrète. Veuillez entrer une nouvelle phrase secrète pour l'exporter.

en: ssh keys greater than %d bits are not supported
fr: les clefs SSH plus grandes que %d bits ne sont pas prises en charge

en: can't create '%s': %s
fr: impossible de créer « %s » : %s

en: can't open '%s': %s
fr: impossible d'ouvrir « %s » : %s

en: no suitable card key found: %s
fr: aucune clef de carte convenable n'a été trouvée : %s

en: error getting list of cards: %s
fr: erreur lors de l'obtention de la liste des cartes : %s

en: An ssh process requested the use of key%%0A  %s%%0A  (%s)%%0ADo you want to allow this?
fr: Un processus SSH demande à utiliser la clef%%0A  %s%%0A  (%s)%%0AVoulez-vous l'autoriser ?

en: Allow
fr: Autoriser

en: Deny
fr: Refuser

en: Please enter the passphrase for the ssh key%%0A  %F%%0A  (%c)
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour la clef SSH%%0A  %F%%0A  (%c)

en: Please enter a passphrase to protect the received secret key%%0A   %s%%0A   %s%%0Awithin gpg-agent's key storage
fr: Veuillez entrer une phrase secrète pour protéger la clef secrète%%0A   %s%%0A   %s%%0Areçue dans l'espace de stockage de clefs de gpg-agent

en: failed to create stream from socket: %s
fr: échec de création du flux à partir de ce socket : %s

en: Admin PIN
fr: Code personnel d'administration

note: TRANSLATORS: A PUK is the Personal Unblocking Code used to unblock a PIN.
en: PUK
fr: CDP

en: Reset Code
fr: Code de réinitialisation

en: Push ACK button on card/token.
fr: Appuyez sur le bouton ACK de la carte/jeton.

en: Use the reader's pinpad for input.
fr: Utilisez le pavé numérique du lecteur en entrée.

en: Repeat this Reset Code
fr: Répétez ce code de réinitialisation

en: Repeat this PUK
fr: Répétez ce code de déblocage personnel

en: Repeat this PIN
fr: Répétez ce code personnel

en: Reset Code not correctly repeated; try again
fr: Les codes de réinitialisation ne correspondent pas ; veuillez réessayer

en: PUK not correctly repeated; try again
fr: les codes de déblocage personnels ne correspondent pas ; veuillez réessayer

en: PIN not correctly repeated; try again
fr: Les codes personnels ne correspondent pas ; veuillez réessayer

en: Please enter the PIN%s%s%s to unlock the card
fr: Veuillez entrer le code personnel%s%s%s pour déverrouiller la carte

en: error writing to pipe: %s
fr: erreur d'écriture sur le tube  : %s

en: Enter new passphrase
fr: Entrez la nouvelle phrase secrète

en: You have not entered a passphrase!%0AAn empty passphrase is not allowed.
fr: Aucune phrase secrète n'a été entrée.%0AUne phrase secrète vide n'est pas autorisée.

en: You have not entered a passphrase - this is in general a bad idea!%0APlease confirm that you do not want to have any protection on your key.
fr: Aucune phrase secrète n'a été entrée — c'est souvent une mauvaise idée.%0AVeuillez confirmer que vous ne voulez aucune protection pour la clef.

en: Yes, protection is not needed
fr: Oui, aucune protection n'est nécessaire

en: A passphrase should be at least %u character long. | A passphrase should be at least %u characters long.
fr[0]: Une phrase secrète devrait contenir au moins %u caractère.
fr[1]: Une phrase secrète devrait contenir au moins %u caractères.

en: A passphrase should contain at least %u digit or%%0Aspecial character. | A passphrase should contain at least %u digits or%%0Aspecial characters.
fr[0]: Une phrase secrète devrait contenir au moins %u chiffre%%0Aou caractère spécial.
fr[1]: Une phrase secrète devrait contenir au moins %u chiffres%%0Aou caractères spéciaux.

en: A passphrase may not be a known term or match%%0Acertain pattern.
fr: Une phrase secrète ne devrait ni être un mot commun,%%0Ani correspondre à un certain schéma.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.
fr: Avertissement : une phrase secrète non sécurisée a été entrée.

en: Take this one anyway
fr: La prendre quand même

en: Please enter the passphrase to%0Aprotect your new key
fr: Veuillez entrer la phrase secrète%0Apour protéger la nouvelle clef

en: Please enter the new passphrase
fr: Veuillez entrer la nouvelle phrase secrète

en: Options used for startup
fr: Options pratiques pour le démarrage

en: run in daemon mode (background)
fr: exécuter en mode démon (arrière-plan)

en: run in server mode (foreground)
fr: exécuter en mode serveur (premier plan)

en: do not detach from the console
fr: ne pas détacher de la console

en: sh-style command output
fr: sortie de commandes à la sh

en: csh-style command output
fr: sortie de commandes à la csh

en: |FILE|read options from FILE
fr: |FICHIER|lire les options depuis le FICHIER

en: Options controlling the diagnostic output
fr: Options contrôlant la sortie du diagnostic

en: verbose
fr: bavard

en: be somewhat more quiet
fr: devenir beaucoup plus silencieux

en: |FILE|write server mode logs to FILE
fr: |FICHIER|écrire les journaux serveur dans le FICHIER

en: Options controlling the configuration
fr: Options contrôlant la configuration

en: do not use the SCdaemon
fr: ne pas utiliser le SCdaemon

en: |PGM|use PGM as the SCdaemon program
fr: |PGM|utiliser PGM comme programme SCdaemon

en: |PGM|use PGM as the tpm2daemon program
fr: |PGM|utiliser PGM comme programme de tpm2daemon

en: |NAME|accept some commands via NAME
fr: |NOM|accepter des commandes avec NOM

en: ignore requests to change the TTY
fr: ignorer les demandes de modification du TTY

en: ignore requests to change the X display
fr: ignorer les demandes de modification d'affichage de X

en: enable ssh support
fr: activer la prise en charge de SSH

en: |ALGO|use ALGO to show ssh fingerprints
fr: |ALGO|Utiliser ALGO pour afficher les empreintes ssh

en: enable putty support
fr: activer la prise en charge de putty

en: enable Win32-OpenSSH support
fr: activer la prise en charge de Win32-OpenSSH

en: Options controlling the security
fr: Options contrôlant la sécurité

en: |N|expire cached PINs after N seconds
fr: |N|oublier les codes personnels après N secondes

en: |N|expire SSH keys after N seconds
fr: |N|oublier les clefs SSH après N secondes

en: |N|set maximum PIN cache lifetime to N seconds
fr: |N|définir la durée maximale du cache de code personnel à N secondes

en: |N|set maximum SSH key lifetime to N seconds
fr: |N|définir la durée maximale du cache de clef SSH à N secondes

en: do not use the PIN cache when signing
fr: ne pas utiliser le cache de code pour signer

en: disallow the use of an external password cache
fr: ne pas autoriser l'utilisation de cache de mot de passe externe

en: disallow clients to mark keys as "trusted"
fr: ne pas marquer les clefs comme « de confiance »

en: allow presetting passphrase
fr: permettre de préconfigurer la phrase secrète

en: Options enforcing a passphrase policy
fr: Options d'application d'une politique de phrase secrète

en: do not allow bypassing the passphrase policy
fr: pas de contournement de politique de phrase secrète

en: |N|set minimal required length for new passphrases to N
fr: |N|définir la taille minimale des nouvelles phrases secrètes à N

en: |N|require at least N non-alpha characters for a new passphrase
fr: |N|nécessiter au moins N caractères non alphabétiques pour les nouvelles phrases secrètes

en: |FILE|check new passphrases against pattern in FILE
fr: |FICHIER|vérifier la nouvelle phrase secrète par rapport aux motifs du FICHIER

en: |N|expire the passphrase after N days
fr: |N|la phrase secrète expire après N jours

en: do not allow the reuse of old passphrases
fr: ne pas autoriser la réutilisation d'anciennes phrases secrètes

en: Options controlling the PIN-Entry
fr: Options contrôlant la saisie du code personnel

en: never use the PIN-entry
fr: ne jamais utiliser le PIN-entry

en: disallow caller to override the pinentry
fr: interdire à l'appelant de remplacer le PIN-entry

en: let PIN-Entry grab keyboard and mouse
fr: laisser la saisie du code personnel capturer le clavier et la souris

en: |PGM|use PGM as the PIN-Entry program
fr: |PGM|utiliser PGM pour entrer le code personnel

en: |N|set the Pinentry timeout to N seconds
fr: |N|définir le délai d'expiration de saisie du code personnel à N secondes

en: allow passphrase to be prompted through Emacs
fr: autoriser la saisie de la phrase secrète avec Emacs

note: TRANSLATORS: @EMAIL@ will get replaced by the actual bug reporting address.  This is so that we can change the reporting address without breaking the translations.
en: Please report bugs to <@EMAIL@>.
fr: Veuillez signaler toutes anomalies sur <@EMAIL@> (en anglais)
    et tout problème de traduction à <debian-l10n-french@lists.debian.org>.

en: Usage: @GPG_AGENT@ [options] (-h for help)
fr: Utilisation : @GPG_AGENT@ [options] (-h pour l'aide)

en: Syntax: @GPG_AGENT@ [options] [command [args]]
    Secret key management for @GNUPG@
fr: Syntaxe : @GPG_AGENT@ [options] [commande [arguments]]
    Gestionnaire de clefs secrètes pour @GNUPG@

en: invalid debug-level '%s' given
fr: niveau de débogage « %s » incorrect

en: selected digest algorithm is invalid
fr: la fonction de hachage sélectionnée est incorrecte

en: reading options from '%s'
fr: lecture des options de « %s »

en: Note: '%s' is not considered an option
fr: Remarque : « %s » n'est pas considéré comme une option

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
fr: Attention : « %s » est une option déconseillée

en: can't create socket: %s
fr: impossible de créer le socket : %s

en: socket name '%s' is too long
fr: le nom du socket « %s » est trop long

en: trying to steal socket from running %s
fr: essayer de dérober des sockets lors de l'exécution %s

en: a gpg-agent is already running - not starting a new one
fr: une instance de gpg-agent fonctionne déjà —
    pas de démarrage d'une nouvelle instance

en: error getting nonce for the socket
fr: erreur de lecture du « nonce » du socket

en: error binding socket to '%s': %s
fr: erreur de lien du socket à « %s » : %s

en: can't set permissions of '%s': %s
fr: impossible de définir les permissions de « %s » : %s

en: listening on socket '%s'
fr: écoute sur le socket « %s »

en: can't create directory '%s': %s
fr: impossible de créer le répertoire « %s » : %s

en: directory '%s' created
fr: répertoire « %s » créé

en: stat() failed for '%s': %s
fr: échec de stat() pour « %s » : %s

en: can't use '%s' as home directory
fr: impossible d'utiliser « %s » comme répertoire personnel

en: error reading nonce on fd %d: %s
fr: erreur de lecture du « nonce » sur le descripteur %d : %s

en: handler 0x%lx for fd %d started
fr: gestionnaire 0x%lx pour le descripteur %d démarré

en: handler 0x%lx for fd %d terminated
fr: gestionnaire 0x%lx pour le descripteur %d terminé

en: ssh handler 0x%lx for fd %d started
fr: gestionnaire SSH 0x%lx pour le descripteur %d démarré

en: ssh handler 0x%lx for fd %d terminated
fr: gestionnaire SSH 0x%lx pour le descripteur %d terminé

en: npth_pselect failed: %s - waiting 1s
fr: échec de npth_pselect : %s — attente 1 s

en: %s %s stopped
fr: %s %s arrêté

en: no gpg-agent running in this session
fr: aucune instance de gpg-agent n'est en cours d'exécution dans cette session

en: @Options:
fr: @Options :

en: Usage: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h for help)
fr: Utilisation : gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h pour l'aide)

en: Syntax: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Password cache maintenance
fr: Syntaxe : gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Maintenance du cache des mots de passe

en: @Commands:
fr: @Commandes :

en: @
    Options:
fr: @
    Options :

en: Usage: gpg-protect-tool [options] (-h for help)
fr: Utilisation : gpg-protect-tool [options] (-h pour l'aide)

en: Syntax: gpg-protect-tool [options] [args]
    Secret key maintenance tool
fr: Syntaxe : gpg-protect-tool [options] [arguments]
    Outils de maintenance des clefs secrètes

en: Please enter the passphrase to unprotect the PKCS#12 object.
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour déprotéger l'objet PKCS#12.

en: Please enter the passphrase to protect the new PKCS#12 object.
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour protéger le nouvel objet PKCS#12.

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the GnuPG system.
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour protéger l'objet importé dans le système GnuPG.

en: Please enter the passphrase or the PIN
    needed to complete this operation.
fr: Veuillez entrer la phrase secrète ou le code personnel
    nécessaires pour terminer cette opération.

en: cancelled
fr: annulé

en: error while asking for the passphrase: %s
fr: erreur de demande de la phrase secrète : %s

en: error opening '%s': %s
fr: erreur d'ouverture de « %s » : %s

en: statement "%s" ignored in '%s', line %d
fr: déclaration « %s » ignorée dans « %s », ligne %d

en: system trustlist '%s' not available
fr: le système de liste de confiance « %s » n'est pas disponible

en: bad fingerprint in '%s', line %d
fr: mauvaise empreinte dans « %s », ligne %d

en: invalid keyflag in '%s', line %d
fr: option de clef incorrecte dans « %s », ligne %d

en: error reading '%s', line %d: %s
fr: erreur de lecture de « %s », ligne %d : %s

en: error reading list of trusted root certificates
fr: erreur de lecture de la liste de certificats racine de confiance

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The "%s
en: Do you ultimately trust%%0A  "%s"%%0Ato correctly certify user certificates?
fr: Attribuez-vous une confiance ultime%%0A  « %s »%%0Apour certifier correctement les certificats de l'utilisateur ?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The sec
en: Please verify that the certificate identified as:%%0A  "%s"%%0Ahas the fingerprint:%%0A  %s
fr: Veuillez vérifier que le certificat identifié par :%%0A  « %s »%%0Aa pour empreinte :%%0A  %s

note: TRANSLATORS: "Correct" is the label of a button and intended to be hit if the fingerprint matches the one of the CA.  The other button is "the default "Cancel" of the Pinentry.  We fix the English strings with hacks to avoid a string changes.
en: Correct
fr: Exact

en: Wrong
fr: Faux

en: Note: This passphrase has never been changed.%0APlease change it now.
fr: Remarque : cette phrase secrète n'a jamais été modifiée.%0AVeuillez la modifier maintenant.

en: This passphrase has not been changed%%0Asince %.4s-%.2s-%.2s.  Please change it now.
fr: Cette phrase secrète n'a pas été modifiée%%0Adepuis le %.4s-%.2s-%.2s. Veuillez la modifier maintenant.

en: Change passphrase
fr: Modifier la phrase secrète

en: I'll change it later
fr: Je la modifierai plus tard

en: Please insert the card with serial number
fr: Veuillez insérer la carte de numéro de série

en: Requested the use of key%%0A  %s%%0A  %s%%0ADo you want to allow this?
fr: Demande d'utilisation de la clef%%0A  %s%%0A  %s%%0AVoulez-vous l'autoriser ?

en: Do you really want to delete the key identified by keygrip%%0A  %s%%0A  %%C%%0A?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la clef identifiée par le keygrip de clef%%0A  %s%%0A  %%C%%0A?

en: Delete key
fr: Supprimer la clef

en: Warning: This key is also listed for use with SSH!
    Deleting the key might remove your ability to access remote machines.
fr: Avertissement : cette clef fait aussi partie de la liste pour utiliser avec SSH.
    Supprimer cette clef pourrait vous empêcher d’accéder à des machines distantes.

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
fr: DSA nécessite que la taille du hachage soit un multiple de 8 bits

en: %s key uses an unsafe (%u bit) hash
fr: la clef %s utilise un hachage non sûr (%u bits)

en: a %zu bit hash is not valid for a %u bit %s key
fr: un hachage de %1$zu bits n'est pas valable pour une clef %3$s de %2$u bits

en: checking created signature failed: %s
fr: échec de vérification de la signature créée : %s

en: secret key parts are not available
fr: des parties de la clef secrète ne sont pas disponibles

en: public key algorithm %d (%s) is not supported
fr: l'algorithme de clef publique %d (%s) n'est pas pris en charge

en: protection algorithm %d (%s) is not supported
fr: l'algorithme de protection %d (%s) n'est pas pris en charge

en: protection hash algorithm %d (%s) is not supported
fr: l'algorithme de protection de hachage %d (%s) n'est pas pris en charge

en: error creating a pipe: %s
fr: erreur de création d'un tube : %s

en: error creating a stream for a pipe: %s
fr: erreur de création d'un flux pour un tube : %s

en: can't connect to '%s': %s
fr: impossible de se connecter à « %s » : %s

en: problem setting the gpg-agent options
fr: problème de configuration des options de gpg-agent

en: can't disable core dumps: %s
fr: impossible d'empêcher la génération de fichiers « core » : %s

en: Warning: unsafe ownership on %s "%s"
fr: Avertissement : le propriétaire de %s n'est pas sûr « %s »

en: Warning: unsafe permissions on %s "%s"
fr: Avertissement : les droits de %s ne sont pas sûrs « %s »

en: waiting for file '%s' to become accessible ...
fr: attente pour permettre au fichier '%s' d'être accessible ...

en: renaming '%s' to '%s' failed: %s
fr: impossible de renommer « %s » en « %s » : %s

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: yes
fr: oui

en: yY
fr: oO

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: no
fr: non

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: quit
fr: quitter

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: okay|okay
fr: ok|ok

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: cancel|cancel
fr: annuler|annuler

en: cC
fr: aA

en: out of core in secure memory while allocating %lu bytes
fr: hors limite de la mémoire sécurisée lors de l'allocation de %lu octets

en: out of core while allocating %lu bytes
fr: hors limite lors de l'allocation de %lu octets

en: error allocating enough memory: %s
fr: erreur d'allocation de suffisamment de mémoire : %s

en: %s:%u: obsolete option "%s" - it has no effect
fr: %s : %u : option « %s » obsolète — non prise en compte

en: WARNING: "%s%s" is an obsolete option - it has no effect
fr: Attention : « %s%s » est une option obsolète — non prise en compte

en: unknown debug flag '%s' ignored
fr: drapeau de débogage « %s » inconnu ignoré

en: waiting for the dirmngr to come up ... (%ds)
fr: attente pour permettre au dirmngr d'arriver… (%d s)

en: waiting for the keyboxd to come up ... (%ds)
fr: attente pour permettre au démon keyboxd d'arriver… (%d s)

en: waiting for the agent to come up ... (%ds)
fr: attente pour permettre à l'agent d'arriver… (%d s)

en: connection to the dirmngr established
fr: connexion au dirmngr établie

en: connection to the keyboxd established
fr: connexion au démon keyboxd établie

en: connection to the agent established
fr: connexion à l'agent établie

en: no running %s - starting '%s'
fr: %s pas en cours d'exécution — démarrage de « %s »

en: connection to the agent is in restricted mode
fr: connexion à l'agent en mode restreint

en: error getting version from '%s': %s
fr: erreur d'obtention de version de « %s » : %s

en: server '%s' is older than us (%s < %s)
fr: le serveur  « %s » est plus ancien que nous (%s < %s)

en: WARNING: %s
fr: Attention : %s

en: Note: Outdated servers may lack important security fixes.
fr: Note : Les serveurs obsolètes peuvent comporter de sérieuses failles de sécurité.

en: Note: Use the command "%s" to restart them.
fr: Note : Utilisez la commande « %s » pour les redémarrer.

note: TRANSLATORS: Copy the prefix between the vertical bars verbatim.  It will not be printed.
en: |audit-log-result|Good
fr: |audit-log-result|Bon

en: |audit-log-result|Bad
fr: |audit-log-result|Mauvais

en: |audit-log-result|Not supported
fr: |audit-log-result|Non pris en charge

en: |audit-log-result|No certificate
fr: |audit-log-result|Pas de certificat

en: |audit-log-result|Not enabled
fr: |audit-log-result|Non activé

en: |audit-log-result|Error
fr: |audit-log-result|Erreur

en: |audit-log-result|Not used
fr: |audit-log-result|Non utilisé

en: |audit-log-result|Okay
fr: |audit-log-result|D'accord

en: |audit-log-result|Skipped
fr: |audit-log-result|Ignoré

en: |audit-log-result|Some
fr: |audit-log-result|Un peu

en: Certificate chain available
fr: Chaîne de certificats disponible

en: root certificate missing
fr: certificat racine manquant

en: Data encryption succeeded
fr: Chiffrement des données réussi

en: Data available
fr: Données disponibles

en: Session key created
fr: Clef de session créée

en: algorithm: %s
fr: algorithme : %s

en: unsupported algorithm: %s
fr: algorithme non pris en charge : %s

en: seems to be not encrypted
fr: n'a pas l'air chiffré

en: Number of recipients
fr: Nombre de destinataires

en: Recipient %d
fr: Destinataire %d

en: Data signing succeeded
fr: Signature des données réussie

en: data hash algorithm: %s
fr: algorithme de hachage de données : %s

en: Signer %d
fr: Signataire %d

en: attr hash algorithm: %s
fr: algorithme de hachage des attributs : %s

en: Data decryption succeeded
fr: Déchiffrement des données réussi

en: Encryption algorithm supported
fr: Algorithme de chiffrement pris en charge

en: Data verification succeeded
fr: Vérification des données réussie

en: Signature available
fr: Signature disponible

en: Parsing data succeeded
fr: Analyse des données réussie

en: bad data hash algorithm: %s
fr: mauvais algorithme de hachage de données : %s

en: Signature %d
fr: Signature %d

en: Certificate chain valid
fr: Chaîne de certificats correcte

en: Root certificate trustworthy
fr: Certificat racine digne de confiance

en: no CRL found for certificate
fr: aucune liste de révocations trouvée pour le certificat

en: the available CRL is too old
fr: la liste de révocations de certificat est trop vieille

en: CRL/OCSP check of certificates
fr: vérification de liste de révocations par OCSP pour le certificat

en: Included certificates
fr: Certificats inclus

en: No audit log entries.
fr: Aucune entrée de journal d'audit.

en: Unknown operation
fr: Opération inconnue

en: Gpg-Agent usable
fr: gpg-agent utilisable

en: Dirmngr usable
fr: Dirmngr utilisable

en: No help available for '%s'.
fr: Pas d'aide disponible pour « %s ».

en: file '%s', line %d: %s
fr: fichier « %s », ligne %d : %s

en: ignoring garbage line
fr: ligne inutile ignorée

en: [none]
fr: [aucun]

en: invalid radix64 character %02x skipped
fr: caractère %02x incorrect en radix64, ignoré

en: Sorry, we are in batchmode - can't get input
fr: Désolé, nous sommes en mode de traitement par lots - saisie impossible

en: Sorry, no terminal at all requested - can't get input
fr: Désolé, aucun terminal demandé - saisie impossible

en: too many errors; giving up
fr: trop d'erreurs : abandon

en: Control-D detected
fr: Control-D detecté

en: conversion from '%s' to '%s' not available
fr: conversion de « %s » vers « %s » non disponible

en: iconv_open failed: %s
fr: échec de iconv_open : %s

en: conversion from '%s' to '%s' failed: %s
fr: impossible de convertir « %s » en « %s » : %s

en: failed to create temporary file '%s': %s
fr: impossible de créer le fichier temporaire « %s » : %s

en: error writing to '%s': %s
fr: erreur d'écriture sur « %s » : %s

en: removing stale lockfile (created by %d)
fr: suppression du vieux fichier verrou (créé par %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
fr: attente du verrou (appartenant à %d%s) %s…

en: (deadlock?)
fr: (peut-être un verrou mort ?)

en: lock '%s' not made: %s
fr: verrou « %s » non effectif : %s

en: waiting for lock %s...
fr: attente du verrou %s…

en: %s is too old (need %s, have %s)
fr: %s est trop ancien (nécessaire : %s, utilisé : %s)

en: error creating '%s': %s
fr: erreur de création de « %s » : %s

en: error closing '%s': %s
fr: erreur de fermeture de « %s » : %s

en: armor: %s
fr: armure : %s

en: invalid armor header:
fr: en-tête d'armure incorrect :

en: armor header:
fr: en-tête d'armure :

en: invalid clearsig header
fr: en-tête de signature en texte clair incorrect

en: unknown armor header:
fr: en-tête d'armure inconnu :

en: nested clear text signatures
fr: signatures en texte clair imbriquées

en: unexpected armor:
fr: armure inattendue :

en: invalid dash escaped line:
fr: ligne protégée par « - » incorrecte :

en: invalid radix64 character %02X skipped
fr: caractère %02X incorrect en radix64, ignoré

en: premature eof (no CRC)
fr: fin de fichier prématurée (pas de CRC)

en: premature eof (in CRC)
fr: fin de fichier prématurée (dans le CRC)

en: malformed CRC
fr: CRC mal défini

en: CRC error; %06lX - %06lX
fr: erreur de CRC ; %06lX - %06lX

en: premature eof (in trailer)
fr: fin de fichier prématurée (dans le pied)

en: error in trailer line
fr: erreur dans la ligne de pied

en: no valid OpenPGP data found.
fr: aucune donnée OpenPGP valable n'a été trouvée.

en: invalid armor: line longer than %d characters
fr: armure incorrecte : ligne plus longue que %d caractères

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
fr: caractère Quoted-Printable dans l'armure provenant sans
    doute d'un serveur de courriers électroniques défectueux

en: [ not human readable (%zu bytes: %s%s) ]
fr: [ non lisible par un humain (%zu octets: %s%s) ]

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
fr: un nom de notation ne doit contenir que des caractères imprimables ou des espaces, et se terminer avec « = »

en: a user notation name must contain the '@' character
fr: un nom de notation d'utilisateur doit contenir un caractère « @ »

en: a notation name must not contain more than one '@' character
fr: un nom de notation ne doit pas contenir plus d'un caractère « @ »

en: a notation value must not use any control characters
fr: une valeur de notation ne doit utiliser aucun caractère de contrôle

en: a notation name may not contain an '=' character
fr: un nom de notation ne doit pas contenir de caractère « = »

en: a notation name must have only printable characters or spaces
fr: un nom de notation ne doit contenir que des caractères imprimables ou des espaces

en: WARNING: invalid notation data found
fr: Attention : des données de notation incorrectes ont été trouvées.

en: failed to proxy %s inquiry to client
fr: échec de transfert de la demande %s au client

en: Enter passphrase:
fr: Entrez la phrase secrète :

en: %s is not compliant with %s mode
fr: %s ne fonctionne pas avec le mode %s

en: error from TPM: %s
fr: erreur du TPM : %s

en: problem with the agent: %s
fr: problème avec l'agent : %s

en: no dirmngr running in this session
fr: aucune instance de dirmngr n'est en cours d'exécution dans cette session

en: keyserver option "honor-keyserver-url" may not be used in Tor mode
fr: l'option de serveur de clef « honor-keyserver-url » ne doit pas être utilisée avec le mode Tor

en: WKD uses a cached result
fr: WKD utilise un résultat du cache

en: Tor is not running
fr: Tor ne fonctionne pas

en: Tor is not properly configured
fr: Tor n'est pas configuré correctement

en: DNS is not properly configured
fr: DNS n'est pas configuré correctement

en: unacceptable HTTP redirect from server
fr: redirection HTTP du serveur non acceptable

en: unacceptable HTTP redirect from server was cleaned up
fr: la redirection HTTP inacceptable du serveur a été nettoyée

en: server uses an invalid certificate
fr: le serveur utilise un certificat non valable

en: Note: %s
fr: Note : %s

en: OpenPGP card not available: %s
fr: la carte OpenPGP n'est pas disponible : %s

en: OpenPGP card no. %s detected
fr: carte OpenPGP nº %s détectée

en: can't do this in batch mode
fr: impossible de faire cela en mode automatique

en: This command is only available for version 2 cards
fr: Cette commande n'est disponible que pour les cartes en version 2

en: Reset Code not or not anymore available
fr: le code de réinitialisation n'est plus disponible

en: Your selection?
fr: Quel est votre choix ?

en: [not set]
fr: [non positionné]

en: Ms.
fr: Mme.

en: not forced
fr: non forcé

en: forced
fr: forcé

en: Please try command "%s" if the listing does not look correct
fr: Veuillez essayer la commande « %s » si la liste ne parait pas correcte

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = '%s'     Admin PIN = '%s'
    You should change them using the command --change-pin
fr: Veuillez noter que les configurations d'usine des codes personnels sont
       code personnel = « %s »     code personnel d'admin. = « %s ».
    Vous devriez les modifier avec la commande --change-pin

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
fr: Erreur : seul l'ASCII standard est permis pour l'instant.

en: Error: The "<" character may not be used.
fr: Erreur : le caractère « < » ne peut pas être utilisé.

en: Error: Double spaces are not allowed.
fr: Erreur : les espaces doubles ne sont pas permises.

en: Cardholder's surname:
fr: Nom du détenteur de la carte :

en: Cardholder's given name:
fr: Prénom du détenteur de la carte :

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
fr: Erreur : nom combiné trop long (limité à %d caractères).

en: URL to retrieve public key:
fr: URL pour récupérer la clef publique :

en: error reading '%s': %s
fr: erreur de lecture de « %s » : %s

en: error writing '%s': %s
fr: erreur d'écriture de « %s » : %s

en: Login data (account name):
fr: Données d'identification (nom du compte) :

en: Private DO data:
fr: Données DO privées :

en: Language preferences:
fr: Préférences de langue :

en: Error: invalid length of preference string.
fr: Erreur : taille incorrecte de la chaîne de préférences.

en: Error: invalid characters in preference string.
fr: Erreur : caractères incorrects dans la chaîne de préférences.

en: Salutation (M = Mr., F = Ms., or space):
fr: Salutation (M = Mr., F = Mme., ou espace) :

en: Error: invalid response.
fr: Erreur : réponse incorrecte.

en: CA fingerprint:
fr: empreinte de l'autorité de certification :

en: Error: invalid formatted fingerprint.
fr: Erreur : formatage incorrect de l'empreinte.

en: key operation not possible: %s
fr: opération sur la clef impossible : %s

en: not an OpenPGP card
fr: ce n'est pas une carte OpenPGP

en: error getting current key info: %s
fr: erreur de lecture des renseignements actuellement contenus
    dans la clef : %s

en: Replace existing key? (y/N)
fr: Faut-il remplacer la clef existante ? (o/N)

en: Note: There is no guarantee that the card supports the requested
          key type or size.  If the key generation does not succeed,
          please check the documentation of your card to see which
          key types and sizes are supported.
fr: Remarque : Il n'y a aucune garantie que la carte gère la taille
               ou le type demandé.
               En cas d'échec de génération de la clef, veuillez vérifier les
               tailles ou types permis dans la documentation de la carte.

en: What keysize do you want? (%u)
fr: Quelle taille de clef désirez-vous ? (%u)

en: rounded up to %u bits
fr: arrondie à %u bits

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
fr: les tailles de clefs %s doivent être dans l'intervalle %u-%u

en: Changing card key attribute for:
fr: Changer l'attribut de clef de carte pour :

en: Signature key
fr:  Clef de signature

en: Encryption key
fr: Clef de chiffrement

en: Authentication key
fr: Clef d'authentification

en: Please select what kind of key you want:
fr: Sélectionnez le type de clef désiré :

en: Invalid selection.
fr: Choix incorrect.

en: The card will now be re-configured to generate a key of %u bits
fr: La carte sera maintenant reconfigurée pour générer une clef de %u bits

en: The card will now be re-configured to generate a key of type: %s
fr: La carte sera maintenant reconfigurée pour générer une clef de type : %s

en: error changing key attribute for key %d: %s
fr: erreur de modification d'attribut de clef pour la clef %d : %s

en: error getting card info: %s
fr: erreur de lecture des renseignements actuellement contenus
    dans la carte : %s

en: This command is not supported by this card
fr: Cette commande n'est pas prise en charge par cette carte

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
fr: Faut-il faire une sauvegarde hors carte de la clef de chiffrement ? (O/n)

en: Note: keys are already stored on the card!
fr: Remarque : les clefs sont déjà stockées sur la carte.

en: Replace existing keys? (y/N)
fr: Faut-il remplacer les clefs existantes ? (o/N)

en: Please select the type of key to generate:
fr: Veuillez sélectionner le type de clef à générer :

en:    (1) Signature key
fr:    (1) Clef de signature

en:    (2) Encryption key
fr:    (2) Clef de chiffrement

en:    (3) Authentication key
fr:    (3) Clef d'authentification

en: Please select where to store the key:
fr: Veuillez sélectionner l'endroit où stocker la clef :

en: KEYTOCARD failed: %s
fr: échec de KEYTOCARD : %s

en: Note: This command destroys all keys stored on the card!
fr: Remarque : Cette commande détruit toutes les clefs stockées sur la carte !

en: Continue? (y/N)
fr: Faut-il continuer ? (o/N)

en: Really do a factory reset? (enter "yes")
fr: Faire réellement une réinitialisation d'usine? (taper « yes »)

en: error for setup KDF: %s
fr: erreur à l'installation de KDF : %s

en: error for setup UIF: %s
fr: erreur à l'installation de UIF : %s

en: quit this menu
fr: quitter ce menu

en: show admin commands
fr: afficher les commandes d'administration

en: show this help
fr: afficher cette aide

en: list all available data
fr: afficher toutes les données disponibles

en: change card holder's name
fr: modifier le nom du détenteur de la carte

en: change URL to retrieve key
fr: modifier l'URL pour récupérer la clef

en: fetch the key specified in the card URL
fr: récupérer la clef indiquée dans l'URL de la carte

en: change the login name
fr: modifier l'identifiant de connexion

en: change the language preferences
fr: modifier les préférences de langue

en: change card holder's salutation
fr: changer le message d'accueil du titulaire de la carte

en: change a CA fingerprint
fr: modifier une empreinte d'autorité de certification

en: toggle the signature force PIN flag
fr: inverser le paramètre obligeant à entrer le code personnel pour les
    signatures

en: generate new keys
fr: générer de nouvelles clefs

en: menu to change or unblock the PIN
fr: menu pour modifier ou déverrouiller le code personnel

en: verify the PIN and list all data
fr: vérifier le code personnel et afficher toutes les données

en: unblock the PIN using a Reset Code
fr: débloquer le code personnel en utilisant un code de réinitialisation

en: destroy all keys and data
fr: destruction de toutes les clefs et données

en: setup KDF for PIN authentication (on/single/off)
fr: installation de KDF pour l'authentification du code personnel (on/single/off)

en: change the key attribute
fr: modifier l'attribut de la clef

en: change the User Interaction Flag
fr: modifier le drapeau d'interaction utilisateur

en: switch to the OpenPGP app
fr: basculer sur l'application OpenPGP

en: gpg/card>
fr: gpg/carte>

en: Admin-only command
fr: La commande n'est utilisable qu'en mode administration

en: Admin commands are allowed
fr: Les commandes d'administration sont permises

en: Admin commands are not allowed
fr: Les commandes d'administration ne sont pas permises

en: Invalid command  (try "help")
fr: Commande incorrecte (essayez « help »)

en: decryption failed
fr: échec du déchiffrement

en: --output doesn't work for this command
fr: --output n'est pas compatible avec cette commande

en: can't open '%s'
fr: impossible d'ouvrir « %s »

en: key "%s" not found: %s
fr: clef « %s » introuvable : %s

en: error reading keyblock: %s
fr: erreur de lecture du bloc de clef : %s

en: key "%s" not found
fr: clef « %s » introuvable

en: can't do this in batch mode without "--yes"
fr: impossible de faire cela en mode automatique sans « --yes »

en: (unless you specify the key by fingerprint)
fr: (à moins d'indiquer la clef par son empreinte)

en: Note: The public primary key and all its subkeys will be deleted.
fr: Note : La clef publique primaire et toutes ses sous-clefs seront effacées.

en: Note: Only the shown public subkey will be deleted.
fr: Note : Seule la sous-clef publique affichée sera effacée.

en: Note: Only the secret part of the shown primary key will be deleted.
fr: Note ; Seule la partie secrète de la clef principale affichée sera effacée.

en: Note: Only the secret part of the shown subkey will be deleted.
fr: Note ; Seule la partie secrète de la sous-clef affichée sera effacée.

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
fr: Faut-il supprimer cette clef du porte-clefs ? (o/N)

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
fr: C'est une clef secrète — faut-il vraiment la supprimer ? (o/N)

en: deleting secret %s failed: %s
fr: échec de suppression de %s secrète : %s

en: key
fr: clef

en: subkey
fr: sous-clef

en: update failed: %s
fr: échec de la mise à jour : %s

en: deleting keyblock failed: %s
fr: échec de suppression du bloc de clef : %s

en: ownertrust information cleared
fr: les renseignements de confiance du propriétaire ont été effacés

en: there is a secret key for public key "%s"!
fr: il y a une clef secrète pour la clef publique « %s » !.

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
fr: utiliser d'abord l'option « --delete-secret-keys » pour la supprimer.

en: %s/%s.%s encrypted for: "%s"
fr: %s/%s.%s chiffré pour : « %s »

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
fr: Attention : forcer le chiffrement symétrique %s (%d) est en
                désaccord avec les préférences du destinataire

en: cipher algorithm '%s' may not be used for encryption
fr: l'algorithme de chiffrement « %s » ne doit pas être utilisé pour chiffrer

en: (use option "%s" to override)
fr: (utiliser l'option '%s' pour outrepasser)

en: cipher algorithm '%s' may not be used in %s mode
fr: l'algorithme de chiffrement « %s » ne doit pas être utilisé en mode %s.

en: WARNING: key %s is not suitable for encryption in %s mode
fr: ATTENTION : la clef %s n'est pas adaptée pour le chiffrement en mode %s

en: error creating passphrase: %s
fr: erreur de création de la phrase secrète : %s

en: can't use a SKESK packet due to the S2K mode
fr: impossible d'utiliser un paquet SKESK en mode S2K

en: using cipher %s.%s
fr: utilisation de l'algorithme de chiffrement %s.%s

en: WARNING: '%s' is an empty file
fr: Attention : « %s » est un fichier vide

en: '%s' already compressed
fr: « %s » est déjà compressé

en: digest algorithm '%s' may not be used in %s mode
fr: l'algorithme de hachage « %s » ne doit pas être utilisé en mode %s.

en: reading from '%s'
fr: lecture de « %s »

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
fr: Attention : forcer l'algorithme de compression %s (%d) est en
                désaccord avec les préférences du destinataire

en: number of removed recipients: %u
fr: nombre de destinataires supprimés : %u

en: option '%s' may not be used in %s mode
fr: l'option « %s » ne peut pas être utilisée en mode %s.

en: %s encrypted data
fr: données chiffrées avec %s

en: encrypted with unknown algorithm %d
fr: chiffré avec un algorithme inconnu %d

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
fr: Attention : le message a été chiffré avec une clef faible pendant le
                chiffrement symétrique.

en: problem handling encrypted packet
fr: problème de gestion des paquets chiffrés

en: export signatures that are marked as local-only
fr: exporter les signatures marquées comme locales seulement

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
fr: exporter les attributs d'identité (en général les photos d'identité)

en: export revocation keys marked as "sensitive"
fr: exporter les clefs de révocation marquées comme « sensibles »

en: remove unusable parts from key during export
fr: supprimer les parties inutilisables de la clef pendant l'exportation

en: remove as much as possible from key during export
fr: supprimer autant que possible de la clef pendant l'exportation

en: export only revocation certificates
fr: n'exporter que les certificats de révocation

en: use the GnuPG key backup format
fr: utiliser le format GnuPG de sauvegarde de clef

en: export secret keys using the GnuPG format
fr: exporter les clefs secrètes en utilisant le format GnuPG

en:  - skipped
fr:  — ignoré

en: writing to '%s'
fr: écriture de « %s »

en: key %s: key material on-card - skipped
fr: clef %s : matériel de clef sur la carte — ignorée

en: exporting secret keys not allowed
fr: il est interdit d'exporter les clefs secrètes

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
fr: clef %s : clef de type PGP 2.x — ignorée

en: WARNING: nothing exported
fr: Attention : rien n'a été exporté

en: [User ID not found]
fr: [identité introuvable]

en: automatically retrieved '%s' via %s
fr: « %s » automatiquement récupéré par %s

en: error retrieving '%s' via %s: %s
fr: erreur de récupération de « %s » avec %s : %s

en: No fingerprint
fr: Aucune empreinte

en: checking for a fresh copy of an expired key via %s
fr: vérification d'une copie récente d'une clef expirée avec %s

en: secret key "%s" not found: %s
fr: clef secrète « %s » introuvable : %s

en: (check argument of option '%s')
fr: (vérifier l'argument pour l'option « %s »)

en: Warning: not using '%s' as default key: %s
fr: Attention : ne pas utiliser « %s » comme clef par défaut : %s

en: using "%s" as default secret key for signing
fr: utiliser « %s » comme clef secrète par défaut pour signer

en: all values passed to '%s' ignored
fr: toutes les valeurs passées à « %s » ont été ignorées

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
fr: La clef incorrecte %s a été rendue valable par
    --allow-non-selfsigned-uid

en: using subkey %s instead of primary key %s
fr: utilisation de la sous-clef %s à la place de la clef
    principale %s

en: valid values for option '%s':
fr: valeurs valables pour l'option « %s » :

en: make a signature
fr: faire une signature

en: make a clear text signature
fr: faire une signature en texte clair

en: make a detached signature
fr: faire une signature détachée

en: encrypt data
fr: chiffrer les données

en: encryption only with symmetric cipher
fr: chiffrement symétrique seulement

en: decrypt data (default)
fr: déchiffrer les données (défaut)

en: verify a signature
fr: vérifier une signature

en: list keys
fr: afficher les clefs

en: list keys and signatures
fr: afficher les clefs et les signatures

en: list and check key signatures
fr: afficher et vérifier les signatures de clefs

en: list keys and fingerprints
fr: afficher les clefs et les empreintes

en: list secret keys
fr: afficher les clefs secrètes

en: generate a new key pair
fr: générer une nouvelle paire de clefs

en: quickly generate a new key pair
fr: générer rapidement une nouvelle paire de clefs

en: quickly add a new user-id
fr: générer rapidement une nouvelle identité d'utilisateur

en: quickly revoke a user-id
fr: révoquer rapidement une identité d'utilisateur

en: quickly set a new expiration date
fr: définir rapidement une nouvelle date d'expiration

en: full featured key pair generation
fr: générer une paire de clefs complètes

en: generate a revocation certificate
fr: générer un certificat de révocation

en: remove keys from the public keyring
fr: supprimer les clefs du porte-clefs public

en: remove keys from the secret keyring
fr: supprimer les clefs du porte-clefs secret

en: quickly sign a key
fr: signer rapidement une clef

en: quickly sign a key locally
fr: signer rapidement une clef localement

en: quickly revoke a key signature
fr: révoquer rapidement une signature de clef

en: sign a key
fr: signer une clef

en: sign a key locally
fr: signer une clef localement

en: sign or edit a key
fr: signer ou éditer une clef

en: change a passphrase
fr: modifier une phrase secrète

en: export keys
fr: exporter les clefs

en: export keys to a keyserver
fr: exporter les clefs vers un serveur de clefs

en: import keys from a keyserver
fr: importer les clefs d'un serveur de clefs

en: search for keys on a keyserver
fr: chercher les clefs avec un serveur de clefs

en: update all keys from a keyserver
fr: mettre à jour les clefs depuis un serveur

en: import/merge keys
fr: importer ou fusionner les clefs

en: print the card status
fr: afficher l'état de la carte

en: change data on a card
fr: modifier les données d'une carte

en: change a card's PIN
fr: modifier le code personnel d'une carte

en: update the trust database
fr: mettre la base de confiance à jour

en: print message digests
fr: indiquer les fonctions de hachage

en: run in server mode
fr: exécuter en mode serveur

en: |VALUE|set the TOFU policy for a key
fr: |VALUE|définir la politique TOFU pour une clef

en: |NAME|use NAME as default secret key
fr: |NOM|utiliser le NOM comme clef secrète par défaut

en: |NAME|encrypt to user ID NAME as well
fr: |NOM|chiffrer aussi pour l'identité NOM

en: |SPEC|set up email aliases
fr: |SPEC|configurer les alias d'adresse

en: use strict OpenPGP behavior
fr: utiliser le comportement strict d'OpenPGP

en: do not make any changes
fr: ne rien modifier

en: prompt before overwriting
fr: demander avant d'écraser un fichier

en: Options controlling the input
fr: Options contrôlant l'entrée

en: Options controlling the output
fr: Options contrôlant la sortie

en: create ascii armored output
fr: créer une sortie ASCII avec armure

en: |FILE|write output to FILE
fr: |FICHIER|écrire la sortie dans le FICHIER

en: |N|set compress level to N (0 disables)
fr: |N|niveau de compression N (0 désactive)

en: Options controlling key import and export
fr: Options contrôlant l'importation et l'exportation de clef

en: |MECHANISMS|use MECHANISMS to locate keys by mail address
fr: |MÉCANISMES|utiliser les MÉCANISMES pour localiser les clefs

en: import missing key from a signature
fr: importer une clef manquante d'une signature

en: include the public key in signatures
fr: inclure la clef publique dans les signatures

en: disable all access to the dirmngr
fr: désactiver tous les accès au dirmngr

en: Options controlling key listings
fr: Options contrôlant les listes de clefs

en: Options to specify keys
fr: Options pour indiquer les clefs

en: |USER-ID|encrypt for USER-ID
fr: |IDENTITÉ| chiffrer pour l'IDENTITÉ

en: |USER-ID|use USER-ID to sign or decrypt
fr: |IDENTITÉ| utiliser l'IDENTITÉ pour signer ou déchiffrer

en: Options for unattended use
fr: Options pour un usage inattendu

en: Other options
fr: Autres options

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
fr: @
    (Consultez la page de manuel pour obtenir une liste complète des commandes
    et options)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clear-sign [file]        make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
fr: @
    Exemples :
    
     -se -r Bob [fichier]       signer et chiffrer pour l'utilisateur Bob
     --clear-sign [fichier]     faire une signature en texte clair
     --detach-sign [fichier]    faire une signature détachée
     --list-keys [noms]         montrer les clefs
     --fingerprint [noms]       montrer les empreintes

en: Usage: @GPG@ [options] [files] (-h for help)
fr: Utilisation : @GPG@ [options] [fichiers] (-h pour l'aide)

en: Syntax: @GPG@ [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt
    Default operation depends on the input data
fr: Syntaxe : @GPG@ [options] [fichiers]
    Signer, vérifier, chiffrer ou déchiffrer
    L'opération par défaut dépend des données entrées

en: 
    Supported algorithms:
fr: 
    Algorithmes pris en charge :

en: Pubkey:
fr: Clef publique :

en: Cipher:
fr: Chiffrement :

en: Hash:
fr: Hachage :

en: Compression:
fr: Compression :

en: usage: %s [options] %s
fr: utilisation : %s [options] %s

en: conflicting commands
fr: commandes en conflit

en: no = sign found in group definition '%s'
fr: aucun signe = trouvé dans la définition du groupe « %s »

en: WARNING: unsafe ownership on homedir '%s'
fr: Attention : le propriétaire du répertoire personnel « %s »
                n'est pas sûr

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file '%s'
fr: Attention : le propriétaire du fichier de configuration « %s »
                n'est pas sûr

en: WARNING: unsafe ownership on extension '%s'
fr: Attention : le propriétaire de l'extension « %s »
                n'est pas sûr

en: WARNING: unsafe permissions on homedir '%s'
fr: Attention : les droits du répertoire personnel « %s »
                ne sont pas sûrs

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file '%s'
fr: Attention : les droits du fichier de configuration « %s »
                ne sont pas sûrs

en: WARNING: unsafe permissions on extension '%s'
fr: Attention : les droits de l'extension « %s »
                ne sont pas sûrs

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir '%s'
fr: Attention : le propriétaire du répertoire contenant
                le répertoire personnel « %s » n'est pas sûr

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file '%s'
fr: Attention : le propriétaire du répertoire contenant le fichier
                de configuration « %s » n'est pas sûr

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on extension '%s'
fr: Attention : le propriétaire du répertoire contenant
                l'extension « %s » n'est pas sûr

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir '%s'
fr: Attention : les droits du répertoire contenant le
                répertoire personnel « %s » ne sont pas sûrs

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file '%s'
fr: Attention : les droits du répertoire contenant
                le fichier de configuration « %s » ne sont pas sûrs

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on extension '%s'
fr: Attention : les droits du répertoire contenant
                l'extension « %s » ne sont pas sûrs

en: unknown configuration item '%s'
fr: élément de configuration « %s » inconnu

en: display photo IDs during key listings
fr: montrer les photos d'identité en affichant les clefs

en: show key usage information during key listings
fr: indiquer les informations sur l'utilisation en affichant les clefs

en: show policy URLs during signature listings
fr: montrer les URL de politique en affichant les signatures

en: show all notations during signature listings
fr: montrer toutes les notations en affichant les signatures

en: show IETF standard notations during signature listings
fr: utiliser les notations aux normes IETF en affichant les signatures

en: show user-supplied notations during signature listings
fr: utiliser les notations fournies par l'utilisateur en affichant les signatures

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
fr: montrer les URL des serveurs de clefs favoris en affichant les signatures

en: show user ID validity during key listings
fr: indiquer la validité de l'identité en affichant les clefs

en: show revoked and expired user IDs in key listings
fr: montrer les identités révoquées et expirées en affichant les clefs

en: show revoked and expired subkeys in key listings
fr: indiquer les sous-clefs révoquées et expirées en affichant les clefs

en: show signatures with invalid algorithms during signature listings
fr: montrer les signatures avec des algorithmes incorrects lors du listage de signatures

en: show the keyring name in key listings
fr: montrer le nom du porte-clefs en affichant les clefs

en: show expiration dates during signature listings
fr: montrer les dates d'expiration en affichant les signatures

en: show preferences
fr: afficher les préférences

en: show ownertrust
fr: afficher la confiance du propriétaire

en: unknown TOFU policy '%s'
fr: politique TOFU « %s » inconnue

en: (use "help" to list choices)
fr: (utiliser « help » pour une liste des choix possibles)

en: This command is not allowed while in %s mode.
fr: Cette commande n'est pas permise en mode %s.

en: Note: %s is not for normal use!
fr: Remarque : %s n'est pas pour une utilisation normale !

en: '%s' is not a valid signature expiration
fr: « %s » n'est pas une date d'expiration de signature valable

en: "%s" is not a proper mail address
fr: « %s » n'est pas une adresse électronique valable

en: invalid pinentry mode '%s'
fr: mode PIN-entry « %s » incorrect

en: invalid request origin '%s'
fr: origine de la requête « %s » non valable

en: '%s' is not a valid character set
fr: « %s » n'est pas un jeu de caractères valable

en: could not parse keyserver URL
fr: impossible d'analyser l'URL du serveur de clefs

en: %s:%d: invalid keyserver options
fr: %s : %d : les options du serveur de clefs sont incorrectes

en: invalid keyserver options
fr: les options du serveur de clefs sont incorrectes

en: %s:%d: invalid import options
fr: %s : %d : options d'importation incorrectes

en: invalid import options
fr: options d'importation incorrectes

en: invalid filter option: %s
fr: option de filtre incorrecte : %s

en: %s:%d: invalid export options
fr: %s : %d : options d'exportation incorrectes

en: invalid export options
fr: options d'exportation incorrectes

en: %s:%d: invalid list options
fr: %s : %d : options de liste incorrectes

en: invalid list options
fr: options de liste incorrectes

en: display photo IDs during signature verification
fr: montrer les photos d'identité en vérifiant les signatures

en: show policy URLs during signature verification
fr: montrer les URL de politique en vérifiant les signatures

en: show all notations during signature verification
fr: montrer toutes les notations en vérifiant les signatures

en: show IETF standard notations during signature verification
fr: utiliser les notations aux normes IETF en vérifiant les signatures

en: show user-supplied notations during signature verification
fr: utiliser les notations fournies par l'utilisateur en vérifiant les signatures

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
fr: montrer les URL des serveurs de clefs favoris en vérifiant les signatures

en: show user ID validity during signature verification
fr: indiquer la validité de l'identité en vérifiant les signatures

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
fr: montrer les identités révoquées et expirées en vérifiant les signatures

en: show only the primary user ID in signature verification
fr: ne montrer que l'identité principale en vérifiant les signatures

en: %s:%d: invalid verify options
fr: %s : %d : options de vérification incorrectes

en: invalid verify options
fr: options de vérification incorrectes

en: unable to set exec-path to %s
fr: impossible de configurer le chemin d'exécution à %s

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
fr: %s : %d : liste de recherche automatique de clef incorrecte

en: invalid auto-key-locate list
fr: liste de recherche automatique de clef incorrecte

en: invalid argument for option "%.50s"
fr: argument incorrect pour l'option « %.50s »

en: error parsing value for option '%s': %s
fr: erreur d'analyse de la valeur pour l'option « %s » : %s

en: WARNING: program may create a core file!
fr: Attention : le programme pourrait créer un fichier « core » !

en: WARNING: %s overrides %s
fr: Attention : %s remplace %s

en: %s not allowed with %s!
fr: %s n'est pas permis avec %s.

en: %s makes no sense with %s!
fr: %s n'a aucun sens avec %s.

en: WARNING: running with faked system time:
fr: Attention : exécution avec un système de temps contrefait :

en: will not run with insecure memory due to %s
fr: ne sera pas exécuté avec une mémoire non sécurisée à cause de %s

en: selected cipher algorithm is invalid
fr: l'algorithme de chiffrement sélectionné est incorrect

en: selected compression algorithm is invalid
fr: l'algorithme de compression sélectionné est incorrect

en: selected certification digest algorithm is invalid
fr: la fonction de hachage de certification sélectionnée est incorrecte

en: completes-needed must be greater than 0
fr: « completes-needed » doit être supérieur à 0

en: marginals-needed must be greater than 1
fr: « marginals-needed » doit être supérieur à 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
fr: « max-cert-depth » doit être compris entre 1 et 255

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
fr: « default-cert-level » incorrect ; doit être 0, 1, 2 ou 3

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
fr: « min-cert-level » incorrect ; doit être , 1, 2 ou 3

en: Note: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
fr: Remarque : le mode S2K simple (0) est fortement déconseillé

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
fr: mode S2K incorrect ; doit être 0, 1 ou 3

en: invalid default preferences
fr: préférences par défaut incorrectes

en: invalid personal cipher preferences
fr: préférences personnelles de chiffrement incorrectes

en: invalid personal digest preferences
fr: préférences personnelles de hachage incorrectes

en: invalid personal compress preferences
fr: préférences personnelles de compression incorrectes

en: chunk size invalid - using %d
fr: taille du bloc incorrecte - utilisation de %d

en: %s does not yet work with %s
fr: %s ne fonctionne pas encore avec %s

en: compression algorithm '%s' may not be used in %s mode
fr: l'algorithme de compression « %s » ne peut pas être utilisé en mode %s

en: failed to initialize the TrustDB: %s
fr: impossible d'initialiser la base de confiance : %s

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
fr: Attention : les destinataires (-r) indiqués n'utilisent pas
                de clef publique pour le chiffrement

en: symmetric encryption of '%s' failed: %s
fr: échec du chiffrement symétrique de « %s » : %s

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
fr: impossible d'utiliser --symmetric --encrypt avec --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --encrypt in %s mode
fr: vous ne pouvez pas utiliser --symmetric --encrypt en mode %s

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
fr: impossible d'utiliser --symmetric --sign --encrypt avec --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt in %s mode
fr: vous ne pouvez pas utiliser --symmetric --sign --encrypt en mode %s

en: keyserver send failed: %s
fr: échec d'envoi vers le serveur de clefs : %s

en: keyserver receive failed: %s
fr: échec de réception depuis le serveur de clefs : %s

en: key export failed: %s
fr: échec d'exportation de la clef : %s

en: export as ssh key failed: %s
fr: échec d'exportation comme clef ssh : %s

en: keyserver search failed: %s
fr: échec de recherche au sein du serveur de clefs : %s

en: keyserver refresh failed: %s
fr: échec de rafraîchissement par le serveur de clefs : %s

en: dearmoring failed: %s
fr: échec de déconstruction d'une armure : %s

en: enarmoring failed: %s
fr: échec de construction d'une armure : %s

en: invalid hash algorithm '%s'
fr: algorithme de hachage « %s » incorrect

en: error parsing key specification '%s': %s
fr: erreur d'analyse des spécifications de la clef « %s » : %s

en: '%s' does not appear to be a valid key ID, fingerprint or keygrip
fr: « %s » n'est pas un identifiant valable de clef, empreinte ou keygrip

en: WARNING: no command supplied.  Trying to guess what you mean ...
fr: ATTENTION : aucune commande fournie. Tentative de deviner ce que vous voulez...

en: Go ahead and type your message ...
fr: Vous pouvez taper votre message…

en: the given certification policy URL is invalid
fr: l'URL de politique de certification donnée est incorrecte

en: the given signature policy URL is invalid
fr: l'URL de politique de signature donnée est incorrecte

en: the given preferred keyserver URL is invalid
fr: l'URL du serveur de clefs favori qui a été donnée est incorrecte

en: |FILE|take the keys from the keyring FILE
fr: |FICHIER|prendre les clefs dans le porte-clefs FICHIER

en: make timestamp conflicts only a warning
fr: convertir les conflits de date en avertissements

en: |FD|write status info to this FD
fr: |FD|écrire l'état sur ce descripteur

en: |ALGO|reject signatures made with ALGO
fr: |ALGO|rejeter les signatures faites avec ALGO

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
fr: Utilisation : gpgv [options] [fichiers] (-h pour l'aide)

en: Syntax: gpgv [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
fr: Syntaxe : gpgv [options] [fichiers]
    Vérifier des signatures avec des clefs de confiance connues

en: No help available
fr: Pas d'aide disponible

en: No help available for '%s'
fr: Pas d'aide disponible pour « %s »

en: import signatures that are marked as local-only
fr: importer des signatures marquées comme locales seulement

en: repair damage from the pks keyserver during import
fr: réparer les données endommagées du serveur pks pendant l'importation

en: do not clear the ownertrust values during import
fr: ne pas effacer les valeurs de la base de confiance durant l'importation

en: do not update the trustdb after import
fr: ne pas mettre à jour la base de confiance après l'importation

en: enable bulk import mode
fr: activer la prise en charge du mode d'importation en vrac

en: show key during import
fr: afficher la clef durant l'importation

en: show key but do not actually import
fr: afficher la clef mais ne pas l'importer pour le moment

en: only accept updates to existing keys
fr: n'accepter que les mises à jour des clefs existantes

en: remove unusable parts from key after import
fr: nettoyer les parties inutilisables de la clef après l'importation

en: remove as much as possible from key after import
fr: supprimer autant que possible de la clef après l'importation

en: ignore key-signatures which are not self-signatures
fr: ignorer les signatures de clefs qui ne sont pas auto-signées

en: run import filters and export key immediately
fr: lancer l'importation de filtres et l'exportation de clefs immédiatement

en: assume the GnuPG key backup format
fr: présumer le format GnuPG de sauvegarde de clef

en: repair keys on import
fr: réparer les clefs lors de l'importation

en: skipping block of type %d
fr: un bloc de type %d a été ignoré

en: %lu keys processed so far
fr: %lu clefs traitées jusqu'à présent

en: Total number processed: %lu
fr: Quantité totale traitée : %lu

en:     skipped PGP-2 keys: %lu
fr:      clefs PGP-2 ignorées : %lu

en:       skipped new keys: %lu
fr:      nouvelles clefs ignorées : %lu

en:           w/o user IDs: %lu
fr:                 sans identité : %lu

en:               imported: %lu
fr:                     importées : %lu

en:              unchanged: %lu
fr:                 non modifiées : %lu

en:           new user IDs: %lu
fr:           nouvelles identités : %lu

en:            new subkeys: %lu
fr:          nouvelles sous-clefs : %lu

en:         new signatures: %lu
fr:          nouvelles signatures : %lu

en:    new key revocations: %lu
fr: nouvelles révocations de clef : %lu

en:       secret keys read: %lu
fr:           clefs secrètes lues : %lu

en:   secret keys imported: %lu
fr:      clefs secrètes importées : %lu

en:  secret keys unchanged: %lu
fr:  clefs secrètes non modifiées : %lu

en:           not imported: %lu
fr:                 non importées : %lu

en:     signatures cleaned: %lu
fr:          signatures nettoyées : %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
fr:           identités nettoyées : %lu

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
    algorithms on these user IDs:
fr: Attention : la clef %s contient des préférences pour des
                algorithmes indisponibles pour ces identités :

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
fr:             « %s » : préférence pour l'algorithme de chiffrement %s

en:          "%s": preference for AEAD algorithm %s
fr:           « %s » : préférence pour l'algorithme AEAD %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
fr:             « %s » : préférence pour l'algorithme de hachage %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
fr:             « %s » : préférence pour l'algorithme de compression %s

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
fr: vous devriez mettre à jour vos préférences et redistribuer cette

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
fr: clef pour éviter d'éventuels problèmes d'algorithmes non appropriés

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
fr: vous pouvez mettre à jour vos préférences avec :
    gpg --edit-key %s updpref save

en: key %s: no user ID
fr: clef %s : pas d'identité

en: key %s: %s
fr: clef %s : %s

en: rejected by import screener
fr: rejetée par le filtre d’importation

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
fr: clef %s : corruption de sous-clef PKS réparée

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
fr: clef %s : identité « %s » non autosignée acceptée

en: key %s: no valid user IDs
fr: clef %s : pas d'identité valable

en: this may be caused by a missing self-signature
fr: cela pourrait provenir d'une autosignature manquante

en: key %s: public key not found: %s
fr: clef %s : clef publique introuvable : %s

en: key %s: new key - skipped
fr: clef %s : nouvelle clef — ignorée

en: no writable keyring found: %s
fr: aucun porte-clefs accessible en écriture n'a été trouvé : %s

en: error writing keyring '%s': %s
fr: erreur d'écriture du porte-clefs « %s » : %s

en: key %s: public key "%s" imported
fr: clef %s : clef publique « %s » importée

en: key %s: doesn't match our copy
fr: clef %s : ne correspond pas à notre copie

en: key %s: "%s" 1 new user ID
fr: clef %s : « %s » 1 nouvelle identité

en: key %s: "%s" %d new user IDs
fr: clef %s : « %s » %d nouvelles identités

en: key %s: "%s" 1 new signature
fr: clef %s : « %s » 1 nouvelle signature

en: key %s: "%s" %d new signatures
fr: clef %s : « %s » %d nouvelles signatures

en: key %s: "%s" 1 new subkey
fr: clef %s : « %s » 1 nouvelle sous-clef

en: key %s: "%s" %d new subkeys
fr: clef %s : « %s » %d nouvelles sous-clefs

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
fr: clef %s : « %s » %d signature nettoyée

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
fr: clef %s : « %s » %d signatures nettoyées

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
fr: clef %s : « %s » %d identité nettoyée

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
fr: clef %s : « %s » %d identités nettoyées

en: key %s: "%s" not changed
fr: clef %s : « %s » n'est pas modifiée

en: key %s: secret key imported
fr: clef %s : clef secrète importée

en: key %s: secret key already exists
fr: clef %s : la clef secrète clef existe déjà

en: key %s: error sending to agent: %s
fr: clef %s : erreur d'envoi à l'agent : %s

en: key %s: card reference is overridden by key material
fr: clef %s : la référence de carte est écrasée par une clef matérielle

note: TRANSLATORS: For a smartcard, each private key on host has a * reference (stub) to a smartcard and actual private key data * is stored on the card.  A single smartcard can have up to * three private key data.  Importing private key stub is always * skipped in 2.1, and it returns GPG_ERR_NOT_PROCESSE
en: To migrate '%s', with each smartcard, run: %s
fr: Pour migrer « %s », avec chaque carte à puce, lancez : %s

en: secret key %s: %s
fr: clef secrète %s : %s

en: importing secret keys not allowed
fr: impossible d'importer des clefs secrètes

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
fr: clef %s : clef secrète avec chiffrement %d incorrect — ignorée

en: No reason specified
fr: Aucune cause indiquée

en: Key is superseded
fr: La clef a été remplacée

en: Key has been compromised
fr: La clef a été compromise

en: Key is no longer used
fr: La clef n'est plus utilisée

en: User ID is no longer valid
fr: L'identité n'est plus valable

en: reason for revocation:
fr: cause de révocation :

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
fr: clef %s : pas de clef publique — impossible d'appliquer le certificat
              de révocation

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
fr: clef %s : impossible de trouver le bloc de clef d'origine : %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
fr: clef %s : impossible de lire le bloc de clef d'origine : %s

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
fr: clef %s : certificat de révocation incorrect : %s — rejeté

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
fr: clef %s : « %s » certificat de révocation importé

en: key %s: no user ID for signature
fr: clef %s : pas d'identité pour la signature

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
fr: clef %s : algorithme à clef publique non géré avec l'identité « %s »

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
fr: clef %s : autosignature de l'identité « %s » incorrecte

en: key %s: unsupported public key algorithm
fr: clef %s : algorithme à clef publique non pris en charge

en: key %s: invalid direct key signature
fr: clef %s : signature directe de clef incorrecte

en: key %s: no subkey for key binding
fr: clef %s : pas de sous-clef pour relier la clef

en: key %s: invalid subkey binding
fr: clef %s : lien à la sous-clef incorrect

en: key %s: removed multiple subkey binding
fr: clef %s : suppression de lien multiple aux sous-clefs

en: key %s: no subkey for key revocation
fr: clef %s : pas de sous-clef pour révoquer la clef

en: key %s: invalid subkey revocation
fr: clef %s : révocation de sous-clef incorrecte

en: key %s: removed multiple subkey revocation
fr: clef %s : suppression de la révocation de sous-clefs multiples

en: key %s: skipped user ID "%s"
fr: clef %s : identité « %s » ignorée

en: key %s: skipped subkey
fr: clef %s : sous-clef ignorée

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
fr: clef %s : signature non exportable (classe 0x%02X) — ignorée

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
fr: clef %s : certificat de révocation au mauvais endroit — ignoré

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
fr: clef %s : certificat de révocation incorrect : %s — ignoré

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
fr: clef %s : signature de sous-clef au mauvais endroit — ignorée

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
fr: clef %s : classe de signature inattendue (0x%02X) — ignorée

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
fr: clef %s : identités en double détectées — fusionnées

en: key %s: duplicated subkeys detected - merged
fr: clef %s : sous-clefs dupliquées détectées — fusionnées

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
fr: Attention : la clef %s est peut-être révoquée :
                récupération de la clef de révocation %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
fr: Attention : la clef %s est peut-être révoquée :
                la clef de révocation %s est absente.

en: key %s: "%s" revocation certificate added
fr: clef %s : ajout du certificat de révocation « %s »

en: key %s: direct key signature added
fr: clef %s : ajout de la signature directe de clef

en: error allocating memory: %s
fr: erreur d'allocation de mémoire : %s

en: can't check signature with unsupported public-key algorithm (%d): %s.
fr: impossible de vérifier la signature avec un algorithme de clef publique non pris en charge(%d) : %s

en: can't check signature with unsupported message-digest algorithm %d: %s.
fr: impossible de vérifier une signature avec un algorithme de hachage non géré %d : %s

en:  (reordered signatures follow)
fr: (les signatures réordonnées suivent)

en: key %s:
fr: clef %s :

en: %d duplicate signature removed
     | %d duplicate signatures removed
fr[0]: %d signature dupliquée supprimée
fr[1]: %d signatures dupliquées supprimées

en: %d signature not checked due to a missing key
     | %d signatures not checked due to missing keys
fr[0]: %d signature non vérifiée à cause d'une clef manquante
fr[1]: %d signatures non vérifiées à cause de clefs manquantes

en: %d bad signature
     | %d bad signatures
fr[0]: %d mauvaise signature
fr[1]: %d mauvaises signatures

en: %d signature reordered
     | %d signatures reordered
fr[0]: %d signature réordonnée
fr[1]: %d signatures réordonnées

en: Warning: errors found and only checked self-signatures, run '%s' to check all signatures.
fr: Attention : Des erreurs ont été trouvées et seules les auto-signatures ont été vérifiées, lancez « %s » pour vérifier toutes les signatures.

en: error creating keybox '%s': %s
fr: erreur de création du trousseau local « %s » : %s

en: error creating keyring '%s': %s
fr: erreur de création du porte-clefs « %s » : %s

en: keybox '%s' created
fr: le trousseau local « %s » a été créé

en: keyring '%s' created
fr: le porte-clefs « %s » a été créé

en: keyblock resource '%s': %s
fr: ressource de bloc de clef « %s » : %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
fr: échec de reconstruction du cache de porte-clefs : %s

en: [revocation]
fr: [révocation]

en: [self-signature]
fr: [autosignature]

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
fr: Décidez maintenant de la confiance que vous portez en cet utilisateur pour
    vérifier les clefs des autres utilisateurs (en regardant les passeports, en
    vérifiant les empreintes depuis diverses sources, etc.)

en:   %d = I trust marginally
fr:   %d = je fais très légèrement confiance

en:   %d = I trust fully
fr:   %d = je fais entièrement confiance

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
fr: Veuillez entrer la profondeur de cette signature de confiance.
    Une profondeur supérieure à 1 permet à la clef que vous signez de faire
    des signatures de confiance de votre part.

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
fr: Veuillez entrer un domaine pour restreindre cette signature, ou appuyer
    sur la touche entrée pour aucun domaine.

en: Skipping user ID "%s", which is not a text ID.
fr: Sauter l'identifiant de l'utilisateur « %s », qui n'est pas un identifiant textuel.

en: User ID "%s" is revoked.
fr: L'identité « %s » est révoquée.

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment toujours la signer ? (o/N)

en:   Unable to sign.
fr:  Impossible de signer.

en: User ID "%s" is expired.
fr: L'identité « %s » est expiré.

en: User ID "%s" is not self-signed.
fr: L'identité « %s » n'est pas autosignée.

en: User ID "%s" is signable.
fr: L'identité « %s » peut être signée.

en: Sign it? (y/N)
fr: Faut-il la signer ? (o/N)

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
fr: L'autosignature de « %s »
    est une signature de type PGP 2.x.

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
fr: Voulez-vous la modifier en autosignature OpenPGP ? (o/N)

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
fr: Votre signature actuelle de « %s »
    a expiré.

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
fr: Voulez-vous créer une nouvelle signature pour remplacer celle qui a
    expiré ? (o/N)

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
fr: Votre signature actuelle de « %s »
    est locale.

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
fr: Voulez-vous la rendre complètement exportable ? (o/N)

en: "%s" was already locally signed by key %s
fr: « %s » a déjà été signée localement par la clef %s

en: "%s" was already signed by key %s
fr: « %s » a déjà été signée par la clef %s

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
fr: Voulez-vous quand même encore la signer ? (o/N)

en: Nothing to sign with key %s
fr: Rien à signer avec la clef %s

en: This key has expired!
fr: Cette clef a expiré !

en: This key is due to expire on %s.
fr: Cette clef va expirer le %s.

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
fr: Voulez-vous que votre signature expire en même temps ? (O/n)

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
fr: Avec quel soin avez-vous vérifié que la clef à signer appartient bien à
    la personne sus-nommée ? Si vous ne savez quoi répondre, entrez « 0 ».

en:    (0) I will not answer.%s
fr:    (0) Je ne répondrai pas.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
fr:    (1) Je n'ai pas vérifié du tout.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
fr:    (2) J'ai partiellement vérifié.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
fr:    (3) J'ai complètement vérifié.%s

en: Your selection? (enter '?' for more information):
fr: Quel est votre choix ? (Entrez « ? » pour plus de renseignements) :

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
fr: Voulez-vous vraiment signer cette clef avec votre
    clef « %s » (%s)

en: This will be a self-signature.
fr: Ce sera une autosignature.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
fr: Attention : la signature ne sera pas marquée comme non exportable.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
fr: Attention : La signature ne sera pas marquée comme non révocable.

en: The signature will be marked as non-exportable.
fr: La signature sera marquée comme non exportable.

en: The signature will be marked as non-revocable.
fr: La signature sera marquée comme non révocable.

en: I have not checked this key at all.
fr: Je n'ai pas du tout vérifié cette clef.

en: I have checked this key casually.
fr: J'ai partiellement vérifié cette clef.

en: I have checked this key very carefully.
fr: J'ai complètement vérifié cette clef.

en: Really sign? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment signer ? (o/N)

en: signing failed: %s
fr: échec de la signature : %s

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
fr: La clef ne possède que des éléments partiels ou stockés sur carte
    — pas de phrase secrète à modifier.

en: key %s: error changing passphrase: %s
fr: clef %s : erreur de modification de la phrase secrète : %s

en: save and quit
fr: enregistrer et quitter

en: show key fingerprint
fr: afficher l'empreinte de la clef

en: show the keygrip
fr: afficher le keygrip

en: list key and user IDs
fr: afficher la clef et les identités

en: select user ID N
fr: sélectionner l'identité N

en: select subkey N
fr: sélectionner la sous-clef N

en: check signatures
fr: vérifier les signatures

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
fr: signer les identités sélectionnées [* voir ci-dessous les commandes similaires]

en: sign selected user IDs locally
fr: signer les identités sélectionnées localement

en: sign selected user IDs with a trust signature
fr: signer les identités sélectionnées avec une signature de confiance

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
fr: signer les identités sélectionnées avec une signature non révocable

en: add a user ID
fr: ajouter une identité

en: add a photo ID
fr: ajouter une photo d'identité

en: delete selected user IDs
fr: supprimer les identités sélectionnées

en: add a subkey
fr: ajouter une sous-clef

en: add a key to a smartcard
fr: ajouter une clef à une carte à puce

en: move a key to a smartcard
fr: déplacer une clef vers une carte à puce

en: convert a key to TPM form using the local TPM
fr: convertir une clef sous forme TPM en utilisant le TPM local

en: move a backup key to a smartcard
fr: déplacer une clef de sauvegarde vers une carte à puce

en: delete selected subkeys
fr: supprimer les sous-clefs sélectionnées

en: add a revocation key
fr: ajouter une clef de révocation

en: add an additional decryption subkey
fr: ajouter une sous-clef de déchiffrement supplémentaire

en: delete signatures from the selected user IDs
fr: supprimer les signatures des identités sélectionnées

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
fr: modifier la date d'expiration de la clef ou des sous-clefs sélectionnées

en: flag the selected user ID as primary
fr: marquer l'identité sélectionnée comme principale

en: list preferences (expert)
fr: afficher les préférences (expert)

en: list preferences (verbose)
fr: afficher les préférences (bavard)

en: set preference list for the selected user IDs
fr: définir la liste de préférences pour les identités sélectionnées

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
fr: définir le serveur de clefs favori pour les identités sélectionnées

en: set a notation for the selected user IDs
fr: définir une notation pour les identités sélectionnées

en: change the passphrase
fr: modifier la phrase secrète

en: change the ownertrust
fr: modifier la confiance du propriétaire

en: revoke signatures on the selected user IDs
fr: révoquer les signatures des identités sélectionnées

en: revoke selected user IDs
fr: révoquer les identités sélectionnées

en: revoke key or selected subkeys
fr: révoquer la clef ou les sous-clefs sélectionnées

en: enable key
fr: activer la clef

en: disable key
fr: désactiver la clef

en: show selected photo IDs
fr: montrer les photos d'identité sélectionnées

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
fr: compacter les identités inutilisables et supprimer les
                signatures inutilisables de la clef

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
fr: compacter les identités inutilisables et supprimer toutes
                les signatures de la clef

en: Secret key is available.
fr: La clef secrète est disponible.

en: Secret subkeys are available.
fr: Les sous-clefs secrètes sont disponibles.

en: Note: the local copy of the secret key will only be deleted with "save".
fr: Note : la copie locale de la clef secrète sera seulement effacée avec « save »

en: Need the secret key to do this.
fr: La clef secrète est nécessaire pour faire cela.

en: * The 'sign' command may be prefixed with an 'l' for local signatures (lsign),
      a 't' for trust signatures (tsign), an 'nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
fr: * La commande « sign » peut être précédée du caractère « l » pour
      les signatures locales (lsign), « t » pour les signatures de
      confiance (tsign), « nr » pour les signatures non révocables
      (nrsign), ou toute combinaison possible (ltsign, tnrsign, etc.).

en: Key is revoked.
fr: La clef est révoquée.

en: Really sign all text user IDs? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment signer toutes les identités d'utilisateur textuel ? (o/N)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment signer toutes les identités ? (o/N)

en: Hint: Select the user IDs to sign
fr: Conseil : sélectionner les identités à signer

en: Unknown signature type '%s'
fr: Type de signature « %s » inconnu

en: You must select at least one user ID.
fr: Vous devez sélectionner au moins une identité.

en: (Use the '%s' command.)
fr: (Utilisez la commande « %s ».)

en: You can't delete the last user ID!
fr: Vous ne pouvez pas supprimer la dernière identité.

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
fr: Faut-il vraiment supprimer toutes les identités sélectionnées ? (o/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
fr: Faut-il vraiment supprimer cette identité ? (o/N)

note: TRANSLATORS: Please take care: This is about moving the key and not about removing it.
en: Really move the primary key? (y/N)
fr: Faut-il vraiment déplacer la clef principale ? (o/N)

en: You must select exactly one key.
fr: Vous devez sélectionner exactement une clef.

en: Command expects a filename argument
fr: La commande attend un nom de fichier comme argument

en: Can't open '%s': %s
fr: Impossible d'ouvrir « %s » : %s

en: Error reading backup key from '%s': %s
fr: Erreur de lecture de la clef de sauvegarde sur « %s » : %s

en: You must select at least one key.
fr: Vous devez sélectionner au moins une clef.

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les clefs sélectionnées ? (o/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette clef ? (o/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment révoquer toutes les identités sélectionnées ? (o/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment révoquer cette identité ? (o/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment révoquer toute la clef ? (o/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment révoquer les sous-clefs sélectionnées ? (o/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment révoquer cette sous-clef ? (o/N)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
fr: La confiance du propriétaire pourrait ne pas être définie à partir de
    la base de confiance d'un tiers

en: Set preference list to:
fr: Définir la liste de préférences en :

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
fr: Faut-il vraiment mettre à jour les préférences pour les
    identités sélectionnées ? (o/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
fr: Faut-il vraiment mettre à jour les préférences ? (o/N)

en: Save changes? (y/N)
fr: Faut-il enregistrer les modifications ? (o/N)

en: Quit without saving? (y/N)
fr: Faut-il quitter sans enregistrer ? (o/N)

en: deleting copy of secret key failed: %s
fr: échec de suppression de la copie de clef secrète : %s

en: Key not changed so no update needed.
fr: La clef n'a pas été modifiée donc la mise à jour est inutile.

en: cannot revoke the last valid user ID.
fr: impossible de révoquer la dernière identité d'utilisateur valable.

en: revoking the user ID failed: %s
fr: échec de la révocation de l'identité d'utilisateur : %s

en: setting the primary user ID failed: %s
fr: échec de définition de l'identification principale de l'utilisateur : %s

en: setting the ownertrust to '%s' failed: %s
fr: échec de définition de la confiance du propriétaire à « %s » : %s

en: "%s" is not a fingerprint
fr: « %s » n’est pas une empreinte

en: "%s" is not the primary fingerprint
fr: « %s » n’est pas l’empreinte principale

en: Invalid user ID '%s': %s
fr: Identité d'utilisateur « %s » incorrecte : %s

en: No matching user IDs.
fr: Pas d’identités correspondantes.

en: Nothing to sign.
fr: Rien à signer.

en: Not signed by you.
fr: Non signée par vous.

en: revoking the key signature failed: %s
fr: échec de révocation de la signature de clef : %s

en: '%s' is not a valid expiration time
fr: « %s » n'est pas une date d'expiration valable

en: "%s" is not a proper fingerprint
fr: « %s » n’est pas une empreinte correcte

en: subkey "%s" not found
fr: sous-clef « %s » introuvable

en: Preferred keyserver:
fr: Serveur de clefs favori :

en: Notations:
fr: Notations :

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
fr: Il n'y a pas de préférences dans une identité de type PGP 2.x.

en: The following key was revoked on %s by %s key %s
fr: La clef suivante a été révoquée le %s par la clef %s %s

en: This key may be revoked by %s key %s
fr: Cette clef peut être révoquée par la clef %s %s

en: (sensitive)
fr: (sensible)

en: created: %s
fr: créé : %s

en: revoked: %s
fr: révoquée : %s

en: expired: %s
fr: expirée : %s

en: expires: %s
fr: expire : %s

en: usage: %s
fr: utilisation : %s

en: card-no:
fr: nº de carte :

en: trust: %s
fr: confiance : %s

en: validity: %s
fr: validité : %s

en: This key has been disabled
fr: Cette clef a été désactivée

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
fr: Veuillez remarquer que la validité affichée pour la clef n'est pas
    forcément correcte avant d'avoir relancé le programme.

en: revoked
fr: révoquée

en: expired
fr: expirée

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
fr: Attention : aucune identité n'a été définie comme principale. Cette commande
                risque de rendre une autre identité principale par défaut.

en: WARNING: Your encryption subkey expires soon.
fr: Attention : votre sous-clef de chiffrement expire bientôt.

en: You may want to change its expiration date too.
fr: Vous pourriez modifier aussi sa date d’expiration.

en: WARNING: No valid encryption subkey left over.
fr: Attention : Il n'y a plus de sous-clef de chiffrement valable.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
fr: Attention : c'est une clef de type PGP 2. Ajouter une photo d'identité
                peut forcer certaines versions de PGP à rejeter cette clef.

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment toujours l'ajouter ? (o/N)

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
fr: Vous ne devriez pas ajouter de photo d'identité à une clef de type PGP 2.

en: Such a user ID already exists on this key!
fr: Cette identité d'utilisateur existe déjà pour cette clef !

en: Delete this good signature? (y/N/q)
fr: Supprimer cette bonne signature ? (o/N/q)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
fr: Supprimer cette signature incorrecte ? (o/N/q)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
fr: Supprimer cette signature inconnue ? (o/N/q)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
fr: Faut-il vraiment supprimer cette autosignature ? (o/N)

en: Deleted %d signature.
     | Deleted %d signatures.
fr[0]: %d signature supprimée.
fr[1]: %d signatures supprimées.

en: Nothing deleted.
fr: Rien n'a été supprimé.

en: invalid
fr: incorrecte

en: User ID "%s" compacted: %s
fr: Identité « %s » compactée : %s

en: User ID "%s": %d signature removed
     | User ID "%s": %d signatures removed
fr[0]: Identité « %s » : %d signature supprimée
fr[1]: Identité « %s » : %d signatures supprimées

en: User ID "%s": already minimized
fr: Identité « %s » : déjà minimisée

en: User ID "%s": already clean
fr: Identité « %s » : déjà nettoyée

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
fr: Attention : c'est une clef de type PGP 2.x. Ajouter un révocateur désigné
                peut forcer certaines versions de PGP à rejeter cette clef.

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de révocateur désigné à une clef de type PGP 2.x.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
fr: Entrez l'identité du révocateur désigné :

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
fr: impossible d'utiliser une clef de type PGP 2.x comme révocateur désigné.

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
fr: vous ne pouvez pas utiliser une clef comme son propre révocateur désigné

en: this key has already been designated as a revoker
fr: cette clef à déjà été désignée comme un révocateur

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
fr: Attention : l'établissement d'une clef comme révocateur désigné
                est irréversible.

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment rendre cette clef comme révocateur désigné ? (o/N)

en: Enter the fingerprint of the additional decryption subkey:
fr: Entrez l'empreinte de la sous-clef de déchiffrement supplémentaire :

en: Did you specify the fingerprint of a subkey?
fr: Avez vous indiqué l'empreinte d'une sous-clef ?

en: key "%s" is already on this keyblock
fr: La clef %s est déjà dans ce bloc de clef.

en: Are you sure you want to change the expiration time for multiple subkeys? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment changer la date d'expiration des diverses sous-clefs ? (o/N)

en: Changing expiration time for a subkey.
fr: Modification de la date d'expiration d'une sous-clef.

en: Changing expiration time for the primary key.
fr: Modification de la date d'expiration de la clef principale.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
fr: Vous ne pouvez pas modifier la date d'expiration d'une clef v3

en: Changing usage of a subkey.
fr: Modification de l'utilisation d'une sous-clef.

en: Changing usage of the primary key.
fr: Modification de l'utilisation de la clef principale.

en: signing subkey %s is already cross-certified
fr: la sous-clef de signature %s a déjà une certification croisée

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
fr: la sous-clef %s ne signe pas et n'a donc pas besoin de certification croisée

en: Please select exactly one user ID.
fr: Veuillez sélectionner exactement une identité.

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
fr: l'autosignature v3 de l'identité « %s » a été ignorée

en: Enter your preferred keyserver URL:
fr: Entrez l'URL de votre serveur de clefs favori :

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment le remplacer ? (o/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment le supprimer ? (o/N)

en: Enter the notation:
fr: Entrez la notation :

en: Proceed? (y/N)
fr: Faut-il continuer ? (o/N)

en: No user ID with index %d
fr: Pas d'identité d'indice %d

en: No user ID with hash %s
fr: Pas d'identité avec le hachage %s

en: No subkey with key ID '%s'.
fr: Pas de sous-clef avec l'identifiant de clef « %s ».

en: No subkey with index %d
fr: Pas de sous-clef d'indice %d

en: user ID: "%s"
fr: identité : « %s »

en: signed by your key %s on %s%s%s
fr: signée par votre clef %s le %s%s%s

en:  (non-exportable)
fr:  (non exportable)

en: This signature expired on %s.
fr: Cette signature a expiré le %s.

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment toujours la révoquer ? (o/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
fr: Faut-il créer un certificat de révocation pour cette signature ? (o/N)

en: You have signed these user IDs on key %s:
fr: Vous avez signé ces identités sur la clef %s :

en:  (non-revocable)
fr:  (non révocable)

en: revoked by your key %s on %s
fr: révoquée par votre clef %s le %s

en: You are about to revoke these signatures:
fr: Vous êtes sur le point de révoquer ces signatures :

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
fr: Faut-il vraiment créer les certificats de révocation ? (o/N)

en: no secret key
fr: pas de clef secrète

en: tried to revoke a non-user ID: %s
fr: tentative de révoquer un identifiant non utilisateur : %s

en: user ID "%s" is already revoked
fr: l'identité « %s »" est déjà révoquée.

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
fr: Attention : une signature d'identité date de %d secondes dans le futur

en: Cannot revoke the last valid user ID.
fr: Impossible de révoquer la dernière identité d'utilisateur valable.

en: Key %s is already revoked.
fr: La clef %s est déjà révoqué.

en: Subkey %s is already revoked.
fr: La sous-clef %s est déjà révoquée.

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
fr: Affichage de la photo d'identité %s de taille %ld pour la clef
    %s (uid %d)

en: invalid value for option '%s'
fr: valeur incorrecte pour l'option « %s »

en: preference '%s' duplicated
fr: préférence « %s » en double

en: too many cipher preferences
fr: trop de préférences de chiffrement

en: too many digest preferences
fr: trop de préférences de hachage

en: too many compression preferences
fr: trop de préférences de compression

en: too many AEAD preferences
fr: trop de préférences AEAD

en: invalid item '%s' in preference string
fr: élément « %s » incorrect dans la chaîne de préférences

en: writing direct signature
fr: écriture de la signature directe

en: writing self signature
fr: écriture de l'autosignature

en: writing key binding signature
fr: écriture de la signature de lien à la clef

en: keysize invalid; using %u bits
fr: taille incorrecte ; utilisation de %u bits

en: keysize rounded up to %u bits
fr: taille arrondie à %u bits

en: WARNING: some OpenPGP programs can't handle a DSA key with this digest size
fr: Attention : certains programmes OpenPGP ne peuvent pas gérer
                de clef DSA avec cette taille de hachage

en: Sign
fr: Signer

en: Certify
fr: Certifier

en: Encrypt
fr: Chiffrer

en: Authenticate
fr: Authentifier

note: TRANSLATORS: Please use only plain ASCII characters for the * translation.  If this is not possible use single digits.  The * string needs to 8 bytes long. Here is a description of the * functions: * *   s = Toggle signing capability *   e = Toggle encryption capability *   a = Toggle authentication
en: SsEeAaQq
fr: SsCcAaQq

en: Possible actions for this %s key:
fr: Actions possibles pour cette clef %s :

en: Current allowed actions:
fr: Actions actuellement permises :

en:    (%c) Toggle the sign capability
fr:    (%c) Inverser la capacité de signature

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
fr:    (%c) Inverser la capacité de chiffrement

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
fr:    (%c) Inverser la capacité d'authentification

en:    (%c) Finished
fr:    (%c) Terminé

en:    (%d) RSA and RSA%s
fr:    (%d) RSA et RSA%s

en:    (%d) DSA and Elgamal%s
fr:    (%d) DSA et Elgamal%s

en:    (%d) DSA (sign only)%s
fr:    (%d) DSA (signature seule)%s

en:    (%d) RSA (sign only)%s
fr:    (%d) RSA (signature seule)%s

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)%s
fr:    (%d) Elgamal (chiffrement seul)%s

en:    (%d) RSA (encrypt only)%s
fr:    (%d) RSA (chiffrement seul)%s

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)%s
fr:    (%d) DSA (indiquez vos propres capacités)%s

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)%s
fr:    (%d) RSA (indiquez vos propres capacités)%s

en:    (%d) ECC (sign and encrypt)%s
fr:    (%d) ECC (signer et chiffrer)%s

en:  *default*
fr:  *par défaut*

en:   (%d) ECC (sign only)
fr:   (%d) ECC (signature seule)

en:   (%d) ECC (set your own capabilities)%s
fr:   (%d) ECC (indiquez vos propres capacités)%s

en:   (%d) ECC (encrypt only)%s
fr:   (%d) ECC (chiffrement seul)%s

en:   (%d) Existing key%s
fr:   (%d) Clef existante%s

en:   (%d) Existing key from card%s
fr:   (%d) Clef existante sur la carte%s

en:   (%d) Kyber (encrypt only)%s
fr:   (%d) Kyber (chiffrement seul)%s

en: Enter the keygrip:
fr: Entrez le keygrip :

en: No key with this keygrip
fr: Pas de clef avec ce keygrip

en: Not a valid keygrip (expecting 40 hex digits)
fr: Ce n'est pas un keygrip valable (40 chiffres hexadécimaux attendus)

en: error reading the card: %s
fr: erreur de lecture de la carte : %s

en: Serial number of the card: %s
fr: Numéro de série de la carte : %s

en: Available keys:
fr: Clefs disponibles :

en: rounded to %u bits
fr: arrondie à %u bits

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
fr: les clefs %s peuvent faire une taille comprise entre %u et %u bits.

en: What keysize do you want for the subkey? (%u)
fr: Quelle taille de clef désirez-vous pour la sous-clef ? (%u)

en: Requested keysize is %u bits
fr: La taille demandée est %u bits

en: Please select which elliptic curve you want:
fr: Sélectionnez le type de courbe elliptique désiré :

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
fr: Veuillez indiquer le temps pendant lequel cette clef devrait être valable.
             0 = la clef n'expire pas
          <n>  = la clef expire dans n jours
          <n>w = la clef expire dans n semaines
          <n>m = la clef expire dans n mois
          <n>y = la clef expire dans n ans

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
fr: Veuillez indiquer le temps pendant lequel cette signature devrait
    être valable.
             0 = la signature n'expire pas
          <n>  = la signature expire dans n jours
          <n>w = la signature expire dans n semaines
          <n>m = la signature expire dans n mois
          <n>y = la signature expire dans n ans

en: Key is valid for? (0)
fr: Pendant combien de temps la clef est-elle valable ? (0)

en: Signature is valid for? (%s)
fr: Pendant combien de temps la signature est-elle valable ? (%s)

en: invalid value
fr: valeur incorrecte

en: Key does not expire at all
fr: La clef n'expire pas du tout

en: Signature does not expire at all
fr: La signature n'expire pas du tout

en: Key expires at %s
fr: La clef expire le %s

en: Signature expires at %s
fr: La signature expire le %s

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
fr: Le système ne peut pas afficher les dates au-delà de 2038.
    Cependant, la gestion des dates sera correcte jusqu'en 2106.

en: Is this correct? (y/N)
fr: Est-ce correct ? (o/N)

en: 
    GnuPG needs to construct a user ID to identify your key.
fr: 
    GnuPG doit construire une identité pour identifier la clef.

note: TRANSLATORS: This string is in general not anymore used but you should keep your existing translation.  In case the new string is not translated this old string will be used.
en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
fr: 
    Une identité est nécessaire à la clef ; le programme la construit à partir
    du nom réel, d'un commentaire et d'une adresse électronique de cette façon :
       « Heinrich Heine (le poète) <heinrichh@duesseldorf.de> »

en: Real name:
fr: Nom réel :

en: Invalid character in name
fr: Caractère incorrect dans le nom

en: The characters '%s' and '%s' may not appear in name
fr: Les caractères '%s' et '%s' ne doivent pas apparaitre dans le nom

en: Email address:
fr: Adresse électronique :

en: Not a valid email address
fr: Ce n'est pas une adresse électronique valable

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Invalid character in comment
fr: Caractère incorrect dans le commentaire

en: You are using the '%s' character set.
fr: Vous utilisez le jeu de caractères « %s ».

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
fr: Vous avez sélectionné cette identité :
        « %s »

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
fr: Ne mettez pas d'adresse électronique dans le nom réel ou dans le commentaire

en: Such a user ID already exists on this key!
fr: Cette identité existe déjà pour cette clef.

note: TRANSLATORS: These are the allowed answers in lower and uppercase.  Below you will find the matching string which should be translated accordingly and the letter changed to match the one in the answer string. n = Change name c = Change comment e = Change email o = Okay (ready, continue) q = Quit
en: NnCcEeOoQq
fr: NnCcAaOoQq

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
fr: Changer le (N)om, le (C)ommentaire, l'(A)dresse électronique ou (Q)uitter ?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
fr: Changer le (N)om, le (C)ommentaire, l'(A)dresse électronique
    ou (O)ui/(Q)uitter ?

en: Change (N)ame, (E)mail, or (Q)uit?
fr: Changer le (N)om, l’(A)dresse électronique ou (Q)uitter ?

en: Change (N)ame, (E)mail, or (O)kay/(Q)uit?
fr: Changer le (N)om, l'(A)dresse électronique ou (O)ui/(Q)uitter ?

en: Please correct the error first
fr: Veuillez d'abord corriger l'erreur

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
fr: De nombreux octets aléatoires doivent être générés. Vous devriez faire
    autre chose (taper au clavier, déplacer la souris, utiliser les disques)
    pendant la génération de nombres premiers ; cela donne au générateur de
    nombres aléatoires une meilleure chance d'obtenir suffisamment d'entropie.

en: WARNING: v4 is specified, but overridden by v5.
fr: ATTENTION : la version 4 est spécifiée, mais écrasée par la version 5.

en: Key generation failed: %s
fr: Échec de génération de la clef : %s

en: About to create a key for:
        "%s"
fr: Sur le point de créer une clef pour :
       « %s »

en: Continue? (Y/n)
fr: Faut-il continuer ? (O/n)

en: A key for "%s" already exists
fr: Une clef pour « %s » existe déjà

en: Create anyway? (y/N)
fr: Faut-il quand même créer ? (o/N)

en: creating anyway
fr: création quand même

en: Note: Use "%s %s" for a full featured key generation dialog.
fr: Remarque : Utilisez « %s %s » pour une fenêtre de dialogue de génération de clef complète.

en: Key generation canceled.
fr: La génération de clef a été annulée.

en: can't create backup file '%s': %s
fr: impossible de créer le fichier de sauvegarde « %s » : %s

en: Note: backup of card key saved to '%s'
fr: Remarque : sauvegarde de la clef de la carte dans « %s »

en: writing public key to '%s'
fr: écriture de la clef publique dans « %s »

en: no writable public keyring found: %s
fr: aucun porte-clefs public accessible en écriture n'a été trouvé : %s

en: error writing public keyring '%s': %s
fr: erreur d'écriture du porte-clefs public « %s » : %s

en: public and secret key created and signed.
fr: les clefs publique et secrète ont été créées et signées.

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
fr: Remarquez que cette clef ne peut pas être utilisée pour chiffrer. Vous pouvez
    utiliser la commande « --edit-key » pour générer une sous-clef à cette fin.

en: Note: The key has been created with one or more ADSK!
fr: Attention : cette clef à été créée avec un ou plusieurs ADSK !

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
fr: la clef a été créée %lu seconde dans le futur (faille temporelle ou
    problème d'horloge)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
fr: la clef a été créée %lu secondes dans le futur (faille temporelle ou
    problème d'horloge)

en: Note: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
fr: Remarque : la création de sous-clefs pour des clefs v3 n'est pas compatible
               avec OpenPGP

en: Secret parts of primary key are not available.
fr: Les parties secrètes de la clef principale ne sont pas disponibles.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
fr: Les parties secrètes de la clef principale sont stockées sur la carte.

en: Really create? (y/N)
fr: Faut-il vraiment la créer ? (o/N)

en: never
fr: jamais

en: AEAD:
fr: AEAD :

en: Digest:
fr: Hachage :

en: Features:
fr: Fonctionnalités :

en: Keyserver no-modify
fr: Serveur de clefs sans modification

en: Critical signature policy:
fr: Politique de signature critique :

en: Signature policy:
fr: Politique de signature :

en: Critical preferred keyserver:
fr: Serveur de clefs critique favori :

en: Critical signature notation:
fr: Notation de signature critique :

en: Signature notation:
fr: Notation de signature :

en: %d good signature
     | %d good signatures
fr[0]: %d bonne signature
fr[1]: %d bonnes signatures

en: %d signature not checked due to an error
     | %d signatures not checked due to errors
fr[0]: %d signature non vérifiée à cause d'une erreur
fr[1]: %d signatures non vérifiées à cause d'erreurs

en: Warning: %lu key skipped due to its large size
     | Warning: %lu keys skipped due to their large sizes
fr[0]: Attention : %lu clef ignorée en raison de sa grande taille
fr[1]: Attention : %lu clefs ignorées en raison de leurs grandes tailles

en: Keyring
fr: Porte-clefs

en: revocation comment:
fr: commentaire de révocation :

en: Revocable by:
fr: Révocable par :

en: error writing to stdout: %s
fr: erreur d'écriture sur la sortie standard : %s

en: Primary key fingerprint:
fr: Empreinte de clef principale :

en:      Subkey fingerprint:
fr:    Empreinte de la sous-clef :

note: TRANSLATORS: this should fit into 24 bytes so that the * fingerprint data is properly aligned with the user ID
en:  Primary key fingerprint:
fr: Empreinte de clef principale :

en:       Subkey fingerprint:
fr:  Empreinte de sous-clef :

en:       Key fingerprint =
fr:  Empreinte de la clef =

en:       Card serial no. =
fr:  Nº de série de carte =

en: caching keyring '%s'
fr: mise en cache du porte-clefs « %s »

en: %lu keys cached so far (%lu signature)
     | %lu keys cached so far (%lu signatures)
fr[0]: %lu clefs mises en cache pour l'instant (%lu signature)
fr[1]: %lu clefs mises en cache pour l'instant (%lu signatures)

en: %lu key cached | %lu keys cached
fr[0]: clef %lu mise en cache
fr[1]: clefs %lu mises en cache

en:  (%lu signature)
     |  (%lu signatures)
fr[0]: (signature %lu)
fr[1]: (signatures %lu)

en: %s: keyring created
fr: %s : porte-clefs créé

en: override proxy options set for dirmngr
fr: écraser le réglage des options de mandataire pour dirmngr

en: include revoked keys in search results
fr: inclure les clefs révoquées dans les résultats de recherche

en: include subkeys when searching by key ID
fr: inclure les sous-clefs en cherchant par identifiant de clef

en: override timeout options set for dirmngr
fr: écraser le réglage des options d'horodateurs pour dirmngr

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
fr: récupérer les clefs automatiquement en vérifiant les signatures

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
fr: respecter l'URL de serveur de clefs favori indiqué dans la clef

en: disabled
fr: désactivée

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
fr: Entrez le ou les nombres, (S)uivant, ou (Q)uitter >

en: invalid keyserver protocol (us %d!=handler %d)
fr: protocole de serveur de clefs incorrect (nous %d!=gestionnaire %d)

en: "%s" not a key ID: skipping
fr: « %s » n'est pas un identifiant de clef : ignoré

en: refreshing %d key from %s
     | refreshing %d keys from %s
fr[0]: rafraîchissement de %d clef à partir de %s
fr[1]: rafraîchissement de %d clefs à partir de %s

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
fr: Attention : impossible de rafraîchir la clef %s
                avec %s : %s

en: key "%s" not found on keyserver
fr: clef « %s » introuvable sur le serveur de clefs

en: key not found on keyserver
fr: clef introuvable sur le serveur de clefs

en: requesting key %s from %s
fr: requête de la clef %s sur %s

en: no keyserver known
fr: aucun serveur de clefs connu.

en: skipped "%s": %s
fr: « %s » a été ignorée : %s

en: sending key %s to %s
fr: envoi de la clef %s à %s

en: requesting key from '%s'
fr: requête de la clef sur « %s »

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
fr: Attention : impossible de récupérer l'URI %s : %s

en: weird size for an encrypted session key (%d)
fr: taille étonnante pour une clef de session chiffrée (%d)

en: %s.%s encrypted session key
fr: clef de session chiffrée %s.%s

en: %s.%s encrypted data
fr: données chiffrées %s.%s

en: encrypted with unknown algorithm %d.%s
fr: chiffré avec un algorithme inconnu %d.%s

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
fr: phrase secrète générée avec l'algorithme de hachage %d inconnu

en: public key is %s
fr: la clef publique est %s

en: encrypted with %s key, ID %s, created %s
fr: chiffré avec une clef %s, identifiant %s, créé le %s

en:       "%s"
fr:       « %s »

en: encrypted with %s key, ID %s
fr: chiffré avec une clef %s, identifiant %s

en: WARNING: key is not quantum-resistant
fr: ATTENTION : cette clef n'est pas « quantum-resistant »

en: WARNING: multiple plaintexts seen
fr: Attention : plusieurs textes en clair ont été vus

en: encrypted with %lu passphrases
fr: chiffré avec %lu phrases secrètes

en: encrypted with 1 passphrase
fr: chiffré avec 1 phrase secrète

en: public key decryption failed: %s
fr: échec du déchiffrement par clef publique : %s

en: public key encrypted data: good DEK
fr: données chiffrées par clef publique : bonne clef de chiffrement (DEK)

en: assuming %s encrypted data
fr: les données sont supposées chiffrées avec %s

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
fr: L'algorithme IDEA n'est pas disponible, essai avec %s
    qui fonctionnera peut-être avec un peu de chance

en: WARNING: message was not integrity protected
fr: Attention : l'intégrité du message n'était pas protégée

en: Hint: If this message was created before the year 2003 it is
    likely that this message is legitimate.  This is because back
    then integrity protection was not widely used.
fr: Nuance : si ce message a été créé avant l'année 2003, il est
    fort probable qu’il soit légitime. Car à l'époque
    la protection d'intégrité n'était pas énormément utilisée.

en: Use the option '%s' to decrypt anyway.
fr: Utiliser quand même l'option '%s' pour déchiffrer.

en: decryption forced to fail!
fr: échec forcé du déchiffrement !

en: decryption okay
fr: le déchiffrement a réussi

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
fr: Attention : le message chiffré a été manipulé !

en: decryption failed: %s
fr: échec du déchiffrement : %s

en: operation forced to fail due to unfulfilled compliance rules
fr: opération forcée à l’échec en raison de règles de conformité non respectées

en: Note: sender requested "for-your-eyes-only"
fr: Remarque : l'expéditeur a demandé « à votre seule attention »

en: original file name='%.*s'
fr: nom de fichier original : « %.*s »

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
fr: révocation autonome — utilisez « gpg --import » pour l'appliquer

en: no signature found
fr: aucune signature trouvée

en: BAD signature from "%s"
fr: MAUVAISE signature de « %s »

en: Expired signature from "%s"
fr: Signature expirée de « %s »

en: Good signature from "%s"
fr: Bonne signature de « %s »

en: signature verification suppressed
fr: vérification de signature supprimée

en: can't handle this ambiguous signature data
fr: impossible de traiter ces données ambiguës de signature

en: Signature made %s
fr: Signature faite le %s

en:                using %s key %s
fr:                avec la clef %s %s

en: Signature made %s using %s key ID %s
fr: Signature faite le %s avec la clef %s d'identifiant %s

en:                issuer "%s"
fr:                 émetteur « %s »

en: Key available at:
fr: Clef disponible sur :

en: Note: Use '%s' to make use of this info
fr: Note : Utiliser « %s » pour faire usage de cette information

en: [uncertain]
fr: [doute]

en:                 aka "%s"
fr:                 alias « %s »

en: WARNING: This key is not suitable for signing in %s mode
fr: Attention : cette clef n'est pas appropriée pour signer en mode %s

en: Signature expired %s
fr: La signature a expiré le %s

en: Signature expires %s
fr: La signature expire le %s

en: %s signature, digest algorithm %s%s%s
fr: signature %s, algorithme de hachage %s%s%s

en: binary
fr: binaire

en: textmode
fr: mode texte

en: unknown
fr: inconnu

en: , key algorithm
fr: , algorithme de clef

en: WARNING: not a detached signature; file '%s' was NOT verified!
fr: ATTENTION : pas de signature détachée; le fichier « %s » n'a PAS été verifié !

en: Can't check signature: %s
fr: Impossible de vérifier la signature : %s

en: not a detached signature
fr: la signature n'est pas détachée

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
fr: Attention : plusieurs signatures ont été détectées.
                Seule la première sera vérifiée.

en: standalone signature of class 0x%02x
fr: signature autonome de classe 0x%02x

en: old style (PGP 2.x) signature
fr: signature d'un ancien type (PGP 2.x)

en: fstat of '%s' failed in %s: %s
fr: échec du fstat de « %s » dans %s : %s

en: fstat(%d) failed in %s: %s
fr: échec de fstat(%d) dans %s : %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
fr: Attention : utilisation de l'algorithme expérimental à clef publique %s

en: WARNING: Elgamal sign+encrypt keys are deprecated
fr: Attention : Les clefs de signature et chiffrement Elgamal sont déconseillées

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
fr: Attention : utilisation de l'algorithme expérimental de chiffrement %s

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
fr: Attention : utilisation de l'algorithme expérimental de hachage %s

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
fr: Attention : l'algorithme de hachage %s est déconseillé

en: Note: signatures using the %s algorithm are rejected
fr: Remarque : les signatures utilisant l’algorithme %s sont rejetées

en: Note: third-party key signatures using the %s algorithm are rejected
fr: Remarque : les signatures de clef de tierces parties utilisant l’algorithme %s sont rejetées

en: (reported error: %s)
fr: (retour d'erreur : %s)

en: (reported error: %s <%s>)
fr: (retour d'erreur : %s <%s>)

en: (further info:
fr: (autres informations :

en: %s:%d: deprecated option "%s"
fr: %s : %d : option « %s » déconseillée

en: please use "%s%s" instead
fr: veuillez plutôt utiliser « %s%s »

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
fr: Attention : « %s » est une commande déconseillée — ne l'utilisez pas

en: %s:%u: "%s" is obsolete in this file - it only has effect in %s
fr: %s : %u : « %s » est obsolète dans ce fichier — n’est prise en compte que dans %s

en: WARNING: "%s%s" is an obsolete option - it has no effect except on %s
fr: Attention : « %s%s » est une option obsolète — non prise en compte à part dans %s

en: Uncompressed
fr: Non compressé

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: uncompressed|none
fr: non compressé|non|sans

en: this message may not be usable by %s
fr: ce message ne sera pas utilisable par %s

en: ambiguous option '%s'
fr: option « %s » ambiguë

en: unknown option '%s'
fr: option « %s » inconnue

en: ECDSA public key is expected to be in SEC encoding multiple of 8 bits
fr: une clef publique ECDSA est censée être dans un encodage SEC multiple de 8 bits

en: unknown weak digest '%s'
fr: hachage faible « %s » inconnu

en: File '%s' exists.
fr: Le fichier « %s » existe.

en: Overwrite? (y/N)
fr: Faut-il réécrire par-dessus ? (o/N)

en: %s: unknown suffix
fr: %s : suffixe inconnu

en: Enter new filename
fr: Entrez le nouveau nom de fichier

en: writing to stdout
fr: écriture vers la sortie standard

en: assuming signed data in '%s'
fr: les données signées sont supposées être dans « %s »

en: can't handle public key algorithm %d
fr: impossible de gérer l'algorithme à clef publique %d

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
fr: Attention : la clef de session chiffrée de manière symétrique risque
                de ne pas être sécurisée

en: Unknown critical signature notation:
fr: Notation de signature inconnue critique :

en: subpacket of type %d has critical bit set
fr: un sous-paquet de type %d possède un bit critique

en: Please enter the passphrase for decryption.
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour le déchiffrement.

en: Enter passphrase
fr: Entrez la phrase secrète

en: cancelled by user
fr: annulé par l'utilisateur

en:  (main key ID %s)
fr:  (identifiant de clef principale %s)

en: Please enter the passphrase to unlock the OpenPGP secret key:
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour déverrouiller la clef secrète OpenPGP :

en: Please enter the passphrase to import the OpenPGP secret key:
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour importer la clef secrète OpenPGP :

en: Please enter the passphrase to export the OpenPGP secret subkey:
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour exporter la sous-clef secrète OpenPGP :

en: Please enter the passphrase to export the OpenPGP secret key:
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour exporter la clef secrète OpenPGP :

en: Do you really want to permanently delete the OpenPGP secret subkey key:
fr: Voulez-vous vraiment supprimer de façon permanente la sous-clef secrète OpenPGP :

en: Do you really want to permanently delete the OpenPGP secret key:
fr: Voulez-vous vraiment supprimer de façon permanente la clef secrète OpenPGP :

en: Please enter the passphrase to export the secret key with keygrip:
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour exporter la clef secrète avec le keygrip :

en: %s
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s,
    created %s%s.
    %s
fr: %s
    "%.*s"
    %u-bit %s clef, ID %s,
    créée %s%s.
    %s

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
fr: 
    Choisissez une image pour votre photo d'identité. L'image doit être
    un fichier JPEG. Rappelez-vous que cette image est stockée dans la
    clef publique. Si l'image est très grosse, la clef le sera aussi.
    Une taille de l'ordre de 240x288 est conseillée.

en: Enter JPEG filename for photo ID:
fr: Entrez le nom du fichier JPEG pour la photo d'identité :

en: unable to open JPEG file '%s': %s
fr: impossible d'ouvrir le fichier JPEG « %s » : %s

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
fr: Ce JPEG est vraiment très grand (%d octets).

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment l'utiliser ? (o/N)

en: '%s' is not a JPEG file
fr: « %s » n'est pas un fichier JPEG

en: Is this photo correct (y/N/q)?
fr: Cette photo est-elle correcte (o/N/q) ?

en: no remote program execution supported
fr: aucun programme d'exécution à distance n'est pris en charge

en: this platform requires temporary files when calling external programs
fr: cette plateforme a besoin de fichiers temporaires pour appeler des
    programmes externes

en: unable to execute shell '%s': %s
fr: impossible d'exécuter l'interpréteur de commandes « %s » : %s

en: unnatural exit of external program
fr: sortie non naturelle du programme externe

en: system error while calling external program: %s
fr: erreur système pendant l'appel du programme externe : %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) '%s': %s
fr: Attention : impossible de supprimer le fichier temporaire
                (%s) « %s » : %s

en: WARNING: unable to remove temp directory '%s': %s
fr: Attention : impossible de supprimer le répertoire temporaire « %s » :
                %s

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
fr: les appels aux programmes externes sont désactivés car les droits
    du fichier d'options ne sont pas sûrs

en: unable to display photo ID!
fr: impossible d'afficher la photo d'identité.

note: TRANSLATORS: These are the allowed answers in lower and uppercase.  Below you will find the matching strings which should be translated accordingly and the letter changed to match the one in the answer string. i = please show me more information m = back to the main menu s = skip this key q = quit
en: iImMqQsS
fr: rRmMqQiI

en: No trust value assigned to:
fr: Pas de valeur de confiance définie pour :

en:   aka "%s"
fr:   alias « %s »

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
fr: Quelle confiance portez-vous au fait que cette
    clef appartienne bien à l'utilisateur nommé ?

en:   %d = I don't know or won't say
fr:   %d = je ne sais pas ou n'ai pas d'avis

en:   %d = I do NOT trust
fr:   %d = je ne fais PAS confiance

en:   %d = I trust ultimately
fr:   %d = j'attribue une confiance ultime

en:   m = back to the main menu
fr:   m = retour au menu principal

en:   s = skip this key
fr:   i = ignorer cette clef

en:   q = quit
fr:   q = quitter

en: The minimum trust level for this key is: %s
fr: Le niveau de confiance minimal pour cette clef est : %s

en: Your decision?
fr: Quelle est votre décision ?

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment attribuer une confiance ultime à cette clef ? (o/N)

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
fr: Certificats conduisant vers une clef de confiance ultime :

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
fr: %s : aucune assurance que la clef appartienne vraiment à l'utilisateur nommé.

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
fr: %s : faible assurance que la clef appartienne vraiment à l'utilisateur nommé.

en: This key probably belongs to the named user
fr: Cette clef appartient sans doute à l'utilisateur nommé

en: This key belongs to us
fr: Cette clef nous appartient

en: %s: This key is bad!  It has been marked as untrusted!
fr: %s : Cette clef est mauvaise ! Elle a été marquée indigne de confiance

en: This key is bad!  It has been marked as untrusted!  If you
    *really* know what you are doing, you may answer the next
    question with yes.
fr: Cette clef est mauvaise ! Elle a été marquée indigne de confiance
     Si vous savez *vraiment* ce que vous faites,
     vous pouvez répondre oui à la prochaine question.

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
fr: La clef n'appartient PAS forcément à la personne nommée
    dans l'identité. Si vous savez *vraiment* ce que vous
    faites, vous pouvez répondre oui à la prochaine question.

en: Use this key anyway? (y/N)
fr: Faut-il quand même utiliser cette clef ? (o/N)

en: WARNING: Using untrusted key!
fr: Attention : utilisation d'une clef sans confiance.

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
fr: Attention : cette clef est peut-être révoquée (clef de révocation absente)

en: checking User ID "%s"
fr: vérification d'identité utilisateur « %s »

en: option %s given but issuer "%s" does not match
fr: l'option %s a été donnée mais l'émetteur « %s » ne correspond pas

en: issuer "%s" does not match any User ID
fr: l'émetteur « %s » ne correspond pas à un quelconque identifiant utilisateur

en: option %s given but no matching User ID found
fr: l'option %s a été passée mais aucun identifiant utilisateur correspondant n'a été trouvé

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
fr: Attention : cette clef a été révoquée par son révocateur désigné.

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
fr: Attention : cette clef à été révoquée par son propriétaire.

en:          This could mean that the signature is forged.
fr:             Cela pourrait signifier que la signature est contrefaite.

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
fr: Attention : cette sous-clef à été révoquée par son propriétaire.

en: Note: This key has been disabled.
fr: Remarque : cette clef a été désactivée.

en: Note: This key has expired!
fr: Remarque : cette clef a expiré.

en: WARNING: The key's User ID is not certified with a trusted signature!
fr: Attention : l'identifiant utilisateur de cette clef n'est pas certifié avec une signature de confiance.

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
fr: Attention : cette clef n'est pas certifiée avec une signature de confiance.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
fr:             Rien n'indique que la signature appartient à son propriétaire.

en: WARNING: We do NOT trust this key!
fr: Attention : nous n'avons PAS confiance en cette clef.

en:          The signature is probably a FORGERY.
fr:             La signature est sans doute CONTREFAITE.

en: WARNING: The key's User ID is not certified with sufficiently trusted signatures!
fr: Attention : l'identifiant utilisateur de cette clef n'est pas certifié avec suffisamment de signatures de confiance.

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
fr: Attention : cette clef n'a pas suffisamment de signatures de confiance.

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
fr:             Aucune certitude que la signature appartienne à son propriétaire.

en: %s: skipped: %s
fr: %s : ignoré : %s

en: %s: skipped: public key is disabled
fr: %s : ignoré : la clef publique est désactivée

en: %s: skipped: public key already present
fr: %s : ignoré : clef publique déjà présente

en: can't encrypt to '%s'
fr: impossible de chiffrer en « %s »

en: option '%s' given, but no valid default keys given
fr: option « %s » passée, mais aucune clef valable par défaut n'a été renseignée

en: option '%s' given, but option '%s' not given
fr: option « %s » passée, mais l'option « %s » n'a pas été donnée

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
fr: Vous n'avez pas indiqué d'identité (vous pouvez utiliser « -r »).

en: Current recipients:
fr: Destinataires actuels :

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
fr: 
    Entrez l'identité, en terminant par une ligne vide :

en: No such user ID.
fr: Cette identité n'existe pas.

en: skipped: public key already set as default recipient
fr: ignoré : la clef publique est déjà définie en destinataire par défaut

en: Public key is disabled.
fr: La clef publique est désactivée.

en: skipped: public key already set
fr: ignoré : clef publique déjà activée

en: unknown default recipient "%s"
fr: destinataire par défaut « %s » inconnu

en: no valid addressees
fr: pas de destinataire valable

en: Note: key %s has no %s feature
fr: Remarque : la clef %s n'a pas de fonctionnalité %s

en: Note: key %s has no preference for %s
fr: Remarque : la clef %s n'a pas de préférence pour %s

en: data not saved; use option "--output" to save it
fr: les données ne sont pas enregistrées ; utilisez l'option « --output » pour
    les enregistrer

en: Detached signature.
fr: Signature détachée.

en: Please enter name of data file:
fr: Entrez le nom du fichier de données :

en: reading stdin ...
fr: lecture de l'entrée standard…

en: no signed data
fr: pas de données signées

en: can't open signed data '%s'
fr: impossible d'ouvrir les données signées « %s »

en: can't open signed data fd=%d: %s
fr: impossible d'ouvrir les données signées fd=%d : %s

en: key %s is not suitable for decryption in %s mode
fr: la clef %s n'est pas utilisable pour le déchiffrement en mode %s

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
fr: destinataire anonyme ; essai avec la clef secrète %s…

en: used key is not marked for encryption use.
fr: la clef utilisée n'est pas marquée utilisable pour le chiffrement

en: okay, we are the anonymous recipient.
fr: d'accord, nous sommes le destinataire anonyme.

en: old encoding of the DEK is not supported
fr: l'ancien encodage de la clef de chiffrement (DEK) n'est pas pris en charge

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
fr: l'algorithme de chiffrement %d%s est inconnu ou désactivé

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
fr: Attention : l'algorithme de chiffrement %s est introuvable
                dans les préférences du destinataire

en: Note: secret key %s expired at %s
fr: Remarque : la clef secrète %s a expiré le %s

en: Note: ADSK key has been used for decryption
fr: Remarque : ADSK a été utilisé pour le déchiffrement

en: Note: key has been revoked
fr: Remarque : la clef a été révoquée

en: build_packet failed: %s
fr: échec de build_packet : %s

en: key %s has no user IDs
fr: la clef %s n'a pas d'identité

en: To be revoked by:
fr: À révoquer par :

en: (This is a sensitive revocation key)
fr: (c'est une clef de révocation sensible)

en: Secret key is not available.
fr: La clef secrète n'est pas disponible.

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
fr: Faut-il créer un certificat de révocation désigné pour cette clef ? (o/N)

en: ASCII armored output forced.
fr: sortie forcée avec armure ASCII.

en: make_keysig_packet failed: %s
fr: échec de make_keysig_packet : %s

en: Revocation certificate created.
fr: Certificat de révocation créé.

en: no revocation keys found for "%s"
fr: aucune clef de révocation trouvée pour « %s »

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
fr: Ceci est un certificat de révocation pour la clef OpenPGP :

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
fr: Un certificat de révocation est une sorte de « coupe-circuit » pour déclarer
    publiquement que cette clef ne doit plus être utilisée. Il n'est pas possible
    de se rétracter une fois le certificat de révocation publié.

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.  However, if the secret key is still accessible,
    it is better to generate a new revocation certificate and give
    a reason for the revocation.  For details see the description of
    of the gpg command "--generate-revocation" in the GnuPG manual.
fr: Utilisez-le pour révoquer cette clef en cas de compromis ou de
    perte de la clef secrète. Cependant, si la clef secrète est
    encore accessible, il est préférable de créer un nouveau
    certificat de révocation afin d’indiquer la cause de révocation.
    Pour les détails, consulter la commande gpg
    « --generate-revocation » du manuel de GnuPG.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
fr: Pour éviter une utilisation accidentelle de ce fichier, un
    deux-points a été inséré avant les cinq tirets suivants.
    Supprimez ce deux-points avec un éditeur de texte avant
    d’importer et de publier ce certificat de révocation.

en: revocation certificate stored as '%s.rev'
fr: Certificat de révocation stocké comme « %s.rev »

en: secret key "%s" not found
fr: clef secrète « %s » introuvable

note: TRANSLATORS: The %s prints a key specification which for example has been given at the command line.  Several lines lines with secret key infos are printed after this message.
en: '%s' matches multiple secret keys:
fr: « %s » correspond à plusieurs clefs secrètes :

en: error searching the keyring: %s
fr: erreur lors de la recherche du porte-clefs : %s

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
fr: Faut-il créer un certificat de révocation pour cette clef ? (o/N)

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
fr: Certificat de révocation créé.
    
    Veuillez le déplacer sur un support que vous pouvez cacher ; toute personne
    accédant à ce certificat peut l'utiliser pour rendre votre clef inutilisable.
    Imprimer ce certificat et le stocker ailleurs est une bonne idée, au cas où le
    support devienne illisible. Attention tout de même : le système d'impression
    utilisé pourrait stocker ces données et les rendre accessibles à d'autres.

en: Please select the reason for the revocation:
fr: Choisissez la cause de la révocation :

en: Cancel
fr: Annuler

en: (Probably you want to select %d here)
fr: (Vous devriez sûrement sélectionner %d ici)

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
fr: Entrez une description facultative, en terminant par une ligne vide :

en: Reason for revocation: %s
fr: Cause de révocation : %s

en: (No description given)
fr: (Aucune description donnée)

en: Is this okay? (y/N)
fr: Est-ce d'accord ? (o/N)

en: weak key created - retrying
fr: clef faible générée — nouvel essai

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
fr: impossible d'éviter une clef faible pour le chiffrement symétrique :
    %d essais ont eu lieu.

en: %s key %s uses an unsafe (%zu bit) hash
fr: la clef %s %s utilise un hachage non sûr (%zu bits)

en: %s key %s requires a %zu bit or larger hash (hash is %s)
fr: la clef %s %s nécessite un hachage d'au moins %zu bits (le hachage est %s)

en: key %s may not be used for signing in %s mode
fr: la clef %s ne doit pas être utilisée pour signer en mode %s

en: WARNING: signature digest conflict in message
fr: Attention : conflit de hachage de signature dans le message

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
fr: Attention : la sous-clef de signature %s n'a pas de certificat croisé

en: please see %s for more information
fr: veuillez consulter %s pour plus de renseignements

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
fr: Attention : la sous-clef de signature %s a un certificat croisé incorrect

en: public key %s is %lu second newer than the signature
     | public key %s is %lu seconds newer than the signature
fr[0]: la clef publique %s est plus récente de %lu seconde que la signature
fr[1]: la clef publique %s est plus récente de %lu secondes que la signature

en: public key %s is %lu day newer than the signature
     | public key %s is %lu days newer than the signature
fr[0]: la clef publique %s est plus récente de %lu jour que la signature
fr[1]: la clef publique %s est plus récente de %lu jours que la signature

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
     | key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
fr[0]: la clef %s a été créée %lu seconde dans le futur
    (faille temporelle ou problème d'horloge)
fr[1]: la clef %s a été créée %lu secondes dans le futur
    (faille temporelle ou problème d'horloge)

en: key %s was created %lu day in the future (time warp or clock problem)
     | key %s was created %lu days in the future (time warp or clock problem)
fr[0]: la clef %s a été créée %lu jour dans le futur
    (faille temporelle ou problème d'horloge)
fr[1]: la clef %s a été créée %lu jours dans le futur
    (faille temporelle ou problème d'horloge)

en: Note: signature key %s expired %s
fr: Remarque : la clef de signature %s a expiré le %s

en: Note: signature key %s has been revoked
fr: Remarque : la clef de signature %s a été révoquée

en: bad key signature from key %s: %s (0x%02x, 0x%x)
fr: mauvaise signature de clef à partir de la clef %s : %s (0x%02x, 0x%x)

en: bad data signature from key %s: %s (0x%02x, 0x%x)
fr: mauvaise signature de données à partir de la clef %s : %s (0x%02x, 0x%x)

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
fr: la signature de la clef %s est supposée être fausse car un bit
    critique est inconnu

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
fr: clef %s : pas de sous-clef pour la signature de révocation de sous-clef

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
fr: clef %s : pas de sous-clef pour la signature de lien à la sous-clef

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
fr: Attention : impossible de faire une expansion à base de %% de
                la notation (chaîne trop grande).
                Utilisation de la version non expansée.

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
fr: Attention : impossible de faire une expansion à base de %% de
                l'URL de politique (chaîne trop grande).
                Utilisation de la version non expansée.

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
fr: Attention : impossible de faire une expansion à base de %% de
                l'URL du serveur de clef favori (chaîne trop grande).
                Utilisation de la version non expansée.

en: %s/%s signature from: "%s"
fr: %s/%s signature de : « %s »

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
fr: Attention : forcer l'algorithme de hachage %s (%d) est en
                désaccord avec les préférences du destinataire

en: signing:
fr: signature :

en: %s.%s encryption will be used
fr: le chiffrement %s.%s sera utilisé

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
fr: la clef n'est pas marquée comme non sécurisée — elle ne peut pas être
    utilisée avec le soi-disant générateur de nombres aléatoires.

en: skipped "%s": duplicated
fr: « %s » a été ignorée : en double

en: skipped: secret key already present
fr: ignoré : clef secrète déjà présente

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
fr: c'est une clef Elgamal générée par PGP qui n'est pas sûre pour les signatures !

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
fr: enregistrement de confiance %lu, type %d : échec d'écriture : %s

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
fr: # Liste des valeurs de confiance définies, créée le %s
    # (utilisez « gpg --import-ownertrust » pour les restaurer)

en: error in '%s': %s
fr: erreur dans « %s » : %s

en: line too long
fr: ligne trop longue

en: colon missing
fr: deux-points manquant

en: invalid fingerprint
fr: empreinte incorrecte

en: ownertrust value missing
fr: valeur de confiance au propriétaire manquante

en: error finding trust record in '%s': %s
fr: impossible de trouver l'enregistrement de confiance dans « %s » : %s

en: read error in '%s': %s
fr: erreur de lecture dans « %s » : %s

en: trustdb: sync failed: %s
fr: base de confiance : échec de synchronisation : %s

en: can't create lock for '%s'
fr: impossible de créer un verrou pour « %s »

en: can't lock '%s'
fr: impossible de verrouiller « %s »

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
fr: enregistrement de base de confiance %lu : échec de lseek : %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
fr: enregistrement de base de confiance %lu : échec d'écriture (n=%d) : %s

en: trustdb transaction too large
fr: transaction de base de confiance trop grande

en: %s: directory does not exist!
fr: %s : le répertoire n'existe pas.

en: can't access '%s': %s
fr: impossible d'accéder à « %s » : %s

en: %s: failed to create version record: %s
fr: %s : impossible de créer un enregistrement de version : %s

en: %s: invalid trustdb created
fr: %s : base de confiance incorrecte créée

en: %s: trustdb created
fr: %s : base de confiance créée

en: Note: trustdb not writable
fr: Remarque : la base de confiance n'est pas accessible en écriture

en: %s: invalid trustdb
fr: %s : base de confiance incorrecte

en: %s: failed to create hashtable: %s
fr: %s : échec de création de la table de hachage : %s

en: %s: error updating version record: %s
fr: %s : erreur de mise à jour de l'enregistrement de version : %s

en: %s: error reading version record: %s
fr: %s : erreur de lecture d'enregistrement de version : %s

en: %s: error writing version record: %s
fr: %s : erreur d'écriture de l'enregistrement de version : %s

en: trustdb: lseek failed: %s
fr: base de confiance : échec de lseek : %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
fr: base de confiance : échec de lecture (n=%d) : %s

en: %s: not a trustdb file
fr: %s : ce n'est pas un fichier de base de confiance

en: %s: version record with recnum %lu
fr: %s : enregistrement de version avec le numéro %lu

en: %s: invalid file version %d
fr: %s : version %d du fichier incorrecte

en: %s: error reading free record: %s
fr: %s : erreur de lecture d'enregistrement libre : %s

en: %s: error writing dir record: %s
fr: %s : erreur d'écriture de l'enregistrement de répertoire: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
fr: %s : échec de mise à zéro d'un enregistrement : %s

en: %s: failed to append a record: %s
fr: %s : impossible d'ajouter un enregistrement : %s

en: Error: The trustdb is corrupted.
fr: Erreur : la base de confiance est corrompue

en: can't handle text lines longer than %d characters
fr: impossible de traiter les lignes plus longues que %d caractères

en: input line longer than %d characters
fr: la ligne d'entrée est plus longue que %d caractères

en: error beginning transaction on TOFU database: %s
fr: erreur de démarrage de la transaction sur la base de données TOFU : %s

en: error committing transaction on TOFU database: %s
fr: erreur de la transaction sur la base de données TOFU %s

en: error rolling back transaction on TOFU database: %s
fr: erreur d'annulation de la transaction sur la base de données TOFU %s

en: unsupported TOFU database version: %s
fr: version de la base de données TOFU non prise en charge : %s

en: TOFU DB error
fr: Erreur de la base de données TOFU

en: error reading TOFU database: %s
fr: erreur lors de la lecture de la base de données TOFU : %s

en: error determining TOFU database's version: %s
fr: erreur pour déterminer la version de la base de données TOFU : %s

en: error initializing TOFU database: %s
fr: erreur d'initialisation de la base de données TOFU : %s

en: error opening TOFU database '%s': %s
fr: erreur d'ouverture de la base de données TOFU « %s » : %s

en: error updating TOFU database: %s
fr: erreur lors de la mise à jour de la base de données TOFU : %s

en: This is the first time the email address "%s" is being used with key %s.
fr: C'est la première fois que l'adresse courriel « %s » est utilisée avec la clef %s.

en: The email address "%s" is associated with %d key! | The email address "%s" is associated with %d keys!
fr[0]: L'addresse courriel « %s » est associée à %d clef !
fr[1]: L'adresse courriel « %s » est associée à %d clefs !

en:   Since this binding's policy was 'auto', it has been changed to 'ask'.
fr: Comme cette politique de liaison était « auto », elle a été changée pour « ask ».

en: Please indicate whether this email address should be associated with key %s or whether you think someone is impersonating "%s".
fr: Veuillez indiquer si cette adresse courriel doit être associée à la clef %s ou si vous pensez que quelqu'un a usurpé l'identité « %s ».

en: error gathering other user IDs: %s
fr: erreur lors de la récolte d'autres identités utilisateur : %s

en: This key's user IDs:
fr: Identités d'utilisateur de cette clef :

en: policy: %s
fr: politique : %s

en: error gathering signature stats: %s
fr: erreur lors de la récolte des statistiques de signature : %s

en: The email address "%s" is associated with %d key:
     | The email address "%s" is associated with %d keys:
fr[0]: L'adresse courriel « %s » est associée à %d clef :
fr[1]: l'adresse courriel « %s » est associée à %d clefs :

en: Statistics for keys with the email address "%s":
fr: Statistiques pour la clef avec l'adresse courriel « %s » :

en: this key
fr: cette clef

en: Verified %d message. | Verified %d messages.
fr[0]:  %d message vérifié
fr[1]: %d messages vérifiés

en: Encrypted %d message. | Encrypted %d messages.
fr[0]: %d message chiffré.
fr[1]: %d messages chiffrés.

en: Verified %d message in the future. | Verified %d messages in the future.
fr[0]: %d message vérifié dans le futur.
fr[1]: %d messages vérifiés dans le futur.

en: Encrypted %d message in the future. | Encrypted %d messages in the future.
fr[0]: %d message chiffré dans le futur.
fr[1]: %d messages chiffrés dans le futur.

en: Messages verified over the past %d day: %d. | Messages verified over the past %d days: %d.
fr[0]: Messages verifés au cours du dernier %d jour : %d.
fr[1]: Messages vérifiés au cours des derniers %d jours : %d.

en: Messages encrypted over the past %d day: %d. | Messages encrypted over the past %d days: %d.
fr[0]: Messages chiffrés au cours du dernier jour %d : %d
fr[1]: Messages chiffrés au cours des derniers jours %d : %d

en: Messages verified over the past %d month: %d. | Messages verified over the past %d months: %d.
fr[0]: Messages vérifiés au cours du dernier %d mois : %d.
fr[1]: Messages vérifiés au cours des derniers %d mois : %d.

en: Messages encrypted over the past %d month: %d. | Messages encrypted over the past %d months: %d.
fr[0]: Messages chiffrés lors du dernier %d mois : %d.
fr[1]: Messages chiffrés lors des derniers %d mois : %d.

en: Messages verified over the past %d year: %d. | Messages verified over the past %d years: %d.
fr[0]: Messages vérifiés au cours de la dernière  %d année : %d.
fr[1]: Messages vérifiés au cours des dernières %d années : %d.

en: Messages encrypted over the past %d year: %d. | Messages encrypted over the past %d years: %d.
fr[0]: Messages chiffrés au cours de la dernière %d année : %d.
fr[1]: Messages chiffrés au cours des dernières %d années : %d.

en: Messages verified in the past: %d.
fr: Messages vérifiés auparavant : %d.

en: Messages encrypted in the past: %d.
fr: Messages chiffrés dans le passé : %d.

note: TRANSLATORS: Please translate the text found in the source * file below.  We don't directly internationalize that text so * that we can tweak it without breaking translations.
en: TOFU detected a binding conflict
fr: TOFU a détecté un conflit de liaison

note: TRANSLATORS: Two letters (normally the lower and upper case * version of the hotkey) for each of the five choices.  If * there is only one choice in your language, repeat it.
en: gGaAuUrRbB
fr: bBaAiIrRmM

en: (G)ood, (A)ccept once, (U)nknown, (R)eject once, (B)ad?
fr: (B)on, (A)ccepter une fois , (I)nconnu, (R)ejeter une fois, (M)auvais?

en: Defaulting to unknown.
fr: Inconnu par défaut.

en: TOFU db corruption detected.
fr: Corruption de la base de données TOFU détectée.

en: error changing TOFU policy: %s
fr: erreur pour changer de politique TOFU : %s

en: %lld~year | %lld~years
fr[0]: %lld~année
fr[1]: %lld~années

en: %lld~month | %lld~months
fr[0]: %lld~mois
fr[1]: %lld~mois

en: %lld~week | %lld~weeks
fr[0]: %lld~semaine
fr[1]: %lld~semaines

en: %lld~day | %lld~days
fr[0]: %lld~jour
fr[1]: %lld~jours

en: %lld~hour | %lld~hours
fr[0]: %lld~heure
fr[1]: %lld~heures

en: %lld~second | %lld~seconds
fr[0]: %lld~seconde
fr[1]: %lld~secondes

en: %s: Verified 0~signatures and encrypted 0~messages.
fr: %s: 0~signatures vérifiées et 0~messages chiffrés.

en: %s: Verified 0 signatures.
fr: %s : Aucune signature vérifiée.

en: Encrypted 0 messages.
fr: Aucun message chiffré.

en: (policy: %s)
fr: (politique : %s)

en: Warning: we have yet to see a message signed using this key and user id!
fr: Attention : nous n'avons pas encore vu de message signé avec ces clef et identifiant utilisateur !

en: Warning: we've only seen one message signed using this key and user id!
fr: Attention : il n'y a eu qu'un seul message signé avec ces clef et identifiant utilisateur !

en: Warning: you have yet to encrypt a message to this key!
fr: Attention :vous n'avez pas encore chiffré de message avec cette clef !

en: Warning: you have only encrypted one message to this key!
fr: Attention : vous n'avez chiffré qu'un seul message avec cette clef !

en: Warning: if you think you've seen more signatures by this key and user id, then this key might be a forgery!  Carefully examine the email address for small variations.  If the key is suspect, then use
      %s
    to mark it as being bad.
     | Warning: if you think you've seen more signatures by this key and these user ids, then this key might be a forgery!  Carefully examine the email addresses for small variations.  If the key is suspect, then use
      %s
    to mark it as being bad.
fr[0]: Attention : si vous pensez avoir vu plusieurs signatures avec ces clef et identifiant d'utilisateur, cela pourrait être une contrefaçon ! Examinez attentivement l'adresse courriel pour de petites différences. Si la clef est suspecte, alors utilisez
    %s
    pour la marquer comme mauvaise.
fr[1]: Attention : si vous pensez avoir vu plusieurs signatures avec ces clef et identifiants d'utilisateur, cela pourrait être une contrefaçon ! Examinez attentivement l'adresse courriel pour de petites différences. Si la clef est suspecte, alors utilisez
    %s
    pour la marquer comme mauvaise.

en: error opening TOFU database: %s
fr: erreur lors de l'ouverture de la base de données TOFU : %s

en: WARNING: Encrypting to %s, which has no non-revoked user ids
fr: ATTENTION : Chiffrement de %s qui n'a pas d'identifiants utilisateur non révoqués

en: '%s' is not a valid long keyID
fr: « %s » n'est pas un identifiant valable de clef longue

en: key %s: accepted as trusted key
fr: clef %s : acceptée comme clef de confiance

en: key %s occurs more than once in the trustdb
fr: la clef %s apparaît plusieurs fois dans la base de confiance

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
fr: clef %s : pas de clef publique pour la clef de confiance — ignorée

en: key %s marked as ultimately trusted
fr: clef %s marquée de confiance ultime.

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
fr: enregistrement de confiance %lu, type de requête %d : échec de lecture : %s

en: trust record %lu is not of requested type %d
fr: l'enregistrement de confiance %lu n'est pas du type %d demandé

en: You may try to re-create the trustdb using the commands:
fr: Vous pourriez essayer de recréer la base de confiance avec les commandes :

en: If that does not work, please consult the manual
fr: Si cela ne fonctionne pas, veuillez consulter le mode d'emploi

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
fr: impossible d'utiliser ce modèle de confiance inconnu (%d) —
         utilisation du modèle de confiance %s à la place

en: using %s trust model
fr: utilisation du modèle de confiance %s

en: no need for a trustdb check
fr: inutile de vérifier la base de confiance

en: next trustdb check due at %s
fr: la prochaine vérification de la base de confiance aura lieu le %s

en: no need for a trustdb check with '%s' trust model
fr: inutile de vérifier la base de confiance avec le modèle de
         confiance « %s »

en: no need for a trustdb update with '%s' trust model
fr: inutile de mettre à jour la base de confiance avec le modèle de
         confiance « %s »

en: public key %s not found: %s
fr: clef publique %s introuvable : %s

en: please do a --check-trustdb
fr: veuillez faire un --check-trustdb

en: checking the trustdb
fr: vérification de la base de confiance

en: %d key processed | %d keys processed
fr[0]: %d clef traitée
fr[1]: %d clefs traitées

en:  (%d validity count cleared)
     |  (%d validity counts cleared)
fr[0]: (%d compte de validité nettoyé)
fr[1]: (%d comptes de validité nettoyés)

en: no ultimately trusted keys found
fr: aucune clef de confiance ultime n'a été trouvée

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
fr: profondeur : %d  valables : %3d  signées : %3d
         confiance : %d i., %d n.d., %d j., %d m., %d t., %d u.

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
fr: impossible de mettre à jour l'enregistrement de version de la
    base de confiance : échec d'écriture : %s

en: undefined
fr: indéfinie

en: never
fr: jamais

en: marginal
fr: marginale

en: full
fr: totale

en: ultimate
fr: ultime

note: TRANSLATORS: these strings are similar to those in trust_value_to_string(), but are a fixed length.  This is needed to make attractive information listings where columns line up properly.  The value "10" should be the length of the strings you choose to translate to.  This is the length in printable
en: 10 translator see trust.c:uid_trust_string_fixed
fr: 11 le traducteur a bien lu ce qu'il fallait :)

en: [ revoked]
fr: [ révoquée]

en: [ expired]
fr: [ expirée ]

en: [ unknown]
fr: [ inconnue]

en: [  undef ]
fr: [indéfinie]

en: [  never ]
fr: [ jamais ]

en: [marginal]
fr: [marginale]

en: [  full  ]
fr: [  totale ]

en: [ultimate]
fr: [  ultime ]

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
fr: impossible de vérifier la signature.
    Veuillez vérifier que le fichier de signature (.sig ou .asc)
    est bien le premier fichier indiqué sur la ligne de commande.

en: input line %u too long or missing LF
fr: la ligne d'entrée %u est trop longue ou un caractère de changement de
    ligne manque

en: can't open fd %d: %s
fr: impossible d'ouvrir le descripteur %d : %s

en: WARNING: encrypting without integrity protection is dangerous
fr: Attention : chiffrer sans protection d'intégrité est dangereux

en: Hint: Do not use option %s
fr: Note : Ne pas utiliser l'option %s

en: set debugging flags
fr: activer les options de débogage

en: enable full debugging
fr: activer le débogage complet

en: Usage: kbxutil [options] [files] (-h for help)
fr: Utilisation : kbxutil [options] [fichiers] (-h pour l'aide)

en: Syntax: kbxutil [options] [files]
    List, export, import Keybox data
fr: Syntaxe : kbxutil [options] [fichiers]
    Afficher, exporter, importer les données de trousseau local

note: TRANSLATORS: Put a \x1f right before a colon.  This can be * used by pinentry to nicely align the names and values.  Keep * the %s at the start and end of the string.
en: %sNumber: %s%%0AHolder: %s%s
fr: %sNuméro: %s%%0ATitulaire: %s%s

note: TRANSLATORS: This is the number of remaining attempts to * enter a PIN.  Use %%0A (double-percent,0A) for a linefeed.
en: Remaining attempts: %d
fr: Essais restants  : %d

en: |N|Please enter the new Global-PIN
fr: |N|Veuillez entrer le nouveau code personnel Global-PIN

en: ||Please enter the Global-PIN of your PIV card
fr: ||Veuillez entrer le code Global-PIN pour votre carte PIV

en: |N|Please enter the new PIN
fr: |N||Veuillez entrer le nouveau code personnel

en: ||Please enter the PIN of your PIV card
fr: ||Veuillez entrer le code personnel pour votre carte PIV

en: |N|Please enter the new Unblocking Key
fr: |N||Veuillez entrer la nouvelle clef de déblocage

en: ||Please enter the Unblocking Key of your PIV card
fr: |P|Veuillez entrer la clef de déblocage de votre carte PIV

en: PIN callback returned error: %s
fr: le rappel du code personnel a renvoyé une erreur : %s

en: PIN is too short; minimum length is %d
fr: le code personnel est trop court ; la taille minimale
    est %d

en: PIN is too long; maximum length is %d
fr: le code personnel est trop long ; la taille maximale
    est %d

en: PIN has invalid characters; only digits are allowed
fr: Le code personnel contient des caractères non valables, seuls des chiffres sont autorisés

en: key already exists
fr: la clef existe déjà

en: existing key will be replaced
fr: la clef existante sera remplacée

en: generating new key
fr: génération d'une nouvelle clef

en: writing new key
fr: écriture d'une nouvelle clef

en: failed to store the key: %s
fr: impossible de stocker la clef : %s

en: response does not contain the RSA modulus
fr: la réponse ne contient pas le module RSA

en: response does not contain the RSA public exponent
fr: la réponse ne contient pas l'exposant public RSA

en: response does not contain the EC public key
fr: la réponse ne contient pas la clef publique EC

en: please wait while key is being generated ...
fr: veuillez patienter pendant la génération de la clef…

en: generating key failed
fr: échec de génération de la clef

en: key generation completed (%d second)
     | key generation completed (%d seconds)
fr[0]: la génération de clef est terminée (%d seconde)
fr[1]: la génération de clef est terminée (%d secondes)

en: response does not contain the public key data
fr: la réponse ne contient pas les données de clef publique

en: ||Please enter the PIN for the key to create qualified signatures.
fr: ||Veuillez entrer le code personnel pour permettre à la clef de créer des signatures qualifiées.

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|A|" prefix but keep it at the start of the string.
en: |A|Please enter the Admin PIN
fr: |A|Veuillez entrer le code personnel d'administration

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
fr: |P|Veuillez entrer le code de déblocage personnel (CDP) pour les clefs standards.

en: ||Please enter the PIN for the standard keys.
fr: ||Veuillez entrer le code personnel pour les clefs standards.

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
fr: le module RSA est manquant ou sa taille n'est pas de %d bits

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
fr: l'exposant public RSA est manquant ou plus grand que %d bits

en: Note: PIN has not yet been enabled.
fr: Remarque : le code personnel n'a pas encore été activé.

en: the NullPIN has not yet been changed
fr: le code personnel nul n'a pas encore été modifié

en: |N|Please enter a new PIN for the standard keys.
fr: |N|Veuillez entrer un nouveau code personnel pour les clefs standards.

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
fr: |NP|Veuillez entrer un nouveau code de déblocage personnel (CDP) pour les clefs standards.

en: |N|Please enter a new PIN for the key to create qualified signatures.
fr: |N|Veuillez entrer un nouveau code personnel pour permettre à la clef de créer des signatures qualifiées.

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
fr: |NP|Veuillez entrer un nouveau code de déblocage personnel (CDP) pour permettre à la clef de créer des signatures qualifiées.

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
fr: |P|Veuillez entrer le code de déblocage personnel (CDP) pour permettre à la clef de créer des signatures qualifiées.

en: error getting new PIN: %s
fr: erreur de lecture du nouveau code personnel : %s

en: failed to store the fingerprint: %s
fr: impossible de stocker l'empreinte : %s

en: failed to store the creation date: %s
fr: impossible de stocker la date de création : %s

en: error retrieving CHV status from card
fr: erreur de récupération de l'état CHV de la carte

en: reading public key failed: %s
fr: échec de lecture de clef publique : %s

note: TRANSLATORS: Put a \x1f right before a colon.  This can be * used by pinentry to nicely align the names and values.  Keep * the %s at the start and end of the string.
en: %sNumber: %s%%0AHolder: %s%%0ACounter: %lu%s
fr: %sNuméro: %s%%0ATitulaire: %s%%0AJeton: %lu%s

en: card is permanently locked!
fr: la carte est irrémédiablement bloquée.

en: %d Admin PIN attempt remaining before card is permanently locked
     | %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
fr[0]: il reste %d tentative de code personnel d'administration
    avant que la carte ne soit irrémédiablement bloquée
fr[1]: il reste %d tentatives de code personnel d'administration
    avant que la carte ne soit irrémédiablement bloquée

en: ||Please unlock the card
fr: ||Veuillez déverrouiller la carte

en: using default PIN as %s
fr: utilisation du code personnel par défaut en tant que %s

en: failed to use default PIN as %s: %s - disabling further default use
fr: impossible d'utiliser le code personnel par défaut en tant que %s :
    %s — désactivation de la prochaine utilisation par défaut

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
fr: le code personnel pour CHV%d est trop court ; la taille minimale
    est %d

en: verify CHV%d failed: %s
fr: échec de vérification CHV%d : %s

en: access to admin commands is not configured
fr: l'accès aux commandes d'administration n'est pas configuré

en: ||Please enter the PIN
fr: ||Veuillez entrer le code personnel

en: |R|Please enter the Reset Code for the card
fr: |R|Veuillez entrer le code de réinitialisation pour la carte

en: Reset Code is too short; minimum length is %d
fr: Le code de réinitialisation est trop court ; la taille minimale
    est %d

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|*|" prefixes but keep it at the start of the string.  We need this elsewhere to get some infos on the string.
en: |RN|New Reset Code
fr: |RN|Nouveau code de réinitialisation

en: |AN|New Admin PIN
fr: |AN|Nouveau code personnel d'administration

en: |N|New PIN
fr: |N|Nouveau code personnel

en: ||Please enter the Admin PIN and New Admin PIN
fr: ||Veuillez entrer le code personnel d'administration et le nouveau code personnel d'administration

en: ||Please enter the PIN and New PIN
fr: ||Veuillez entrer le code personnel et le nouveau code personnel

en: error reading application data
fr: erreur de lecture des données d'application

en: error reading fingerprint DO
fr: erreur de lecture de l'empreinte DO

en: creation timestamp missing
fr: la date de création est manquant

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
fr: le nombre premier RSA %s est manquant ou sa taille n'est pas de
    %d bits

en: unsupported curve
fr: courbe non prise en charge

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
fr: structure de carte OpenPGP incorrecte (DO 0x93)

en: fingerprint on card does not match requested one
fr: l'empreinte de la carte ne correspond pas à celle demandée

en: card does not support digest algorithm %s
fr: la carte ne gère pas l'algorithme de hachage %s

en: signatures created so far: %lu
fr: signatures créées jusqu'à présent : %lu

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
fr: la vérification du code personnel d'administration est actuellement
    interdite avec cette commande

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
fr: impossible d'accéder à %s — la carte OpenPGP n'est peut-être pas valable

en: ||Please enter your PIN at the reader's pinpad
fr: ||Veuillez entrer votre code personnel sur le pavé numérique du lecteur

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|*|" prefixes but keep it at the start of the string.  We need this elsewhere to get some infos on the string.
en: |N|Initial New PIN
fr: |N|Nouveau code personnel initial

en: run in multi server mode (foreground)
fr: exécuter en mode multiserveur (premier plan)

en: |LEVEL|set the debugging level to LEVEL
fr: |NIVEAU|définir le niveau de débogage à NIVEAU

en: |FILE|write a log to FILE
fr: |FICHIER|écrire un journal dans le FICHIER

en: |N|connect to reader at port N
fr: |N|se connecter au lecteur par le port N

en: |NAME|use NAME as ct-API driver
fr: |NOM|utiliser NOM comme pilote ct-API

en: |NAME|use NAME as PC/SC driver
fr: |NOM|utiliser NOM comme pilote PC/SC

en: do not use the internal CCID driver
fr: ne pas utiliser le pilote CCID interne

en: |N|disconnect the card after N seconds of inactivity
fr: |N|déconnecter la carte après N secondes d'inactivité

en: do not use a reader's pinpad
fr: ne pas utiliser de pavé numérique du lecteur

en: use variable length input for pinpad
fr: utiliser une entrée de taille variable pour le pavé numérique

en: |LIST|change the application priority to LIST
fr: |LIST|changer la priorité de l'application à LIST

en: deny the use of admin card commands
fr: refus d'utiliser les commandes d'administration de la carte

en: Usage: @SCDAEMON@ [options] (-h for help)
fr: Utilisation : @SCDAEMON@ [options] (-h pour l'aide)

en: Syntax: scdaemon [options] [command [args]]
    Smartcard daemon for @GNUPG@
fr: Syntaxe : scdaemon [options] [commande [arguments]]
    Démon de carte à puce pour @GNUPG@

en: please use the option '--daemon' to run the program in the background
fr: veuillez utiliser l'option « --daemon » pour exécuter le programme
    en arrière-plan

en: handler for fd %d started
fr: gestionnaire pour le descripteur %d démarré

en: handler for fd %d terminated
fr: gestionnaire pour le descripteur %d terminé

en: error getting key usage information: %s
fr: erreur de lecture des renseignements d'utilisation de clef : %s

en: Tor might be in use - network access is limited
fr: Tor est peut-être en fonctionnement - l'accès au réseau est limité

en: validation model requested by certificate: %s
fr: modèle de validation demandé par le certificat : %s

en: chain
fr: chaîne

en: shell
fr: invite

en: critical certificate extension %s is not supported
fr: l'extension de certificat critique %s n'est pas prise en charge

en: issuer certificate is not marked as a CA
fr: le certificat d'émetteur n'est pas marqué comme une autorité de certification

en: critical marked policy without configured policies
fr: politique de signature marquée critique sans politiques configurées

en: failed to open '%s': %s
fr: échec d'ouverture de « %s » : %s

en: Note: non-critical certificate policy not allowed
fr: Remarque : politique de certificat non critique non autorisée

en: certificate policy not allowed
fr: politique de certificat non autorisée

en: failed to get the fingerprint
fr: impossible d'obtenir l'empreinte

en: looking up issuer at external location
fr: recherche d'émetteur à l'extérieur

en: number of issuers matching: %d
fr: nombre d'émetteurs correspondants : %d

en: can't get authorityInfoAccess: %s
fr: impossible d'obtenir authorityInfoAccess : %s

en: looking up issuer from the Dirmngr cache
fr: recherche d'émetteur dans le cache du Dirmngr

en: number of matching certificates: %d
fr: nombre de certificats correspondants : %d

en: dirmngr cache-only key lookup failed: %s
fr: échec de recherche de clef seulement dans le cache du dirmngr : %s

en: failed to allocate keyDB handle
fr: impossible d'allouer la gestion de base de clefs

en: certificate has been revoked
fr: le certificat a été révoqué

en: the status of the certificate is unknown
fr: l'état du certificat est inconnu

en: please make sure that the "dirmngr" is properly installed
fr: veuillez vous assurer que le « dirmngr » est correctement installé

en: checking the CRL failed: %s
fr: échec de vérification de la liste de révocations de certificat : %s

en: certificate with invalid validity: %s
fr: certificat avec validité incorrecte : %s

en: certificate not yet valid
fr: certificat pas encore valable

en: root certificate not yet valid
fr: certificat racine pas encore valable

en: intermediate certificate not yet valid
fr: certificat intermédiaire pas encore valable

en: certificate has expired
fr: le certificat a expiré

en: root certificate has expired
fr: le certificat racine a expiré

en: intermediate certificate has expired
fr: le certificat intermédiaire a expiré

en: required certificate attributes missing: %s%s%s
fr: des attributs nécessaires du certificat sont manquants : %s%s%s

en: certificate with invalid validity
fr: certificat avec validité incorrecte

en: signature not created during lifetime of certificate
fr: signature non créée pendant la durée de vie du certificat

en: certificate not created during lifetime of issuer
fr: certificat non créé pendant la durée de vie de l'émetteur

en: intermediate certificate not created during lifetime of issuer
fr: certificat intermédiaire non créé pendant la durée de vie de l'émetteur

en:   (  signature created at
fr:   (       signature créée le

en:   (certificate created at
fr:   (       certificat créé le

en:   (certificate valid from
fr:   (certificat valable depuis

en:   (     issuer valid from
fr:   (  émetteur valable depuis

en: fingerprint=%s
fr: empreinte =%s

en: root certificate has now been marked as trusted
fr: le certificat racine a maintenant été marqué de confiance

en: interactive marking as trusted not enabled in gpg-agent
fr: marquage de confiance interactif non activé dans gpg-agent

en: interactive marking as trusted disabled for this session
fr: marquage de confiance interactif désactivé pour cette session

en: WARNING: creation time of signature not known - assuming current time
fr: Attention : date de création de la signature inconnue — date supposée actuelle

en: no issuer found in certificate
fr: aucun émetteur trouvé dans le certificat

en: self-signed certificate has a BAD signature
fr: certificat autosigné avec une mauvaise signature

en: root certificate is not marked trusted
fr: le certificat racine n'est pas marqué de confiance

en: checking the trust list failed: %s
fr: échec de vérification de la liste de confiance : %s

en: certificate chain too long
fr: chaîne de certificats trop longue

en: issuer certificate not found
fr: certificat d'émetteur introuvable

en: certificate has a BAD signature
fr: certificat avec une mauvaise signature

en: found another possible matching CA certificate - trying again
fr: un autre certificat d'autorité de certification pouvant correspondre a été trouvé — nouvel essai

en: certificate chain longer than allowed by CA (%d)
fr: chaîne de certificats plus longue que celle autorisée par l'autorité de certification (%d)

en: certificate is good
fr: le certificat est correct

en: intermediate certificate is good
fr: le certificat intermédiaire est correct

en: root certificate is good
fr: le certificat racine est correct

en: switching to chain model
fr: basculement en modèle chaîne

en: validation model used: %s
fr: modèle de validation utilisé : %s

en: a %u bit hash is not valid for a %u bit %s key
fr: un hachage de %1$u bits n'est pas valable pour une clef %3$s de %2$u bits

en: out of core
fr: hors limite

en: (this is the MD2 algorithm)
fr: (c'est l'algorithme MD2)

en: none
fr: aucun

en: [Error - invalid encoding]
fr: [Erreur — encodage incorrect]

en: [Error - out of core]
fr: [Erreur — hors limite]

en: [Error - No name]
fr: [Erreur — pas de nom]

en: [Error - invalid DN]
fr: [Erreur — DN incorrect]

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the X.509 certificate:
    "%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    created %s, expires %s.
fr: Veuillez entrer la phrase secrète pour déverrouiller la clef secrète pour le
    certificat X.509 :
    « %s »
    numéro de série %s, identifiant 0x%08lX,
    créé le %s, expire le %s.

en: no key usage specified - assuming all usages
fr: aucune utilisation de clef indiquée — toutes les utilisations sont supposées

en: certificate should not have been used for certification
fr: le certificat n'aurait pas dû être utilisé pour la certification

en: certificate should not have been used for OCSP response signing
fr: le certificat n'aurait pas dû être utilisé pour la signature de réponse OCSP

en: certificate should not have been used for encryption
fr: le certificat n'aurait pas dû être utilisé pour le chiffrement

en: certificate should not have been used for signing
fr: le certificat n'aurait pas dû être utilisé pour la signature

en: certificate is not usable for encryption
fr: le certificat n'est pas utilisable pour le chiffrement

en: certificate is not usable for signing
fr: le certificat n'est pas utilisable pour la signature

en: looking for another certificate
fr: recherche d'un autre certificat

en: line %d: invalid algorithm
fr: ligne %d : algorithme incorrect

en: line %d: invalid key length %u (valid are %d to %d)
fr: ligne %d : taille %u de clef incorrecte (%d à %d possible)

en: line %d: no subject name given
fr: ligne %d : aucun nom de sujet donné

en: line %d: invalid subject name label '%.*s'
fr: ligne %d : étiquette de nom de sujet « %.*s » incorrecte

en: line %d: invalid subject name '%s' at pos %d
fr: ligne %d : nom de sujet « %s » incorrect à la position %d

en: line %d: not a valid email address
fr: ligne %d : ce n'est pas une adresse électronique valable

en: line %d: invalid serial number
fr: ligne %d : numéro de série incorrect

en: line %d: invalid issuer name label '%.*s'
fr: ligne %d : étiquette de nom d'émetteur « %.*s » incorrecte

en: line %d: invalid issuer name '%s' at pos %d
fr: ligne %d : nom d'émetteur « %s » incorrect à la position %d

en: line %d: invalid date given
fr: ligne %d : date donnée incorrecte

en: line %d: error getting signing key by keygrip '%s': %s
fr: ligne %d : erreur de lecture de clef de signature par keygrip « %s » : %s

en: line %d: invalid hash algorithm given
fr: ligne %d : algorithme de hachage donné incorrect

en: line %d: invalid authority-key-id
fr: ligne %d : authority-key-id incorrect

en: line %d: invalid subject-key-id
fr: ligne %d : subject-key-id incorrect

en: line %d: invalid extension syntax
fr: ligne %d : syntaxe d'extension incorrecte

en: line %d: error reading key '%s' from card: %s
fr: ligne %d : erreur de lecture de la clef « %s » sur la carte : %s

en: line %d: error getting key by keygrip '%s': %s
fr: ligne %d : erreur de lecture de clef par keygrip « %s » : %s

en: line %d: key generation failed: %s <%s>
fr: ligne %d : échec de génération de la clef : %s <%s>

en: To complete this certificate request please enter the passphrase for the key you just created once more.
fr: Pour terminer cette demande de certificat, veuillez entrer encore une fois la phrase secrète pour la clef que vous venez de créer.

en:    (%d) Existing key
fr:    (%d) Clef existante

en:    (%d) Existing key from card
fr:    (%d) Clef existante sur la carte

en: Possible actions for a %s key:
fr: Actions possibles pour une clef %s :

en:    (%d) sign, encrypt
fr:    (%d) signer, chiffrer

en:    (%d) sign
fr:    (%d) signer

en:    (%d) encrypt
fr:    (%d) chiffrer

en: Enter the X.509 subject name:
fr: Entrez le nom de sujet X.509 :

en: No subject name given
fr: Aucun nom de sujet donné

en: Invalid subject name label '%.*s'
fr: Étiquette de nom de sujet « %.*s » incorrecte

note: TRANSLATORS: The 22 in the second string is the length of the first string up to the "%s".  Please adjust it do the length of your translation.  The second string is merely passed to atoi so you can drop everything after the number.
en: Invalid subject name '%s'
fr: Nom de sujet « %s » incorrect

en: 22 translator: see certreg-ui.c:gpgsm_gencertreq_tty
fr: 15

en: Enter email addresses
fr: Entrez l'adresse électronique

en:  (end with an empty line):
fr:  (terminez par une ligne vide) :

en: Enter DNS names
fr: Entrez les noms de DNS

en:  (optional; end with an empty line):
fr:  (facultatif, terminez par une ligne vide) :

en: Enter URIs
fr: Entrez les URI

en: Enter extensions
fr: Entrez les extensions

en: Create self-signed certificate? (y/N)
fr: Faut-il créer un certificat autosigné ? (o/N)

en: These parameters are used:
fr: Ces paramètres seront utilisés :

en: error creating temporary file: %s
fr: erreur de création du fichier temporaire : %s

en: Now creating self-signed certificate.
fr: Création de certificat autosigné.

en: Now creating certificate request.
fr: Création de la demande de certificat.

en: This may take a while ...
fr: Cela risque de prendre un peu de temps…

en: Ready.
fr: Prêt.

en: Ready.  You should now send this request to your CA.
fr: Prêt. Vous devriez maintenant envoyer cette demande à l'autorité de certification.

en: resource problem: out of core
fr: problème de ressources : hors limite

en: (this is the RC2 algorithm)
fr: (c'est l'algorithme RC2)

en: (this does not seem to be an encrypted message)
fr: (ça ne ressemble pas à un message chiffré)

en: encrypted to %s key %s
fr: chiffré avec une clef %s  %s

en: certificate '%s' not found: %s
fr: certificat « %s » introuvable : %s

en: error locking keybox: %s
fr: erreur de verrouillage du trousseau local : %s

en: duplicated certificate '%s' deleted
fr: certificat en double « %s » supprimé

en: certificate '%s' deleted
fr: certificat « %s » supprimé

en: deleting certificate "%s" failed: %s
fr: échec de suppression du certificat « %s » : %s

en: no valid recipients given
fr: aucun destinataire valable donné

en: list external keys
fr: afficher les clefs externes

en: list certificate chain
fr: afficher la chaîne de certificats

en: import certificates
fr: importer les certificats

en: export certificates
fr: exporter les certificats

en: register a smartcard
fr: enregistrer une carte à puce

en: pass a command to the dirmngr
fr: passer une commande au dirmngr

en: invoke gpg-protect-tool
fr: appeler gpg-protect-tool

en: don't use the terminal at all
fr: ne pas utiliser du tout le terminal

en: |N|number of certificates to include
fr: |N|nombre de certificats à inclure

en: |FILE|take policy information from FILE
fr: |FICHIER|prendre les renseignements de politique du FICHIER

en: assume input is in PEM format
fr: entrée supposée au format PEM

en: assume input is in base-64 format
fr: entrée supposée au format base-64

en: assume input is in binary format
fr: entrée supposée au format binaire

en: create base-64 encoded output
fr: créer une sortie encodée en base-64

en: |USER-ID|use USER-ID as default secret key
fr: |IDENTITÉ| utiliser IDENTITÉ comme clef secr. par défaut

en: |FILE|add keyring to the list of keyrings
fr: |FICHIER|ajouter le trousseau à la liste de trousseaux

en: fetch missing issuer certificates
fr: récupérer les certificats d'émetteur manquants

en: |NAME|use encoding NAME for PKCS#12 passphrases
fr: |NOM|utiliser l’encodage NOM pour les phrases secrète PKCS#12

en: never consult a CRL
fr: ne pas consulter de liste de révocations de certificats.

en: do not check CRLs for root certificates
fr: ne pas vérifier les listes de révocations de certificat racine

en: check validity using OCSP
fr: vérifier la validité avec OCSP

en: do not check certificate policies
fr: ne pas vérifier les politiques de certificat

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
fr: |NOM|utiliser l'algorithme de chiffrement NOM

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
fr: |NOM|utiliser l'algorithme de hachage NOM

en: batch mode: never ask
fr: mode automatique : aucune question

en: assume yes on most questions
fr: oui comme réponse à la plupart des questions

en: assume no on most questions
fr: non comme réponse à la plupart des questions

en: |FILE|write an audit log to FILE
fr: |FICHIER|écrire un journal d'audit dans le FICHIER

en: Usage: @GPGSM@ [options] [files] (-h for help)
fr: Utilisation : @GPGSM@ [options] [fichiers] (-h pour l'aide)

en: Syntax: @GPGSM@ [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt using the S/MIME protocol
    Default operation depends on the input data
fr: Syntaxe : @GPGSM@ [options] [fichiers]
    Signer, vérifier, chiffrer ou déchiffrer en utilisant le protocole S/MIME
    L'opération par défaut dépend des données entrées

en: Note: won't be able to encrypt to '%s': %s
fr: Remarque : ne sera pas capable de chiffrer à « %s » : %s

en: unknown validation model '%s'
fr: modèle de validation « %s » inconnu

en: importing common certificates '%s'
fr: importation des certificats commun « %s »

en: can't sign using '%s': %s
fr: impossible de signer en utilisant « %s » : %s

en: invalid command (there is no implicit command)
fr: commande incorrecte (il n'y a pas de commande implicite)

en: total number processed: %lu
fr: quantité totale traitée : %lu

en: error storing certificate
fr: erreur de stockage du certificat

en: basic certificate checks failed - not imported
fr: échec des vérifications de base du certificat — non importé

en: error getting stored flags: %s
fr: erreur de lecture des options stockées : %s

en: error importing certificate: %s
fr: erreur d'importation du certificat : %s

en: error reading input: %s
fr: erreur de lecture de l'entrée : %s

en: no keyboxd running in this session
fr: aucun démon keyboxd n'est en cours d'exécution dans cette session

en: error opening key DB: %s
fr: erreur d'ouverture de la base de données de la clef : %s

en: problem looking for existing certificate: %s
fr: problème de recherche de certificat existant : %s

en: error finding writable keyDB: %s
fr: impossible de trouver une base de clefs inscriptible : %s

en: error storing certificate: %s
fr: erreur de stockage du certificat : %s

en: error storing flags: %s
fr: erreur de stockage des options : %s

en: problem re-searching certificate: %s
fr: problème de nouvelle recherche de certificat : %s

en: Error -
fr: Erreur —

en: invalid formatted fingerprint in '%s', line %d
fr: formatage incorrect de l'empreinte dans « %s », ligne %d

en: invalid country code in '%s', line %d
fr: code de pays incorrect dans « %s », ligne %d

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    This will create a qualified signature by law equated to a handwritten signature.
    
    %s%sAre you really sure that you want to do this?
fr: Vous êtes sur le point de créer une signature en utilisant votre certificat :
    « %s »
    Cela va créer une signature qualifiée équivalente légalement à une signature à la main.
    
    %s%sVoulez-vous vraiment faire cela ?

en: Note, that this software is not officially approved to create or verify such signatures.
fr: Remarquez que ce programme n'est pas officiellement approuvé pour créer ou vérifier de telles signatures.

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    Note, that this certificate will NOT create a qualified signature!
fr: Vous êtes sur le point de créer une signature en utilisant votre certificat :
    « %s »
    Remarquez que ce certificat ne va pas créer de signature qualifiée.

en: hash algorithm %d (%s) for signer %d not supported; using %s
fr: l'algorithme de hachage %d (%s) pour le signataire %d n'est pas pris en charge ; utilisation de %s

en: hash algorithm used for signer %d: %s (%s)
fr: algorithme de hachage utilisé pour le signataire %d : %s (%s)

en: checking for qualified certificate failed: %s
fr: échec de vérification de certificat qualifié : %s

en: %s/%s signature using %s key %s
fr: %s/%s signature faite avec la clef %s %s

en: Signature made
fr: Signature faite le

en: [date not given]
fr: [date non donnée]

en: algorithm:
fr: algorithme :

en: invalid signature: message digest attribute does not match computed one
fr: signature incorrecte : l'attribut de hachage du message ne correspond pas à celui calculé

en: Good signature from
fr: Bonne signature de

en:                 aka
fr:                 alias

en: This is a qualified signature
fr: C'est une signature qualifiée

en: can't initialize certificate cache lock: %s
fr: impossible d'initialiser le verrou du cache de certificat : %s

en: can't acquire read lock on the certificate cache: %s
fr: impossible d'obtenir le verrou de lecture du cache de certificat : %s

en: can't acquire write lock on the certificate cache: %s
fr: impossible d'obtenir le verrou d'écriture du cache de certificat : %s

en: can't release lock on the certificate cache: %s
fr: impossible de libérer le verrou du cache de certificat : %s

en: dropping %u certificates from the cache
fr: abandon de %u certificats du cache

en: can't parse certificate '%s': %s
fr: impossible d'analyser le certificat « %s » : %s

en: certificate '%s' already cached
fr: certificat « %s » déjà en cache

en: trusted certificate '%s' loaded
fr: certificat de confiance « %s » chargé

en: certificate '%s' loaded
fr: certificat « %s » chargé

en:   SHA1 fingerprint = %s
fr:   empreinte SHA1 = %s

en:    issuer =
fr:  émetteur =

en:   subject =
fr:     sujet =

en: error loading certificate '%s': %s
fr: erreur de chargement du certificat « %s » : %s

en: permanently loaded certificates: %u
fr: certificats chargés de façon permanente : %u

en:     runtime cached certificates: %u
fr:       certificats actuellement en cache : %u

en:            trusted certificates: %u (%u,%u,%u,%u)
fr:            certificats de confiance : %u (%u,%u,%u,%u)

en: certificate already cached
fr: certificat déjà en cache

en: certificate cached
fr: certificat en cache

en: error caching certificate: %s
fr: erreur de mise en cache du certificat : %s

en: invalid SHA1 fingerprint string '%s'
fr: chaîne « %s » d'empreinte SHA1 incorrecte

en: error fetching certificate by S/N: %s
fr: erreur de récupération du certificat par numéro de série : %s

en: error fetching certificate by subject: %s
fr: erreur de récupération du certificat par sujet : %s

en: no issuer found in certificate
fr: aucun émetteur trouvé dans le certificat

en: error getting authorityKeyIdentifier: %s
fr: erreur de lecture d'authorityKeyIdentifier : %s

en: creating directory '%s'
fr: création du répertoire « %s »

en: error creating directory '%s': %s
fr: erreur de création du répertoire « %s » : %s

en: ignoring database dir '%s'
fr: répertoire de base de données « %s » ignoré

en: error reading directory '%s': %s
fr: erreur de lecture du répertoire « %s » : %s

en: removing cache file '%s'
fr: suppression du fichier de cache « %s »

en: not removing file '%s'
fr: pas de suppression du fichier « %s »

en: error closing cache file: %s
fr: erreur de fermeture du fichier de cache : %s

en: failed to open cache dir file '%s': %s
fr: échec d'ouverture du répertoire de cache « %s » : %s

en: error creating new cache dir file '%s': %s
fr: erreur de création du nouveau répertoire de cache « %s » : %s

en: error writing new cache dir file '%s': %s
fr: erreur d'écriture du nouveau répertoire de cache « %s » : %s

en: error closing new cache dir file '%s': %s
fr: erreur de fermeture du nouveau répertoire de cache « %s » : %s

en: new cache dir file '%s' created
fr: nouveau répertoire de cache « %s » créé

en: failed to re-open cache dir file '%s': %s
fr: échec de réouverture du répertoire de cache « %s » : %s

en: first record of '%s' is not the version
fr: le premier enregistrement de « %s » n'est pas la version

en: old version of cache directory - cleaning up
fr: ancienne version du répertoire de cache — nettoyage

en: old version of cache directory - giving up
fr: ancienne version du répertoire de cache — abandon

en: extra field detected in crl record of '%s' line %u
fr: champ supplémentaire détecté dans l'enregistrement de liste de révocations de certificat de « %s » ligne %u

en: invalid line detected in '%s' line %u
fr: ligne incorrecte détectée dans « %s » ligne %u

en: duplicate entry detected in '%s' line %u
fr: entrée en double détectée dans « %s » ligne %u

en: unsupported record type in '%s' line %u skipped
fr: type d'enregistrement non pris en charge dans « %s » ligne %u ignoré

en: invalid issuer hash in '%s' line %u
fr: hachage d'émetteur incorrect dans « %s » ligne %u

en: no issuer DN in '%s' line %u
fr: aucun DN d'émetteur dans « %s » ligne %u

en: invalid timestamp in '%s' line %u
fr: date incorrecte dans « %s » ligne %u

en: WARNING: invalid cache file hash in '%s' line %u
fr: Attention : hachage de fichier de cache incorrect dans « %s » ligne %u

en: detected errors in cache dir file
fr: erreurs détectées dans le répertoire de cache

en: please check the reason and manually delete that file
fr: veuillez vérifier la raison et effacer vous-même ce fichier

en: failed to create temporary cache dir file '%s': %s
fr: impossible de créer le répertoire de cache temporaire « %s » : %s

en: error renaming '%s' to '%s': %s
fr: erreur en renommant « %s » en « %s » : %s

en: can't hash '%s': %s
fr: impossible de hacher « %s » : %s

en: error setting up MD5 hash context: %s
fr: erreur de configuration du contexte de hachage MD5 : %s

en: error hashing '%s': %s
fr: erreur du hachage de « %s » : %s

en: invalid formatted checksum for '%s'
fr: formatage incorrect de la somme de contrôle pour « %s »

en: too many open cache files; can't open anymore
fr: trop de fichiers de cache ouverts ; impossible d'en ouvrir plus

en: opening cache file '%s'
fr: ouverture du fichier de cache « %s »

en: error opening cache file '%s': %s
fr: erreur d'ouverture du fichier de cache « %s » : %s

en: error initializing cache file '%s' for reading: %s
fr: erreur d'initialisation du fichier de cache « %s » en lecture : %s

en: calling unlock_db_file on a closed file
fr: appel d'unlock_db_file sur un fichier fermé

en: calling unlock_db_file on an unlocked file
fr: appel d'unlock_db_file sur un fichier déverrouillé

en: failed to create a new cache object: %s
fr: échec de création d'un nouvel objet de cache : %s

en: no CRL available for issuer id %s
fr: pas de liste de révocations de certificat disponible pour l'identifiant d'émetteur %s

en: cached CRL for issuer id %s too old; update required
fr: la liste de révocations de certificat en cache pour l'identifiant d'émetteur %s est trop ancienne ; mise à jour nécessaire

en: force-crl-refresh active and %d minutes passed for issuer id %s; update required
fr: force-crl-refresh activé et %d minutes se sont écoulées pour l'identifiant d'émetteur %s ; mise à jour nécessaire

en: force-crl-refresh active for issuer id %s; update required
fr: force-crl-refresh activé pour l'identifiant d'émetteur %s ; mise à jour nécessaire

en: available CRL for issuer ID %s can't be used
fr: la liste de révocations de certificat pour l'identifiant d'émetteur %s ne peut pas être utilisée

en: cached CRL for issuer id %s tampered; we need to update
fr: la liste de révocations de certificat en cache pour l'identifiant d'émetteur %s a été modifiée ; mise à jour nécessaire

en: WARNING: invalid cache record length for S/N
fr: Attention : taille d'enregistrement de cache incorrecte pour le numéro de série

en: problem reading cache record for S/N %s: %s
fr: problème de lecture d'enregistrement de cache pour le numéro de série %s : %s

en: S/N %s is not valid; reason=%02X  date=%.15s
fr: le numéro de série %s est incorrect ; raison=%02X  date=%.15s

en: S/N %s is valid, it is not listed in the CRL
fr: le numéro de série %s est valable, il ne fait pas partie de la liste de révocation de certificats

en: error getting data from cache file: %s
fr: erreur de lecture des données du fichier de cache : %s

en: got an invalid S-expression from libksba
fr: expression symbolique incorrecte obtenue de libksba

en: converting S-expression failed: %s
fr: échec de conversion d'expression symbolique : %s

en: unknown hash algorithm '%s'
fr: algorithme de hachage « %s » inconnu

en: gcry_md_open for algorithm %d failed: %s
fr: échec de gcry_md_open pour l'algorithme %d : %s

en: creating S-expression failed: %s
fr: échec de création d'expression symbolique : %s

en: ksba_crl_parse failed: %s
fr: échec de ksba_crl_parse : %s

en: error getting update times of CRL: %s
fr: erreur de lecture des dates de mises à jour de la liste de révocations de certificat : %s

en: update times of this CRL: this=%s next=%s
fr: dates de mises à jour de la liste de révocations de certificat : celle-ci =%s prochaine =%s

en: nextUpdate not given; assuming a validity period of one day
fr: nextUpdate non donné ; période de validité supposée d'un jour

en: error getting CRL item: %s
fr: erreur de lecture de l'élément de liste de révocations de certificat : %s

en: error inserting item into temporary cache file: %s
fr: erreur d'insertion d'élément dans le fichier cache temporaire : %s

en: no CRL issuer found in CRL: %s
fr: aucun émetteur de liste de révocations de certificat trouvé dans la liste : %s

en: locating CRL issuer certificate by authorityKeyIdentifier
fr: localisation du certificat d'émetteur de liste de révocations par authorityKeyIdentifier

en: CRL signature verification failed: %s
fr: échec de vérification de signature de liste de révocations de certificat : %s

en: error checking validity of CRL issuer certificate: %s
fr: erreur de vérification de la validité du certificat d'émetteur de liste de révocations : %s

en: ksba_crl_new failed: %s
fr: échec de ksba_crl_new : %s

en: ksba_crl_set_reader failed: %s
fr: échec de ksba_crl_set_reader : %s

en: removed stale temporary cache file '%s'
fr: vieux fichier de cache temporaire « %s » supprimé

en: problem removing stale temporary cache file '%s': %s
fr: problème de suppression du vieux fichier de cache temporaire « %s » : %s

en: error creating temporary cache file '%s': %s
fr: erreur de création du fichier de cache temporaire « %s » : %s

en: crl_parse_insert failed: %s
fr: échec de crl_parse_insert : %s

en: error finishing temporary cache file '%s': %s
fr: erreur de finalisation du fichier de cache temporaire « %s » : %s

en: error closing temporary cache file '%s': %s
fr: erreur de fermeture du fichier de cache temporaire « %s » : %s

en: WARNING: new CRL still too old; it expired on %s - loading anyway
fr: Attention : la nouvelle liste de révocations de certificat est trop ancienne ; elle a expiré le %s — chargement quand même

en: new CRL still too old; it expired on %s
fr: la nouvelle liste de révocations de certificat est trop ancienne ; elle a expiré le %s

en: unknown critical CRL extension %s
fr: extension %s de liste de révocations de certificat critique inconnue

en: error reading CRL extensions: %s
fr: erreur de lecture des extensions de liste de révocations de certificat : %s

en: creating cache file '%s'
fr: création du fichier de cache « %s »

en: problem renaming '%s' to '%s': %s
fr: problème en renommant « %s » en « %s » : %s

en: updating the DIR file failed - cache entry will get lost with the next program start
fr: échec de mise à jour du fichier DIR — l'entrée de cache sera perdue avec le prochain démarrage du programme

en: Begin CRL dump (retrieved via %s)
fr: Démarrage du vidage de liste de révocations de certificat (récupérée par %s)

en:  ERROR: The CRL will not be used because it was still too old after an update!
fr:  Erreur : la liste de révocations de certificat ne sera pas utilisée car elle était encore trop ancienne après une mise à jour.

en:  ERROR: The CRL will not be used due to an unknown critical extension!
fr:  Erreur : la liste de révocations de certificat ne sera pas utilisée à cause d'une extension critique inconnue.

en:  ERROR: The CRL will not be used
fr:  Erreur : la liste de révocations de certificat ne sera pas utilisée.

en:  ERROR: This cached CRL may have been tampered with!
fr:  Erreur : cette liste de révocations de certificat en cache a pu être modifiée.

en:  WARNING: invalid cache record length
fr:  Attention : taille d'enregistrement de cache incorrecte

en: problem reading cache record: %s
fr: problème de lecture d'enregistrement de cache : %s

en: problem reading cache key: %s
fr: problème de lecture de clef de cache : %s

en: error reading cache entry from db: %s
fr: erreur de lecture de l'entrée de cache dans la base de données : %s

en: End CRL dump
fr: Fin du vidage de liste de révocations de certificat

en: crl_fetch via DP failed: %s
fr: échec de crl_fetch par points de distribution : %s

en: crl_cache_insert via DP failed: %s
fr: échec de crl_cache_insert par points de distribution : %s

en: crl_cache_insert via issuer failed: %s
fr: échec de crl_cache_insert par émetteur : %s

en: reader to file mapping table full - waiting
fr: table de projection de lecteur vers fichier pleine — attente

en: CRL access not possible due to Tor mode
fr: accès à la liste CRL impossible à cause du mode Tor

en: CRL access not possible due to disabled %s
fr: accès à la liste de révocations de certificat impossible car %s est désactivé

en: error retrieving '%s': %s
fr: erreur de récupération de « %s » : %s

en: error initializing reader object: %s
fr: erreur d'initialisation de l'objet lecteur : %s

en: certificate search not possible due to disabled %s
fr: recherche de certificats impossible car %s est désactivé

en: use OCSP instead of CRLs
fr: utiliser OCSP au lieu des listes de révocations de certificat

en: check whether a dirmngr is running
fr: vérifier si une instance de dirmngr fonctionne

en: add a certificate to the cache
fr: ajouter un certificat au cache

en: validate a certificate
fr: valider un certificat

en: lookup a certificate
fr: rechercher un certificat

en: lookup only locally stored certificates
fr: rechercher seulement les certificats localement

en: expect an URL for --lookup
fr: exiger une URL pour --lookup

en: load a CRL into the dirmngr
fr: charger une liste de rév. de cert. dans dirmngr

en: special mode for use by Squid
fr: mode spécial pour être utilisé par Squid

en: expect certificates in PEM format
fr: attendre les certificats au format PEM

en: force the use of the default OCSP responder
fr: forcer l'utilisation du répondeur OCSP par défaut

en: Usage: dirmngr-client [options] [certfile|pattern] (-h for help)
fr: Utilisation : dirmngr-client [options] [fic_cert|motif] (-h pour l'aide)

en: Syntax: dirmngr-client [options] [certfile|pattern]
    Test an X.509 certificate against a CRL or do an OCSP check
    The process returns 0 if the certificate is valid, 1 if it is
    not valid and other error codes for general failures
fr: Syntaxe : dirmngr-client [options] [fic_cert|motif]
    Vérifier un certificat X.509 par rapport à une liste de
    révocations de certificat ou faire une vérification OCSP
    Le processus renvoie 0 si le certificat est valable, 1 s'il est
    incorrect et d'autres codes d'erreurs pour les problèmes globaux

en: error reading certificate from stdin: %s
fr: erreur de lecture du certificat sur l'entrée standard : %s

en: error reading certificate from '%s': %s
fr: erreur de lecture du certificat sur « %s » : %s

en: certificate too large to make any sense
fr: certificat trop grand pour être possible

en: can't connect to the dirmngr: %s
fr: impossible de se connecter au dirmngr : %s

en: lookup failed: %s
fr: échec de la recherche : %s

en: loading CRL '%s' failed: %s
fr: échec de chargement de la liste de révocations de certificat « %s » : %s

en: a dirmngr daemon is up and running
fr: un démon dirmngr fonctionne et est disponible

en: validation of certificate failed: %s
fr: échec de validation du certificat : %s

en: certificate is valid
fr: le certificat est valable

en: certificate has been revoked
fr: le certificat a été révoqué

en: certificate check failed: %s
fr: échec de vérification du certificat : %s

en: got status: '%s'
fr: état obtenu : « %s »

en: error writing base64 encoding: %s
fr: erreur d'écriture en encodage base64 : %s

en: unsupported inquiry '%s'
fr: demande « %s » non prise en charge

en: absolute file name expected
fr: nom de fichier absolu attendu

en: looking up '%s'
fr: recherche de « %s »

en: list the contents of the CRL cache
fr: afficher le contenu du cache de la liste de révocations de certificat

en: |FILE|load CRL from FILE into cache
fr: |FICHIER|charger la liste de révocations de certificat du FICHIER dans le cache

en: |URL|fetch a CRL from URL
fr: |URL|récupérer une liste de révocations de certificat d'une URL

en: shutdown the dirmngr
fr: arrêter le dirmngr

en: flush the cache
fr: vider le cache

en: allow online software version check
fr: autoriser la vérification en ligne de la version du logiciel

en: |N|do not return more than N items in one query
fr: |N|ne pas renvoyer plus de N éléments dans une requête

en: Network related options
fr: Options liées au réseau

en: route all network traffic via Tor
fr: router tout le trafic réseau à travers Tor

en: Configuration for HTTP servers
fr: Configuration pour les serveurs HTTP

en: inhibit the use of HTTP
fr: interdire l'utilisation d'HTTP

en: ignore HTTP CRL distribution points
fr: ignorer les points de distribution de liste de révocations de certificat en HTTP

en: |URL|redirect all HTTP requests to URL
fr: |URL|rediriger toutes les requêtes HTTP vers l'URL

en: use system's HTTP proxy setting
fr: utiliser la configuration de serveur mandataire (proxy) du système

en: Configuration for OpenPGP servers
fr: Configuration pour les serveurs OpenPGP

en: |URL|use keyserver at URL
fr: |URL|utiliser le serveur de clefs à l'URL

en: |FILE|use the CA certificates in FILE for HKP over TLS
fr: |FICHIER|utiliser les certificats de CA dans FICHIER pour HKP par TLS

en: Configuration for X.509 servers
fr: Configuration pour les serveurs X.509

en: inhibit the use of LDAP
fr: interdire l'utilisation de LDAP

en: ignore LDAP CRL distribution points
fr: ignorer les points de distribution de liste de révocations de certificat en LDAP

en: |HOST|use HOST for LDAP queries
fr: |HÔTE|utiliser l'HÔTE pour les requêtes LDAP

en: do not use fallback hosts with --ldap-proxy
fr: ne pas utiliser d'hôtes de repli avec --ldap-proxy

en: |SPEC|use this keyserver to lookup keys
fr: |SPEC|utiliser ce serveur pour rechercher les clefs

en: |FILE|read LDAP server list from FILE
fr: |FICHIER|lire la liste de serveurs LDAP depuis le FICHIER

en: add new servers discovered in CRL distribution points to serverlist
fr: ajouter les nouveaux serveurs découverts dans les points de distribution de liste de révocations de certificat à la liste de serveurs

en: |N|set LDAP timeout to N seconds
fr: |N|définir le temps d'expiration de LDAP à N secondes

en: Configuration for OCSP
fr: Configuration pour OCSP

en: allow sending OCSP requests
fr: permettre l'envoi de requêtes OCSP

en: ignore certificate contained OCSP service URLs
fr: ignorer les URL de service OCSP contenues dans le certificat

en: |URL|use OCSP responder at URL
fr: |URL|utiliser le répondeur OCSP à l'URL

en: |FPR|OCSP response signed by FPR
fr: |EMPR|réponse OCSP signée par EMPR

en: force loading of outdated CRLs
fr: forcer le chargement des listes de révocations de certificat obsolètes

en: @
    (See the "info" manual for a complete listing of all commands and options)
fr: @
    (Consultez le manuel « info » pour obtenir une liste complète des commandes
    et options)

en: Usage: @DIRMNGR@ [options] (-h for help)
fr: Utilisation : @DIRMNGR@ [options] (-h pour l'aide)

en: Syntax: @DIRMNGR@ [options] [command [args]]
    Keyserver, CRL, and OCSP access for @GNUPG@
fr: Syntaxe : @DIRMNGR@ [options] [commande [arguments]]
    Serveur de clefs, liste de révocations de certificat et accès OCSP pour @GNUPG@

en: valid debug levels are: %s
fr: les niveaux de débogage possibles sont : %s

en: usage: %s [options]
fr: utilisation : %s [options]

en: colons are not allowed in the socket name
fr: les deux-points ne sont pas permis dans le nom de socket

en: error forking process: %s
fr: erreur de création de processus enfant : %s

en: fetching CRL from '%s' failed: %s
fr: échec de récupération de liste de révocations de certificat sur « %s » : %s

en: processing CRL from '%s' failed: %s
fr: échec du traitement de liste de révocations de certificat sur « %s » : %s

en: %s:%u: line too long - skipped
fr: %s : %u : ligne trop longue — ignorée

en: %s:%u: invalid fingerprint detected
fr: %s : %u : empreinte incorrecte détectée

en: %s:%u: read error: %s
fr: %s : %u : erreur de lecture : %s

en: %s:%u: garbage at end of line ignored
fr: %s : %u : fin de ligne inutile ignorée

en: SIGHUP received - re-reading configuration and flushing caches
fr: SIGHUP reçu — relecture de la configuration et vidage des caches

en: SIGUSR2 received - no action defined
fr: SIGUSR2 reçu — aucune action définie

en: SIGTERM received - shutting down ...
fr: SIGTERM reçu — arrêt…

en: SIGTERM received - still %d active connections
fr: SIGTERM reçu — encore %d connexions actives

en: shutdown forced
fr: arrêt forcé

en: SIGINT received - immediate shutdown
fr: SIGINT reçu — arrêt immédiat

en: signal %d received - no action defined
fr: signal %d reçu — aucune action définie

en: error accessing '%s': http status %u
fr: erreur d'accès à « %s » : état HTTP %u

en: URL '%s' redirected to '%s' (%u)
fr: URL « %s » redirigée vers « %s » (%u)

en: too many redirections
fr: trop de redirections

en: redirection changed to '%s'
fr: la redirection a changé à « %s »

en: error printing log line: %s
fr: erreur d'affichage de ligne du journal : %s

en: error reading log from ldap wrapper %d: %s
fr: erreur de lecture du journal par l'enveloppe LDAP %d : %s

en: ldap wrapper %d ready
fr: enveloppe LDAP %d prête

en: ldap wrapper %d ready: timeout
fr: enveloppe LDAP %d prête : temps expiré

en: ldap wrapper %d ready: exitcode=%d
fr: enveloppe LDAP %d prête : exitcode=%d

en: waiting for ldap wrapper %d failed: %s
fr: échec d'attente de l'enveloppe LDAP %d : %s

en: ldap wrapper %d stalled - killing
fr: enveloppe LDAP %d à l'arrêt — le processus va être tué

en: invalid char 0x%02x in host name - not added
fr: caractère 0x%02x incorrect dans le nom d'hôte — non ajouté

en: adding '%s:%d' to the ldap server list
fr: ajout de « %s : %d » à la liste de serveurs LDAP

en: malloc failed: %s
fr: échec de malloc : %s

en: '%s' is not an LDAP URL
fr: « %s » n'est pas une URL LDAP

en: '%s' is an invalid LDAP URL
fr: « %s » est une URL LDAP incorrecte

en: ldap_search hit the size limit of the server
fr: ldap_search a atteint la taille limite du serveur

en: %s:%u: password given without user
fr: %s : %u : mot de passe donné sans utilisateur

en: %s:%u: ignoring unknown flag '%s'
fr: %s:%u: drapeau inconnu ignoré « %s »

en: %s:%u: skipping this line
fr: %s : %u : ignorer cette ligne

en: invalid canonical S-expression found
fr: expression symbolique canonique incorrecte trouvée

en: gcry_md_open failed: %s
fr: échec de gcry_md_open : %s

en: oops: ksba_cert_hash failed: %s
fr: erreur : échec de ksba_cert_hash : %s

en: bad URL encoding detected
fr: mauvais encodage d'URL détecté

en: error reading from responder: %s
fr: erreur de lecture du répondeur : %s

en: response from server too large; limit is %d bytes
fr: réponse trop grande du serveur ; limitée à %d octets.

en: OCSP request not possible due to Tor mode
fr: requête OCSP impossible car le mode Tor est activé

en: OCSP request not possible due to disabled HTTP
fr: requête OCSP impossible car HTTP est désactivé

en: error setting OCSP target: %s
fr: erreur de configuration de la cible OCSP : %s

en: error building OCSP request: %s
fr: erreur de construction de la requête OCSP : %s

en: error connecting to '%s': %s
fr: erreur de connexion à « %s » : %s

en: error reading HTTP response for '%s': %s
fr: erreur de lecture de réponse HTTP pour « %s » : %s

en: error parsing OCSP response for '%s': %s
fr: erreur d'analyse de réponse OCSP pour « %s » : %s

en: OCSP responder at '%s' status: %s
fr: répondeur OCSP à l'état « %s » : %s

en: failed to establish a hashing context for OCSP: %s
fr: échec d'établissement d'un contexte de hachage pour OCSP : %s

en: hashing the OCSP response for '%s' failed: %s
fr: échec de hachage de la réponse OCSP pour « %s » : %s

en: not signed by a default OCSP signer's certificate
fr: non signée par un certificat de signataire OCSP par défaut

en: allocating list item failed: %s
fr: erreur d'allocation d'élément de liste : %s

en: error getting responder ID: %s
fr: erreur de lecture de l'identifiant de répondeur : %s

en: no suitable certificate found to verify the OCSP response
fr: aucun certificat convenable n'a été trouvée pour vérifier la réponse OCSP

en: issuer certificate not found: %s
fr: certificat d'émetteur introuvable : %s

en: caller did not return the target certificate
fr: l'appelant n'a pas renvoyé le certificat cible

en: caller did not return the issuing certificate
fr: l'appelant n'a pas renvoyé le certificat émetteur

en: failed to allocate OCSP context: %s
fr: échec d'allocation du contexte OCSP : %s

en: no default OCSP responder defined
fr: aucun répondeur OCSP par défaut défini

en: no default OCSP signer defined
fr: aucun signataire OCSP par défaut défini

en: using default OCSP responder '%s'
fr: utilisation du répondeur OCSP « %s » par défaut

en: using OCSP responder '%s'
fr: utilisation du répondeur OCSP « %s »

en: error getting OCSP status for target certificate: %s
fr: erreur de lecture de l'état OCSP pour le certificat cible : %s

en: certificate status is: %s  (this=%s  next=%s)
fr: l'état du certificat est : %s (celui-ci =%s  prochain =%s)

en: good
fr: correct

en: certificate has been revoked at: %s due to: %s
fr: le certificat a été révoqué le : %s à cause de : %s

en: OCSP responder returned a status in the future
fr: le répondeur OCSP a renvoyé un état dans le futur

en: OCSP responder returned a non-current status
fr: le répondeur OCSP a renvoyé un état non actuel

en: OCSP responder returned an too old status
fr: le répondeur OCSP a renvoyé un trop vieil état

en: assuan_inquire(%s) failed: %s
fr: échec d'assuan_inquire(%s) : %s

en: serialno missing in cert ID
fr: serialno manquant dans l'identifiant de certificat

en: assuan_inquire failed: %s
fr: échec d'assuan_inquire : %s

en: fetch_cert_by_url failed: %s
fr: échec de fetch_cert_by_url : %s

en: error sending data: %s
fr: erreur d'envoi de données : %s

en: start_cert_fetch failed: %s
fr: échec de start_cert_fetch : %s

en: fetch_next_cert failed: %s
fr: échec de fetch_next_cert : %s

en: max_replies %d exceeded
fr: max_replies %d dépassé

en: can't allocate control structure: %s
fr: impossible d'allouer une structure de contrôle : %s

en: failed to allocate assuan context: %s
fr: échec d'allocation du contexte Assuan : %s

en: failed to initialize the server: %s
fr: impossible d'initialiser le serveur : %s

en: failed to the register commands with Assuan: %s
fr: impossible d'enregistrer les commandes avec Assuan : %s

en: Assuan accept problem: %s
fr: problème d'accept_assuan : %s

en: Assuan processing failed: %s
fr: problème de traitement Assuan : %s

en: accepting root CA not marked as a CA
fr: acceptation de l'autorité de certification racine non marquée comme une autorité de certification

en: CRL checking too deeply nested
fr: vérification de liste de révocations de certificat imbriquée trop profondément

en: not checking CRL for
fr: pas de vérification de liste de révocations de certificat pour

en: checking CRL for
fr: vérification de liste de révocations de certificat pour

en: checking trustworthiness of root certificate failed: %s
fr: échec de vérification du niveau de confiance du certificat racine : %s

en: certificate chain is good
fr: la chaîne de certificats est correcte

en: certificate should not have been used for CRL signing
fr: le certificat n'aurait pas dû être utilisé pour signer une liste de révocations de certificat

en: quiet
fr: silencieux

en: print data out hex encoded
fr: afficher les données encodées au format hexadécimal

en: decode received data lines
fr: décoder les lignes de données reçues

en: connect to the dirmngr
fr: se connecter au dirmngr

en: connect to the keyboxd
fr: se connecter au démon keyboxd

en: |NAME|connect to Assuan socket NAME
fr: |NOM|se connecter au socket Assuan NOM

en: |ADDR|connect to Assuan server at ADDR
fr: |ADR|se connecter au serveur Assuan à ADR

en: run the Assuan server given on the command line
fr: exécuter le serveur Assuan donné en ligne de commande

en: do not use extended connect mode
fr: ne pas utiliser le mode de connexion étendu

en: |FILE|run commands from FILE on startup
fr: |FICHIER|exécuter les commandes du FICHIER au démarrage

en: run /subst on startup
fr: exécuter /subst au démarrage

en: Usage: @GPG@-connect-agent [options] (-h for help)
fr: Utilisation : @GPG@-connect-agent [options] (-h pour l'aide)

en: Syntax: @GPG@-connect-agent [options]
    Connect to a running agent and send commands
fr: Syntaxe : @GPG@-connect-agent [options]
    Se connecter à un agent en fonctionnement et envoyer des commandes

en: option "%s" requires a program and optional arguments
fr: l'option « %s » nécessite un programme et des arguments facultatifs

en: option "%s" ignored due to "%s"
fr: option « %s » ignorée à cause de « %s »

en: receiving line failed: %s
fr: échec de réception de ligne : %s

en: line too long - skipped
fr: ligne trop longue — ignorée

en: line shortened due to embedded Nul character
fr: ligne raccourcie à cause de caractère NULL inclus

en: unknown command '%s'
fr: commande « %s » inconnue

en: sending line failed: %s
fr: échec d'envoi de ligne : %s

en: no keybox daemon running in this session
fr: aucun démon de trousseau de clefs n'est en cours d'exécution dans cette session

en: error sending standard options: %s
fr: erreur d'envoi d'options standards : %s

en: Public Keys
fr: Clefs publiques

en: Private Keys
fr: Clefs privées

en: Smartcards
fr: Cartes à puce

en: Network
fr: Réseau

en: Passphrase Entry
fr: Entrée de phrase secrète

en: Component not suitable for launching
fr: Composant non convenable pour le lancement

en: Configuration file of component %s is broken
fr: Le fichier de configuration du composant %s est cassé

en: Note: Use the command "%s%s" to get details.
fr: Remarque : Utiliser la commande « %s%s » pour consulter les détails.

en: External verification of component %s failed
fr: Échec de vérification externe du composant %s

en: Note that group specifications are ignored
fr: Remarquez que les spécifications de groupe sont ignorées

en: error closing '%s'
fr: erreur de fermeture de « %s »

en: error parsing '%s'
fr: erreur d'analyse de « %s »

en: list all components
fr: afficher tous les composants

en: check all programs
fr: vérifier tous les programmes

en: |COMPONENT|list options
fr: |COMPOSANT|afficher les options

en: |COMPONENT|change options
fr: |COMPOSANT|modifier les options

en: |COMPONENT|check options
fr: |COMPOSANT|vérifier les options

en: apply global default values
fr: appliquer les valeurs par défaut globales

en: |FILE|update configuration files using FILE
fr: |FICHIER|mise à jour des fichiers de configuration en utilisant FICHIER

en: get the configuration directories for @GPGCONF@
fr: aff. répertoires de configuration pour @GPGCONF@

en: list global configuration file
fr: afficher le fichier de configuration globale

en: check global configuration file
fr: vérifier le fichier de configuration globale

en: query the software version database
fr: demander la base de données de la version du logiciel

en: reload all or a given component
fr: recharger tous les composants ou celui donné

en: launch a given component
fr: lancer un composant donné

en: kill a given component
fr: tuer un composant donné

en: use as output file
fr: utiliser comme fichier de sortie

en: activate changes at runtime, if possible
fr: activer modif. pendant l'exécution si possible

en: Usage: @GPGCONF@ [options] (-h for help)
fr: Utilisation : @GPGCONF@ [options] (-h pour l'aide)

en: Syntax: @GPGCONF@ [options]
    Manage configuration options for tools of the @GNUPG@ system
fr: Syntaxe : @GPGCONF@ [options]
    Gérer les options de configuration pour les outils du système @GNUPG@

en: Need one component argument
fr: Un argument de composant nécessaire

en: Component not found
fr: Composant introuvable

en: No argument allowed
fr: Aucun argument permis

en: Usage: gpg-check-pattern [options] patternfile (-h for help)
fr: Utilisation : gpg-check-pattern [options] fic_motif (-h pour l'aide)

en: Syntax: gpg-check-pattern [options] patternfile
    Check a passphrase given on stdin against the patternfile
fr: Syntaxe : gpg-check-pattern [options] ficmotif
    Vérifier une phrase secrète donnée sur l'entrée standard par rapport à fic_motif

en: Note: key %s is already stored on the card!
fr: Remarque : la clef %s est déjà stockée sur la carte.

en: Note: Keys are already stored on the card!
fr: Remarque : les clefs sont déjà stockées sur la carte.

en: Replace existing key %s ? (y/N)
fr: Faut-il remplacer la clef existante %s  ? (o/N)

en: %s card no. %s detected
fr: %s carte détectée avec le numéro %s

en: User Interaction Flag is set to "%s" - can't change
fr: Drapeau d'interaction utilisateur réglé à « %s » - impossible à changer

en: Warning: Setting the User Interaction Flag to "%s"
             can only be reverted using a factory reset!
fr: Attention : Réglage du drapeau d'interaction utilisateur à « %s »
    Cela ne peut être réversible qu'en utilisant une réinitialisation d'usine !

en: Please use "uif --yes %d %s"
fr: Veuillez utiliser « uif --yes %d %s »

en: authenticate to the card
fr: authentifier la carte

en: send a reset to the card daemon
fr: demander une réinitialisation au démon de la carte

en: setup KDF for PIN authentication
fr: installation de KDF pour l'authentification du code personnel

en: change a private data object
fr: changer un objet de données privées

en: read a certificate from a data object
fr: lire un certificat d'un objet de données

en: store a certificate to a data object
fr: stocker un certificat dans un objet de données

en: store a private key to a data object
fr: stocker une clef privée dans un objet de données

en: run various checks on the keys
fr: exécuter plusieurs vérifications sur les clefs

en: Yubikey management commands
fr: commandes de gestion de Yubikey

en: manage the command history
fr: gérer l'historique des commandes
